16 اردیبهشت 1341

16 اردیبهشت 1341

صحبت از انتخابات نکنید که حج من باطل می شود!/نخست وزیر : فساد دستگاه های دولتی کم شده است!/لغو سود بازرگانی /وزیر بازرگانی : برای تامین کسر بودجه چه باید کرد؟/ تا کی از خارجی ها قرض بگیریم؟!/مامورین دولت حق ندارند به عنوان مطالعه به خارجه بروند!

صحبت از انتخابات نکنید که حج من باطل می شود!

علی امینی نخست وزیر امروز پیرامون شایعه شروع انتخابات به خبرنگار «روزنامه اطلاعات » گفت : صحبت از انتخابات نکنید که حج من باطل می شود.

پیش از ظهر امروز علی امینی نخست وزیر به واسطه عارضه تب در منزل استراحت کرد. نخست وزیر بین ساعت هفت تا هشت روز سه شنبه پس فردا تهران را با هواپیما به سوی مکه معظمه ترک می گوید.

همراهان نخست وزیر در این سفر دکتر نبوی مشاور عالی بهداشتی و دکتر ناظرزاده کرمانی استاد دانشگاه خواهند بود.

نخست وزیر تا پایان مناسک حج یعنی تا سیزدهم ذی حجه 29 اردیبهشت ماه در مکه حضور خواهند داشت.

 

نخست وزیر : فساد دستگاه های دولتی کم شده است!

به گزارش آسوشیتدپرس علی امینی نخست وزیر ایران اظهار داشت که مبارزه وی در راه اصلاحات تاکنون قریب 60 درصد از میزان فساد را در مقامات دستگاه دولتی این کشور کم کرده است.

از هنگامی که علی امینی در سال گذشته به نخست وزیری ایران رسیده تاکنون عده زیادی از رجال این کشور به اتهام فساد دستگیر و زندانی شده اند.

امینی افزود اکنون مهم ترین قسمت توجه دولت وی در مبارزه با فساد تجدید سازمان اساسی در ادارات غیرنظامی این کشور و از بین بردن فساد در میان کارمندان پائین تر و آن هایی است که حقوق کم دریافت می دارند.

نخست وزیر ایران که با « داوید لانکاشایر » خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس مصاحبه می کرد افزود که این اصلاحات موجب ارتقای سطح کارآمدی ادارات غیرنظامی ایران خواهد گردید.

امینی گفت اقدامات اصلاحی وی موجب شده که ایرانیان بی قرار و بی آرام اندکی امیدواری پیدا کرده اند که سرانجام دولت ایران دارد کاری برای آن ها می کند.

امینی افزود بیش از آن که انتخابات جدیدی در ایران برگذار شود لازم است از طرف دولت یک وضع درست و عادی در این کشور به وجود آید.

امینی سپس اظهار داشت که کار اصلاحات ارضی و تقسیم اراضی در مناطق آزمایشی نزدیک مرز شوروی به پیش می رود و اضافه کرد که دولت ایران با وجود مشکلات فراوان اقتصادی باید برای بهبود اوضاع اقتصادی ایران کوشش کنند و ایرانی باید خودش به کمک خویش بشتابد.

 

لغو سود بازرگانی

هیئت وزیران در جلسه مورخ 15 اردیبهشت بنا به پیشنهاد وزارت بازرگانی از نظر تشویق و حمایت صنایع تولیدی تصویب کرد سود بازرگانی مواد اولیه و همچنین ماشین آلات صنعتی و قطعات یدکی ماشین آلات کارخانه های تولیدی داخلی مورد تایید وزارت صنایع و معادن به ماخذ سال 1340 دریافت شود.

امروز جهانگیر آموزگار وزیر بازرگانی در یک جلسه مصاحبه مطبوعاتی پیرامون تصویب نامه مزبور اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران گذاشت.

 

وزیر بازرگانی : برای تامین کسر بودجه چه باید کرد؟/ تا کی از خارجی ها قرض بگیریم؟!

وزیر بازرگانی در این جا متذکرشد آخر برای تامین کسر بودجه چه باید کرد؟ مگر نباید روزی بر روی پای خود استوار باشیم ، من از تمام طبقات می خواهم که آن چه را که در این جا می گویم به دقت بخوانند و بر روی آن تعمق کنند. من غیر از وظیفه و مقامی که اکنون دارم یک عضو این کشورم و به بقا و استحکام اقتصاد کشورم علاقمندم باید مسائل را بدون حب و بغض بررسی کرد. تا کی می شود کسری بودجه مملکت را با قرض خارجی تامین نمود.

به هر صورت متاسفانه تصمیمات ما که از نظر صلاح کشور که هدف هر فرد ایرانیست با مخالفت و شکایت طبقات مختلف مواجه شد. ما برای اینکه باز هم بی نظری خود را ثابت کنیم و نشان بدهیم که دولت صنایع را بشدت حمایت خواهد کرد در جلسه دیشب دولت تصمیم گرفت که این فداکاری را به عهده طبقاتی دیگر غیر از تولید کنندگان داخلی واگذار کند. آن چه که دیشب ضمن تصویب نامه ای مورد تائید دولت قرار گرفت دراصول سیاست بازرگانی کشور کوچک ترین تغییری نخواهد داد و سیاست ما همان است که در ابتدا اعلام شده بود.

 

مامورین دولت حق ندارند به عنوان مطالعه به خارجه بروند!

عصر دیروز طی دستوری که از طرف علی امینی نخست وزیر برای وزیران صادر شد اعزام مامورین دولت به عنوان مطالعه به صورت ماموریت و با استفاده از فوق العاده و مزایا و یا بدون آن ممنوع گردید.

همچنین به موجب دستور دیگری وزارتخانه ها مکلف شدند تصویب نامه های خود را قبل از طرح در هیئت دولت برای رسیدگی و مطالعه به شورای عالی معاونین ارسال دارند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.