3 اردیبهشت 1341

3 اردیبهشت 1341

سیل زدگان سراسر کشور در انتظار چادر، نان و دارو هستند /شاه : ایران مایل است مناسبات خود را با شوروی اصلاح کند /به دیدار روزولت رفتم ولی استالین به ملاقات من آمد!/هنگام ملاقات سران سه کشور هیجان زده بودم!/تا سطح زندگی مردم ایران به کشورهای اروپایی نرسد از پای نخواهم نشست!/روابط با کشورهای دیگر باید مبتنی بر اصل برابری باشد/ پیشنهادهایی را که به ما دیکته شود نمی پذیریم!/ورود به سیتل/کارهای ساختمانی دولت شروع می شود

سیل زدگان سراسر کشور در انتظار چادر، نان و دارو هستند

با گذشت  چند روز از سیل در بخش هایی از کشور ، سیل زدگان در انتظار چادر، نان و دارو هستند.

میزان خسارات سیل در تهران از طرف شهرداری 60 میلیون تومان برآورد شده است.

بیش از یکصد کیلومتر خیاباان و کوچه و آسفالت خراب شده و شهرداری تهران برای ترمیم خرابی ها سی میلیون تومان اعتبار می خواهد.

دیوارهای نمناک یکی پس  از دیگری فرو می ریزد و دزدها از فرصت استفاده کرده اند و بقیه اثاثیه سیل زدگان را می ربایند.

تاکنون از طرف شیر و خورشید 1440 دستگاه چادر و 3600 تخته پتو به نقاط سیل زده تهران و شهرستان ها توزیع شده است.

 

شاه : ایران مایل است مناسبات خود را با شوروی اصلاح کند

شاه دیروز در یک مصاحبه تلویزیونی پیرامون حوادث آغاز سلطنت خود و خاطرات کنفرانس سران سه دولت بزرگ در جنک دوم جهانی در تهران و برنامه هایی که برای ترقی و تعالی مملکت خویش دارند و روابط ایران و شوروی سخن گفت.

مصاحبه شاهنشاه که قبلا ضبط شده بود بعد از ظهر دیروز در آمریکا پخش گردید .

شاهنشاه ضمن یادآوری کنفرانس سران سه دولت بزرک که در تهران تشکیل شد جریان ملاقات خویش با روزولت رئیس جمهوری آمریکا ، چرچیل نخست وزیر پیشین انگلیس و استالین نخست وزیر شوروی را تشریح کرد.

شاهنشاه گفتند استالین هنگام ملاقاتش با من بسیار مودب بود وحتی نسبت به مسائل ما حسن تفاهمی نشان می داد ولی بعدا دریافتم که این حسن برخورد هدف های نهایی دیگری دارد.

 شاهنشاه گفت : برای اولین بار بود که در این کنفرانس با پرزیدنت روزولت ملاقات می کردم. به خاطر دارم که روزولت فقید یک بار به من گفت به محض آنکه از خدمت در پست ریاست جمهوری آمریکا فراغت پیدا کنم به ایران خواهم آمد تا به عنوان کارشناس امور جنگل خدمت نمایم.

 

به دیدار روزولت رفتم ولی استالین به ملاقات من آمد!

شاهنشاه اضافه کرد من خودم به ملاقات پرزیدنت روزولت رفتم اما استالین به ملاقات من آمد. در هر حال ملاقات با استالین برایم بسیار خوشایند جلوه کرد.

استالین پیشنهاد کرد تعدادی هواپیما و تانک روسی در اختیار ایران بگذارد و من این پیشنهاد را با خرسندی فراوان قبول کردم اما هنگامی که اتحاد شوروی بعد ها تکلیف کرد که این اسلحه مورد استفاده واحد های تحت فرماندهی افسران شوروی قرار گیرد پیشنهاد نخست وزیر شوروی را رد کردم و تانک ها و هواپیماها را نپذیرفتم.

 

هنگام ملاقات سران سه کشور هیجان زده بودم!

من هنگام ملاقات سران سه دولت بزرگ در خود هیجانی احساس می کردم زیرا فکر می کردم که چنین ملاقاتی برای خدمت بکشورم سودمند خواهد بود و در این ملاقات خواهم توانست تعهداتی برای حفظ استقلال کشورم از آنها بگیرم.

 

تا سطح زندگی مردم ایران به کشورهای اروپایی نرسد از پای نخواهم نشست!

شاهنشاه سپس به اقداماتی که در دوران سلطنت خود برای بهبود زندگی مردم به عمل آورده اند اشاره کرده و گفت تا سطح زندگی در ایران به سطح زندگی کشور های اروپایی نرسد از پای نخواهم نشست و دست از کوشش و تلاش نخواهم کشید .

وظیفه ای که در حال حاضر به عهده من است این است که کشورم را با سرعتی که لازمه قرن بیستم است در راه ترقی به حر کت در آورم تا اصلاحاتی که لازم است چه در زمینه امور اداری و چه در کارهای اجتماعی انجام گیرد و کشاورزان و کارگران از زندگی مرفهی برخوردار گردند.

شاهنشاه در پاسخ نماینده تلویزیون آمریکا درباره اصلاحات ارضی گفت هدف از اجرای این اصلاحات آن است که کشاورزان ایرانی حق کامل خود را از ثروت ملی کشور به دست آورند.

 

روابط با کشورهای دیگر باید مبتنی بر اصل برابری باشد/ پیشنهادهایی را که به ما دیکته شود نمی پذیریم!

شاهنشاه سپس پیرامون سیاست خارجی کشور خود سخن گفته و اظهار داشت ما خواهان مناسبات دوستانه با همه هستیم ولی این مناسبات باید بر اصل برابری باشد .ایران مایل است مناسبات خود را با شوروی اصلاح کند ولی مسئله این است که ما از حقوق خود دفاع می کنیم و دست بردار از حقوق خویش نیستیم.

 

ما به هیچ وجه پیشنهاد هایی را که به ما دیکته شود قبول نخواهیم کرد.آنها باید بدانند که ما خواستار صلح هستیم ولی در عین حال از تهدید ها نمی هراسیم و با سایر کشور های آزاد جهان پیش میرویم.

 

ورود به سیتل

دیروز شاهنشاه و ملکه ایران از نمایشگاه سیتل که نمودار پیشرفت بشر در سال های آینده است دیدن کردند.

هنگام ورود اعلیحضرتین به سیتل یک گروه ۵۰ نفری از دانشجویان ایرانی با غریوهای تهنیت و شاد باش از پادشاه و ملکه کشور خودشان استقبال کردند!

شاهنشاه و شهبانوی ایران دیروز بعد از بازدید از نمایشگاه جهانی سیتل رهسپار لوس آنجلس شدند. عزیمت شاهنشاه و ملکه از فرودگاه با هواپیمای اختصاصی پرزیدنت کندی رئیس جمهور آمریکا صورت گرفت.

 

کارهای ساختمانی دولت شروع می شود

« روزنامه اطلاعات » نوشت : امروز کسب اطلاع شد که دولت در نظر دارد کارهای ساختمانی نیمه تمام دولتی را که در سال قبل به علت وضع بد مالی دولت و کسری بودجه نیمه کاره تعطیل شده دوباره آغاز کند.

اعتبار تکمیل کارهای ساختمانی نیمه تمام دولت در بودجه منظور می گردد و ترتیب پرداخت مطالبات معوقه نیز داده می شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.