30 فروردین 1341

30 فروردین 1341

نخست وزیر قسمتی از املاک خود را واگذار کرد/با اصلاحات ارضی در حقیقت مشروطیت تکمیل می شود/مالکینی که در تهران پای منقل می نشینند و توطئه می کنند نماینده مالکین آذربایجان نیستند/مشمول قانون نیستم/بزرگترین آرزوی من توسعه فرهنگ در ایران است/شاه ایران مظهر مبارزه خستگی ناپذیر علیه فقر، جهل و مرض و فساد است!/مبارزه خود را برای تحکیم صلح با اتکا  بر ایده آل های تمدن غربی افزایش خواهیم داد!

نخست وزیر قسمتی از املاک خود را واگذار کرد

هفت و ربع بعداز ظهر دیروز امینی نخست وزیر به اتفاق پنج تن از آقایان وزرا تهران را با قطار به سوی مراغه ترک گفتند .

ابتدا مهندس خلخالی به اتفاق آقایان استانداران آذربایجان شرقی و غربی داخل کوپه قطارشدند و از نخست وزیر و اعضای هیئت دولت تقاضا کردند که نشان اصلاحات ارضی را به سینه خود و اعضای هیئت دولت نصب نمایند و سپس نخست وزیر و همراهان از قطار پیاده شدند .

 ریاضی فرماندار مراغه ضمن خیر مقدم اظهار داشت : از هنگام اجرای قانون اصلاحات ارضی هیچ گونه پیش آمد نامساعدی در آذربایجان رخ نداده است و کسانی که وضع فعلی را در آذربایجان با دوره منحوس و منفور پیشه وری مقایسه می کردند خود منحوس و خائن مملکت هستند.

پس از خیر مقدم فرماندار ، دکتر امینی نخست وزیر و همراهان به اداره اصلاحات ارضی مراغه رفتند.

 

با اصلاحات ارضی در حقیقت مشروطیت تکمیل می شود

پس از خواندن سرود شاهنشاهی مهندس خلخالی طی نطقی اظهار داشت : اجرای قانون اصلاحات ارضی در جنبش مشروطیت بذرپاشی شده و اکنون که این قانون اجرا می شود در حقیقت مشروطیت تکمیل می شود. من از مشروطیت دارای نشانی به یادگار هستم که تنها میراث خانوادگی ماست. این نشان نشان آزادی خواهان صدر مشروطیت است که روی آن کلمه حریت و عدالت نوشته شده است.

سپس دهقان استاندار آذربایجان شرقی ضمن ایراد نطقی گفت در آذربایجان هیچ گونه اغتشاشی روی نداده است و در دهات نیز اوضاع کاملا آرام بوده است ولی اگر کسی در هر لباس آشوب ایجاد کند با کمال قدرت مجازات خواهد شد.

پس از پایان نطق استاندار ، دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی اسناد انتقال اولین قسمت از املاک حوزه هشترود و میاندوآب را امضا کرد و سپس طی نطقی اظهار داشت: ما در پرداخت بهای املاک نهایت عدالت را به کار برده ایم زیرا قیمت هر ملک صد برابر مالیات آن است ولی بعضی از آقایان مالکین آنقدر کم مالیات پرداخته اند که ضریب صد و هشتاد یعنی 180 برابر مالیات را هم که به آنان پرداخت شده است کم می دانند و همین امر نشان می دهد که آنها هشتاد برابر مالیات را کمتر داده اند و البته این مسئله باعث شرمساری است ، وزیر کشاورزی افزود: طبق برنامه ای که تنظیم شده است تا آخر خرداد ماه 850 قریه بین کشاورزان تقسیم خواهد شد و باید دانست که در اغلب دهات خوش نشین ها نیز صاحب زمین شده اند.

 

مالکینی که در تهران پای منقل می نشینند و توطئه می کنند نماینده مالکین آذربایجان نیستند

وزیر کشاورزی به سخنان خود چنین ادامه داد: مسئله تقسیم و فروش اراضی در ایران دارای سابقه ۱۸ ساله است ولی ما کار را طوری شروع کردیم که زودتر به نتیجه برسیم، برای تامین این نظر ، برای کشاورزان شرکت تعاونی تشکیل داده ایم و سازمان های عمران ایجاد نموده ایم.

وزیر کشاورزی ضمن اشاره به تحریک عده ای از مالکین گفت: آن عده از مالکین که در تهران هستند و کارشان پای منقل نشستن و توطئه کردن است ، هرگز نماینده مالکین آذربایجان نیستند، زیرا تمام مالکین آذربایجان که املاک خود را به دولت انتقال داده اند خودشان با کمال میل اسناد مربوطه را امضا کرده اند.

جای تاسف است مالکینی که فرزندانش به ناموس زارعین تجاوز می کند انتظار دارند به سر او گل بریزند در حالی که ما با تمام قدرت آنها را سرکوب خواهیم کرد  و زارعین را از بردگی نجات خواهیم داد.

 

مشمول قانون نیستم

وزیر کشاورزی ادامه داد برای این که جای هیچ گونه سوء تفاهمی باقی نماند من یک برگ پرسشنامه اصلاحات ارضی را به دکتر امینی نخست وزیر می دهم تا آن را پرکنند. در این هنگام نخست وزیر پرسشنامه را دریافت کرد و در آن نوشت : سه دانگ از ملک لشت نشاء به مساحت 400 هکتار و همچنین شش دانگ از اراضی کهریزک که سه دانگ آن وقف بیمارستان آن محل می باشد برای تقسیم واگذار میکنم.

امینی سپس رو به حضار کرد و اظهار داشت : گر چه من مشمول قانون اصلاحات ارضی نیستم ولی به پیروی از منویات عالیه شاهنشاه این کار را انجام دادم. نخست وزیر پس از امضاء پرسشنامه به اتفاق همراهان برای افتتاح بتون ریزی پل رودخانه «صوفی چای» عازم آن محل شد و قرار است بعد از ظهر امروز نخست وزیر و اعضای هیئت دولت برای تقسیم اسناد مالکیت قراء کردنشین مرزی «مرگه ور» و «ترکه ور » عازم رضائیه شوند.

 

بزرگترین آرزوی من توسعه فرهنگ در ایران است

خبرگزاری های فرانسه ، رویتر و یونایتدپرس در گزارش هایی اعلام کردند : دیشب شاهنشاه ایران با یک هلیکوپتر عظیم آمریکایی به فیلادلفیا پرواز کرد تا از دانشگاه پنسیلوانیا دکترای افتخاری حقوق بگیرد.

شهبانو فرح نیز که به همراه شاه نبودند درحالی که مقامات بهداری نیویورک در معیت بودند از دو مرکز بهداشتی کودکان شهر نیویورک دیدن کرد و سپس به محل اقامت خود در هتل والدورف آستوریا بازگشت. «لئونا بوماتز» رئیس بهداری نیویورک که وی را همراهی می کرد بعدا اظهار داشت که ملکه ایران شیفته کودکان است.

 

شاه ایران مظهر مبارزه خستگی ناپذیر علیه فقر، جهل و مرض و فساد است!

شاهنشاه در دانشگاه پنسیلوانیا نطقی خطاب به دانشجویان این دانشگاه ایراد کردند و سپس از طرف دانشکده حقوق این دانشگاه دکترای افتخاری حقوق به شاهنشاه تقدیم گردید.

دکتر «گایلور دهارنول » رئیس دانشگاه پنسیلوانیا ضمن عرض خیر مقدم به شاهنشاه اظهار داشت که پادشاه ایران مظهر مبارزه خستگی ناپذیر علیه تمام دشمنان قدیمی نوع بشر یعنی فقر و جهل و مرض و فساد می باشند.

این جملات در اوراقی که به مناسبت ورود شاهنشاه به دانشگاه پنسیلوانیا چاپ شده بود، نیز منعکس گردیده بود. در اوراق مذکور در عین حال از شاهنشاه ایران به عنوان رهبر یک ملت دانش پژوه و تحصیل کرده تجلیل شده بود.1

 

مبارزه خود را برای تحکیم صلح با اتکا  بر ایده آل های تمدن غربی افزایش خواهیم داد!

شاهنشاه ایران روز گذشته در دانشگاه پنسیلوانیا وعده داد که ایران مبارزه و تلاش خود را برای تحکیم صلح جهانی با اتکاء بر ایده آل های تمدن غربی افزایش خواهد داد.

شاهنشاه ایران طی نطق کوتاهی که در دانشگاه پنسیلوانیا ایراد کرد گفت من عزم خود را جزم کرده و تعهد نموده ام تا برای ایجاد اجتماعی فارغ از فقر و جهل و بی عدالتی کوشش نمایم و برای این منظور بزرگترین آرزو های من مانند پدرم توسعه و تشویق فرهنگ در ایران است.

«گایلور هارنول » رئیس دانشگاه پنسیلوانیا طی دو سال گذشته دو بار به ایران مسافرت نموده تا برای تسریع اجرای پروژه تاسیس یک دانشگاه ایرانی از روی نمونه دانشگاه تحت ریاست خود، کمک کند. محل این دانشگاه در شیراز است.

شاهنشاه گفت :  تاسیس این دانشگاه نه تنها موجب تسریع پیشرفت ایران در راه توسعه و تکامل اجتماعی و فرهنگی و فنی خواهد گردید، بلکه در عین حال آمریکا و ایران را به یکدیگر نزدیک تر خواهد ساخت. هنگام بازدید شاهنشاه از دانشگاه پنسیلوانیا آقایان قدس نخعی سفیر ایران در آمریکا و عباس آرام وزیر خارجه ایران در التزام رکاب بودند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.