2 خرداد 1341

2 خرداد 1341

مراسم سلام عید غدیر در حضور شاه در کاخ گلستان برگزار شد/مبارزه با فساد و اجرای اصلاحات اقتصادی و ارزی باید با جدیت پیگیری شود /به هیچ یک از موفقیت های به دست آمده قانع نیستم/در عرض 20 سال با ممالک مترقی اروپا برابری می کنیم!/در مملکت ما مشهور این بوده که کاری با قوی ها ندارند و ضعفا زیر دست و پا از میان می روند!/دانشگاه به عنوان محیط علمی نباید صحنه بروز بحران های روحی دانشجویان باشد!/اساس کار مملکت پیشرفت کشاورزی و پیشرفت صنعتی است /مدیر روزنامه اطلاعات : مسافرت های شاه به خارج منافع اساسی در برداشته است!/اکنون بیش از هر وقت مصمم به انجام اصلاحات لازم هستم!/سعی کردم به همه بفهمانم که تا 20 سال ایران به یک دژ مستحکم از تمدن و پیشرفت درخواهد آمد!/هدف ما این است که در آینده بیشتر اهالی دهات در کارهای صنعتی مشغول شوند!

مراسم سلام عید غدیر در حضور شاه در کاخ گلستان برگزار شد

از ساعت ۸  صبح امروز به مناسبت عید غدیر مراسم سلام رسمی در پیشگاه شاهنشاه در کاخ گلستان برگزار شد.

به گزارش «روزنامه اطلاعات » در ساعت هشت بامداد آقایان علماء وروحانیون به حضور ملوکانه شرفیاب شدند

شاهنشاه اظهار داشت ایمان و اعتقاد راسخ من به اصول حقه اسلامی همواره بزرگترین راهنمای من در خدمت به ملت و مملکت بوده است!

من همیشه گفته ام و حالا هم تکرار می کنم که پیشرفت هر کشور مستلزم توجه به اصول معنوی است و هر قدر هم که دنیا در مادیات ترقی کند بدون معنویت این ترقی ارزشی ندارد. ما با تقویت اصول معنوی و دینی در دنیای امروز هرقدر زودتر در کار خویش موفق شویم، به نفع جهان آزاد خواهد بود.

 

مبارزه با فساد و اجرای اصلاحات اقتصادی و ارزی باید با جدیت پیگیری شود

در ساعت هشت و پانزده دقیقه صبح هیئت وزیران به پیشگاه شاهنشاه بار یافتند و نخست وزیر از جانب خود و هیئت دولت، عید غدیر را به شاهنشاه تبریک گفت. شاهنشاه با اظهار تشکر و تبریک متقابل گفت:  امیدوارم دولت بیش از پیش در انجام وظائف خود کوشا و موفق باشد و اصول کار دولت اجرای مواد ششگانه است که چندی پیش از طرف ما به دولت ابلاغ گردید، زیرا این شش ماده شامل تمام موارد و اصولی است که اجرای آن ها برای پیشرفت و ترقی مملکت اهمیت فوری و حیاتی دارد و مبارزه با فساد و اصلاح دستگاه های اداری و اجرای اصلاحات اقتصادی و ارزی ما همه باید با کمال جدیت انجام پذیرد. من در سفر اخیر خود به خارج از کشور، همه جا متذکر شدم که ما در اجرای برنامه های اجتماعی و اقتصادی خود مصمم هستیم و به هر حال کار خودمان راچه کمکی به ما برسد وچه نرسد، دنبال خواهیم کرد منتهی اگر به ما کمک لازم و به موقع بشود ، اجرای برنامه های ما سریع تر صورت خواهد گرفت.

آنگاه سفرای کبار و وزرای مختار سابق به پیشگاه شاهنشاه بار یافتند و و محمود جم به نمایندگی از طرف آن ها چنین گفت:اعلیحضرتا! با نهایت افتخار از طرف خود و آقایان محترمی که شرف حضور دارند، عید غدیر را که یکی از بزرگترین اعیاد اسلامی است، به پیشگاه مبارک تبریک عرض می کنم. ساختمان سد سفید رود و سد کرج و همچنین راه آهن های تبریز و خراسان، کارهایی است که از دوران سلطنت پر حادثه همایون پهلوی به افتخار ایران در تاریخ ثبت خواهد شد.

 

به هیچ یک از موفقیت های به دست آمده قانع نیستم/در عرض 20 سال با ممالک مترقی اروپا برابری می کنیم!

شاه نیز گفت: شما در اظهارات خود ذکری از بعضی از کارهای انجام شده کردید، باید بگویم که من به هیچ یک از این موفقیت هایی که به دست آمده قانع نیستم و تمام امید من این است که این کارها مقدم و دیباچه کارهای بزرگتری باشد که باید به فضل الهی در آینده برای پیشرفت این مملکت صورت گیرد. نکته ای که در مسافرت اخیر، همواره مورد توجه خاص من بوده این بود که به جهانیان آن طور که باید بفهمانم و توضیح بدهم که مملکت ایران در موقعیت مهم جغرافیایی و سوق الجیشی وسیاسی خود، کشوری است که می تواند با داشتن ثروت خداداد، و با ثروت انسانی که بتواند از ثروت های طبیعی استفاده و بهره برداری بکند در عرض بیست سال چنان سطح زندگانی بالایی به دست بیاورد که با سطح زندگی ممالک مترقی اروپا برابری بکند و این وضع خود بخود در این منطقه از جهان ایجاد ثبات و آرامش خواهد کرد. وظیفه ما و همه افراد ملت ایران این است که در راه نیل بدین منظور، از هیچ کوششی فرو گذار نشویم و یقین است که تاییدات الهی نیز در این مورد شامل حال ما خواهد بود.

 

در مملکت ما مشهور این بوده که کاری با قوی ها ندارند و ضعفا زیر دست و پا از میان می روند!

در صف قضات دادگستری نیز دادستان کشور عید غدیر را از طرف عموم قضات دانشگاه قضایی به شاهنشاه تبریک گفته و کوشش خالصانه قضات را در راه انجام وظائف خطیر خود به عرض رسانیدند.

شاهنشاه با اظهار تشکر و تبریک متقابل، گفت : شما خودتان می دانید که من در عرض 21 سال سلطنت خودم تاچه اندازه بدستگاه قضائی مملکت توجه داشته ام،  زیرا همواره به این حقیقت ایمان داشته ام که هیچ جامعه ای دوام و قوام نخواهد داشت مگر آن که بر دو اصل عدالت اجتماعی و عدالت قضایی تکیه داشته باشد و تامین قسمت اخیر به عهده دستگاه دادگستری قضائی است، در مملکت ما متاسفانه تا به حال به غلط یا به صحیح این اشتهار بوده است که اقویا دست نخورده می ماندند و ضعفا زیر دست و پا از میان می رفتند، این فکر باید عملا از میان برود، یعنی طوری باشد که قوی ترین اشخاص اگر واقعا گناهکار باشند، به سزای تقصیر خود برسند و در مقابل ضعیف ترین افراد اگر حق داشته باشند به حق خویش نائل آیند.

 

دانشگاه به عنوان محیط علمی نباید صحنه بروز بحران های روحی دانشجویان باشد!

در صف استادان دانشگاه دکتر فرهاد رئیس دانشگاه تهران عید غدیر را از جانب خود و همه دانشگاهیان به شاهنشاه تبریک گفت واظهار داشت که استادان دانشگاه متوجه مسئولیت و وظائف خطیر خود هستند و در مورد ناراحتی هایی هم که گاه بگاه در دانشگاه، دیده می شود می باید توجه داشت که این نوع بحران فکری وروحی تا حدی لازمه نسل جوان و دانشجو است و ونظیر آن در همه دنیا و همه کشور ها نیز وجود دارد.

شاه با اظهار تشکر از تبریکات استادان دانشگاه گفت :

باید یکبار دیگر متذکر شوم که دانشگاه فقط برای کسب تحصیل ودانش است و به هیچ وجه نباید چنین مکان منزه و مقدسی مورد سوء استفاده قرار گیرد.

در ساعت ده صبح نیز آقایان رؤسای بنگاه های ملی و بازرگانی و مدیران مطبوعات به پیشگاه شاهنشاه بار یافتند. شاهنشاه گفت : امیدوارم ما روز بروز شاهد پیشرفت های بیشتری در ترقی صنعتی و اقتصادی کشور و بالا بردن سطح زندگی عمو می باشیم. نتیجه اقدامات گذشته ما را نسبت به آینده از هر حیث امیدوار می سازد و انشاءالله بهره برداری از این کارهای بزرگ نشان خواهد داد که چطور مملکتی می تواند، با نقشه صحیح و با فعالیت و پشتکار در مدت به این کوتاهی خودش را به قافله تمدن جهانی برساند.

 

اساس کار مملکت پیشرفت کشاورزی و پیشرفت صنعتی است

در مقابل صف رؤسای اتاق بازرگانی شاه گفت: ما باید به تقویت صنایع کشور توجه خاصی مبذول داریم، البته تجارت برای هر مملکت از نظامات اولیه است و بخصوص باید به توسعه صادرات توجه شود، ولی اساس کار مملکت پیشرفت کشاورزی و پیشرفت صنعتی است و باید آقایان نیز کمک بکنند که در این راه از منتهای کوشش فرو گذاری نگردد.

 

مدیر روزنامه اطلاعات : مسافرت های شاه به خارج منافع اساسی در برداشته است!

در مقابل صف ارباب مطبوعات عباس مسعودی مدیر روزنامه اطلاعات با عرض شادباش عید سعید غدیر اظهار داشت : مسافرت های شاهنشاه به خارج از کشور همواره منافع اساسی را برای تامین مصالح ملت و مملکت ایران در برداشته است، مخصوصا مسافرت اخیر شاهنشاه را به کشور آمریکا، مطبوعات کشور با علاقه و دقت خاص مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، بیانات شیوا و مؤثر و استادانه شاهنشاه، در برخورد با شخصیت های بزرگ سیاسی جهان در مجامع مهم خارجی مایه مباهات و سر بلندی ملت ایران و جامعه مطبوعات بود برای ملت ایران نقش بزرگ سیاسی شاهنشاه در شناساندن تاریخ و تمدن و افتخارات ایران و موقعیت کنونی این کشور به خارجیان حائز کمال اهمیت و ارزش است.

 

اکنون بیش از هر وقت مصمم به انجام اصلاحات لازم هستم!

شاه نیز گفت :  باید خاطر نشان کنم که اکنون بیش از هروقت دیگر مصمم و معتقد هستم که اصلاحات لازم، چه اداری و چه اجتماعی در مملکت انجام بگیرد، توجه من به این اصلاحات امر تازه ای نیست زیرا در مدت 21 سال سلطنت خودم همواره این نکات را متذکر شده و در اجرای آن کوشا بوده ام.

 من در این سفر خود توانستم بار دیگر موفقیت مهم ایران را به اطلاع جهانیان برسانم، و ضمنا بگویم که چه به ما کمک بشود و چه نشود، ما وظیفه ملی خودمان را به هر حال انجام می دهیم، زیرا این کار را با مصلحت خودمان می کنیم نه برای خاطر دیگران، من یقین دارم که این اظهار نظر قاطع وصریح ، احترام معنوی ما را در نزد جهانیان اضافه کرده است و مسلما دوستان ما خواهند فهمید که باید با ین ملت مصمم کمک کرد که زودتر به هدف برسد.

 

سعی کردم به همه بفهمانم که تا 20 سال ایران به یک دژ مستحکم از تمدن و پیشرفت درخواهد آمد!

از طرف دیگر من سعی کردم به همه بفهمانم که مملکت ما که استعداد طبیعی و انسانی کامل دارد اگر بتواند از تمام امکانات خود به نحو کامل بهره برداری کند، تا 20 سال دیگر به صورت یک دژ مستحکم از تمدن و پیشرفت در خواهد آمد که نه فقط خودش را حفظ خواهد کرد، بلکه خواهد توانست تمام این منطقه را محفوظ نگاه دارد، البته در راه تامین این منظور، می باید اصلاحات عمیق اجتماعی صورت بگیرد و کار مبارزه با فساد به شدت ادامه یابد با توجه به این که لازم است در این مورد عدالت مراعات شود همچنین باید اصلاحات عمیق اداری صورت گیرد. به عقیده من اگر این دو کار به خوبی انجام پذیرد کافی است که روحیه ملت از حالت بدبینی خارج گردد.

 

هدف ما این است که در آینده بیشتر اهالی دهات در کارهای صنعتی مشغول شوند!

در صف نمایندگان کارگران و دبیران سندیکا های کارگری نیز شاه  گفت : فراموش نکنید که هدف ما این است که انشاءالله در آتیه قسمت عمده از آن هایی که اکنون در دهات زندگی می کنند در کارهای صنعتی مشغول کار شوند، یعنی نسبت 75 در صد کسانی که اکنون در دهات هستند یا از راه ده زندگی می کنند معکوس شود. برای این که مملکت ما مترقی بشود و سطح زندگی مردم بالاتر برود تنها چاره آن است که این مملکت صنعتی بشود و فعالیت کشاورزی به جای نفرات متکی بر بهبود وضع مکانیکی و شیمیایی گردد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.