27 اردیبهشت 1341

27 اردیبهشت 1341

85 درصد مردم ایران بی سوادند/رنج پدران .../احساس شرم و خجلت می کنم!/کنکور دانشگاه دو درجه ای شد /صدرالاشراف برای عمل جراحی مغزی به لندن برده شد /اعتبارات تولیدی و صادراتی افزایش می یابد /خبرنگاران فرانسوی به تهران می آیند /پاسخ به احمد آرامش!/بانک رهنی به شرکت های ساختمانی اعتبار می دهد

85 درصد مردم ایران بی سوادند

وزیر فرهنگ به مناسبت آغاز امتحانات مدارس در پیام خود گفت : 85 درصد مردم بیسوادند و من از این موضوع احساس شرم و خجالت میکنم، دیر یا زود سکان کشتی مملکت به دست جوانان سپرده خواهد شد.

همه شما خوب به یاد دارید که در گذشته پس از تعطیلات نوروزی مدارس ما را رخوت و رکودی فرا می گرفت شکل ووضع مدرسه یک باره عوض می شد، غیبت شاگردان بخصوص در دبیرستان ها زیادتر از حد معمول می گشت، دانش آموزان سال های ششم دبیرستان ها به عنوان آن که امتحان نهایی دارند و باید خودرا برای آن حاضر کنند از مدرسه و معلم روی گردان می شدند و با کمال تاسف عده کثیری از آنان وقت عزیز خود را در حاشیه خیابان ها به بطالت می گذراندند و آن چه در اندیشه اش نمی افتادند درس و امتحان بود. کم کم در طول زمان به علت سستی و سهل انگاری متصدیان فرهنگ می رفت که این وضع رسم و سنتی شود و مدارس ما به جای تعطیلات تابستان شش ماه به عطلت و بیکاری بیفتد.

 

رنج پدران ...

دانش آموزان عزیز! شاید شما به مقتضای جوانی از آنچه در محیط زندگی تان می گذرد بی خبر باشید. شاید ندانید پدرانتان چه رنج جانکاهی تحمل می کنند تا خوراک و لباس و کتاب برای شما آماده کنند، شاید ندانید یک سالی که به مدرسه می روید و به راستی در گذشته آن طوری که شایسته بود درس نمی خواندید ، چقدر برای آنها تمام می شود ، بگذریم از عده توانگران و ثروتمندان که رقم مخارج فرزندانشان هر قدر کلان باشد در حالشان تاثیری ندارد. من به خوبی می دانم اکثریت پدران و اولیای دانش آموزان ما از خورد و خوراک و جامه خود می زنند، عرق می ریزند و رنج می کشند تا وسایل تحصیل فرزندانشان را روبه راه کنند!

 

احساس شرم و خجلت می کنم!

من در همه کشورهای بیگانه که رفتم جوانان آنجا را برتر و باهوش تر از جوانان کشور خودمان ندیده و نیافته ام. ما که وارث تمدن کهنسالی هستیم چرا باید در این رهروی به سوی کمال از دیگران عقب بمانیم؟ من از این که کشور آبا و اجدادی من و شما را کشوری عقب مانده یا کم توسعه یافته نام برند رنج می برم. من از این که می بینم ۸۰ درصد افراد این کشور از نعمت خواندن و نوشتن ساده محرومند احساس خجلت و شرم می کنم، نه تنها به عنوان وزیر فرهنک بلکه به عنوان یک فرد ایرانی که تا مغز استخوان خود را مدیون همین مردم می داند.

 

کنکور دانشگاه دو درجه ای شد

بعد از ظهر دیروز در جلسه شورای دانشگاه مقررات جدید امتحانات ورودی دانشکده ها در سال تحصیلی آینده تصویب شد، همچنین آئین نامه  کلاس تهیه دانشکده فنی نیز با تغییرات جزئی به تصویب رسید.

بنا به پیشنهاد شورای روسای دانشکده هاو تصویب شورای دانشگاه امتحانات ورودی سال  تحصیلی جدید دانشگاه دو درجه ای خواهد بود به این ترتیب که ابتدا یک امتحان عمومی از تمام شرکت کنندگان به عمل خواهد آمد و قبول شدگان کنکور عمومی دانشگاه سپس در امتحانات اختصاصی هر دانشکده شرکت خواهند کرد.

 

صدرالاشراف برای عمل جراحی مغزی به لندن برده شد

بامداد امروز محسن صدر (صدرالاشراف) رئیس هیئت مدیره موقت مجلس سنا به واسطه کسالت و احتیاج به عمل جراحی مغزی با هواپیما به لندن انتقال داده شد.

صدرالاشراف در روزهای آخر سال گذشته به واسطه احتیاج به عمل جراحی « هموروئید » به لندن مسافرت کرد.

در این سفر دکتر عالمی یکی از پزشکان معالج صدر همراه وی بودند و در فرودگاه مهرآباد نیز عده ای از اعضای هیئت رئیسه سابق سنا، سناتورهای سابق و بستگان صدرالاشراف وی را بدرقه کردند.

 

اعتبارات تولیدی و صادراتی افزایش می یابد

دکتر پور همایون رئیس کل بانک مرکزی امروز اظهار داشت : به زودی در وضع اعتبارات پرداختی بانک ها به موسسات تولیدی مفید و صادر کنندگان تجدید نظر شده و میزان اعتبارات برای امور تولیدی و صادراتی افزایش خواهد یافت تا فعالیت های اقتصادی گردش بهتری پیدا کند.

البته این افزایش اعتبارات فقط در مورد کارخانجات تولیدی و صادرات خواهد بود و به هیچ وجه وضع سابق از نظر سفته بازی تجدید نخواهد گردید.

افزایش اعتبارات کارهای تولیدی برای کارخانجات و صادرات مشوق  بزرگی است که در سرعت و گردش امور تولیدی اثر مستقیم خواهد داشت. اجرای برنامه تثبیت اقتصادی به طور کلی دروضع بانک هاهم مؤثر بوده است به طوریکه الان وضع بانک ها هم بهبود محسوس یافته وخطراتی که آنها را تهدید می کرد تقریبا از میان رفته است وبه قول معروف کارها روی غلطک افتاده است.

پورهمایون افزود : علاوه بر افزایش اعتبارات تصور می رود تسهیلاتی نیز در دادن اعتبار انجام گیرد ولی نباید انتظار داشت که در این مورد دقت کافی نشود و بخصوص به مضار سابقه افراد توجه خواهدشد.

 

خبرنگاران فرانسوی به تهران می آیند

امروز 33 نفر از روزنامه نگاران و نمایندگان رادیو و تلویزیون فرانسه به منظور شرکت در گشایش سد سفید رود، از پاریس وارد تهران می شوند و مورد استقبال نماینده اداره انتشارات و رادیو و سفارت فرانسه قرار می گیرند.

 

پاسخ به احمد آرامش!

« فتح الله نوری اسفندیاری » طی نامه ای به اظهارات اخیر احمد آرامش پاسخ داد، وی نوشت : احمد آرامش هنگام تصدی مدیریت عامل سازمان برنامه از اینجانب و جناب آقای محمد سعیدی تقاضا نمودند محلی را که در شمال برای ایجاد پلاژ در نظرگرفته بودند مشاهده کنیم و نسبت به موقعیت آن اظهار نظر کنیم و به هیچ وجه راجع به اجاره کردن یا خرید یا پرداخت وجهی اشاره ای نشد و از این بابت نه اینجانب و نه آقای سعیدی کوچکترین اطلاعی نداشتیم تا این که پیشنهاد آن رسما به شورای عالی برنامه رسید و شورای عالی با اجاره کردن محل مزبور مخالفت نمود و پیشنهاد را رد کرد.

 

بانک رهنی به شرکت های ساختمانی اعتبار می دهد

امروز یک مقام رسمی در بانک رهنی گفت قرار است وجوه حاصل از فروش اوراق قرضه به بانک رهنی صررف پرداخت اعتبار به شرکت های ساختمانی بشود تا با ایجاد کوی های جدید در شهرها عده ای از مردم صاحب خانه شوند. مردم پس از تحویل گرفتن خانه ها بهای آن را به اقساط طویل المدت به بانک رهنی پرداخت کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.