5 خرداد 1341

5 خرداد 1341

کسی که باید محاکمه شود کابینه تشکیل می دهد!/استعفای قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه /مهم ترین مشکل وزارت دارایی بودجه است/آن هایی که در مورد کسری بودجه بدهکارند طلب کار شده اند!/بخشی از این کسری مربوط به اضافه حقوق معلمین است/امیدوارم امسال شالوده یک بودجه علمی و صحیح گذارده شود/منتظر الوزاره ها ایجاد اضطراب می کنند/ آن ها که فاسدند و باید محاکمه شوند روی کاغذ کابینه تشکیل می دهند!/بحران مالی ایران از بزرگترین بحران های دوران معاصر است/شاه : اصلاحات ارضی موجب عدالت اجتماعی است!/گزارش وزیر کشاورزی/شاه : اصلاحات ارضی باعث پیشرفت همه امور و بسط عدالت اجتماعی می شود!/بدون روتوش ؛ شهری که سی سال است درجا می زند!/مردمی که آب برای نوشیدن ندارند برنج به چه کارشان می آید؟!

کسی که باید محاکمه شود کابینه تشکیل می دهد!

ساعت 9 صبح امروز علی امینی نخست وزیر به اتفاق وزرای جدید به حضور شاهنشاه شرفیاب شد و جهانگیر آموزگار را به سمت وزیر دارایی و محسن نصر را به سمت وزیر مشاور معرفی کرد .

«روزنامه اطلاعات » در گزارش خود نوشته است : وزیر جدید بازرگانی بعدا تعیین و معرفی خواهد شد و تا انتخاب وزیر جدید امور وزارتخانه مذکور زیر نظر معاونین مربوط اداره خواهدشد.

جهانگیر آموزگار وزیر جدید دارایی برای دومین بار است که بر کرسی وزارت تکیه می زند.

دکتر محسن نصر وزیر مشاور جدید و شهردار سابق تهران که برای اولین بار وارد کابینه شد در حقیقت سومین وزیر مشاور دولت دکتر امینی است. وی تحصیلات عالیه خود را در فرانسه به پایان رسانیده و از دانشکده حقوق پاریس فارغ التحصیل شده است.

وزیر مشاور جدید خدمات دولتی خودرا از معلمی مدارس تهران ، شروع کرده و بعد به تدریج پست های قاضی محکمه اصفهان ، معاون دادستان تهران، مدیر کل وزارت کشور و استانداری و معاونت و کفالت وزارت کشور و شهرداری تهران را داشته و اکنون با سمت وزارت مشاور وارد کابینه می شود.

به دنبال تغییرات کابینه تغییراتی نیز در سازمان های مختلف دولتی آغاز شده است و این تغییر و تحول هنوز ادامه دارد و چنانکه استنباط می شود قرار است یک سلسله تغییرات اساسی در کلیه سازمان های دولتی داده شود.

 

استعفای قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه

مهندس صفی اصفیا قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه از پست خود استعفا کرد و استعفا نامه خود را به نخست وزیری ارسال داشت.

مهندس اصفیا صبح امروز در دفتر کار خود حضور یافت و به بعضی از کار ها رسیدگی کرد و سپس جلسه ای با چند تن ازروسای سازمان برنامه تشکیل داد و قبل از ساعت یازده سازمان برنامه را ترک گفت.

اغلب روسای سازمان برنامه از استعفای اصفیا و علت آن اظهار بی اطلاعی می کردند ولی به طور کلی در سازمان برنامه گفته شد به دنبال استعفای مهندس اصفیا احتمال زیاد می رود چند نفر از روسای برجسته سازمان برنامه نیز استعفا بدهند.

یکی از مقامات سازمان برنامه گفت دلایل استعفای مهندس اصفیا ضمن نامه ای برای نخست وزیر، ارسال گردیده و به همان دلایل ممکن است سایرین هم استعفا بدهند.

 

مهم ترین مشکل وزارت دارایی بودجه است

ساعت 11 صبح امروز امینی نخست وزیر به اتفاق جهانگیر آموزگار وزیر جدید دارایی به وزارت دارایی آمدند و در سالن کنفرانس وزارتخانه مراسم آشنایی وزیر جدید با مدیران کل و روسای ادارات وزارت دارایی به عمل آمد.

در سالن کنفرانس ابتدا نخست وزیر پشت تریبون قرارگرفت و گفت :

مشکلات وزارت دارایی مختلف است و مهمترین آن ها بودجه می باشد، موضوع کسری بودجه مطلب جدیدی نیست و همیشه وجود داشت و وظیفه ما این است که در این مورد به مردم توضیح دقیقی بدهیم.

 

آن هایی که در مورد کسری بودجه بدهکارند طلب کار شده اند!

 آنهایی که در مورد کسری بودجه بدهکارند کم کم دارند طلب کارهم می شوند کسری بودجه چیزی نیست که ما به وجود آورده باشیم و من تمام ارقام مربوط به بودجه را بعد از تنظیم بودجه در یک مصاحبه مطبوعاتی به اطلاع مردم می رسانم کسری فعلی ما مربوط است به یک مقدار قروض خارجی که از سال گذشته و سال های قبل باقی مانده در سال گذشته 15 میلیون دلار به بودجه کشور و 15 میلیون دلار به ارتش ما کمک شده و ما توانستیم با کوشش فراوان کسری ارزی سال قبل را جبران کنیم.

 

بخشی از این کسری مربوط به اضافه حقوق معلمین است

درحقیقت ما وقتی در مقابل تورم هستیم و در آمد تکافوی مخارج را نمی دهد، باید دقت نمود و وضع را درست کرد. این کسری یک مقدار مربوط به اضافه حقوق معلمین می باشد و یک مقدار دیگر مربوط به قروض ما به خارجی ها است و همه این ها را هم گذشتگان برای ما به ارث گذارده اند.

یکی از مشکلات ما هم همین موضوع خزانه است وقتی اداره ای درخواست داد و خزانه پولش را نداد می آید سرو صدا راه می اندازد که خزانه به درخواست قانونی ما توجه نمی کند دیگر فکر نمی کنند که خزانه باید در مقابل در آمد خود پولی بدهد  و وقتی درآمدی نبود چگونه می شود پول درخواست ها راداد؟ ما هنوز نتوانستیم به دستگاه های دولتی بفهمانیم که در آمد یک حدی دارد و مخارج هم باید در همین حد باشد .

 

امیدوارم امسال شالوده یک بودجه علمی و صحیح گذارده شود

 یکی از موضوعاتی که در بودجه تاثیر اساسی دارد موضوع تشکیلات اداری است تشکیلات اداری تاوقتی ثباتی پیدا نکند و انسان نداند تکلیف بودجه این تشکیلات چیست کار درست نمی شود امیدوارم امسال شالوده یک بودجه علمی و صحیح گذارده شود.

امسال به علت سختی وضع مالی بایداز مخارج غیر ضروری وغیر تولیدی بکاهیم.

 

منتظر الوزاره ها ایجاد اضطراب می کنند/ آن ها که فاسدند و باید محاکمه شوند روی کاغذ کابینه تشکیل می دهند!

در هیچ کجای دنیا وضع خوب نیست در بعضی جاها بدتر است و در بعضی جاها بهتر در کشور ما خوشبختانه عوامل امیدوار کننده بیشتر از عوامل ناامیدی است اما متاسفانه کار ما یک ایراد دارد و آن ایجاد اضطراب است که توسط «منتظر الوزاره ها» به وجود می آید و بعضی ها روی کاغذ می آید ، اعلامیه می دهند و کارها را درست می کنند. آن ها که خودشان فاسداند و ما گفتیم فعلا آزاد باشند تا بعد محاکمه شوند کابینه تشکیل می دهند و روی کاغذ مملکت را اصلاح می کنند.

 

بحران مالی ایران از بزرگترین بحران های دوران معاصر است

بعد دکتر آموزگار وزیر جدید دارایی پشت تریبون قرار گرفت و گفت : این دولت مورد تفقد شاهنشاه و محبت نخست وزیر قرار گرفتم خود را مفتخر می دانم.

شخص خودم برای وزارت دارایی نظر نداشتم و راضی بودم که در همان وزارت بازرگانی کارهای قبلی خود را دنبال کنم مشکلات وزارت دارایی بسیار مهم است و بحران مالی که ما در آن هستیم یکی از بزرگترین بحران های دوران معاصر می باشد با وجود این بنده معتقدم که همه این مشکلات قابل حل است و در حال حاضر شرایطی برای حل آن وجود دارد که اگر این شرایط و حداقل را از ما بگیرند بنده هم مرخص می شوم.

 

شاه : اصلاحات ارضی موجب عدالت اجتماعی است!

عصر روز پنجشنبه مراسم تقسیم اولین قسمت از املاک مالکین بزرک قزوین در قریه اسفرورین انجام شد و ۹۵۰ نفر از زارعین صاحب زمین شدند. شاهنشاه که قبلا با هواپیما به قزوین رفته بود از آنجا با یک فروند هلیکوپتر به سوی اسفرورین پرواز کرد و در ساعت چهار و 20 دقیقه بعد از ظهر وارد اسفرورین شدند .

امینی نخست وزیر، تیمسار سپهبد آریانا ، ژنرال آجودان شاهنشاه و تیمسار اویسی فرمانده گارد سلطنتی همراه شاهنشاه بودند.

 

گزارش وزیر کشاورزی

ارسنجانی وزیر کشاورزی در گزارشی اعلام کرد : امروز اسناد اولین قسمت از املاک قزوین که تقسیم شده است به دست مبارک به نمایندگان زارعین اعطاء خواهد شد پس از 70 روز که از تقسیم املاک مراغه به دست شاهنشاه می گذرد لایحه اصلاحات ارضی در دو قسمت دیگر از آذربایجان و فعلا در این جا به مرحله اجرا در آمده است و منطقه پنجم هم گیلان است که شاهنشاه روز یکشنبه به آنجا تشریف فرما خواهند شد تا تقسیم املاک آنجا نیز آغاز شود و منطقه ششم هم اراک است که اعلان تقسیم در آنجا انتشار یافته است و مامورین مشغول تهیه مقدمات تقسیم هستند و اگر از لحاظ مالی اشکالی پیش نیاید ظرف یک سال در تمام کشور این پروژه بزرگ آغاز و اجرا خواهد شد.

 

شاه  : اصلاحات ارضی باعث پیشرفت همه امور و بسط عدالت اجتماعی می شود!

در این موقع شاه گفت : اصلاحات ارضی باعث پیشرفت همه امورو بسط عدالت اجتماعی و علاقمند شدن مردم به آب و خاک می شود و باعث می شود که همه به سرعت جلو بروند و هرروز نتایج مثبت آن در یکی از نقاط مملکت مشاهده گردد.

 

بدون روتوش ؛ شهری که سی سال است درجا می زند!

«علی اصغر امیرانی » در ستون « بدون روتوش » شماره امروز خواندنی ها نوشته است : در راه افتتاح سد سفیدرود، به اتفاق مدیر اطلاعات گذارم به قزوین افتاد. قزوین را نخستین بار 34 سال پیش، هنگامی که با یک پا گیوه و یک پا چارق برای تحصیل به تهران می آمدم دیدم، و از آن پس چندین بار هنگام رفتن به سایر نقاط کشور از آنجا رد شده ام چه در زمان جنگ و چه قبل از آن، چه پیش از ۲۸ مرداد و چه بعد از آن. اگر بگویم در تمام این مدت، قزوین امروز و دیروز و پریروز با قزوین سی سال پیش فرقی نکرده اغراق نگفته ام.

 

مردمی که آب برای نوشیدن ندارند برنج به چه کارشان می آید؟!

چرا دهها میلیون از صدها میلیون ریالی که می خواهید خرج آوردن برق سفیدرود به بیابان های قزوین بکنید صرف آبادی خود آن نمی کنید؟یک چنین شهر و مردمی که حتی آب آشامیدنی هم ندارند برنج به چه کارشان می خورد، آن هم برنجی که شما 8 میلیارد ریال فقط صرف افزایش آن می کنید؟

اگر قزوین سی سال است در جا می زند شهرهای دیگری هستند که عقب هم رفته اند به علاوه همه شهرهای هم جوار در ردیف هم هستند، ولی شهری که بر سر شاهراه آن هم در چهارراه مجاور پایتخت قرار گرفته، پایتختی که نه تنها باخرج سنا بلکه با برج های نابجایش می توان قزوین را شهر نمونه ساخت چرا باید چنین وضعی را داشته باشد؟!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.