27 فروردین ۱۳۴۱

27 فروردین ۱۳۴۱

شاه تحت تاثیر پیشرفت های آمریکا قرار گرفت! / پهلوی به جای کیهان نوردی به فکر حفر چاه های عمیق!/آرزوی شاه برای پیشرفت های علمی آمریکا!/شاه ایران یکی از قدیمی ترین دوستان آمریکا است!/در مورد ماموریتم در آمریکا هیچ چیز مخفی و سری وجود نداشته است!/اطمینان داریم آمریکا به نیازمندانی مانند ما کمک  خواهد کرد!/کنفرانس نامحدود/جلسه نخست وزیر در « چاله میدان » / تلاش داشتم بین مردم و حکومت هماهنگی و اشتراک مساعی وجود داشته باشد/در سابق نمی خواستند حقیقت را به مردم بگویند!/بررسی های بودجه هنوز پایان نیافته است / احتمال کشیده شدن بودجه به ماه خرداد وجود دارد!/ موضوع در آمد ها

شاه تحت تاثیر پیشرفت های آمریکا قرار گرفت! / پهلوی به جای کیهان نوردی به فکر حفر چاه های عمیق!

«آسوشیتد پرس» ، «رویتر» ، «یونایتد پرس» و «خبر گزاری فرانسه» نیز گزارش دادند : دیروز شاهنشاه ایران از مرکز عظیم پرتاب موشک های فضانورد آمریکائی در کیپ کاناورال دیدن کردند و اظهار داشتند که فوق العاده تحت تاثیر اکتشافات آینده فضائی قرار گرفته اند.

اما هنگامی که پرسیده شد که آیا ایران نیز روزی در نظر دارد شروع به تجسسات فضائی کند شاهنشاه تبسمی کردند و جواب دادند «نه» خیلی بیشتر ایجاب می کند که به جای رفتن به فضای کیهانی چاه های عمیق حفر کنیم.

 

آرزوی شاه برای پیشرفت های علمی آمریکا!

شاهنشاه سپس با یک هواپیمای نیروی هوایی به پایگاه نیروی هوایی آمریکا نزدیک فورت براک در شمال کالیفرنیا رفتند و هنگام عزیمت از کیپ کاناورال اظهار داشتند : آرزو می کنم که برنامه تجسسات فضائی آمریکا قرین کامیابی گردد و برای تمام کسانی که در این رسالت بزرگ علمی شریک وسهیم هستند آرزوی بهترین موفقیت ها را دارم.

 

شاه ایران یکی از قدیمی ترین دوستان آمریکا است!

«روزنامه نیویورک هرالد تریبون» امروز طی مقاله ای شاهنشاه ایران و علی امینی نخست وزیر را مورد تحسین و تمجید فراوان قرار داده است.

«روزنامه نیویورک هرالد تریبون»  می نویسد : شاهنشاه ایران یکی از قدیمی ترین دوستان ایالات متحده در خاورمیانه است و تحولات کشور ایشان همواره یکی از اندیشه های خاطر اشتغال ذهنی ما بوده است .

هرالدتریبون می افزاید با وجود فشار های مختلفی که از طرف شوروی به ایران وارد می شود شاهنشاه با عزم و اراده راسخ و مهارت تمام رشته های دوستی خود را با غرب حفظ کرده اند. شاهنشاه در سفر اخیر خود به آمریکا بار دیگر تائید کردند که قصد دارند راهی را که انتخاب کرده اند ادامه دهند. مقاومت در برابر تجاوز و تخطی شوروی جزئی از مسائلی است که ایران با آن روبرو است .

لزوم از بین بردن فقر و توسعه اقتصادی ایران نیز یکی از مسائل فوری و ضروری است.

هرالدتریبون می نویسد در گذشته از کمک های آمریکا آن طور که باید و شاید نتیجه مطلوب به دست نیامده است زیرا مانند بسیاری از کشور های دیگر زمامداران وقت از آن بطور افراطی استفاده کرده اند تا اینکه شاهنشاه شخصا در صدد چاره اندیشی برآمدند.

 

در مورد ماموریتم در آمریکا هیچ چیز مخفی و سری وجود نداشته است!

شاه که روز شنبه واشنگتن را برای بازدید دو روزه از تاسیسات دفاعی آمریکا ترک کرده بود اظهار داشت که در مورد ماموریت وی به ایالات متحده هیچ چیز مخفی وسری وجود نداشته است .

 

اطمینان داریم آمریکا به نیازمندانی مانند ما کمک  خواهد کرد!

این که این ماموریت حیاتی چه اندازه موفقیت آمیز بوده شاهنشاه شخصا به این سئوال پاسخ فرموده به دین راسک گفتند : ما اطمینان حاصل کردیم که کشور آمریکا  نه تنها به اجرای تعهدات پیمانه ای خود ادامه خواهد داد بلکه در انجام تعهدات ووظائفی که خود شما آزادانه برای کمک به سایر کشور های نیازمند به عهده گرفته اید به کارخود ادامه خواهد داد.

بهترین دلیلی که موید رضایت خاطرشاهنشاه از نتیجه مذاکره با پرزیدنت کندی و مقامات عالیرتبه وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا می باشد در اعلامیه مشترکی که پس از آخرین روز مذاکرات رسمی شاهنشاه در کاخ سفید انتشار یافت منعکس است .

در اعلامیه مزبور جمله مهمی به این قرار مشاهده می شود : شاهنشاه و پرزیدنت کندی بار دیگر مواد موافقتنامه دوجانبه سال 1959 را در مورد حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران مورد تایید قرار دادند و در باره لزوم برنامه های امنیت دسته جمعی برای نیل به این هدف توافق نمودند .

 

کنفرانس نامحدود

شاهنشاه و پرزیدنت کندی در کاخ سفید کنفرانس «نا محدودی» تشکیل دادند به این معنی که چه از لحاظ زمان و چه از لحاظ موضوع هیچ گونه محدودیتی در مذاکرات رهبران دو کشور وجود نداشت. با وجود این که دولت پرزیدنت کندی در این موقع با بزرگترین بحران داخلی یعنی بالارفتن قیمت فولاد مواجه بود و این امر ممکن بود لطمه ای به کلیه اقتصاد کشور وارد سازد با این وجود مذاکرات نا محدود با شاهنشاه به عمل آورد.

 

جلسه نخست وزیر در « چاله میدان » / تلاش داشتم بین مردم و حکومت هماهنگی و اشتراک مساعی وجود داشته باشد

به دعوت اهالی و معتمدین چاله میدان و خیابان سیروس و میدان امام زاده سید اسماعیل پیش از ظهر امروز علی امینی نخست وزیر در اجتماع ساکنین این محلات در مسجد فیلسوف محله سیداسمعیل شرکت کرد .

نخست وزیر پشت میکروفن قرار گرفت و ضمن ابراز تشکر از احساسات مردم گفت : بنده از ابتدای این حکومت سعی داشتم که بین مردم و حکومت یک هماهنگی و اشتراک مساعی و اتفاق نظر در همه امور وجود داشته باشد. اگر این هماهنگی وجود داشته باشد و ادامه یابد مشکلات مملکت البته زودتر حل می شود .

نخست وزیر سپس اظهار امیدواری کرد که سال جدید برای ملت ایران سال بهتری باشد و سپس به مسافرت شاهنشاه به آمریکا اشاره کرد و گفت : مسافرت اعلیحضرت شاهنشاه به آمریکا همانطوری که انتظار می رفت قرین موفقیت بوده است، سعی شاهنشاه این بود که موقعیت ایران را برای آمریکا تشریح کنند و به آنها بفهمانند که اگر کمکی از خارج می خواهیم برای این است که در انجام اصلاحات مملکت ما تسریع شود.۱

 

در سابق نمی خواستند حقیقت را به مردم بگویند!

در مورد مسئله آب که باعث ناراحتی عده ای شده است من اطمینان میدهم که دولت رعایت حال طبقات مختلف مردم را خواهد کرد. در گذشته اغلب حقیقت امر به مردم گفته نشده و وضع این دستگاه ها برای مردم توضیح داده نشده است در حالی که این وظیفه دولت ها است که حقیقت اوضاع را به مردم بگویند و از آنها در رفع مشکلات کمک بخواهند در سابق عده ای نمی خواستند حقیقت را به مردم بگویند

 

بررسی های بودجه هنوز پایان نیافته است / احتمال کشیده شدن بودجه به ماه خرداد وجود دارد!

مطالعات و بررسی های وزارت دارائی روی بودجه با وجود خاتمه ماه فروردین هنوز پایان نیافته است بر خلاف پیش بینی و کوشش مسئولین امر، کار تدوین بودجه در ماه فروردین پایان نیافت به همین علت در وزارت دارایی در مورد خاتمه یافتن این مطالعات در ماه اردیبهشت با احتیاط زیاد اظهار نظر می شود .

 

مشکل بودجه با تقلیل های صورت گرفته حل نمی شود. شاید در اصل هم تاخیر اصلی تنظیم و تدوین بودجه هم در همین نکته باشد زیرا هزینه های دولتی همان طوری که در بخشنامه اولیه نخست وزیر هم تذکر داده شد بین ده تا پانزده درصد قابل کاهش نباشد، مثلا بودجه وزارت دارایی که در حدود 115 میلیون تومان بود در حدود ۹۰ میلیون تومان حقوق ثابت کارمندان است ، این رقم ثابت قابل هیچ گونه دست کاری و تقلیلی نمی باشد. از 25 میلیون تومان بقیه هم تاکنون قریب نصف آن حذف شده است. شاید بودجه هزینه ای وزارت دارائی با 15 میلیون کمتر از سال قبل تنظیم شود، همانطوری که گفته شد میزان تقلیل محدود و جبران کسر بودجه بزرگ امسال را نمی کند.

 

 موضوع در آمد ها

چیزی که تدوین بودجه را دچار مشکل کرده موضوع در آمدها است . در آمد دولت در سال جاری به علت بحران سال قبل و حتى ادامه آن در سال جاری مواجه با کمبود و کسری است.

اگر تا پایان ماه اردیبهشت این مطالعات خاتمه نیابد تنظیم بودجه به ماه خرداد خواهد افتاد به هر حال پیش بینی محافل دولتی این است که بودجه امسال به هر صورت از سال قبل زودتر تنظیم و تصویب خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.