29 اردیبهشت ۱۳۴۱

29 اردیبهشت ۱۳۴۱

امینی : ایران نباید در خاورمیانه تماشاچی باشد/مذاکرات امینی در عربستان/گسترش روابط دو کشور/شاه سد سفید رود را افتتاح کرد/افتتاح پل/استقبال متخصصین فرانسوی سازنده سد سفید رود از شاه!/عملیاتی که در این دوره انجام شده نسبت به گذشته بی سابقه بوده است!/عمر سد/بدون روتوش درباره سدی که امروز افتتاح شد!/وزیر دارایی سابق پس از آزادی از زندان فعالیت سیاسی می کند!/سپهبد بازداشتی از زندان با کشورهای اسکاندیناوی تجارت می کند!/امینی زیربار انتخابات خواهد رفت یا نخواهد رفت؟!

امینی : ایران نباید در خاورمیانه تماشاچی باشد

ساعت ده و 45 دقیقه بامداد امروز دکتر امینی نخست وزیر و چند تن از همراهان با هواپیمای جت بوئینگ عربستان سعودی پس از انجام مناسک حج از جده وارد تهران شد.

«روزنامه اطلاعات » در گزارشی به آخرین روزهای حضور امینی در عربستان پرداخته و نوشت : آقای دکتر امینی که از صبح زود [25 اردیبهشت] ، سرکشی به چادر ها را شروع کرده هنوز هم مشغول است. حجاج ایرانی در دسته های دویست سیصد نفری در یک چادر بزرگ اجتماع می کنند و نخست وزیر را به جهت سخنرانی دعوت می کنند. امروز ، بدون اغراق نخست وزیر در پانزده اجتماع حجاج ایرانی شرکت کرد و یا بهتر بگویم امروز نخست وزیر پانزده بار سخنرانی کرد!

 

مذاکرات امینی در عربستان

امینی نخست وزیر با شیخ ابراهیم مفتی عربستان سعودی که بزرگ ترین شخصیت روحانی این کشور است ملاقات کرد . مفتی اعظم عربستان سعودی ۷۰سال دارد و از دو چشم نابینا است.

در این مذاکرات که قریب به یک ساعت طول کشید بدوا امینی به لزوم وحدت مسلمین جهان اشاره کرد و گفت در دنیای آشفته امروز باید مسلمین متحد شوند و برای پیشرفت تعالیم دین مقدس اسلام بیش از پیش بکوشند برای انجام این هدف عالی باید اختلافات جزئی از بین برود. یکی از وسایل رفع این اختلافات جزئی این است که علمای شما به تهران بیایند با علمای ما مذاکره کنند همین تماس ها خود بخود رشته های دوستی و صمیمیت را استحکام می بخشد.

مفتی عربستان سعودی در پاسخ بیانات نخست وزیر اظهار داشت فکر بسیار خوبی است من هم معتقدم که قرآن باید راهنمای همه مسلمین جهان باشد آن چه پیغمبر اسلام فرموده اصل است و بقیه فروع است.

 نخست وزیر گفت علمای ما هم همین نظر جنابعالی را دارند.

بعد مفتی اعظم عرستان سعودی اظهار داشت ما خیلی از شما متشکر می شویم که در این زمینه توسط حضرت ملک با ما مکاتبه کنید ما هم جواب می دهیم. همین توجه شما به مؤتمر اسلامی در تهران باعث عصبانیت دشمنان اسلام شده است.

نخست وزیر پاسخ داد : همین طور هم شده اکنون آن ها مشغول هستند! در پایان شیخ ابراهیم برای موفقیت دولت مسلمان ایران دعا کرد.

 

گسترش روابط دو کشور

بعداز ظهر 27 اردیبهشت نیز نخست وزیر با ملک سعود پادشاه و امیر فیصل ولیعهد و وزیر خارجه عربستان سعودی متناوبا ملاقات و مذاکره کرد. مذاکرات امینی در حقیقت دنباله مذاکرات قبلی وی بود، در این مذاکرات مسائل مربوط به گسترش روابط اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی بین دو کشور مطرح گردید.

 

شاه سد سفید رود را افتتاح کرد

ساعت ده و  50 دقیقه صبح امروز شاهنشاه با قطع نوار سه رنگ اجازه بهره برداری از سد سفید رود را صادر کرد.

 

افتتاح پل

در سر راه شاهنشاه ابتدا پل عظیم بتونی بنام « بالا بالا » را که یکی از طرح های راه سراسری خرمشهر به بندر پهلوی می باشد افتتاح کردند . این مراسم در ساعت ۹ و 55 دقیقه انجام گرفت .

این پل که بر روی پایه های بتونی مرتفع ساخته شده در نوع خود یکی از طولانی ترین پل های بتونی ایران می باشد و راه قزوین به رشت را یک کیلومتر و نیم کوتاه می کند.

 

استقبال متخصصین فرانسوی سازنده سد سفید رود از شاه!

در ساعت 10 و 25 دقیقه شاهنشاه و شهبانوی ایران به محل سد رفتند و از طرف مدعوین و متخصصان فرانسوی سازنده سد مورد استقبال قرار گرفتند .

سپس مهندس اصفیا قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه گزارشی به حضور شاهنشاه معروض داشت.

در این گزارش آمده است : اعلیحضرتا! سد سفید رود که امروز به دست مبارک شاهنشاه افتتاح می یابد نتیجه بیش از هفت سال تلاش و کوشش کارمندان سازمان برنامه و مهندسین مشاور و پیمانکاراست.

هفت ماه قبل اعلیحضرت همایونی سد کرج را افتتاح فرمودند و در حدود ۸ ماه دیگر سد دز نیز برای بهره برداری آماده خواهد شد . یعنی در مدت کم تر از یک سال و نیم سه سد عظیم بر تاسیسات دیگر کشور افزوده می شود.

 

عملیاتی که در این دوره انجام شده نسبت به گذشته بی سابقه بوده است!

اکنون که چهار ماه به آخر دوره برنامه عمرانی دوم باقی مانده است با جرات می توان گفت که عملیاتی که در این دوره انجام شده و نتایجی که به طور مستقیم و غیر مستقیم عاید کشور گشته، نسبت به گذشته بی سابقه بوده است. ایجاد صنایع مختلف، توسعه بنادر ، ساختمان جاده ها و فرودگاه ها پیشرفت کشاورزی ، آبیاری، عمران شهر ها، توسعه بهداشت وفرهنک و تربیت افراد متخصص از جمله مسائل قابل توجهی است که باید ذکر کرد. ولی متاسفانه به عللی که زایده عوامل مختلف است غالبا نسبت به این عملیات و پیشرفت ها قضاوت های عجولانه و غلطی شده است و از روی بی اطلاعی انتقادات و خورده گیری هایی به عمل آمده و افکار عمومی را نسبت به آن ها منحرف ساخته است.

اهمیت ظاهری این قبیل کارهای عمرانی تدریجا در طول زمان بر همه و بخصوص بر مردمی که از آن متمتع می شوند روشن خواهد شد و این خود بزرگترین ارج و دلخوشی تمام اشخاصی است که در آبادانی این کشور کم وبیش سهیم هستند و غالبا با ایمان و علاقه به این عملیات همت می گمارند.

 

عمر سد

بنا بر ارقامی که در دست است عمر سد سفید رود در حدود ۱۱۰ سال است  ولی ممکن است عمر سد بیشتر شود.

هزینه سد پس از وضع بهای ماشین آلاتی که باقی خواهد ماند در حدود 4100 میلیون ریال و هزینه های محل تیر و خرید زمین و غیره بدون مالیات و عوارض در حدود 400 میلیون ریال است.

 

بدون روتوش درباره سدی که امروز افتتاح شد!

«علی اصغر امیرانی » امروز در ستون « بدون روتوش » مجله خواندنی ها نوشت :  در میان اعداد و ارقام مربوط به سد با عظمت سپیدرود، این شاهکار معماری کم سود، نخستین و مهم ترین رقمی که به چشم می خورد رقم نه صفری هزینه تمام شده آن است که با احتساب هزینه شبکه آبیاری و برق به 8 میلیارد ریال بالغ می گردد.

این رقم که به تنهایی معادل سرمایه رسمی و قانونی ۸۰ بانک می باشد و تمام 20 میلیون جمعیت کشور از پیر و جوان و زن و بچه، مرد و خواجه، رشتی و مازندرانی بدون این که خودشان بدانند از قرار نفری ۴۰۰ ریال در پرداخت این خرج هنگفت شرکت داشته و یا باید داشته باشند از مبالغی است که هنوز هم نه تنها مردم عادی بلکه اولیای امور و متصدیان مربوطه هم خود به درستی نمی دانند این مبلغ چیست و با آن چه کارها برای این مردم می توان انجام داد.

واضعین و طراحان برنامه های هفت ساله اول و دوم مملکت کسری بودجه دار وام بگیر به عظمت این پول و اهمیت مقدار آن پی نبرده بودند وگرنه یک چنین پروژه عظیمی را هر قدر هم برای قسمتی از کشور مفید باشد به گردن سایر مردم کشور نمی گذاشتند.

 

وزیر دارایی سابق پس از آزادی از زندان فعالیت سیاسی می کند!

«خواندنی ها » به نقل از « سحر » نوشت : سرلشگر ضرغام وزیر سابق دارایی پس از رفع بازداشت اکنون اظهار تمایل به فعالیت سیاسی کرده، طی اعلامیه بسیار مبهمی مردم را دعوت به همکاری نموده است ولی هنوز مسلم نیست که حزبی تشکیل خواهد داد یا با دستجات مخالف دولت همکاری می نماید و شاید تا چند روز دیگر نحوه فعالیت مشارالیه روشن شود.

 

سپهبد بازداشتی از زندان با کشورهای اسکاندیناوی تجارت می کند!

«خواندنی ها » به نقل از «دنیا » نوشت : سپهبد حاجیعلی کیا که روز ۳۱ اردیبهشت تحت محاکمه قرار خواهد گرفت هم اکنون که در زندان مقیم است به امر تجارت و داد و ستد و معامله با تجار کشور های اسکاندیناوی مشغول میباشد!

 

امینی زیربار انتخابات خواهد رفت یا نخواهد رفت؟!

«خواندنی ها » به نقل از «سپید و سیاه » نوشت : موضوع انتخابات و لزوم تجدید حیات قوه مقننه در هفته های اخیر به طور جدی در محافل سیاسی مورد بحث قرار گرفته است. اگر دکتر امینی آماده انجام امر انتخابات باشد که این کار به سهولت و سرعت انجام خواهد شد. ولی ظاهرا آقای امینی هنوز زمینه را برای انتخابات مساعد نمی بینند و در شرایط کنونی زیر بار انتخابات نخواهدرفت.

«فرمان » نیز نوشته است : در این هفته در کریدورهای وزارت کشور زمزمه هایی پیرامون کار انتخابات به گوش می رسید. مطلعین و نزدیکان اظهار می داشتند با آن که آقای امینی نخست وزیر هنگام ترک تهران شایعه آغاز انتخابات را تکذیب کردند ولی پنهانی گویا در مورد فراهم ساختن زمینه آغاز انتخابات در ایران به وزارت کشور و سایر مقامات مسئول دستور داده باشند چون دیروز کمیسیون هایی در اداره انتخابات وزارت کشور تشکیل گردید که موید این ادعاست.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.