28 اسفند 1340

28 اسفند 1340

اطلاعیه شرکت ملی نفت درباره مذاکرات اخیر/طرز احتساب منافع حاصله از فروش فرآورده های پالایشگاه آبادان/کنسرسیوم قصد تقلیل محصول  پالایشگاه آبادان را ندارد/سرشکن نمودن هزینه تاسیسات خارک روی نفت مصرف داخلی کشور/اظهار امیدواری کنسرسیوم به جایگزینی کارکنان خارجی با کارکنان ایرانی واجد شرایط/امینی تنها با سفیر انگلیس دیدار کرد!/گشایش دانشگاه در چهاردهم فروردین قطعی است!/مبارزه با فساد با شدت هر چه تمام تر ادامه خواهد یافت/سرنوشت انتخابات سال بعد هم مشخص نیست!/6 هزار کیلومتر راه/شرکت های تعاونی روستایی/ارسنجانی: استعفا خواهم داد!/سال ایجاد کار/اکثر فعالیت های درمانی در شهرستان ها متمرکز خواهد شد/برنامه ما پس از تصویب بودجه اعلام خواهد شد!

اطلاعیه شرکت ملی نفت درباره مذاکرات اخیر

«شرکت ملی نفت» با انتشار اطلاعیه ای درباره مذاکرات اخیر تاکید کرد: بعد از انعقاد قرارداد فروش نفت و گاز با شرکت های عضو کنسرسیوم و برقراری تماس دائمی با شرکت های عامل نفت ایران تدریجا بین طرفین اختلاف نظرهائی پیش آمد نمود که بیشتر نتیجه تعبیر و تفسیرهائی بود که نسبت به پاره ای مواد مختلف قرارداد از طرف هر یک از امضاء کنندگان به عمل می آمد.

برخی از موارد اختلاف از راه مذاکرات با شرکت های عامل نفت ایران قابل حل و فصل بود ولی بعضی از آنها که دارای اهمیت بیشتر بودند محتاج به جلب نظر شرکت های اصلی عضو کنسرسیوم بود و طبعا مکاتبه با هفده شرکت عضو کنسرسیوم هم در عمل مشکل و هم متضمن صرف وقت زیاد بود.

علاوه بر این، چون از طریق مذاکره حضوری و دسته جمعی زودتر و سهل تر ممکن بود به نتیجه رسید لهذا به مرور این فکر قوت گرفت که از مسافرت هائی که نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم به طور سالیانه برای بازدید عملیات شرکت های عامل به ایران می نمایند استفاده و نکات مورد اختلاف و مسائلی که مورد علاقه طرفین است طی جلساتی در تهران مطرح مذاکره و نسبت به آنها تصمیم اتخاذ شود و به همین نحو هم همه ساله عمل شده و نتایج بسیار سودمندی برای کشور در برداشته است.

بدین نحو جلسات اخیر تهران نیز که از نوزدهم الی بیست و ششم اسفندماه با شرکت نمایندگان دولت و شرکت ملی نفت ایران و شرکت های عضو کنسرسیوم و شرکت های عامل نفت ایران تشکیل شده به همین منظور و برای رفع پاره ای اختلافات ناشی از قرارداد بوده که رئوس مسائل مورد اختلاف و نتایج حاصله از مذاکرات را می توان به شرح زیر خلاصه نمود:

 

طرز احتساب منافع حاصله از فروش فرآورده های پالایشگاه آبادان

ماده 25 قرارداد فروش نفت و گاز مقرر می دارد منافع حاصله از فروش مواد نفتی معادل پنج درصد ارزش نفت خامی باشد که جهت تهیه فرآورده های مذکوره تحویل پالایشگاه می گردد.

مقامات ایرانی همواره مدعی بوده اند که روح قرارداد و پاره ای مواد آن ناظر به تقسیم بالمناصفه منافع واقعی پالایشگاه می باشد و پنج درصد مذکور در حقیقت حداقل مورد تضمین است که از آن کمتر نباید باشد و چنانچه نقصانی پیش آید همان حداقل مذکوره باید به حساب منظور شود ولی طرف دیگر قرارداد هرگز این تعبیر را قبول نداشته منتهی در نتیجه اقدامات و مذاکرات عدیده موافقت نموده اند با توجه به اصل انصاف و حسن نیت و تفاهم که در مقدمه قرارداد ذکر شده است نسبت به یک سال به عوض پنج درصد ده درصد و در سال بعد دوازده درصد محسوب دارند و سپس اطلاع داده شد که چون اصولا فروش فرآورده های نفتی متضمن منافع زیادی نیست حاضر به پرداخت مبلغی مازاد بر پنج در صد مورد تعهد نمی باشند و چنانچه دولت و شر کت ملی نفت ایران مایل باشند موافقت خواهند کرد منافع واقعی را طبق طرح تسلیمی احتساب و با دولت تقسیم نمایند. متعاقب آن مذاکرات جدیدی صورت گرفت و بالاخره راضی گردیدند که استثنائا در سال میلادی 1961 با وجود آن که سود آن سال به حد نصاب پنج درصد هم نرسیده بود براساس همان ده درصد حساب ها را تنظیم نمایند به شرط آن که دولت هم از دعاوی خود در این مورد صرف نظر و کار را مختومه تلقی کند.

 اینک در نتیجه اقدامات مجدانه امینی حاضر شده اند که مبلغ ده میلیون دلار علاوه بر پنج در صد سال 1961 تادیه نمایند و در پنج سال آینده نیز حساب ها را براساس طرح تسلیمی و منافع واقعی احتساب نمایند و چنانچه منافع حاصله بیش از میزان پنج درصد باشد سهم دولت را بر آن اساس و الا حداقل پنج درصد را در هر صورت خواهند پرداخت.

 

کنسرسیوم قصد تقلیل محصول  پالایشگاه آبادان را ندارد

نظر شرکت ملی نفت ایران بر این بود که میزان محصول پالایشگاه آبادان افزوده گردد و دستگاه های فرسوده با ماشین آلات جدید تعویض شود. نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم اظهار داشتند که برخلاف آنچه منعکس گردیده به هیچ وجه من الوجوه قصد تقلیل محصول پالایشگاه آبادان را نداشته و با تاکید این نکته که غالب کشورهای مصرف کننده علاقه به احداث پالایشگاه دارند، معهذا برنامه های موجود را به منظور تهیه فرآورده های مرغوب تر از پالایشگاه آبادان که با احتیاجات جاری متناسب است توسعه خواهند داد.

 

سرشکن نمودن هزینه تاسیسات خارک روی نفت مصرف داخلی کشور

به موجب یکی از نامه های ضمیمه قرارداد نفت و گاز، کلیه هزینه های تاسیساتی که توسط شرکت سهامی اکتشاف و تولید نفت ایران به عمل می آید و طبعا در هزینه تولید منعکس می گردد، در مورد محصولات پالایشگاه آبادان به نسبت برداشت هر یک از مصرف کنندگان روی مقدار نفتی که تحویل می گیرد سرشکن می شود. با توجه به این که شرکت ملی نفت ایران قسمت اعظم حوائج نفتی خود را از پالایشگاه آبادان تامین می کند، محسوب نمودن هزینه تاسیساتی خارک در مخارج تولید نفت خامی که جهت شرکت ملی تحویل آبادان می گردد، سبب می شد که ناچار هزینه تولید افزایش یابد و با توجه به این که اصولا تاسیسات خارک برای صدور نفت خام ایجاد شده شرکت ملی درخواست داشت هزینه مربوطه را به نفت خامی که جهت تهیه فرآورده های مورد نیاز داخلی تحویل می شود منظور ندارند. شرکت های عضو کنسرسیوم با درخواست شرکت ملی موافقت نموده حاضر شدند آن را از تاریخ تاسیسات و تا زمانی که صادرات از بندر خارک به 20 میلیون تن نرسیده به حساب نیاورند و از این راه در سال گذشته بیش از 30 میلیون ریال برای شرکت ملی صرفه جویی به عمل آمد.

 

اظهار امیدواری کنسرسیوم به جایگزینی کارکنان خارجی با کارکنان ایرانی واجد شرایط

شرکت ملی نفت ایران مدعی است که طبق قرارداد باید استخدام کارمندان خارجی به حداقل ممکنه تقلیل داده شود و اتباع بیگانه فقط برای تصدی مقاماتی استخدام گردند که نتوان در داخل کشور اشخاص واجد شرائط پیدا کرد و ضمنا در تهیه طرح های لازم جهت کارآموزی و تعلیمات فنی و صنعتی اقدام لازم به عمل آید تا ایرانیان با فرا گرفتن تعالیم مربوطه بتوانند در کوتاه ترین مدت ممکنه جایگزین کارمندان خارجی گردند.

نظریات فوق به طور کلی مورد تائید دسته جمعی نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم قرار گرفت و همگی اظهار امیدواری نمودند که با تسریع در اجرای برنامه تقلیل کارمندان خارجی و با همکاری شرکت ملی نفت ایران بتوان در مدت کمی کارکنان ایرانی واجد شرایط را جانشین کارکنان خارجی نمود.

 

امینی تنها با سفیر انگلیس دیدار کرد!

روزنامه «اطلاعات» در گزارشی نوشت: ما امروز سعی می کنیم شما را در جریان فعالیت های سیاسی امور مملکت در این یکی دو روز آخر سال بگذاریم و درباره برنامه های دولت در سال جدید تا آنجا که اطلاع پیدا کردیم مطالبی بنویسیم.

کاخ نخست وزیری امروز خلوت تر از همیشه بود؛ چون هیئت دولت جلسه فوق العاده داشت و نخست وزیر به هیچ کس وقت ملاقات نداده بود و فقط پیش از ظهر سفیر کبیر انگلیس با وی ملاقات نمود. نخست وزیر دستور داده است که تا چهارده فروردین به کسی وعده ملاقات ندهد.

 

گشایش دانشگاه در چهاردهم فروردین قطعی است!

پیش از ظهر امروز پیامی که نخست وزیر باید به مناسبت حلول سال جدید از رادیو ایران قرائت کند، روی نوار ضبط گردید و نخست وزیر، که از دو روز گذشته مشغول مطالعه آئین نامه جدید دانشگاه است که مورد تصویب شورای دانشگاه قرار گرفته و برای تصویب هیئت دولت به نخست وزیری فرستاده شد، امروز نیز سرگرم مطالعه این آئین نامه بود و بنا به اظهار یکی از استادان دانشگاه که در نخست وزیری بود، گشایش دانشگاه در چهاردهم فروردین تقریبا قطعی است.

 

مبارزه با فساد با شدت هر چه تمام تر ادامه خواهد یافت

نورالدین الموتی، وزیر دادگستری، درباره برنامه سال آینده دادگستری اظهار داشت: برنامه کار دادگستری همچنان که تا کنون مشاهده شده مبارزه با فساد است و این مبارزه با شدت هر چه تمام تر ادامه خواهد یافت و کوچک ترین وقفه ای در این کار به وجود نخواهد آمد.

 

سرنوشت انتخابات سال بعد هم مشخص نیست!

صحبت از مجلس و انتخابات شده بود و من بی اختیار به یاد وزارت کشور افتادم و سراغ تیمسار سپهبد امیر عزیزی، وزیر کشور، رفتم. اتاق انتظار وزیر کشور که زمانی مملو از ارباب رجوع بود و بخصوص در تابستان و زمستان گذشته شلوغ تر از بازار شام بود، وضع عادی داشت.

بالای سر رئیس دفتر وزیر کشور اعلانی به چشم می خورد به این مضمون «جناب آقای وزیر کشور امروز از ملاقات معذورند» بنده هم مثل سایرین با خواندن این جمله از ملاقات وزیر کشور و سئوال راجع به انتخابات منصرف شدم، اما باز هم عقب نشینی نکردم و از سایر مسئولین و صاحب منصبان وزارت کشور در این باره استفسار کردم، کسی جواب صریحی نداد یکی از معاونین وزارت کشور همان طور که انتظار داشتم در پاسخم سکوت کرد. با این ترتیب معلوم نشد آیا وزارت کشور سال آینده به فکر انتخابات خواهد بود یا خیر؟

 

6 هزار کیلومتر راه

آقای مهندس گنجی، وزیر راه، در مورد برنامه سال جدید گفت: ساختمان 6 هزار کیلومتر راه شوسه آسفالته که جزء برنامه سوم سازمان برنامه بود، به عهده وزارت راه محول گردیده و این وزارتخانه رأسا ساختمان این راه را آغاز خواهد کرد.

در سال جدید، برای توسعه خطوط راه آهن و شوسه و افزایش درآمد و تکمیل تجهیزات بارکشی راه آهن اقدام خواهد شد و برنامه اساسی وزارت راه همان ساختمان 6 هزار کیلومتر راه است که ساختمان آن به عهده وزارت راه خواهد بود.

 

شرکت های تعاونی روستایی

بدون تردید برنامه کار دکتر ارسنجانی، وزیر کشاورزی کابینه، در حدود ادامه اصلاحات ارضی دور می زند.

وزیر کشاورزی در این مورد گفت: برنامه من در سال آینده تکمیل کارهای شرکت های تعاونی روستائی است؛ زیرا در ایران شرکت تعاونی سرمایه و تولید خرید و فروش سابقه ندارد و محتاج به حسابداری خاصی است. در سال آینده در اساسنامه شرکت های تعاونی تغییراتی خواهم داد؛ زیرا اساسنامه موجود کافی به نظر نمی رسد چون طرز کار بانک کشاورزی از لحاظ حسابداری شرکت های تعاونی طوری است که فوق العاده گران تمام می شود؛ ما از خارج چند نفر متخصص حسابداری می آوریم تا طی ده روز حسابداری جدید شرکت های تعاونی را به حسابداران ما بیاموزند.

 

ارسنجانی: استعفا خواهم داد!

من پس از آنکه کار مراغه از این لحاظ هم تمام شد استعفا خواهم داد و البته پیشنهاداتی هم به دولت برای تکمیل کار اصلاحات ارضی در تمام ایران خواهم کرد و چه برای اجرای قانون پذیرفتن آن پیشنهادات ضرورت دارد و تمام دستگاه ها باید با هم هماهنگی داشته باشید و الا پیشرفت کافی حاصل نخواهد شد.

 

سال ایجاد کار

خسروانی، وزیر کار، نیز در حالی که با انگشت های دست برنامه های سال آینده وزارت کار را می شمرد گفت: اول این مطلب را خدمتتان بگویم که نظر ما بر این است که سال جدید را به سال ایجاد کار در مملکت تبدیل کنیم.

 

اکثر فعالیت های درمانی در شهرستان ها متمرکز خواهد شد

دکتر ریاحی، وزیر بهداری، نیز برنامه سال آینده خود را این طور خلاصه کرد: اجرای برنامه پنج ساله که در راس آن بهداشت برای مردم و به دست مردم قرار دارد.

در سال جدید، اکثر فعالیت های درمانی در شهرستان ها متمرکز خواهد شد و روی هم رفته وزارت بهداری با شعار آغاز نهضت بهداشتی در سراسر کشور به استقبال سال نو می رود.

 

برنامه ما پس از تصویب بودجه اعلام خواهد شد!

مهندس سمیعی، وزیر پست و تلگراف، نیز گفت: هنوز بودجه ما به تصویب نرسیده و چون در وزارت پست و تلگراف برنامه ها براساس بودجه تنظیم می گردد، از این رو برنامه وزارت پست و تلگراف پس از تصویب بودجه اعلام خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.