23 فروردین 1341

23 فروردین 1341

ایران دارای وضع استراتژیکی مهمی است/شاه : امروز کلمه آمریکا برای جهانیان به معنای آزادی، آبادانی، پیشرفت ، نوع دوستی و جوانمردی است!/ضیافت شام/کندی : بدون شاه ایران به دامان دشمن سقوط می کند! / ملت ایران مصمم به حفظ استقلال و آزادی خویش است/شاه خطاب به کندی: از این که فرصت دادید آمریکا را ببینم تشکر می کنم!/در روابط ایران و آمریکا حتی یک اختلاف و یا سوء تفاهم نمی بینیم!/سنن عالیه آزاد مردی و قهرمانی که در افسانه های ملی خوانده ایم در ملت آمریکا تجسم یافته است!/در ایران اختلاف طبقاتی هرگز مانع ترقی اشخاص نبوده است!/در دنیای امروز مردانی به درد می خورند که فوق العاده شجاع باشند!/آغاز مذاکرات/ایران کما کان یکی از متحدان با ارزش آمریکا است /تمجید از شاه به عنوان دوست قابل اعتماد آمریکا/نان گران نمی شود!/باید به شدت با اخلالگران و خرابکاران مبارزه و آنها را سرکوب کرد!/بازداشت دو سرلشکر به اتهام تقلب و تدلیس در خرید اموال ارتش!/پس از بازگشت شاه ؛ نخست وزیر به آمریکا می رود!

ایران دارای وضع استراتژیکی مهمی است

خبرگزاری های آسوشیتد پرس، رویتر ، یونایتد پرس و فرانسه از واشنگتن خبرها و تحلیل های مربوط به سفر شاه و فرح به آمریکا را مخابره کردند.

کندی هنگام خوش آمدگویی به شاهنشاه و ملکه ایران و در فرودگاه واشنگتن اظهار داشت:

ایران دارای وضع استراتژیکی مهمی است. همه ما با قرن ها مبارزه و تلاش ملت ایران ، برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی خود آشنا هستیم.

 

شاه : امروز کلمه آمریکا برای جهانیان به معنای آزادی، آبادانی، پیشرفت ، نوع دوستی و جوانمردی است!

 شاهنشاه در پاسخ رئیس جمهور آمریکا چنین گفت : امروز کلمه آمریکا برای دور افتاده ترین افراد جهان مفهوم خاصی پیدا کرده است وطنین این کلمه در گوش ها طنین آزادی و آبادانی و پیشرفت و نوع دوستی و جوانمردی و دفاع از حق و عدالت است.

 

ضیافت شام

دیشب از طرف پرزیدنت کندی و بانو ژاکلین ضیافت شامی به افتخار شاهنشاه و شهبانوی ایران در کاخ سفید واشنگتن ترتیب داده شده بود. در سر میز شام شاهنشاه و شهبانوی ایران با رهبران قوه اجرائیه و کنگره و مقامات عالی آمریکا تماس حاصل کردند. در میان مدعوین لیندون جانسون معاون رئیس جمهوری دین راسک وزیر امور خارجه آمریکا و وزرای دفاع و فرهنگ و کشاورزی و همچنین سناتور استوارت سیمینگتون و چند تن دیگر از سناتورها و یوجین بلاک رئیس بانک بین المللی، هندرسن سفیر کبیر سابق آمریکا و عده دیگری از رجال وشخصیت های آمریکایی حضور داشتند .

 

کندی : بدون شاه ایران به دامان دشمن سقوط می کند! / ملت ایران مصمم به حفظ استقلال و آزادی خویش است

 پرزیدنت کندی سر میز شام طی سخنانی گفت ما از شاهنشاه ایران به عنوان یک دوست و رزمنده سلحشوری که بدون وجود ایشان ایران به دامان دشمن سقوط میکند ستایش می کنیم. از همان نخستین روز های تاریخ تا به امروز سوابق درخشان ملت ایران ما را معتقد کرده است که این ملت جدا مصمم است از استقلال و آزادی خویش سر سختانه دفاع کند. ایرانیان در تمام طول تاریخ پیوسته استقلال میهن خود را در برابر رومی ها و عثمانی ها و سایر دشمنان شمالی و جنوبی خویش حفظ کرده اند و امروزه شاهنشاه ایران تنها قدرت حیاتی و نیروی لازم برای ادامه زندگانی و استقلال و آزادی این کشور را تشکیل می دهند.

 

شاه خطاب به کندی:  از این که فرصت دادید آمریکا را ببینم تشکر می کنم!

شاهنشاه در سر میز شام در پاسخ رئیس جمهوری آمریکا چنین اظهار داشت : آقای رئیس جمهوری: باید از شما تشکر کنم که به شهبانو ومن فرصت آن دادید که از کشور بزرگ و زیبای شما دیدن کنیم و با شما و خانم کندی آشنا شویم.

 

در روابط ایران و آمریکا حتی یک اختلاف و یا سوء تفاهم نمی بینیم!

هرچند من از راه دوری به کشور شما آمده ام، ولی از لحاظ روحی و معنوی هیچ وقت فاصله ای میان ما نبوده و ملت من همواره به کشور و ملت آمریکا با نظر احترام و علاقمندی نگریسته است. شاید در تاریخ مناسبات ملل کمتر موردی بتوان یافت که روابط دو کشور در طول سالیان دراز تا بدین حد با خاطرات نیکو آمیخته بوده و از هر واقعه ناخوشایندی دور باشد. وقتی که ما تاریخ روابط صدساله کشور خودمان را با مملکت شما ورق می زنیم در سراسر آن حتى یک نمونه اختلاف یاسوء تفاهم نمی بینیم و بالعکس می بینیم که در این مدت ملت شما از جهات مختلف فرهنگی و اجتماعی واقتصادی با ما یاری و همکاری کرده است و از این راه درک می کنم که چرا احساسات مردم ما نسبت به شما همواره با محبت و صمیمیت همراه بوده و هست.

 

سنن عالیه آزاد مردی و قهرمانی که در افسانه های ملی خوانده ایم در ملت آمریکا تجسم یافته است!

 این روابط در طول ایام تدریجا به قدری به هم نزدیک شدند که ما اکنون به وسیله یک رشته قراردادهای مختلف بازرگانی و فرهنگی و تعهدات دوجانبه آمریکا نسبت به ایران از لحاظ پیمان (سنتو) به هم پیوسته ایم .

ما هرگز فراموش نمی کنیم که ملت آمریکا همان ملتی است که برای دفاع از حق قیام کرد و زنجیر های بی عدالتی را از هم گسسته و از آزادگی و مردانگی خود دفاع نمود. ما سنن عالیه آزاد مردی و قهرمانی را که همیشه در افسانه ها و حماسه های ملی خود خوانده ایم در ملت آمریکا تجسم یافته و روح بشر دوستی و عدالت طلبی این ملت را پیوسته با دیده تحسین نگریسته ایم بخصوص در دوران پس از جنگ جهانی دوم ما شاهد آن بوده ایم که چگونه آمریکا براساس همین احساسات توانست دنیایی را که اسیر فلاکت و ویرانی بود از هرج و مرج و پریشانی نجات دهد و با کمک بی دریغ و بی توقع اجر و پاداش خود به بسیاری از ملل امکان تجدید حیات و فعالیت ثمر بخش بدهد. ما خودمان نیز از این کمک های پر ارزش سهم موثری برده ایم که در اجرای برنامه های عمرانی و آبادانی ما اهمیت بسیار داشته است و من در این فرصت از بابت این کمک ها صمیمانه تشکر می کنم.

 

در ایران اختلاف طبقاتی هرگز مانع ترقی اشخاص نبوده است!

ملت ما در طول چند هزار سال تمدنی به وجود آورده که در آن حدود و اختلافات طبقاتی هرگز مانع بروز  استعداد ها و تامین ترقی اشخاص نبوده و هر کس از هر طبقه و هر موقعیت اجتماعی در این کشور فرصت آن را داشته است که اگر لیاقت و استعدادی داشته باشد به بالاترین مقامات و امکانات برسد.

امروز می کوشیم که با حفظ سنن و مواریث خوب ملی و معنوی خود تا حدود توانایی خویش کشورمان را تبدیل به مملکت آباد و پیشرفته و آزادی بکنیم که در آن عدالت اجتماعی و قضایی حکم فرما باشد و هر استعدادی بتواند به بهترین صورت در راه تامین رفاه و خوشبختی ملت ما بروز کند.

 

در دنیای امروز مردانی به درد می خورند که فوق العاده شجاع باشند!

و در دنیای امروز و برای روزهائی که در پیش داریم فقط مردانی بدرد میخورند که فوق العاده شجاع باشند ، یعنی رجالی که قادر باشند حتى به محبوبیت خود نیز پشت پا بزنند و هر تصمیمی را که واقعا مصلحت مملکت ببینند اتخاذ کنند.

 

آغاز مذاکرات

مذاکرات شاهنشاه و پرزیدنت کندی از امروز در کاخ سفید آغاز گردید. در این مذاکرات از طرف آمریکا دین راسک وزیر امور خارجه، رابرت مک نامارا وزیر دفاع، هولمز سفیر کبیر آمریکا در ایران، همچنین فیلیپ تالبوت معاون وزارت امور خارجه در مسائل خاور نزدیک شرکت دارند .

 

ایران کما کان یکی از متحدان با ارزش آمریکا است

فیلیپ تالبوت معاون وزارت خارجه آمریکا در امور خاورمیانه و خاور دور امروز گفت ، دولت آمریکا امیدوار است که مسافرت شاهنشاه ایران به آمریکا ایشان را به ادامه راه خلاقه ای که در پیش گرفته اند تشویق کند.

تالبوت گفت که ایران کما کان یکی از متحدان با ارزش آمریکا است و تا کنون در مقابل حملات و تبلیغات روسیه شجاعت زیادی به خرج داده است.

تالبوت گفت که دولت کنونی ایران برجسته ترین اصلاحات مالی را که تا کنون در این کشور سابقه نداشته به مرحله اجرا گذاشته و شاهنشاه ایران علیرغم حملاتی که از طرف عناصر افراطی راست و چپ به دولت کنونی ایران می شود کماکان به حمایت از این دولت ادامه می دهند. تالبوت گفت این تحولات موجب شد پرزیدنت کندی از شاهنشاه ایران برای مسافرت به آمریکا دعوت به عمل آورد.

تالبوت گفت شاهنشاه ایران با حمایت از امینی نخست وزیر آن کشور، با قدرت و قوت تمام برنامه اصلاحات ارضی بزرگی را به مرحله اجرا گذاشته و برای از بین بردن نادرستی در دستگاه های دولتی و برقراری ثبات مالی در ایران ، قدم های خردمندانه و بزرگی برداشته اند.

 

تمجید از شاه به عنوان دوست قابل اعتماد آمریکا

روزنامه های واشنگتن امروز از شاهنشاه ایران به عنوان یک دوست و متحد استوار و قابل اعتماد آمریکا تمجید کردند.

واشنگتن پست نوشته است :از لحاظ مقدار کمک نظامی آمریکا که باید به ایران داده شود احتمالا اختلاف سلیقه ای بین ایران و امریکا وجود دارد معذلک دولت آمریکا اعتماد واثق دارد که شاهنشاه ایران با علاقه ای باطنی برای ایجاد یک رفرم عمیق در کشور خود کوشش شجاعانه ای به عمل می آورند تا از بروز یک انقلاب از پائین در ایران جلوگیری کنند.

«روزنامه واشنگتن استار» نیز در سر مقاله خود ضمن اظهار خیر مقدم به حضور اعلیحضرتین می نویسد: «اعلیحضرت همایونی محمدرضاشاه پهلوی همواره دوست و متفق دلیر و ثابت قدم غرب و مخصوصا آمریکا بوده اند.»

 

نان گران نمی شود!

در مورد شایعه گران شدن نرخ نان در تهران هنجنی کفیل وزارت دارائی تماس گرفت کفیل وزارت دارایی گفت : این شایعه درست نیست. نرخ نان در تهران افزایش نخواهد یافت زیرا دولت در نظر ندارد قیمت گندم خود را افزایش دهد بنا بر این دلیلی هم وجود ندارد که قیمت نان افزایش پیدا کند.

 

باید به شدت با اخلالگران و خرابکاران مبارزه و آنها را سرکوب کرد!

ارسنجانی وزیر کشاورزی امروز اظهارداشت:

در پیشنهاد هشتم فروردین ماه اینجانب به دولت قید شده بود همان طور که هنگام ملی شدن نفت برای جلوگیری از تحریک و تخریب ، قانون امنیت اجتماعی تصویب و به موقع اجرا گذارده شد ، اکنون هم که مهمترین رفورم ملی ایران در حال وقوع است باید به شدت با اخلالگران و خرابکاران مبارزه کرد و آنها را سرکوب نمود و از مفاد قانون امنیت اجتماعی به طور اتم و اکمل استفاده شود و هر کس در هر مقام و هر لباس برای ایجاد هرج و مرج در دهات و تحریک زارعین و اخلال در اجرای قانون اصلاحات ارضی یا تعویق در اجرای این قانون اقدامی به عمل آورد به موجب مجازات های مصرحه در قانون امنیت اجتماعی شدیدا مجازات گردد.

 

بازداشت دو سرلشکر به اتهام تقلب و تدلیس در خرید اموال ارتش!

امروز کسب اطلاع شد که بعد از ظهر دیروز آقایان سر لشکر محمد دفتری رئیس سابق اداره تسلیحات ارتش و سر لشکر على خزاعی رئیس سابق اداره اردنانس (موتوری) ارتش طبق قرار بازپرس نظامی بازداشت شده اند.

به دنبال این خبر امروز تیمسار سر لشکر خسروانی رئیس اداره دادرسی ارتش ضمن تایید این خبر افزود: توقیف آقایان مذکور طبق قرار بازپرس نظامی و به اتهام تقلب و تدلیس در خرید اموال ارتش، صورت گرفت.

 

پس از بازگشت شاه ؛ نخست وزیر به آمریکا می رود!

ساعت 12 امروز امینی نخست وزیر در جلسه هیئت مدیره بانک توسعه صنعتی شر کت کرد و با مدیران بانک پیرامون فعالیت های بانک و کمک های آن به پیشرفت صنایع مملکت گفت و گو نمود. مهندس سر لک وزیر صنایع و معادن نیز در این جلسه ها حضور داشت.

هنگامی که نخست وزیر بانک توسعه صنعتی را ترک می گفت یک خبرنگار پیرامون شایعه مسافرت وی به آمریکا سئوال کرد. نخست وزیر گفت : هنوز دعوتی برای مسافرت به آمریکا از من نشده است اما امکان دارد که برای مذاکره پیرامون کمک به برنامه سوم مسافرتی به ا مریکا بکنم.

نخست وزیر درباره تاریخ این مسافرت متذکر شد که این مسافرت بعد از بازگشت شاهنشاه از مسافرت آمریکا صورت خواهد گرفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.