21 اردیبهشت 1341

21 اردیبهشت 1341

پرونده کاخ سنا /دستگیری یک ایرانی در مسکو/مالیات بر مستغلات /واگذاری 20 درصد از سهام کارخانجات به کارگران /دبیرستان ها را ببندید و بیکار تحویل جامعه ندهید!/پکوف تشریح کرد ؛ آخرین خبرها و رویدادها در روابط ایران و شوروی /موافقتنامه بازرگانی/به درخواست شوروی از سوی ایران برای اعزام یک هیئت اقتصادی پاسخی داده نشده است

پرونده کاخ سنا

« تهران مصور » نوشت : شنیده شده است که بابت کارشناسی مهندس جلال آشتیانی در امر مجلس سنا و تا به حال مبلغ 500 هزار ریال پرداخت گردیده است و نامبرده برای کارهای خود مبلغ 800 هزار ریال دیگر مطالبه می نماید.

شنیده شده است یکی از علل تشکیل پرونده مجلس سنا اختلاف نظر و عدم همکاری مهندس فروغی با ایشان بوده است.

فعلا مهندس ابراهیمی، مهندس امیر معزی ، مهندس طاهری ، دکتر عقیلی که از مهندسین وزارت راه و استاد دانشگاه می باشند به محاسبات مربوطه رسیدگی می کنند.

 

دستگیری یک ایرانی در مسکو

« تهران مصور » نوشت : گزارش رسیده از مسکو حاکیست که پلیس شوروی ستارخان برقی منشی محلی سفارت ایران در مسکو را دستگیر و زندانی کرده است.

ستارخان برقی 51 سال قبل به سمت عضو محلی استخدام شده است، هنگامی که او بازداشت شد پلیس اتهامش را ذکر نکرد ولی چند روز قبل به سفارت نوشت که هنگام فروش ارز در بازار سیاه بازداشت شده است.

سفارت ایران به پلیس شوروی اطلاع داده که او عضو بازنشسته است در حالی که در پاسپورت او شغل عضو محلی نوشته شده است.

 

مالیات بر مستغلات

«تهران مصور » نوشت : دولت برای تامین کسر بودجه و تعدیل ثروت در نظر دارد مالیات قابل ملاحظه ای بر مستغلات وضع کند.

مالیات مزبور در حدود 30 تا 40 درصد خواهد بود و گفته می شود در صورت تصویب و اجرای صحیح این طرح سالیانه بیش از 300 میلیون تومان به بودجه دولت اضافه خواهد شد.

 

واگذاری 20 درصد از سهام کارخانجات به کارگران

« تهران مصور » نوشت : به قرار اطلاع پس از بازگشت امینی نخست وزیر از سفر مکه یکی از اقدامات مهم دولت واگذاری صدی بیست سهم کارخانجات ملی و دولتی به کارگران است.

از دو سال قبل  طرحی به وسیله شاهرخ فیروز رئیس اداره مرکز راهنمایی وزارت صنایع و معادن تهیه شد که به تصویب هیئت دولت نیز رسید.

 

دبیرستان ها را ببندید و بیکار تحویل جامعه ندهید!

«مهندس عبدالله والا » در سرمقاله شماره امروز « تهران مصور » نوشت:

چندین بار نوشتیم به جای آن که جوانان مارا عاطل و باطل و سرگردان کنید بیائید این تصمیم را بگیرید که بجای دکتر حقوق و لیسانسیه کشاورزی افراد کاری و کاردان تربیت بکنید دبیرستان ها را ببندید و به جای فیزیک و شیمی و جبر و ریاضیات و مثلثات که به این جوانان می آموزید کارهای عملی وحرفه ای را تعلیم بدهید وفقط ادامه تحصیلات را برای کسانی که حقیقتا دارای استعداد و نبوغ هستند باز بگذارید تا هم برای دانشگاه ها مشکلی به وجود نیاید و هم چنین جوانان ما پس از فراغت از تحصیل بتوانند با فراگرفتن حرفه علمی و عملی جامعه از وجودشان استفاده نموده و بتوانند امرار معاش کنند.

ملاحظه کنید می بینید امروز یک جوان دیپلمه یا تحصیل کرده چه کاری از او بر  می آید جز آن که متکی به مزایای قانونی بوده پس از اتمام تحصیل به ادارات روی می آورد و سربار دستگاه های دولتی می شود.

مگر این مملکت به چند دیپلمه ولیسانسیه و دکتر نیازمند است؟ آن چه که امروز احتیاج داریم کارگر فنی است نه دیپلمه و لیسانسیه بی کار.

 

پکوف تشریح کرد ؛ آخرین خبرها و رویدادها در روابط ایران و شوروی

«تهران مصور » در شماره امروز خود طی گزارشی به روابط ایران و شوروی پرداخته و نوشت : پکوف، سفیر کبیر شوروی پس از سه ماه بار دیگر در میان روز نامه نگاران ایرانی ظاهر شد

پکوف در باره مبارزه با ملخ گفت: وقتی از خراسان به ما اطلاع دادند که دسته های ملخ وارد این استان شده بلافاصله با دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی ملاقات کردم و به او گفتم که دولت شوروی حاضر است در مبارزه ملخ با مامورین دولت ایران همکاری کند.

چون خطر هجوم ملخ برای مأمورین مرزی شوروی ناراحت کننده است، چند دسته مامور دفع آفات روسی در کناره مرزی در داخل خاک شوروی مشغول پخش سموم و مواد آلوده هستند تا در صورت پرواز دستجات ملخ غافلگیر نشوند.

 

موافقتنامه بازرگانی

سفیر شوروی اظهار داشت که صادرات شوروی به ایران یک درصد مجموع کل معاملات است. به موجب آماری که دولت ایران همه ساله منتشر می کند صادرات ایران به شوروی نیز ده درصد مجموع کل معاملات ایران است. با توجه به تسهیلاتی که در تجارت ایران و شوروی موجود است من پیشنهاد کرده ام که صادرات ایران به شوروی تا ده درصد دیگر بالارود. این مذاکرات در جریان است و هنوز تصمیم قطعی درباره آن اتخاذ نشده است.

پکوف سفیر شوروی گفت ناراحتی من از این است که اگر به زودی موافقتنامه بازرگانی ایران و شوروی امضا نشود دولت شوروی ناچار خواهد بود کالای مورد نیاز خود را از افغانستان، پاکستان ترکیه و عراق تهیه کند.

 

به درخواست شوروی از سوی ایران برای اعزام یک هیئت اقتصادی پاسخی داده نشده است

سفیر شوروی در باره دعوت از یک هیئت اقتصادی ایرانی صحبت کرده گفت: چند ماه قبل از دولت ایران تقاضا کردیم هیئتی برای مذاکره اقتصادی به شوروی بفرستند ولی تا امروز جوابی داده نشده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.