26 فروردین ۱۳۴۱

26 فروردین ۱۳۴۱

بازدید شاه از قدرت نظامی آمریکا!/نیروی آمریکا موجب اعتماد و آسایش خاطر مردم صلح دوست جهان!/بازدید از عملیات/تضمین شاه و آمریکا به هم  / آمریکا قول کمک های پولی داد پهلوی اطمینان به این که متحدی استوار خواهد بود!/هدف برنامه جدید عمرانی ایران/برای واردات انواع دارو باید پروانه گرفت/اتومبیل های دولتی جمع آوری می شود

بازدید شاه از قدرت نظامی آمریکا!

«روزنامه اطلاعات» در گزارشی نوشت : دیروز مدت بازدیدسه روزه شاهنشاه وشهبانوی ایران از واشنگتن پایان یافت. ساعت شش بعداز ظهر دیروز به وقت تهران شاهنشاه برای بازدید از عملیات پیاده شدن تفنگداران دریائی آمریکا رهسپار کمپ لوجون واقع در ایالت کارولینای شمالی شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در فرودگاه ضمن اظهار خرسندی از بازدید شاهنشاه از ایالات متحده اظهار داشت: اعلیحضرتا!  شما در کارولینای شمالی به یک فرمانده کل قوای دیگر یعنی رئیس جمهوری ایالات متحده می پیوندید و مانوری را که در آن تفنگداران دریائی آمریکا شرکت خواهند کرد مشاهده خواهید فرمود.

این افراد قسمتی از نیروی عظیمی به شمار می روند که همواره برای حفظ صلح و امنیت و استقلال بسیاری از ملل جهان آماده خدمت هستند.

 

نیروی آمریکا موجب اعتماد و آسایش خاطر مردم صلح دوست جهان!

شاهنشاه در پاسخ وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت از این که بار دیگر برای من فرصتی دست داده است که رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای کشور شما را ملاقات کنم بسیار خوشوقت هستم. نیروی این کشور بزرگ موجب اعتماد و آسایش خاطر مردم صلح دوست جهان است.

 

بازدید از عملیات

«خبرگزاری فرانسه » همچنین گزارش داد : «  پرزیدنت کندی رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر روز شنبه از میهمان عالیقدر خود شاهنشاه ایران رسما خداحافظی کردند. این مراسم هنگامی صورت گرفت که شاهنشاه فرودگاه کوچک نظامی «بوک فیلد» را به سوی پایگاه کیب کاناورال ترک گفتند .

شاهنشاه دیشب برای تماشای مختصر و سریع تجهیزات پرتاب موشک پایگاه کیپ کاناورال وارد این شهر شدند.

شاهنشاه با هواپیما وارد پایگاه نیروی هوایی آمریکا در پاتریک واقع در ۱۹ میلی جنوب کیپ کاناورال شدند.

شاهنشاه ایران مدت سه ساعت تمام زیر آفتاب سوزان عملیات تمر کز کشتی ها و حمله هواپیما های شکاری سوپر نیک را که پلاژ را با بمب های «ناپالم»بمباران می کردند تماشا می کردند.

پس از پایان این عملیات شاهنشاه و همراهانشان با هلیکوپتر به فرودگاه کوچکی در کنار اقیانوس رهسپار شدند و عملیات هواپیماهای سنگین را تماشا کردند. در همان جا کندی از مهمان خود خداحافظی کرد و به واشنگتن بازگشت.

شاهنشاه پس از بازدید از پایگاه کیب کاناورال مرکز پرتاب موشک های آمریکا به نیویورک باز خواهند گشت و تا روز سه شنبه عصر همراه شهبانوی ایران در این شهر اقامت خواهند داشت و سپس برای مسافرت خصوصی رهسپار ایالت کالیفرنیا خواهند گشت.

 

تضمین شاه و آمریکا به هم  / آمریکا قول کمک های پولی داد پهلوی اطمینان به این که متحدی استوار خواهد بود!

«یونایتد پرس» نیز از واشنگتن گزارش داد : شاهنشاه ایران امروز مسافرت رسمی سه روزه خود را در واشنگتن پایان دادند در حالیکه از دولت ایالات متحده آمریکا تضمین به دست آورده اند که کمک های آن دولت به برنامه های اصلاحی و عمرانی ایران ادامه خواهد یافت .

مقامات رسمی امریکائی سفر شاهنشاه را که طی آن مدت سه ساعت با کندی و همچنین دیگر سران آمریکا از جمله دین راسک وزیر خارجه و مک نامارا وزیر دفاع گفتگو کرده اند یک پیروزی بلاقید و شرط تلقی کرده اند.

طی این مذاکرات شاهنشاه اطمینان یافتند که آمریکا پشتیبانی سیاسی و نظامی خود را از ایران ادامه خواهد داد و بخصوص به اجرای برنامه عمرانی پنج سال و نیمه ایران که قرار است از سپتامبر آینده آغاز شود، کمک پولی خواهد کرد.

دستگاه دولتی آمریکا نیز به نوبه خود اطمینان پیدا کرده که شاهنشاه ایران نه تنها یک متحد استوار به شمار می رود بلکه یک رهبر سیاسی صادق و صمیمی است که تصمیم قاطع به اجرای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی دارد .

 

هدف برنامه جدید عمرانی ایران

هدف برنامه جدید عمرانی ایران بهبود محصولات کشاورزی و بالابردن سطح فرهنگ و بهداشت است و ۵۰ درصد از بودجه این برنامه به مناطق روستایی اختصاص داده شده است.

کندی و طراحان وی برای کشوری با خصوصیات ایران این برنامه را مفیدتر از برنامه های مربوط بتاسیس صنایع سنگین میدانند که منافع آن در مدت کوتاهی برای کشور آشکار  نخواهد شد.

برای اجرای برنامه عمرانی پنج سال و نیمه ایران جمعا 5 میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته شده است که ۸۰۰ میلیون دلار آن را باید از طریق کمک کشور های خارجی و بانک جهانی تامین کنند .

شاهنشاه ایران امیدوار هستند که این مبلغ به وسیله کنسرسیوم با شرکت کشور های صنعتی مهم اروپا ژاپن، ایالات متحده و بانک جهانی تدارک شود.

اگر چنین کنسر سیومی تشکیل شود انتظار می رود که کمک آمریکا به این کنسرسیوم در حدود 300 میلیون دلار و یا نزدیک به آن باشد .

منابع مطلع می گویند شاهنشاه طی اقامت خود در واشنگتن توانسته اند از کندی و اعضای کابینه وی قول بگیرند آمریکا در صورت تشکیل چنین کنسرسیومی بدان ملحق شود به شرط آنکه برنامه پنجساله عمرانی جدید ایران به تصویب نهائی بانک جهانی برسد.

 

برای واردات انواع دارو باید پروانه گرفت

طبق تصویبنامه های دیشب هیئت وزیران باید برای واردات انواع دارو پروانه گرفت ، وزیر صنایع و معادن نیز مامور شد برای جلب کمک های فنی دولت فرانسه به پاریس عزیمت کند.

 

اتومبیل های دولتی جمع آوری می شود

هنجی کفیل وزارت دارایی گفت : طرح جمع آوری اتومبیل های دولتی تا چند روز دیگر آماده شده تسلیم هیئت وزیران می شود.

بر اساس این طرح به جز وزیران و کسانی که می توانند از نمره سه رنگ استفاده کنند بقیه مقامات دولتی اتومبیل دولتی در اختیار نخواهند داشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.