25 اسفند 1340

25 اسفند 1340

تایید اصلاحات ارضی/احضار یک دیپلمات ایرانی از پاریس/یک ساعت از پخش فارسی رادیو پکن حذف شد/سفر رئیس ساواک به کراچی/« مقاله غرض آلود یک نویسنده آلمانی »/واکنش شدید ایران به اقدامات حاد عراق در خاورمیانه/دست پر یا دست خالی!/اطلاعات جالب از یک ایرانی که از شوروی بازگشته است!/دو دسته ایرانی که در شوروی زندگی می کنند!/سرنوشت ایرانیان/آبادان به سوی خاموشی

تایید اصلاحات ارضی

« تهران مصور » در شماره امروز خود نوشت : سفر شاهنشاه به مراغه جهت انتقال اسناد مالکیت به زارعین در محافل سیاسی پایتخت به عنوان تائید اقدامات دولت در امور اصلاحات ارضی تلقی شده است.

محافل سیاسی تهران برای پاسخ شاهنشاه و تلگراف وزیر کشاورزی اهمیت خاصی قائلند و گفته می شود شرکت شاهنشاه در مراسم تقسیم املاک مراغه موجب کاهش فعالیت های حاد مالکین گردیده است.

 

احضار یک دیپلمات ایرانی از پاریس

« تهران مصور » نوشت : در این هفته وزارت امور خارجه دکتر ن...عضو سفارت ایران در پاریس را به تهران احضار کرد. احضار او در راهروهای وزارت خارجه با ناراحتی تلقی شده است.

به طوری که کسب اطلع شده برادر دکتر ن ...که معاون سروان خسرو روزبه در سازمان اطلاعات حزب توده بوده از روسیه به لایپزیک رفته و از آن جا با نام دیگر به پاریس آمده ، در منزل برادرش اقامت و با او مذاکره محرمانه داشته است.

پس از این که مقامات رسمی از این ملاقات مطلع شدند او را از پاریس احضار کرده و شاید هم محاکمه کنند.

 

یک ساعت از پخش فارسی رادیو پکن حذف شد

« تهران مصور » نوشت : در این هفته رادیو پکن یک ساعت از برنامه فارسی و یک ساعت از برنامه پشتو که برای افغانستان پخش می کرد کم کرد. رادیو پکن به جای برنامه های فارسی و پشتو برنامه هایی که به زبان روسی است پخش می کند.

به طوری که مفسرین سیاسی اظهار عقیده کرده اند دولت کمونیستی چین به تدریج برنامه های روسی خود را زیاد خواهد کرد تا پس از این که شنونده فراوانی پیدا کرد جنگ ایدئولوژیکی را با روسیه آغاز کند.

 

سفر رئیس ساواک به کراچی

در این هفته تیمسار سرلشکر پاکروان معاون نخست وزیر و رئیس سازمان امنیت [ساواک] به کراچی رفت.

در کنفرانس سنتو در کراچی موضوع بحران ترکیه، شورش اکراد عراقی، تهدید کویت و منافع ایران در خلیج فارس مورد بحث و مذاکره واقع می شود.

 

« مقاله غرض آلود یک نویسنده آلمانی »

« تهران مصور » نوشت : در این هفته دو مقاله از « هارتلت » خبرنگار مجله « بروورت » که به ایران سفر کرده بود به تهران رسید.

در این مقالات نویسنده آلمانی مطالب غرض آلودی علیه ایران نوشته است.

به مندرجات مجله مزبور در بن اعتراض شده و در تهران نیز در این خصوص با سفارت آلمان مذاکره به عمل آمده است.

 

واکنش شدید ایران به اقدامات حاد عراق در خاورمیانه

« تهران مصور » نوشت : در مصاحبه ای که امینی در لندن با خبرنگاران خارجی کرده در جواب سوالی که درباره خلیج فارس از او شده جواب قطعی و صریحی داده. مخبرین سوال کردند اگر قاسم در خلیج فارس عمل شدیدی کند عکس العمل ایران چه خواهد بود.

نخست وزیر ایران جواب داده تصور نمی رود قاسم در مسئله کویت و خلیج فارس عمل حادی کند. در صورتی که مبادرت به این عمل کرد یقینا با اقدام شدید ایران مواجه می شود.

 

دست پر یا دست خالی!

« تهران مصور » نوشت : موضوعی که در حال حاضر به صورت یک مسئله درآمده، ایران و کمک های خارجی است، برخی از خبرگزاری ها گزارش داده اند که مقامات اروپایی با اعطای وام های هنگفت به ایران موافقت نکرده و دولت آلمان پرداخت وام به ایران را موکول به بعد از گزارش کارشناسان آلمانی کرده اند که به زودی به تهران خواهند آمد.

در عین حال مقامات دولتی می گویند که امینی با دست پر بازگشته است و جالب تر از همه این ها است که سفارت آلمان در بولتن رسمی خود نوشته است : « دولت آلمان غربی مبلغ 200 میلیون مارک (50 میلیون دلار ) تحت اختیار دولت ایران گذاشته است که بتواند اشکالات مالی خود را رفع کند.

 

اطلاعات جالب از یک ایرانی که از شوروی بازگشته است!

«تهران مصور » در گزارشی نوشت : در این هفته « یوسف شیروانی »  فرزند « علی حیدر شیروانی» دبیر کل حزب کمونیست ایالت (ماری) روسیه که در سال ۱۹۳۸ به ا تهام جاسوسی به نفع انگلیس اعدام گردید وارد تهران شد.

یوسف و نوروز که هر دو در جبهه آلمان می جنگیدند یکی کشته و دیگری اسیر شد. یوسف بعد از خاتمه جنگ در شوروی مدت ها در شهر فرانکفورت زندگی می کرد و در این هفته به تهران آمد. او جالب ترین اطلاعات در باره زندگی ایرانیان مقیم شوروی و مردم آن کشور نوشته که اینک قسمتی از آن را نقل می کنیم.

 

دو دسته ایرانی که در شوروی زندگی می کنند!

در شوروی دو دسته ایرانی زندگی می کنند . دسته اول افراد عادی و دسته دوم افراد سیاسی هستند که مخارج آنها را صلیب سرخ شوروی در آن کشور و خانواده آنها را در ایران تأمین می کند.

افراد عادی ایرانیانی هستند که قبل از انقلاب اکتبر در روسیه زندگی می کردند.

این دسته از ایرانیان که پیش از 500 هزار نفر از آنها تابعیت شوروی را قبول کرده اند، پدرانشان در روسیه قدیم و همچنین سرزمین هایی که متعلق به ایران بوده زندگی می کردند. محل تجمع آن عده در باکو، تفلیس، ایروان ، عشق آباد و غیره است .

شغل بیشتر آنها در گذشته تجارت و کارهای تولیدی بوده وعموما از ثروتمندان روسیه به شمار می آمدند.

عده ای از افراد این دسته در سال های اول و پس از کشتار بی رحمانه کمونیست ها به ایران فرار کردند و هم اکنون باقی مانده آنها در ایران زندگی مرفهی دارند.

دسته دیگر در (تصفیه) سالهای ۱۹۳۶-۱۹۳۷ یا کشته شده یا موفق به فرار به ایران شدند. این افراد عموما اشخاصی بودند که هستی وثروت خود را از دست داده و تهیدست شده بودند .

با وجودی که این افراد عموما همه چیز خود را از دست داده بودند، معذالک عمال استالین در موقع عزیمت آنها به ایران باقی مانده ناچیز دارایی آن ها را ظالمانه گرفتند.

 

سرنوشت ایرانیان

از سرنوشت در حدود 20 هزار نفر ایرانیانی که به شوروی و آسیای میانه تبعید شدند و همه ساله ارتباط خود را با سفارت ایران حفظ می کردند اکنون هیچ گونه خبری در دست نیست.

این ها ساکن سیبری و آسیای وسطی هستند و عده معدودی در گرجستان و آذربایجان پراکنده اند، چون مامورین پلیس مخفی شوروی مانع مسافرت ایرانیان به مسکو و تماس آن ها با سفارت ایران است، اکثر ایرانیان به وسیله پست نامه هایی به اقوام و دوستانشان به مسکو نوشته تقاضا می کنند گذرنامه هایشان تمدید بشود.

 

آبادان به سوی خاموشی

« تهران مصور » در گزارشی با عنوان « آبادان به سوی خاموشی » نوشت :

« کنسرسیوم در فاصله یک سال تعداد کارکنان خارجی خود را در اداره مرکزی تهران از 171 نفر به 184 نفر ارتقا داده و در مقابل 3802 نفر کارگر ایرانی را تنها از پالایشگاه آبادان اخراج کرده است.

مقایسه آمار کارکنان شرکت های عامل در سال های 1960 و 1961 نتایج بسیار روشنی به دست می دهد ، بنا بر این گزارش در سال 1961 جمع کارکنان ایرانی کنسرسیوم به 23 هزار و 907 نفر رسیده است در حالی که در سال 1960 این رقم 35 هزار و 197 نفر بود یعنی تنها در فاصله یک سال 12 هزار و 290 نفر ایرانی را از مسجد سلیمان، لالی، نفت سفید و هفتکل ، اهواز و کریت ، آغاجاری ، گچساران ، بندر معشور ، جزیره خارک ، خطوط لوله ، اکتشاف ، سازمان مناطق نفت خیز و پالایشگاه آبادان بیرون رانده اند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.