30 اردیبهشت 1341

30 اردیبهشت 1341

علی امینی : شایعه تغییر و ترمیم دولت صحت ندارد/به شاه گفتم باید از طریق صرفه جویی بودجه را متعادل سازیم!/مگر ما وارث وضع بد اقتصادی سال های اخیر نبودیم؟!/مردم باید کمربندها را سفت تر ببندند!/وضع کابینه/نگران نباشید همه چیز درست می شود!/فردا محاکمه سپهبد کیا آغاز می شود/سد سفید رود باعث افزایش تولید برنج در کشور خواهد شد!/منافع کشاورزی سد سفید رود بر باقی مزایای آن غلبه دارد/یک میلیون متر مربع از اراضی داوودیه ضبط می شود

علی امینی : شایعه تغییر و ترمیم دولت صحت ندارد

علی امینی نخست وزیر در مصاحبه ای با « روزنامه اطلاعات » گفت : شایعه تغییر و ترمیم دولت صحت ندارد.

نخست وزیر در باره شرفیابی دیروز خود به حضورشاهنشاه که نزدیک چهار ساعت به طول انجامید گفت :  چون هنگامی که شاهنشاه از مسافرت آمریکا باز گشتند در تهران نبودم در شرفیابی دیروز پیرامون  مسافرت معظم له به آمریکا صحبت شد وهمچنین گزارش مسافرت خود را به مکه و ملاقات با اعلیحضرت ملک سعود به شاهنشاه معروض داشتم.

 

به شاه گفتم باید از طریق صرفه جویی بودجه را متعادل سازیم!

نخست وزیر افزود : در شرفیابی دیروز همچنین پیرامون بودجه کل کشور به حضور شاهنشاه گزارشی عرض کردم و به اطلاع معظم له رسانیدم که باید سعی کنیم حتی المقدور از طریق صرفه جوئی در مخارج ، بودجه را متعادل سازیم.

 

مگر ما وارث وضع بد اقتصادی سال های اخیر نبودیم؟!

نخست وزیر پیرامون سر مقاله انتقادی دیروز روزنامه اطلاعات نیز گفت:  من در مورد این سرمقاله گله ای ندارم اما در مورد بودجه کل کشور و کسر آن مگر در گذشته این کسری بودجه وجود نداشت و مگر ما وارث وضع بد اقتصادی سال های اخیر نبودیم؟!

نخست وزیر افزود : در چنین وضعی تنها راه چاره این است که ما از مخارج زائد تا آنجا که می توانیم کم کنیم و به در آمدها بیفزائیم که این شق اخیر هم در شرایط اقتصادی فعلی به سرعت امکان پذیر نیست و زمان لازم دارد.

 

مردم باید کمربندها را سفت تر ببندند!

نخست وزیر مجددا تاکید کرد: هر تورمی ناچار یک وضعیت ضد تورم به دنبال دارد و گذشته از تعارف در یک چنین وضعی مردم باید حقیقتا کمربند ها را سفت تر ببندند.

دکتر امینی آنگاه سخن را به موضوع جمع آوری اتومبیل های دولتی کشانید و گفت : در مورد جمع آوری اتومبیل های دولتی بعضی افراد این کار دولت را مسخره کردند و اصولا هرکار اصلاحی با همین وضع روبرو می شود اما نتیجه مفید این امر بعدا معلوم خواهد شد.

نخست وزیر افزود : ماموضوع جمع آوری اتومبیل هارا اجرا خواهیم کرد و آن را به تدریج تعمیم خواهیم داد.

 

وضع کابینه

از نخست وزیر درباره شایعه تغییر و ترمیم دولت سئوال شد،  نخست وزیر گفت : این شایعه صحت ندارد.خبر نگار سیاسی ما سوال کرد: به نظر جنابعالی اگر این دولت برود چه کسی می تواند کاندیدای نخست وزیری باشد؟ نخست وزیر جواب داد : آنهایی که در گذشته مصدر کار بودند، اگر می توانستند کاری صورت بدهند انجام می دادند. به هر صورت بعد از رفتن این دولت آن چه مسلم است کسی می تواند مصدر کار باشد که از ما انقلابی تر باشد وگرنه برای «کندروها» موقعیتی وجود ندارد.

 

نگران نباشید همه چیز درست می شود!

نخست وزیر درباره مسافرت خود به آمریکا گفت : انجام و تاریخ این مسافرت قطعی نیست و ما منتظر تصویب قطعی برنامه سوم آبادانی هستیم.

نخست وزیر در پایان این مصاحبه گفت : روز چهار شنبه در نخست وزیری مراسمی خواهد بود تا دوستان را در این جا ملاقات کنم . نخست وزیر با خنده افزود: یک حاجی تا ولیمه ندهد حاجی نیست!

امینی هنگامی که این مصاحبه پایان می یافت و خبر نگار ما دفتر کار ایشان را ترک می گفت اظهار داشت : در مورد وضع بودجه ومملکت نگران نباشید همه چیز درست می شود.

 

فردا محاکمه سپهبد کیا آغاز می شود 

از فردا محاکمه سپهبد کیا و متهمین وزارت راه و ثبت کل طبق وقتی که قبلا از طرف دادگاه تعیین شده در شعبه اول دادگاه دیوان کیفر شروع خواهد شد.

وکیل مدافع سپهبد کیا درخواست کرد از انتقال موکل وی به زندان شهربانی یا بازداشنگاه خودداری شود.

هر روز 400 کارت برای شرکت در جلسه میان علاقمندان توزیع می شود. کیفر خواست علیه متهمین در 60 صفحه بزرگ تنظیم شده است.

 

سد سفید رود باعث افزایش تولید برنج در کشور خواهد شد!

«روزنامه اطلاعات » طی یادداشتی درباره سد سفید رود نوشت :  هفت ماه پیش سد کرج افتتاح شد و دیروز سد سفید رود و چند ماه دیگر دز گشایش می یابد. هرقدر ساختمان سد کرج به دست انداز تاخیر و تعویق افتاد و سال ها وقت مملکت را تلف نمود و همین تاخیر زیان های فراوان وارد ساخت و بر مخارج سد افزود ، سد دز و سد سفید رود سرعت ساختمانی خود را حفظ کرد و بر مبنای مطالعات و دقت بیشتری انجام گرفت.

سد سفید رود چهار ماه زودتر از موعد مقرر پایان پذیرفت و اگر سد دز هم در تاریخ مقرر اتمام پذیرد می توان گفت که در مدت یک سال و نیم سه سد عظیم در مملکت به وجود آمده که هر یک میتواند منشاء ثمرات بزرگی برای ملک و ملت باشد.

 

منافع کشاورزی سد سفید رود بر باقی مزایای آن غلبه دارد

منافع کشاورزی این سد بر سایر مزایای آن غلبه دارد ، با ساختن  این سد، گیلان هرگز خشکسالی نخواهد دید. برنج کاری دچار آفت سوختگی  نمی شود، سطح کشت بالا می رود ، نه فقط برنج کاری توسعه قابل توجهی پیدا می کند بلکه سایر محصولات زمینی منطقه گیلان به میزان چند برابر افزایش می یابد .

همین سالی که پشت سر گذاشتیم مقدار زیادی از زراعت برنج در اثر بی آبی سوخت و کمبود محصول برنج باعث ترقی قیمت گردید و دولت را متوجه ساخت که به ناچار کسری برنج مصرف داخل مملکت را از خارج وارد کند.

سد سفیدرود کشت برنج را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد و تولید زیاد طبعا قیمت را عادلانه و ارزان نگاه می دارد و همه طبقات خواهند توانست از این ماده غذایی بهره مند شوند.

 

یک میلیون متر مربع از اراضی داوودیه ضبط می شود

امروز دکتر رضوی مدیرکل اداره حقوقی شهرداری گفت : پرونده مسیل ها به وسیله مامورین مطلع شهرداری تکمیل شد و ایراد افرادی که همه روزه به عناوینی جهت رفع اتهام از خود به شهرداری مراجعه می کنند وارد نیست.

شهرداری یک میلیون متر مربع از اراضی داوودیه را که در ید وراث مرحوم معنوی است در مقابل خسارت ناشی از غصب این اراضی ضبط خواهد کرد.

وی افزود : همسر مرحوم معنوی و متصرف کنونی اراضی متضامنا در اقدامات همسرش مشمول بوده و اراضی موجود از ید وی که بیش از یک میلیون متر است خارج خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.