24 فروردین 1341

24 فروردین 1341

محیط هنوز مناسب انتخابات نیست!/پس از بازگشت شاه تکلیف دولت مشخص می شود!/اعتراض وزیر خارجه انگلیس/تقلیل کارشناسان خارجی در سازمان های کنسرسیوم ؛ پست های غیر مهم به ایرانیان واگذار می شود!/

محیط هنوز مناسب انتخابات نیست!

« تهران مصور » نوشت : یک منبع موثق اظهار داشته است که امینی هنوز محیط را برای انجام انتخابات آماده نمی بیند و حتی شنیده شده است که چنانچه امینی ناگزیر از اجرای انتخابات بشود، ترجیح می دهد که کناره گیری کرده و دولت دیگری انتخابات را برگزار نماید.

 

پس از بازگشت شاه تکلیف دولت مشخص می شود!

« تهران مصور » نوشت : طی هفته اخیر باز هم درباره وضع دولت صحبت ها و شایعاتی به وجود آمد و عده ای انتشار دادند که پس از مراجعت شاهنشاه از آمریکا وضع دولت معلوم خواهد شد.

نزدیکان دولت معتقدند که وضع دولت نه تنها در حال حاضر بلکه پس از مراجعت شاهنشاه نیز تثبیت است!

 

اعتراض وزیر خارجه انگلیس

« تهران مصور » نوشت : در سفر اخیر امینی به لندن، لرد هیوم وزیر خارجه انگلیس درباره لغو یک جانبه قرارداد وزارت فرهنگ با مهندس پل تاک انگلیسی مذاکره کرد.

وزارت خارجه انگلیس که قبلا یادداشت اعتراض آمیزی تسلیم دولت ایران کرده بود از دولت ایران تقاضا کرد که به ماده مخصوص لغو قرارداد توجه کند و در غیر این صورت مهندس پل تاک به محاکم بین المللی شکایت می کند.

در قرارداد تنظیمی قید شده که در صورت لغو قرارداد و یا متوقف ساختن ساختمان آموزشگاه حصارک، مهندس پل تاک می تواند از نمونه طرح ها و قراردادهای مهندسین مشاور خارجی در مورد اختلافات استفاده کرده و به محاکم شکایت کند.

مقاطعه ساختمان آموزشگاه معادل 20 میلیون تومان بوده که مهندس پل تاک صدی هفت حق النظاره از آن می گرفته، طبق یکی از مواد قرارداد، او هر دو ماه یک بار به خرج وزارت فرهنگ از لندن به تهران می آمد و ساختمان را نظارت می کرده، در این هفته امینی نامه ای به وزارت فرهنگ نوشته و گزارش کاملی در این باره خواسته است.

 

تقلیل کارشناسان خارجی در سازمان های کنسرسیوم ؛ پست های غیر مهم به ایرانیان واگذار می شود!

« تهران مصور » نوشت : با وجودی که بیش از سه هفته از تشکیل کنفرانس سهامداران کنسرسیوم نفت ایران نمی گذرد ولی نخستین تصفیه که خواست شرکت ملی نفت بود در سازمان اداری کنسرسیوم آغاز گردید.

اخراج کلارد تبعه انگلیس که از دو سال و نیم قبل تاکنون در راس اداره روابط عمومی کنسرسیوم بود اولین نشانه حسن نیت سهامداران نفت شرکت های عامل تلقی شد.

کلارد که از عوامل شرکت نفتی شل و نفت انگلیس بوده و هست با وجودی که در راس اداره روابط عمومی کنسرسیوم انجام وظیفه می کرد با نام مستعار « جان مارولو » کتاب و مقاله علیه ایران و کشورهای نفتی خاورمیانه می نوشت برکنار شد. او مدت ها در مصر، لبنان ، عراق و ایران دارای مشاغل حساس بود.

در مدت دو سال و نیمی که او در پست ریاست اداره روابط عمومی کنسرسیوم بود انتقادات زیادی از طرف محافل مطبوعاتی و مقامات مختلف دولتی و ملی ایران از طرز رفتار او می شد ولی مقامات کنسرسیوم همچنان اصرار در نگهداری او می کردند ولی چون در کنفرانس اخیر روسای شرکت های عامل نفت نیز از رفتار او و چند کارشناس خارجی دیگر به شدت انتقاد شده بود روسای کنسرسیوم مجبور به تعویض او شدند.

به قرار اطلاع در مذاکراتی که در لندن و تهران صورت گرفته دولت ایران و شرکت ملی نفت از رفتار بعضی از خارجیان به شدت اظهار عدم رضایت کرده و خواستار تغییر آن ها شده اند.

کنسرسیوم برای ایجاد روابط صمیمانه و هماهنگی حاضر شده تغییرات مورد نظر را قبول و اجرا کند چون پست روابط عمومی و مقاماتی که جنبه تخصصی و فنی عالی ندارد از عهده ایرانیان بر می آید در نظر است به تدریج این گونه مشاغل را به ایرانیان واگذار کنند!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.