29 اسفند 1340

29 اسفند 1340

اصول کلی سیاست بازرگانی دولت در 5 سال آینده اعلام شد/اولین سالی است که مقررات واردات قبل از پایان سال منتشر می شود/15 فروردین دانشگاه باز می شود/از درآمد نفت باید بهتر استفاده شود/درآمد نفت جنوب به ما امکان داده است که قدم های موثری برای آبادانی کشور برداریم!

اصول کلی سیاست بازرگانی دولت در 5 سال آینده اعلام شد

هیئت وزیران در جلسه مورخ 28 اسفند 1340 به پیشنهاد شماره ۱۳۰۳۰ وزارت بازرگانی سیاست خارجی دولت در پنج سال آینده و مقررات عمومی واردات و صادرات سال 1341 را تصویب کرد.

به منظور تهیه احتیاجات عمومی و تامین منافع مصرف کنندگان - حفظ موازنه پرداخت های ارزی - حمایت و توسعه صنایع داخلی و توسعه و تشویق صادرات در چهار چوب برنامه تثبیت اقتصادی و عمرانی دولت ورود وصدور کالا در سال 1341 تابع اصول کلی و مقررات زیر خواهد بود و در ظرف پنج سال آینده مراقبت به عمل خواهد آمد که جز در موردی که منافع عمومی کشور منجزا ایجاب نماید از تغییر در مقررات بازرگانی احتراز شود.

اصول کلی سیاست بازرگانی دولت در پنج سال آینده به قرار زیر خواهد بود.

1- به منظور تامین احتیاجات ضروری کشور ورود کالا های خارجی که مشابهی در ایران ندارند مگر در مواردی که از لحاظ بهداشتی - اخلاقی و اجتماعی مضر تشخیص داده شوند مجاز خواهد بود و اصولا احتیاج به اخذ پروانه یا موافقت قبلی دولت نخواهد داشت.

۲- به منظور بهبود وضع پرداخت های ارزی کشور محدودیت واردات کالاهای تجملی و غیر ضروری ادامه خواهد یافت وطرق عملی و تازه ای برای ازدیاد در آمد ارزی اتخاذ خواهد شد. منجمله سعی خواهد شد حتی المقدور از ورود کالاهای ساخته شده خارجی به کشور جلوگیری به عمل آید و این قبیل کالاها ابتدا به صورت قطعنامه منفصل و نیمه ساخته وارد و متدرجا تمام مراحل تولید آن در خود ایران انجام یابد.

۳- در مورد صنایع و فعالیت های تولیدی که سهم بزرگی در استفاده از منابع اولیه ایجاد کار و عمران کشور داشته باشند مزایای مخصوصی اعطاء و حمایت لازم برقرار خواهد گردید. لکن در رعایت تعهدات بین المللی دولت حمایت از مصنوعات و محصولات داخلی حتی المقدور به وسیله افزایش سود بازرگانی صورت خواهد گرفت. اعطای تسهیلات معافیت ها و مزایا به تولید کنندگان داخلی نیز من بعد به موجب طرحی که به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید به عمل خواهد آمد و در هر مورد از نظر تامین منافع مصرف کنندگان در بهای فروش و کیفیت کالای داخلی نظارت دقیق و مداوم معمول خواهد گردید تا در صورت بروز سوء استفاده تولید کنند گان یا فروشندگان از حمایت دولتی تصمیمات مقتضی برای تقلیل یا  لغو کمک های دولت اتحاد گردد.

4- برای توسعه و تشویق صادرات علاوه بر ادامه تسهیلات و امتیازات فعلی سعی خواهد شد واردات کالا های نیمه ضروری تدریجا از طریق تهاتر عمو می در مقابل صادرات و از کشورهایی صورت گیرد که با  ایران قرارداد پایا پای دارند، همچنین ترتیبی داده خواهد شد که حقوق و عوارض گمرکی و سود بازرگانی که برای مواد اولیه صادرات پرداخت شده است به صادر کننده مسترد گردد.

5-  در اجرای برنامه تثبیت اقتصادی کوشش خواهد شد که افزایش درآمد دولت متکی به مالیات های مستقیم گردد و عوارض گمرکی و سود بازرگانی فقط بر کالاهای غیر ضروری یا مشابه کالا های داخلی تحمیل شود. لکن مادام که هزینه های جاری دولت از مالیات های مستقیم تأمین نشده است دریافت سود بازرگانی از کالاهای وارداتی ادامه خواهد یافت.

6-  در اجرای برنامه عمرانی سعی خواهد شد درآمد ارزی دولت از منابع نفتی به تدریج منحصرا به مصرف واردات لازم برای تکمیل طرح های عمرانی در بخش عمومی و خصوصی برسد.

۷- به طور کلی سعی خواهد شد که تولیدات اضافی مناطق دور افتاده صعب العبور کشور به بازارهای سود آور کشور های هم جوار صادر و در عین حال احتیاجات نواحی دیگر کشور به وسیله واردات همین کالاها از بازار های ارزان تری تامین گردد بنابراین وجود یک کالا در لیست وارداتی ایران در گذشته مانع از صدور آن در آینده نخواهد بود و بالعکس.  ضمنا از نظر تامین احتیاجات عمومی و جلوگیری از صدور بی رویه کالاهای مصر فی سود بازرگانی معتدلی برای بعضی از کالا های صادراتی تعیین گردیده است.

۸- ممنوعیت های کلی و سودهای بازرگانی که از نظر حما یت صنایع نو بنیاد داخلی در مقررات فعلی پیش بینی شده است در سال های آینده متدرجا تقلیل خواهد یافت به طوریکه مالا ممنوعیت های حمایتی به کلی از میان خواهد رفت و سود بازرگانی فقط به عنوان مالیات غیر مستقیم بر مصرف اخذ خواهد گردید.

 

اولین سالی است که مقررات واردات قبل از پایان سال منتشر می شود

شب گذشته مقررات واردات سال 1341 از تصویب هیئت وزیران گذشت.

امروز دکتر جهانگیرآموزگار وزیر بازرگانی گفت : در تنظیم مقررات جدید مقدورات ارزی و جنبه های اخلاقی و اجتماعی در نظر گرفته شده و روی 2500 قلم کالای وارداتی مطالعه گردیده است.

برای اطلاع از نطرات عمومی 250 نظریه رسیده به وزارت بازرگانی مطالعه شده که 40 نظریه رد و 60 نظریه قبول و 150 نظریه تقریبا قبول نشده است.

امسال اولین سال است که مقررات واردات قبل از پایان سال منتشر می شود. دولت سیاست بازرگانی خود را با تصویبنامه دیشب برای پنجسال اعلام کرده است. در مقررات واردات امسال تمام مسائل مربوط به واردات یک کالا اعم از مقررات گمرکی و سود بازرگانی و ممنوعیت و آزادی واردات در یک جا پیش بینی شده است.

دولت از حمایت صنایع داخلی و حفظ منافع مصرف کننده در این مقررات غافل نمانده و سیاست دولت در پنج سال آینده همان سیاستی است که از ابتدای این دولت وجود داشته است .

در مقررات جدید ورود اتومبیل و کامیون و مشروبات الکلی و کالا های تجملی همچنان ممنوع است و برای بعضی کالا ها مانند دام ها که اجازه صدور داده شده برای اولین بار سود بازرگانی صادراتی معین شده است.

 

15 فروردین دانشگاه باز می شود

طبق تصمیم شورای دانشگاه روز 15 فروردین دانشگاه باز می شود ، در جلسه دیروز شورای دانشگاه اولین قدم برای اجرای لایحه فولتایم [تمام وقت] برداشته شد ، 16 نفر استادیار برای اولین بار طبق این لایحه انتخاب شدند.

دانشگاه تهران همچنین طی اعلامیه ای نحوه افتتاح دانشگاه را به اطلاع دانشجویان می رساند.

مشروح مذاکرات و تصمیمات دیشب شورای دانشگاه برای اطلاع نخست وزیر فرستاده شد.

 

از درآمد نفت باید بهتر استفاده شود

نخست وزیر در پیام روز ملی شدن نفت گفت :

 پس از ملی شدن صنعت نفت برای عرضه کردن نفت خود به بازارهای جهانی قراردادی با کنسرسیوم بین المللی نفت منعقد کردیم و از آن پس کوشش ما بر این بوده است که درآمد ایران را از نفت جنوب مرتبا افزایش دهیم و در این مدت میزان تولید هر سال افزایش یافته واین کوشش همچنان ادامه خواهد داشت.

علاوه بر این بر اثر رهبری خردمندانه شاهنشاه شرکت ملی نفت موفق به عقد قراردادهایی براساس 75 در صد از منافع با شرکت های بزرک نفتی دنیا از قبیل شرکت آمریکایی پان آمریکن و شرکت نفت ایتالیائی «آجیپ مینراریا »  گردید و به این شکل ما امکان حداکثر استفاده از منابع نفتی که در خارج از حوزه قرارداد با کنسرسیوم نفت می باشد پیدا کردیم و اولین کشوری هستیم که موفق به عقد چنین قراردادی در دنیا شده ایم .

 

درآمد نفت جنوب به ما امکان داده است که قدم های موثری برای آبادانی کشور برداریم!

در آمد نفت جنوب به ما امکان داده است که قدم های موثری برای آبادانی کشور برداریم و در آتیه نیز سعی خواهد شد از در آمد حاصله از فروش نفت ایران که طی یازده سال گذشته یکی از ارقام عمده بودجه کشور را تشکیل داده نتایج بیشتری برای مردم و مملکت گرفته شود و با مصرف بهتر این درآمد در جهت تامین سعادت ملت ایران گام های سریع تری برداشته شود .

طی یازده سالی که گذشت شرکت ملی نفت ایران توانست با تربیت و استفاده از وجود کارشناسان ایرانی کادر مجهزی به وجود آورد که نتیجه آن اکتشاف نفت و گاز در مناطق سراجه و البرز بوده است و امید می رود که منابع مکشوفه در نواحی البرز و سراجه کمتر از ذخایر نفت در جنوب کشور نباشد. لازم است بار دیگر این روز تاریخی را به عموم هموطنان عزیز تبریک بگویم و مخصوصا از زحمات کلیه کارکنان شرکت ملی نفت صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.