21 فروردین 1341

21 فروردین 1341

عزیمت شاه و فرح به آمریکا/امینی : امیدوارم سفر شاه و فرح برای ایران ضامن خیر و سعادت باشد!/قدردانی ویژه شاه از ارسنجانی : تمثال خودمان را اعطا می کنیم تا پاداش فداکاری های شما باشد!/یکی از مهم ترین هدف های من اجرای اصلاحات ارضی است/تفسیر آسوشیتد پرس/اساسی ترین دلیل سفر شاه به آمریکا به روایت آسوشیتدپرس!/دستورات شاه به ارسنجانی پیش از سفر به آمریکا!/زارع ایرانی وارد زندگی سیاسی و اجتماعی می شود!/مانند اسرائیل تصمیم داریم اراضی دیم را به آبی تبدیل کنیم!/کارمندان با سی سال سابقه خدمت بازنشسته می شوند/یک روزنامه سوئیسی : شاه دمکرات ایران کشورش را خارج از نفوذ شوروی نگه داشته است!/پس از جنگ دوم جهانی شاه فهمید بی طرفی فایده ای ندارد!/مقاله مجله لوک درباره ایران/علاقه به رژیم سلطنتی و وفاداری نسبت به من در دل ملتم ریشه دوانده است!

عزیمت شاه و فرح به آمریکا

«روزنامه اطلاعات» در گزارشی به سفر شاه و فرح به آمریکا پرداخته و نوشت : ساعت هفت و بیست و هشت دقیقه بامداد امروز شاهنشاه شهبانوی ایران فرودگاه مهرآباد را برای یک بازدید دو هفته ای از آمریکا و اروپا به دعوت دولت آمریکا و هلند بصوب نیویورک ترک گفتند.

 

امینی : امیدوارم سفر شاه و فرح برای ایران ضامن خیر و سعادت باشد!

در برابر صف وزیران امینی نخست وزیر اظهار داشت امیدوارم سفر اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیا حضرت شهبانوی ایران به کشورهای ایالات متحده برای ملت ایران ضامن خیر و سعادت باشد از خداوند بزرگ مسئلت دارم که شاهنشاه و شهبانو در این مسافرت قرین سلامت باشند.

شاهنشاه در پاسخ اظهار داشتند : مسافرت هایی که بنا به دعوت رؤسای ممالک دوست انجام می گیرد برای تحکیم مبانی دوستی بین ملت ها است و البته این مسافرت که بنا به دعوت حضرت رئیس جمهوری امریکا صورت می گیرد در تحکیم دوستی و روابط بین دو کشور ایران و آمریکا بسیار مؤثر وسودمند خواهد بود .

 

قدردانی ویژه شاه از ارسنجانی : تمثال خودمان را اعطا می کنیم تا پاداش فداکاری های شما باشد!

شاهنشاه آنگاه یک یک وزیران را مورد تفقد قرار دادند و هنگامی که به دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی رسیدند یک قطعه عکس خود را که در پوشه زیبائی قرار داشت به مشارالیه اهداء کردند. در گوشه چپ بالای این عکس نوشته شده بود .

جناب حسن ارسنجانی به پاس خدمات در راه انجام اصلاحات ارضی

شاهنشاه هنگام اعطاء تمثال خود خطاب به وزیر کشاورزی اظهار داشتند : به منظور قدردانی از زحمات شما در اجرای قانون اصلاحات ارضی که آرزوی خود من بوده است تمثال خودمان را به شما اعطاء می کنیم تا پاداش فداکاری های شما باشد.

اجرای اصلاحات ارضی یکی از مهمترین هدف های من بوده است و به همین دلیل از ده سال پیش تقسیم املاک پهلوی را آغاز کردم تا عملا پیش قدم این فکر بشوم و همیشه به دولت ها توصیه می کردم که اصلاحات ارضی را اجرا کنند. فرمان شش ماده ای من به دولت به همین دلیل بود. خوشبختانه این دولت توفیق پیدا کرد این نیت ملی ما راجامه عمل بپوشد و قدم جدی و اساسی در این راه بردارد به همین دلیل من در مراغه نیات خودم را که از آرزوهای ملی من سرچشمه می گیرد اعلام کردم و همیشه مراقب حسن جریان این مهم می  باشم .

شاهنشاه سپس گفتند : شما با حرارت و علاقه ای که شروع به کار کردید و تو فیق پیدا نمودید باید بعد از این با علاقه و حرارت بیشتری این منظور را دنبال کنید و پیش ببرید. تمام امکانات کشور در اختیار پیشرفت این مقصود خواهد بود.

 

یکی از مهم ترین هدف های من اجرای اصلاحات ارضی است

البته من نمی گویم در چند ماه یا سال این قانون در تمام کشور اجرا شود ولی به تناسب امکانات مالی و افراد ورزیده باید هر چه بیشتر دائره اجرای قانون را توسعه بدهید و بدانید که یکی از مهم ترین هدف های من برای مردم و مملکت اجرای اصلاحات ارضی است .

اعطای تمثال ما به شما نشانه منتهای علاقه ما به این امر ملى و قدردانی از خدمات شما می باشد.

 

تفسیر آسوشیتد پرس

آسوشیتد پرس در تفسیری اعلام کرد : « محمد رضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران که قرار است روز سه شنبه وارد نیویورک شود تقریبا دست تنها از تسلط کمونیسم به کشور خود جلوگیری کرده اند. این نظر مورد اتفاق و تائید مقامات رسمی واشنگتن است که اکنون خود را آماده کرده اند تا قالی سرخ رنگ کاخ سفید را در زیر پای شاهنشاه ایران پهن کند و بدین ترتیب از ایشان تجلیل نمایند.»

مسافرت کنونی شاهنشاه به آمریکا چهارمین مسافرت ایشان است. کشور ایران که جمعیت آن را 20 میلیون مسلمان شیعه و پیروان فرق مختلف اسلامی تشکیل می دهد در زنجیر اتحادیه های ضد کمونیستی حلقه پر اهمیتی است.

ایران یکی از اعضای سازمان پیمان مرکزی (سنتو) است و از سال 1959 تا کنون نیز عضو پیمان دو جانبه ای با آمریکا است .

 

اساسی ترین دلیل سفر شاه به آمریکا به روایت آسوشیتدپرس!

اساسی ترین دلیل مسافرت شاهنشاه 42 ساله ایران به آمریکا آشنا شدن با پرزیدنت کندی رئیس جمهور آمریکا است. شاهنشاه ایران و پرزیدنت کندی تا کنون یکدیگر را ندیده اند .

انتظار نمی رود که شاهنشاه ایران برای مذاکره در باره دریافت کمک های مخصوص و بیشتری به آمریکا می آیند زیرا ایران هنوز خود را برای اجرای سومین برنامه عمرانی که قرار است در پائیز ماه آینده شروع شود آماده نکرده است.

معذلک احتمال دارد بین مهندس صفی اصفیا مدیر عامل سازمان برنامه ایران و کارشناسان آمریکایی مذاکرات کلی راجع به کمک های آمریکا به ایران صورت گیرد.

 

دستورات شاه به ارسنجانی پیش از سفر به آمریکا!

دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی امروز طی یک مصاحبه مطبوعاتی گفت امروز شاهنشاه هنگام سفر به امریکا اوامر موکدی برای اجرای قانون اصلاحات ارضی وحسن جریان و سرعت آن به من صادر فرمودند.

توجه و علاقه شاهنشاه پندی به کسانی که اظهار نظرهای فیلسوفانه ای در اینکار می کنند و یا مالکینی که جلساتی تشکیل می دهند و خیال می کنند با شایعات و تحریکات که کار همیشگی آنها بوده است جلوی این امر بزرگ ملی را که پادشاه مملکت پشتیبان آن است می توانند بگیرند.

 

زارع ایرانی وارد زندگی سیاسی و اجتماعی می شود!

اگر تا به حال از این خیال های خام در سر داشتند بهتر است که فکرها را از سر بیرون کنند چون به نفع آنهاست زیرا این کار که در کشورهای دیگر با خون ریزی و آشوب انجام شده است در ایران با آرامش انجام می گیرد و مملکت ما دارد از این وضع نیمه فئودالی خارج می شود و زارع ایرانی وارد زندگی سیاسی و اجتماعی می شود. من بار دیگر تاکید می کنم ابراز مرحمت اعلیحضرت همایونی نشانه کافی است برای این که معلوم شود که تا چه اندازه شاهنشاه علاقمند و مراقب اجرای قانون اصلاحات ارضی هستند .

من به تمام کسانی که به نحوی از انحاء می خواهند جلوی چرخ زمان را بگیرند اطلاع می دهم که از این کار مایوس خواهند شد و نتیجه ای نخواهند گرفت. تمام قوای مملکت برای اجرای قانون اصلاحات ارضی متمرکز خواهد شد و دولت این کار را پیش خواهد برد.

همان طور که شاهنشاه هم دستور فرموده اند من این کار را برای اجرای نظر ملوکانه و تامین نظر اصلاح طلبان دنبال خواهم کرد.

 

مانند اسرائیل تصمیم داریم اراضی دیم را به آبی تبدیل کنیم!

وزیر کشاورزی در خاتمه گفت ما بعدا خالصه را هم روی اصول نسق بندی تقسیم می کنیم. تولید در کشور در اثر این کار حتی در اولین بر داشت در املاک تقسیم شده زیاد می شود و البته اگر مثلا در زمین های دیم به واسطه خشکی محصولی به دست نیاید امری است جداگانه. البته ما هم مانند اسرائیل سعی داریم اراضی دیم را تبدیل به آبی کنیم .

 

کارمندان با سی سال سابقه خدمت بازنشسته می شوند

طبق توصیه و تصمیم دولت کلیه کارمندانی که دارای سی سال سابقه خدمت هستند در دستگاه های مختلف دولتی باز نشسته خواهند شد . بر اساس همین تصمیم کار گزینی وزارتخانه ها مشغول تهیه احکام بازنشستگی این نوع کارمندان می باشند.

 

یک روزنامه سوئیسی : شاه دمکرات ایران کشورش را خارج از نفوذ شوروی نگه داشته است!

«روزنامه فوی داوی» چاپ سوئیس در شماره اخیر خود زیر عنوان «ایران مرکز حساس دفاع غرب» مقاله جالبی انتشار داده و در مورد عضویت ایران در سنتو بحث کرده است.

به عقیده نویسنده این مقاله در میان سازمان وسیع دفاعی جهان آزاد که از قاره آمریکا تا خاور دور ادامه دارد ایران قاطع ترین نقش را در حفظ آزادی خود بازی می کند. شاهنشاه دموکرات این کشور با سیاست عاقلانه خویش توانسته است کشور خود را خارج از نفوذ روز افزون روسیه شوروی نگه دارد.

 

پس از جنگ دوم جهانی شاه فهمید بی طرفی فایده ای ندارد!

پس از جنگ دوم جهانی و بعد از تخلیه شمال ایران از نیرو های روسی و پس از آغاز جنگ سرد شاهنشاه ایران متوجه خطر سیاست بی طرفی گردیدند زیرا ایران هرگز از این سیاست سودی نبرده بود. با توجه به این سوابق بود که ایران پیمان بغداد را امضاء کرد و در این پیمان که بعدا به سازمان پیمان مرکزی تغییر نام یافت با ترکیه، پاکستان،انگلستان و آمریکا متحد گردید .

 

مقاله مجله لوک درباره ایران

«مجله لوک» چاپ نیویورک در شماره اخیر خود می نویسد: در حال حاضر در ایران به غیر از اعلیحضرت محمد رضا شاه رهبر دیگری وجود ندارد که بتواند اصلاحاتی را که معظم له صورت داده انجام دهد بدون اینکه کشورش را دچار دیکتاتوری از نوع دیکتاتوری ناصر (مصر) سازد .

مجله مذکور 9 صفحه از شماره اخیر خود را به مقاله ای بقلم «هارولد مارتین» تحت عنوان « پادشاه نیکو کار» اختصاص داده و عکس های بزرگی از شاهنشاه و شهبانو فرح و ولیعهد رضا پهلوی چاپ کرده است.

« روزنامه اطلاعات » با انتشار بخش هایی از مقاله نشریه چاپ نیویورک آورده است : « شاهنشاه به مارتین فرموده اند که ما مدت کافی به صورت همجوار با (شوروی ها) زندگی کرده ایم و دیگر از تهدید آنها نمی ترسیم.»

 

علاقه به رژیم سلطنتی و وفاداری نسبت به من در دل ملتم ریشه دوانده است!

شاهنشاه افزودند ایران یکی از باستانی ترین کشور های سلطنتی جهان است. علاقه به رژیم سلطنتی و وفاداری نسبت به شاه عمیقانه در دل ملتم حتی دردل پرحرارت ترین ناسیونالیست ها ریشه دوانده است. به همان نسبت که تحصیلات مردم ایران پیشرفت می کند ناسیونالیسم هم گسترش ونمو خواهد کرد ولی ایمان به بقای رژیم سلطنت همچنان پایدار خواهد ماند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.