6 فروردین 1341

6 فروردین 1341

پیام شاه و فرح به مناسبت آغاز سال نو!/برای تامین آینده ای مرفه و سعادتمند همه چیز داریم!/پیشرفت های ایران به روایت پهلوی؛ از اصلاحات ارضی تا تثبیت اقتصادی!/ پیام نخست وزیر/صنایع کشور را از سقوط نجات دادیم!/در مبارزه با فساد پیشرفت های محسوسی حاصل گردید!/ شاه و فرح به آمریکا سفر می کنند/روزنامه های آمریکا: امینی در اقدامات اصلاح طلبانه خود از پشتیبانی کامل شاه برخوردار است!/ تمجید مشاور رئیس جمهور آمریکا از اصلاحات ارضی!/ دانشگاه تهران 15 فروردین افتتاح می شود!/توقف یک ساعته همسر رئیس جمهور آمریکا در فرودگاه مهرآباد!/تیمسارهایی که یک روز مانده به سال نو آزاد شدند!

پیام شاه و فرح به مناسبت آغاز سال نو!

«روزنامه اطلاعات» نوشته است: ساعت 5 و 56 دقیقه بامداد روز چهارشنبه اول فروردین شاهنشاه و علیاحضرت شهبانوی ایران به مناسبت آغاز سال نو پیام هایی از رادیو ایران خطاب به ملت ایران فرستادند.

در بخشی از پیام شاه آمده است: اکنون که با شما سخن می گویم نخستین اشعه آفتاب نوروزی بر کشور ما تابیدن گرفته و اولین شادباش سال نو از جانب خورشید بامدادی نثار این سرزمین کهنسال شده است. مایلم این تقارن فرخنده را به فال نیک بگیرم و امیدوار باشم که در این سال نو بیش از هر وقت دیگر کشور ما راهی را که به سوی آینده ای درخشان و پرامید در پیش دارد با سربلندی و پایمردی بپیماید و با تاییدات کامله الهی که همواره شامل حال ملت ایران بوده است و هر روز در این راه قدمی فراتر گذارد.

 

برای تامین آینده ای مرفه و سعادتمند همه چیز داریم!

چنان که بارها گفته ام ما برای تامین آینده ای مرفه و سعادتمند از همه مواهب الهی که به صورت سرزمینی پهناور و غنی و ذخائر سرشار زیرزمینی و هوش و استعداد فراوان نژادی به ما اعطاء شده است بهره مند هستیم و اگر قصوری در استفاده از این نعمت ها و موهبت ها بشود گناه آن تنها متوجه کم همتی خود ما خواهد بود. بدیهی است برای هر مملکتی که بخواهد در عرض چند سال راهی را که دیگران در طول چندین قرن پیموده اند طی کند و ناگزیر باشد که در همه شئون مادی و معنوی و اجتماعی و اقتصادی و به موازات یکدیگر دست به تحول دامنه دار و سریعی بزند تحمل و سختی ها و مرارت ها و حتی بحران های اجتماعی و اقتصادی اجباری است ولی باید همه ما متوجه باشیم که این ناراحتی ها و مرارت ها که دیگران نیز نظائر آنها را به صورت شدیدتری گذرانیده اند زودگذر است و این رنجی است که راحت و سعادت به دنبال خواهد داشت.

 

پیشرفت های ایران به روایت پهلوی؛ از اصلاحات ارضی تا تثبیت اقتصادی!

پیشرفت هایی که در سال گذشته و مانند سال های اخیر در همه شئون مادی و معنوی نصیب کشور ما شده و بخصوص اصلاحات ارضی و تثبیت اقتصادی و استحکام وضع سیاسی و اجتماعی ما که ایران را به صورت یک کانون ثبات و آرامش در این منطقه از جهان در آورده است عواملی است که ما با توجه بدان ها می توانیم با امید و اعتماد به آستانه سال نوین پاگذاریم.

 

در بخشی از پیام نوروزی فرح پهلوی نیز آمده است: وظیفه ما زنان ایران پیش از هر چیز این است که تمام توانایی خویش را در راه خدمت به اجتماع به کار بریم هر بیماری را غم خوار و هر ناتوانی را دستگیر و هر یتیمی را مادر باشیم و خانه دل هر افسرده ای را با فروغ و امیدواری روشن سازیم!

 

پیام نخست وزیر

به مناسبت آغاز سال نو علی امینی، نخست وزیر، پیام تبریکی خطاب به ملت ایران فرستاد. در بخشی از این پیام آمده است: در دنیایی که عموم اقوام و ملل به حکم غریزه ملت خواهی و وطن دوستی با کوشش و اصرار و سماجت فراوان برای خود شئون و مفاخر ملی ساخته و به آن تفاخر می کنند جا دارد افراد ملت ما نیز به شئون و مفاخر ملی بی مانند و به فرهنگ و تمدن اصیل خویش ببالند و در حفظ و تحکیم و ترویج آن نهایت تعصب و پافشاری و سرسختی را نشان دهند.

 

صنایع کشور را از سقوط نجات دادیم!

دولت خدمتگزار شما در سال گذشته با وجود مشکلات فراوان اقتصادی و مالی که با آن روبرو بود توفیق حاصل کرد که قدم های موثری در رفع آن ها بر دارد با محدود کردن واردات مخصوصا ورود کالا های تجملی و غیر ضروری و جلوگیری از مسافرت های تفریحی به خارج و صرفه جویی در هزینه های ارزی وضع موازنه پرداخت ها و کمبود خطرناک ارز خارجی را سر و صورتی داد و صنایع داخلی کشور را از سقوطی که آن را تهدید می نمود رهایی بخشید.

وضع مالی دولت، که در نتیجه کسر درآمد و لزوم پرداخت قسمتی از قروض گذشته که موعد آن امسال رسیده بود و همچنین هزینه های جاری کشور بسیار دشوار بود، با صرفه جویی در مخارج و فعالیت و جدیت فراوان مامورین وصول تا اندازه ای بهبود حاصل کرد و موفق شدیم علاوه بر پرداخت قروض به خارج و به بانک مرکزی خرج های ضروری ادارات و دستگاه های دولتی را بپردازیم؛ در زمینه کشاورزی کوشش فراوان در اجرای قانون اصلاحات ارضی به عمل آمد و امید می رود در این راه قدم های بزرگ  تری در سال نو برداشته شود و با کمک و همراهی مالکین و کشاورزان این اصلاح اساسی و عمیق اجتماعی و اقتصادی در تمام نقاط کشور انجام و افزایش سطح تولید کشاورزی و ترقی حال کشاورزان که هدف اساسی است تامین گردد.

 

در مبارزه با فساد پیشرفت های محسوسی حاصل گردید!

 در مبارزه با فساد که یکی از مواد برنامه دولت بود پیشرفت های محسوسی حاصل  گردید و البته تا ریشه کن کردن این بلای بزرگ اجتماعی کوشش ادامه خواهد داشت در فرهنگ علاوه بر ترمیم حقوق معلمان و بالا بردن مقام معنوی آنان که حقا مستحق همه گونه احترام هستند در برنامه های فرهنگی کشور تجدید نظر کلی به عمل آمده که ثمره آن به تدریج مشهود خواهد گردید. این اقدامات اصلاحی فقط مقدمه ای برای اجرای برنامه های آتی می باشد.

دولت در این جهاد مقدس از یکایک هم میهنان که در نفع و ضرر این مرزوبوم و خانه دسته جمعی خود مستقیما سهیم و شریک اند حداکثر همکاری و تشریک مساعی را انتظار و توقع دارد و بهترین همکاری را کار و تولید و پرهیز از تجمل و حفظ شعائر ملی و تمدن اصیل ایرانی می داند.

 

شاه و فرح به آمریکا سفر می کنند

پیش از ظهر روز پنجشنبه دوم فروردین شاه و فرح همراه ولیعهد با قطار سلطنتی تهران را به سوی شمال ترک کردند.

« اطلاعات » نوشت : به قراری که خبرنگار ما اطلاع می دهد اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیا حضرت شهبانوی ایران به دعوت حضرت پریزیدنت کندی رئیس جمهوری آمریکا در تاریخ 21 فروردین ماه به آمریکا سفر می کنند.

در مورد مسافرت اعلیحضرتین به آمریکا از طرف وزارت دربار شاهنشاهی اعلامیه ای به این شرح روز چهارشنبه اول فروردین ماه انتشار یافت :

حضرت پریزیدنت کندی رئیس جمهوری آمریکا از اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیا حضرت شهبانوی ایران برای مسافرت رسمی به کشورهای متحده آمریکا دعوت فرموده اند.

اعلیحضرت همایون شاهنشاه این دعوت را با خوشوقتی پذیرفته و به اتفاق علیاحضرت فرح پهلوی شهبانوی ایران در تاریخ 21 فروردین ماه 1341 ( مطابق با دهم آوریل 1962 ) به واشنگتن تشریف فرما خواهند شد.

 

روزنامه های آمریکا: امینی در اقدامات اصلاح طلبانه خود از پشتیبانی کامل شاه برخوردار است!

از تاریخ اعلام این خبر مطبوعات آمریکا اخبار مربوط به تحولات اخیر ایران را با توجه خاصی دنبال کرده و مقالات مفصلی پیرامون نقش شاه در تحولات امید بخش و تازه ایران انتشار داده اند.

نیویورک تایمز که از بانفوذترین نشریات سیاسی آمریکا به شمار می رود موضوع سفر شاه و فرح به آمریکا را در یکی از مقالات سیاسی خود مورد بحث قرار داده و می نویسد : سفر تازه شاهنشاه ایران به آمریکا هنگامی صورت می گیرد که دولت ایران برای حل مسائل اقتصادی و اجتماعی ایران دست به اقدامات جدی و دامنه داری زده است این دولت عزم راسخ دارد نقشه های شوم کمونیزم بین الملل را در ایران خنثی کند و در اقدامات اصلاح طلبانه خود از پشتیبانی کامل شاهنشاه ایران برخوردار است.

عقیده و نظر مشترک مطبوعات آمریکا درباره سفر شاهنشاه و شهبانوی ایران به آمریکا این است که این سفر روابط دوستانه دو کشور را استوارتر خواهد ساخت و تفاهم و همکاری موجود میان ایران و آمریکا را تقویت خواهد کرد.

 

تمجید مشاور رئیس جمهور آمریکا از اصلاحات ارضی!

آسوشیتدپرس 23 مارس از واشنگتن گزارش داد : چستر بولز مشاور ریاست جمهوری آمریکا امروز اظهار داشت که در ممالک آسیایی اعتماد به آمریکا و نفرت از کمونیسم در حال افزایش است.

بولز ضمن نطقی که در اجتماع کلوب روزنامه نگاران واشنگتن ایراد کرد گفت که ملل آسیایی حتی رفته رفته به این نتیجه می رسند که سپرهای دفاعی آمریکا در آسیا به آن ها امکان می دهد تا با خیال راحت و فارغ از وحشت تهدید کمونیسم برای بالا بردن سطح زندگی خود کوشش کنند.

بولز در پایان اظهار داشت که اجرای برنامه های اصلاحاتی در بسیاری از ممالک آسیایی از جمله ایران نشان می دهد که ملل و رهبران این ممالک لزوم تجدد و انقلاب ملی را درک کرده اند و دولت آمریکا به این ملت ها همه نوع کمک خواهد کرد تا در تجدید حیات ملی خود پیروز گردند.

بولز اضافه کرد که اوضاع منطقه آسیا به اندازه کافی قابلیت انفجار بالقوه را دارد تا همه دنیا را دچار مصیبت نماید و معذلک خطری که آسیا را تهدید می کند به اندازه یک جنگ عاجل مرگبار و ناراحت کننده نیست.

بولز گفت : به عنوان نمونه می توان افغانستان را مثال آورد اقتصاد آن بیش از پیش به وابستگی شوروی در می آید.

بولز اظهار داشت که گمان نمی رود بین هندوستان و چین کمونیست جنگی درگیرد و در عین حال اظهار نمود که شروع یک جنگ علیه چین کمونیست کار عاقلانه ای نیست.

 

دانشگاه تهران 15 فروردین افتتاح می شود!

امروز شورای دانشگاه تهران طی اعلامیه ای که خطاب به دانشجویان منتشر نمود تاریخ قطعی افتتاح دانشگاه و همچنین نحوه امتحانات را اعلام کرد.

متن اعلامیه شورای دانشگاه تهران از این قرار است: چون تحقیقاتی که درباره حادثه تاسف آور اول بهمن ماه دانشگاه در جریان است ممکن است مدتی دیگر به طول انجامد شورای دانشگاه مقتضی ندانست بیش از این در انتظار پایان آن تحقیقات و حصول نتیجه مطلوب بماند از این رو برای جلوگیری از تلف شدن وقت دانشجویان در جلسه ۲۸ اسفند ماه خود مقرر داشت کلاس های دانشگاه از روز 15 فروردین ماه 1341 مجددا دائر گردد و برای جبران دو ماه که کلاس ها تعطیل بوده است تدریس نظری و عملی تا آخر خرداد ادامه یابد و به دانشجویان فرصت داده شودکه در ماه های تیر و مرداد به رفع نقائص و تکمیل معلومات خود بپردازند و در شهریور ماه طبق برنامه مربوط امتحان بدهند نتیجه این امتحان قطعی خواهد بود.

 شورای دانشگاه برای حفظ استقلال و بقاء دانشگاه چنین لازم می بیند که اهمیت موقع را به دانشجویان خاطر نشان سازد و از ایشان بخواهد که با رعایت نظم و ترتیب و آرامش کامل مراقب باشند در محوطه دانشگاه هیچ گونه اجتماع و تظاهری که موجب دخالت مقامات غیر دانشگاهی و تعطیل دانشگاه یعنی یک سال اتلاف وقت آنان شود صورت نگیرد.

البته با توجه به مراتب مذکور متخلفین طبق مقررات انضباطی تعقیب و مجازات خواهند شد و دانشگاه هیچ گونه چشم پوشی و اغماض را در این مورد جایز نخواهد دانست.

 

توقف یک ساعته همسر رئیس جمهور آمریکا در فرودگاه مهرآباد!

پیش از ظهر امروز خانم ژاکلین کندی همسر رئیس جمهوری آمریکا هنگام بازگشت از مسافرت هند و پاکستان به لندن یک ساعت در فرودگاه مهرآباد توقف کرد.

«روزنامه اطلاعات » نوشت : در فرودگاه والاحضرت شاهدخت فاطمه پهلوی ، دکتر امینی نخست وزیر، مهندس اردشیر زاهدی ، سفیر کبیر آمریکا در تهران و عده ای از رجال و شخصیت های ایرانی و خارجی از همسر رئیس جمهور آمریکا استقبال کردند.

 

تیمسارهایی که یک روز مانده به سال نو آزاد شدند!

امروز تیمسار سرلشکر امیر صادقی فرمانده دژبان کل گفت: ساعت ۲ بعد از ظهر روز سه شنبه ۲۹ اسفند ماه تیمسار سپهبد علوی مقدم و تیمسار سرلشکر ضرغام از زندان آزاد شدند.

پرونده تیمسار علوی مقدم که مربوط به شر کت واحد اتوبوسرانی می باشد مورد رسیدگی بازپرس دیوان کیفر قرار گرفت و باز پرس پس از مطالعه پرونده در محل بازداشت حضور یافت و پس از تحقیقاتی که از تیمسار سپهبد علوی مقدم به عمل آورد سرانجام با سپردن قرار به میزان دو میلیون ریال التزام مبنی بر عدم خروج از حوزه قضایی تهران تیمسار سپهبد علویمقدم از بازداشت گاه آزاد شد.

همچنین تیمسار سرلشکر امیر صادقی فرمانده دژبان کل گفت :  تیمسار سرلشکر ضرغام نیز بعد از ظهر روز سه شنبه ۲۹ اسفند آزاد شد و تعیین تکلیف وی طبق قانون محاکمه وزرا به پس از تشکیل مجلسین موکول گردید.

« اطلاعات» نوشت : تیمسار سپهبد علوی مقدم پس از آزادی در تهران به دید و بازدید عید مشغول می باشد وسرلشکر ضرغام دیروز برای زیارت به مشهد مقدس عزیمت کرده است!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.