27 اسفند 1340

27 اسفند 1340

اعلامیه رسمی مذاکرات نفت تهران/مفاد اعلامیه کلی است/طی سه سال/مسئله افزایش تولید/درآمد نفتی ایران در سال 1961 برابر با 290 میلیون  دلار بوده است/مجلس ترحیم آیت الله کاشانی در مسجد سپهسالار برگزار شد

اعلامیه رسمی مذاکرات نفت تهران

مذاکرات مقامات نفتی ایران با نمایندگان اعزامی شرکت های عضو کنسرسیوم نفت ایران که مدت یک هفته در تهران جریان داشت به پایان رسید و اعلامیه مشترک مربوط به مذاکرات بعد از ظهر دیروز در تهران و لندن در یک موقع منتشر گردید.

متن اعلامیه مشترک شرکت ملی نفت ایران و نمایندگان اعزامی شرکت های عضو کنسرسیوم نفت از این قرار است : نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم که اخیرا به ایران آمده اند امروز (شنبه) آخرین جلسه خود را با حضور جناب آقای دکتر امینی نخست وزیر و جناب آقای عبدالله انتظام و مقامات وزارت دارایی و شرکت ملی نفت ایران تشکیل دادند. در جریان این سلسله مذاکرات که در یک محیط صمیمانه و با حسن تفاهم کامل انجام گرفت در باره مسائل متعددی که مورد علاقه طرفین بود مذاکره گردید و نسبت به کلیه موارد موافقت کامل حاصل شد. خصوصا مذاکراتی راجع به میزان تولید نفت در سال 1962 به عمل آمد.

نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم اظهار داشتند که پیش بینی های کنونی در خصوص احتیاجات بازار برای بقیه مدت سال 1962 نوید بخش بوده و امید می دهد که بتوان مقادیر زیادتری نفت خام و فرآورده های تصفیه شده در سال 1962 از حوزه قرار داد صادر نمود. به اضافه طرحی نیز جهت ایجاد تسهیلات برای صادرات بیشتر در دست تهیه است.

موضوع مهم دیگری که مورد مذاکره قرار گرفت جانشین نمودن کارشناسان ایرانی به جای متخصصین خارجی بود و همگی در لزوم تسریع در این امر تا سر حد امکان در کلیه قسمت ها اظهار موافقت کامل نمودند.

 

مفاد اعلامیه کلی است

«روزنامه اطلاعات » نوشته است : به طوری که ملاحظه می شود مفاد  اعلامیه خیلی کلی تنظیم شده و به نتایجی که به دست آمده اشاره صریح نشده است. فقط آنچه در اعلامیه وجود دارد این است که نوشته شده نسبت به کلیه موارد موافقت کا مل به عمل آمد.»

 

طی سه سال

در مورد واگذاری کارهای صنعتی نفت به کارشناسان ایرانی و تقلیل کارشناسان خارجی نیز ظاهرا این کار ظرف سه سال و حداکثر تا اواسط سال 1965 باید عملی شود، تا آن موقع قریب 400 نفر از کارشناسان خارجی که هم اکنون در صنعت نفت مشغول کارند جای خود را به متخصصین ایرانی خواهند داد در حال حاضر کنسرسیوم ۸۰۰ کارشناس خارجی دارد .

 

مسئله افزایش تولید

مقامات مطلع در امور نفت پیش بینی می کنند که میزان افزایش تولید نفت ایران در سال 1962 بیشتر از ۱۲ درصد خواهد بود .

باید توجه داشت که تولید نفت ایران در سال 1960 که بالغ بر 51 میلیون تن بود در سال 1961 بیش از 57 میلیون تن شد و این افزایش سهم ایران از افزایش جهانی مصرف نفت بوده است. بدین معنی که چون خود به خود مصرف نفت در جهان افزایش می یابد ، چند در صد هم بر تولید نفت ایران اضافه می شود.

ممکن است با توافقی که شده و در اعلامیه هم به آن اشاره گردیده سهم ایران از این افزایش جهانی در سال 1962 بیشتر شود.

 

درآمد نفتی ایران در سال 1961 برابر با 290 میلیون  دلار بوده است

یونایتدپرس از لندن گزارش داد : « در سال 1961 نفت  خامی که به وسیله کمپانی های عضو کنسرسیوم نفت ایران در جنوب این کشور تولید شده 1/57 میلیون تن یعنی 9/11 درصد بیش از سال 1960 بوده است. اما افزایش هزینه های تولید و تصفیه در سال 1961 که تحت تاثیر شرایط رقابتی بیشتری قرار داشته موجب کنار گذاشتن عده ای از کارمندان شرکت های مذکور شده است.»

در جزوه ای که از طرف کمپانی های عامل عضو کنسرسیوم بین المللی نفت در باره فعالیت های سال 1961 منتشر شده گفته می شود که در این سال 9/48 میلیون تن نفت خام به وسیله کنسرسیوم مذکور صادر شده و 1/12 میلیون تن نفت نیز در پالایشگاه آبادان تصفیه گردیده است تا صادر شود. میزان نفت مخصوص صادراتی 6/11 درصد بیشتر از سال 1960 بوده است.

ای – دابل یو – برلین رئیس کنسرسیوم اظهار داشته است که افزایش صادرات نفتی شرکت های عامل مخصوصا اهمیت قابل ملاحظه ای داشته زیرا در اوایل سال 1961 محدودیت امور کشتیرانی در آبادان مدت دو ماه مانع از حرکت نفتکش ها گردیده بود. افزایش صادرات نفت کنسرسیوم در سال گذشته برای جبران تقلیل قیمت نفت خام در 1961 عامل موثری بوده است.

درآمد ایران در سال 1961 از محل عملیاتی کنسرسیوم و طبق قرارداد نفتی ایران با این سازمان، معادل 9/103 میلیون لیره استرلینگ ( 92/290 میلیون دلار ) بوده در حالی که در سال 1960 برابر با 9/101 میلیون لیره استرلینگ بوده است یعنی افزایش آن در حدود دو درصد بوده است.

 

مجلس ترحیم آیت الله کاشانی در مسجد سپهسالار برگزار شد

از ساعت ۳ بعدازظهر دیروز از طرف دولت به مناسبت فوت حضرت آیت الله کاشانی مجلس ترحیمی در مسجد سپهسالار برگزار گردید. در این مجلس عده کثیری از علماء اعلام حجج اسلام، وزراء، روسای دربار شاهنشاهی، نمایندگان سابق مجلسین، رجال و شخصیت های کشور ی شرکت داشتند و امینی نخست وزیر نیز از ساعت 3 تا پایان ختم مجلس ترحیم که تا ساعت 5 بعدازظهر طول کشید، در این مراسم حضور داشت. همچنین آقای هیراد از طرف دربار شاهنشاهی در این مراسم حضور داشت و به بازماندگان حضرت آیت الله کاشانی تسلیت گفت. این مجلس تا ساعت پنج بعد از ظهر ادامه داشت و طبقات مختلف مردم در آن شرکت کرده و به بازماندگان آیت الله فقید تسلیت گفتند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.