20 اردیبهشت 1341

20 اردیبهشت 1341

دستور جلب فرماندار سابق طوالش صادر شد /یک برنامه فوری عمرانی در فارس و بنادر اجرا می شود /ملک سعود خطاب به نخست وزیر : ایران و عربستان با کسانی می خواهند متحد شوند که دشمن ما و اسلام هستند!/جلوی افزایش ویزیت دکترها را بگیرید!/مردم وحیدیه برای یک کوزه آب یک کیلومتر راه می روند /اگر به مردم گود نشین آب لوله کشی بدهیم می ترسیم آب خانه هایشان را ببرد!/«سفر شاه به آمریکا جهت تحصیل آبرو برای ایران بوده است»!

دستور جلب فرماندار سابق طوالش صادر شد

امروز از طرف مخبر بازپرس دادسرای دیوان کیفر دستور جلب «جمال الدین آزاد » فرماندار طالش در در انتخابات تابستانی گذشته صادر گردید.

این دستور جلب به دنبال رسیدگی ها و اعلام جرم هایی است که درباره انتخابات طالش به دیوان کیفر تسلیم شده بود، به قراری که کسب اطلاع شده در برگ جلب نامبرده از طرف بازپرس قید شده به اتهام دخالت در امر انتخابات  و جعل دفاتر و صورت مجلس های مربوط به آن.

 

یک برنامه فوری عمرانی در فارس و بنادر اجرا می شود

امروز نتیجه اقدامات هیئت اعزامی نخست وزیر به بنادر و جزایر جنوب ایران در زمینه بهبود وضع زندگانی ساکنان این نقاط به وسیله ناصر ذوالفقاری وزیر مشاور و رئیس هیئت مذکور در اختیار جراید گذاشته شد.

وزیر مشاور و رئیس هیئت بازرسی جنوب امروز گفت : یک برنامه فوری عمرانی در فارس و بنادر اجرا می شود، جمعیت شیر و خورشید سرخ با همکاری موسسات دولتی و موسسات خیریه داخلی و خارجی مامور انجام این طرح شد.

 

ملک سعود خطاب به نخست وزیر : ایران و عربستان با کسانی می خواهند متحد شوند که دشمن ما و اسلام هستند!

ساعت ده و ده دقیقه صبح دیروز به وقت محلی هواپیمای نخست وزیر در فرودگاه جده به زمین نشست. در فرودگاه امیرفیصل ولیعهد و نائب نخست وزیر و وزیرخارجه سعودی، رئیس تشریفات شخصیت های سیاسی آن کشور به استقبال علی امینی آمده بودند.

بر اساس گزارش روزنامه اطلاعات

در ادامه مذاکراتی میان علی امینی و ملک سعود به شرح زیر صورت گرفت ؛

 • ملک سعود : احوال برادر ما اعلیحضرت همایونی خوب است؟
 • علی امینی : بنده اخیرا که تلفنی با ایشان در ژنو صحبت می کردم و برای مسافرت کسب اجازه کردم فرمودند سلام ایشان را به شما برسانم...خاطرتان هست در واشنگتن وقتی خدمت شما شرفیاب شدم گفتم که باید اتحاد کامل بین مسلمین برقرار شود تا مشکلات موجود در ممالک اسلامی از میان برود؟!
 • ملک سعود : همین طور است امیدوارم این امر روزی جامه عمل بپوشد.
 • علی امین : اعلیحضرت همایون شاهنشاهی علاقه زیادی دارند که نفاق از میان مسلمانان برطرف شود و هر ملت مسلمان برای انجام این امر به سهم خود مجاهدت بکند.
 • ملک سعود : این آرزوی همه است.
 • علی امینی : اعلیحضرت می داند ما گرفتار یک دشمن مشترک هستیم، دشمن مشترک ما کمونیسم است در همه جای دنیا کشورهای منطقه ای سعی می کنند از نظر اقتصادی و سیاسی متحد شوند و اگر در تحقق این منظور در منطقه ما تاخیر شود ضرر و زیانش زیاد خواهد بود.
 • ملک سعود : متاسفانه آن هایی که ما و دولت ایران می خواهیم با آنان متحد شویم همان هایی هستند که نسبت به ما و نسبت به اسلام دشمنی دارند و تا مادامی که این طور اشخاص سرکار هستند در این راه کارشکنی می کنند.
 • علی امینی : ولی از کوشش در این راه نباید باز ایستاد. شاید محظوراتی که ما داریم سوای محضورات کشور سعودی باشد. ما حاضریم هر نوع فعالیت بکنیم، سکوت زیاد و عدم تحرک باعث بدبختی های دامنه دار می شود، امیدوارم تحت توجهات شاهنشاه ایران و اعلیحضرت ملک سعود و با وداد و صمیمیتی که بین دو کشور وجود دارد دیگران را متوجه اعمال بدشان بکنیم تا در این قسمت با ضررهای غیرقابل جبرانی مواجه نشویم.
 • ملک سعود : حملاتی که می شود شرافتمندانه نیست و برپایه و اساس صحیحی نیز استوار نمی باشد.
 • علی امینی : ما متاسفیم که هر اتفاقی که در کشورهای همجوار ما می افتد ما از نتایج آن مصون نیستیم ما شاهد هستیم و امیدوارم شاید بتوانیم این سوء تفاهمات را از بین ببریم.

خبر دیگر این که عصر امروز دکتر جزایری امیرالحاج و سفیر فوق العاده ایران در عربستان سعودی در کاخ ملک سعود استوارنامه خود را طی تشریفاتی تقدیم کرد

 

جلوی افزایش ویزیت دکترها را بگیرید!

«روزنامه اطلاعات » در ستون « گفت و گوی تلفنی مردم» شماره امروز خود به نقل از یک شهروند نوشت : ببینید یکی توی این مملکت کسی پیدا می شود که جلوی گرانی سرسام آور ویزیت پزشکان را بگیرد؟! بعضی از این دکتر ها یک مرتبه ویزیت ده تومان را به سی تومان رسانده اند.

 

مردم وحیدیه برای یک کوزه آب یک کیلومتر راه می روند

احمد نفیسی معاون شهرداری تهران در جلسه شورای نویسندگان اطلاعات اظهار داشت : مردم وحیدیه برای یک کوزه آب یک کیلومتر راه می روند.

مردم جوادیه در وحیدیه و طرشت و دروازه غار و امام زاده قاسم و در عباس آبادجنوبی هم هستند، در عباس آباد جنوبی مردمی هستند که به کلی غیر قابل مقایسه با مردم جوادیه اند، جوادیه کوچه هایش آسفالت است ولی آن جا اسفالت نیست، جوادیه خیابان هایش تسطیح شده آنجا تسطیح نشده، جوادیه یک لوله کشی دارد آن جا این لوله کشی ناقص را هم ندارد، آب ندارد، آب با کوزه می آورند ، من خودم دیدم در تابستان می روند از ساعت دوازده تا یک بعداز ظهر از موسسات ارتش که یک لوله آفتابه آب می آید کوپن می گیرند و صف می بندند کوزه شان را می گیرند زیر آب، آب می کنند . این مردم را من دیده ام در وحیدیه من آدمی دیدم که کوزه را گذاشته روسرش یک کیلومتر آن طرف تر یک کیلو راه می روند که به یک چاه عمیق دسترسی پیدا کنند و آب بگیرند.

 این مردم بیشتر احتیاج به دلسوزی دارند.

 

اگر به مردم گود نشین آب لوله کشی بدهیم می ترسیم آب خانه هایشان را ببرد!

 مردمی که در گود زندگی میکنند اگر آب لوله کشی به آنها بدهیم وحشت داریم که لوله بترکد و خانه ها را آب بگیرد . اگر سیل می آید اولین کسانی که در معرض خطر هستند گودنشین ها هستند هر مفسده ای که پیدا می شود در آن گودها پیدا می شود و باید بیشتر به آنها توجه داشته باشیم. مردم جوادیه روی هم رفته نسبت به افراد هم سطح خوشبخت هستند برای اینکه اولا یک آدمی دارند که به آنها می رسد، دوم این که خیابان و کوچه هایشان آسفالت است سوم این که آب دارند این مسئله برای تهرانی که آب ندارد و هنوز لوله کشی به همه جا نرسیده مهم است.

 

«سفر شاه به آمریکا جهت تحصیل آبرو برای ایران بوده است»!

در حالی که سفر شاه به آمریکا برای کسب کمک های مالی از ایالات متحده بوده و در اکثر سخنرانی ها و در مجامع مختلف این درخواست بارها  تکرار شده بود روزنامه اطلاعات در سرمقاله شماره امروز خود نوشت سفر اعلیحضرتین جهت تحصیل آبرو برای ایران بوده است!

در این سرمقاله آمده است :

پادشاه ما به عنوان زمامدار یک کشور دورافتاده آسیائی دردنیای غرب گردش نمی کند بلکه با عنوان یک شخصیت ممتاز بین المللی به سفر می رود و مردم جهان اعم از دول یا ملل ایشان را سیاستمدار با نفوذی می شناسند که سفرشان در اوضاع و احوال جهانی موثر است. پادشاه ما را در دنیا قلبا حترام می کنند و معنا استقبال می کنند و حقا شایسته اکرام و اجلال می شناسند، نه از باب تشریفات و رسوم.

پر واضح است یک چنین شخصیتی می تواند برای مملکت و ملتش تحصیل آبرو کند، کما این که اکنون حقیقتا ایران در دنیا احترام دارد، ایران را دنیا یک کشور مستضعف توسری خورده ای تلقی نمی کند که بر سر دوراهی تصمیم سرگردان مانده باشد و تند باد حوادث او را گاه به این طرف و گاه به آن طرف براند بلکه مردم جهان به این کشور به صورت یک کشور مصمم نگاه می کنند. یک کشور موثر که در یک نقطه حساس از جهان توانسته است تکلیف خودرا با دنیا روشن کند. یک کشور ثابت قدم و صاحب عزم.

در پایان این یادداشت آمده است : پس جا دارد که ملت ایران به وجود چنین رهبر و راهنمایی بنازد و در فرصت های گوناگون مراتب حق شناسی خود را نسبت به معظم له ابراز دارد و امروز که سفر پر اثر شاهنشاه به اروپا و آمریکا پایان می یابد همه از صمیم جان خرسند باشند و از این مسافر عالی مقام استقبال کنند. محقق این است که شاهنشاه نیز مثل همیشه با ارمغان های تازه ای از سفر مراجعت می فرمایند و امیدواریم نتایج نیکوی سفر اخیر همایونی هرچه زودتر در شئون مختلف مملکت ظاهر شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.