24 اسفند 1340

24 اسفند 1340

کندی :  باید به ایران کمک کرد/اصلاحات ارضی/هدف سفرم درخواست کمک از کشورهای غربی بود!/ایران فاقد امکانات لازم برای استفاده از فرصت هایی است که غرب در اختیار ما گذاشته است!/به غربی ها گفتم وارث یک وضع آشفته اقتصادی بودم!/پول را صرفا به خاطر برنامه معینی می دهند!/اگر لازم باشد به ما هم موشک می دهند!/به هموطنان ما در اروپا دروغ گفته اند!/سفر اروپا/در مملکت ما توجهی به کار نمی شود/توجه خارجی ها به امکانات مادی و معنوی ما بیش از خودمان است!/تقلیل کارشناسان خارجی نفت به طور کلی مورد موافقت قرار گرفته است/برگزاری مراسم تشییع آیت الله کاشانی/دو کشتی در دهانه اروند رود تصادف کردند

کندی :  باید به ایران کمک کرد

کندی رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود از ایران، ترکیه، پاکستان و یونان به عنوان کشورهایی اسم برد که نیاز بیشتری به کمک دارند، رئیس جمهور آمریکا تائید کرد که دو شرکت آمریکایی به زودی برای چین کمونیست گندم خواهند فرستاد.

کندی گفته است : کشورهایی که از کمک آمریکا استفاده می کنند پیشرفت های بزرگی در مورد اصلاحات ارضی و مالیاتی به دست آورده اند.

 

اصلاحات ارضی

یونایتدپرس نیز از واشنگتن گزارش داد : کندی رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی شب گذشته از برنامه اتحاد برای پیشرفت که از طرف آمریکا در ممالک آمریکای لاتین اجرا می شود به شدت دفاع کرد.

یکی از خبرنگاران پرسید که آیا کشورهایی هم که اصلاحات ارضی و مالیاتی به وسیله دولت های خودشان انجام نگیرد باید به اندازه کشورهای دیگر از کمک های آمریکا استفاده کنند؟ کندی جواب داد که تاکنون تعدادی از کشورهایی که از کمک آمریکا استفاده می کنند با وجود مشکلات فراوان داخلی به پیشرفت های بزرگی در انجام اصلاحات ارضی و مالیاتی نایل آمده اند و بدیهی است که هر قدر این پیشرفت ها بیشتر باشد کمک آمریکا به این ممالک مفهوم و فایده بیشتری خواهد داشت.

 

هدف سفرم درخواست کمک از کشورهای غربی بود!

امروز امینی نخست وزیر اعلام کرد که دانشگاه تهران پس از تعطیلات نوروز گشایش خواهد یافت این مسئله در یک مصاحبه مطبوعاتی که ساعت یازده و نیم قبل از ظهر در کاخ نخست وزیری تشکیل شد ، اعلام گردید . در این جلسه عده زیادی از خبرنگاران و مدیران جراید داخلی و خارجی شرکت داشتند.

منظورم از این مسافرت پس از رسیدن دعوتنامه دولت آلمان و سایر کشور های اروپایی این بود که درباره وضع کشور از نظر اقتصادی و مالی و سیاسی توضیحاتی بدهم و از کشور های غربی دوست خودمان تقاضا کنم که برای اجرای برنامه سوم در حدود مقدورات خود کمک هایی بکنند. حتی در یکی از جلسات مصاحبه مطبوعاتی در اروپا اعلام کردم اعم از اینکه به ما کمک بکنند یا نکنند ما در حدود مقدورات برنامه های خود را اجرا خواهیم کرد چون ما با یک تبلیغات شدید خارجی روبرو هستیم ، هر قدر اصلاحات بیشتر طول بکشد تبلیغات بیشتری خواهند کرد. در هر حال ما کار های عمرانی خود را ادامه خواهیم داد.

 

ایران فاقد امکانات لازم برای استفاده از فرصت هایی است که غرب در اختیار ما گذاشته است!

خوشوقتم به اطلاع آقایان برسانم که مسافرت هایی که اعلیحضرت همایونی به کشور های مذکور کردند ارزش معنوی بزرگی در بر داشت ولی متاسفانه ما فاقد دستگاه های مجهز هستیم که بعد از این فرصت ها  استفاده کنند.

سپس نخست وزیر به موضوع بدهی ایران به خارجی ها اشاره کرد و گفت چند کشور اروپایی از ما طلبکار هستند که بیشتر از همه آلمان ها و فرانسوی ها طلب دارند بنده در آنجا برای مسئولین مربوطه توضیح دادم که شما اگر به تاریخ ایران مراجعه کنید می بینید که دولت ایران در تمام ادوار تاریخ با تمام ضعف مالی خود هیچ وقت یک شاهی پول خارجی را نخورده است. ممکن است این طلب را دیر داده و یا بد حسابی کرده باشد ولی با تمام فرعش بدهی را پرداخته است و هیچ کشور خارجی نمی تواند مدعی باشد که ایران پول مرا خورده است.

 

به غربی ها گفتم وارث یک وضع آشفته اقتصادی بودم!

البته من منکر نیستم که تاخیر در پرداخت بدهی های خارجی موجب تزلزل اعتبار ما در خارج می شود. .. عقیده آقایان این بود که ما مسئله را به سکوت بر گزار نکنیم. البته این حرف صحیح است، من برای آن ها توضیح دادم ما سرگرم گرفتاری بودجه هستیم و از این ها گذشته من وارث یک وضع آشفته اقتصادی بودم وامسال یک سال مالی خوبی برای ما نبود. امسال نیز در قسمت واردات مجبوریم همان سیاست سخت گیری واردات را تعقیب کنیم. با این ترتیب از نظر در آمد گمرکی معلوم نیست در آمد سر شاری داشته باشیم از نظر مالیات بردر آمد و سایر درآمدها هم معلوم نیست که سال مالی خوبی باشد. ولی ماتمام سعی خود را می کنیم که از مخارج زائد کسر کنیم شاید بتوانیم تعادلی در بودجه به وجود بیاوریم.

نخست وزیر سپس به مذاکره  خود با دین راسک وزیر خارجه امریکا در ژنو اشاره کرد و گفت وزیر خارجه آمریکا از من سئوال کرد آیا شما می توانید یک بودجه متعادل درست کنی پاسخ دادم نه. هیچ کشوری با وجود درآمدهای سرشار نمی تواند بودجه متعادلی داشته باشد چون برای این کار ما باید از مخارج کم کنیم در حالی که بیشتر مخارج ما را حقوق کارمندان تشکیل می دهد که ما نمی توانیم یک دفعه درباره آن تصمیم بگیریم بلکه احتیاج به زمان دارد. ولی می توانیم مخارج زائد و غیر ضروری را حذف کنیم.

 

پول را صرفا به خاطر برنامه معینی می دهند!

نخست وزیر گفت :  عرض کردم برآورد خرج برنامه سوم بالغ بر دو میلیارد و پانصد میلیون دلار است پس از برآورد درآمد و مخارج به این نتیجه رسیدیم که 800 میلیون دلار کسر داریم . البته وقتی برنامه بطور قطعی تصویب شد و مورد تایید بانک بین المللی قرار گرفت این کشور ها را جمع می کنیم و این مبلغ 800 میلیون دلار را بین آنها قسمت می کنیم. ولی آنها پول را صرفا به خاطر اجرای برنامه معینی می دهند .

نخست وزیر در پاسخ به سوال دیگری از این خبرنگار گفت : فقط آلمان ها 200 میلیون مارک کمک کردند آن هم برای اجرای بقیه برنامه دوم و بقیه کمک ها مربوط به تصویب برنامه سوم است.

 

اگر لازم باشد به ما هم موشک می دهند!

«پرویز رائین» نماینده خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز پرسید شایع است دولت های عراق و مصر می خواهند از شوروی موشک بگیرند آیا در مذاکرات با «راسک » این موضوع مطرح شد؟ امینی پاسخ داد : ما با ایشان مذاکرات موشکی نداشتم و از این گذشته این امر در وضع ما تاثیری نخواهد داشت و اگر لازم باشد طرفدار های ما هم به ما موشک می دهند.

 

به هموطنان ما در اروپا دروغ گفته اند!

از ساعت چهار بعد از ظهر دیروز بمناسبت روز 24 اسفند (روز کارگر) مراسم جشنی در باشگاه ورزشی دخانیات بر پا بود .

نخست وزیر پشت میکروفن قرار گرفت و خطاب به کار گران چنین گفت :

در مورد سازمان بیمه های اجتماعی باید بگویم که این دستگاه یک دستگاه جوان است و در مدت کوتاهی در قسمت سازمان ترقیات زیاد شده است ، من قبل از عزیمت به اروپا از بیمارستان سرخه حصار دیدن کردم .

در این بازدید از نزدیک دیدم که با کادر کم موجود، خدماتی صورت گرفته و می گیرد که فوق العاده اسباب آبرومندی مملکت و کارگران است اولیای امور باید سعی کنند که از این قبیل پیشرفت ها در سایر شئون مملکت نیز حاصل شود . اگر افراد درستی در راس مملکت باشند پول هدر نمی رود. پول به دست آوردن ساده است اما طرز مصرف آن مهم می باشد.

باید کاری کرد که پول در راه صحیح و در طریق پیشرفت مملکت خرج شود ، به هر حال من از مسئولین سازمان بیمه های اجتماعی تشکر می کنم .

 

سفر اروپا

نخست وزیر سپس به مسافرت اخیر خود به کشور های اروپایی اشاره کرد و ضمن تشریح وضع کارگران در آلمان غربی و آلمان شرقی گفت : دلم می خواهد آن ها که گمراه هستند بروند از نزدیک وضع کارگران سایر ممالک را ببینند و متوجه شوند که آزادی آن چیزی نیست که احتیاج به کشیدن دیواری دور یک مملکت داشته باشد. هیچ کس در زندگی خود صد درصد راضی نیست اما شخص باید برود وضع دیگران را ببیند با وضع خود بسنجد آن وقت قضاوت کند. بنده خیال نمی کنم با شعار دادن و هو وجنجال بشود مشکلات را حل کرد.

در این مسافرت من با عده ای از هموطنان خودم ملاقات هایی کردم ، یک عده به آنها دروغ گفته بودند، به طوریکه آنها تصور می کردند در مملکت خودشان هیچ خبری نیست و پیشرفتی نشده و هر چه هست در آن جا هست ای کاش این ها می آمدند و می دیدند به عقیده من وجود مشکلات لازمه پیشرفت است.

 

در مملکت ما توجهی به کار نمی شود

برای حداکثر بهره برداری از کارخانجات باید بین کارگران و کارفرمایان اتحاد نظر بوجود آید، عامل مدیریت خوب را هم نباید از نظر دور داشت در مملکت ما متاسفانه توجهی به کار نمی شود ، در اروپا با وجود اینکه نوعی بی اطمینانی وجود دارد باز هم کارگران با نشاط و روح کار، کار می کنند ، این در خور تحسین و تقدیر است .

ما در حال حاضر از نعمت امنیت در کشور خود بهره مند هستیم ، در سایه این امنیت باید کار و فعالیت طوری صورت گیرد که پیشرفتی حاصل شود.

 

توجه خارجی ها به امکانات مادی و معنوی ما بیش از خودمان است!

توجه خارجی ها همیشه به امکانات مادی و معنوی ما بیش از خودمان است،  تردیدی نیست که اگر آقایان قدری تلقینات منفی را از خود دور کنند امکانات ترقی در مملکت ما هست ، سا بقا وقت کارگر در کارخانجات بیشتر صرف اجرای برنامه های دیگری می شد تا کار، باید سعی کنیم خطاهای گذشته تکرار نشود.

 

تقلیل کارشناسان خارجی نفت به طور کلی مورد موافقت قرار گرفته است

امروز علی امینی نخست وزیر با انتظام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پیرامون مذاکراتی که تا حال میان ایران و کنسرسیوم شده است گفت و گو کرد.

مسائل مربوط به حق تصفیه و مشکلات مالی، در جلسه فردا با حضور نخست وزیر مورد بحث قرار خواهد گرفت ، احتمال می رود که ایران موفق به دریافت وجوه تازه ای از کنسرسیوم شود.

تقلیل کارشناسان خارجی نفت به طور کلی مورد موافقت قرار گرفته است.

نیمی از 800 کارشناس خارجی کنسرسیوم در صناعت نفت ، طی پنج سال جای خود را به کارشناسان ایرانی خواهند داد.

 

برگزاری مراسم تشییع آیت الله کاشانی

صبح امروز پیکر حضرت آیت الله کاشانی از مسجد سپهسالار تشییع شد وامینی نخست وزیر و عده ای از وزیران، روحانیون و رجال و شخصیت های مختلف مملکتی و گروه کثیری از مردم تهران در مراسم تشییع جنازه شرکت داشتند.

 

خبر گزاری های خارجی آسوشیتد پرس و یونایتدپرس و خبرگزاری فرانسه از تهران خبر درگذشت آیت الله کاشانی را منتشر ساختند و به سوابق آن فقید در صحنه حیات سیاسی ایران و مبارزات مربوط به ملی شدن نفت اشاره کردند.

 

دو کشتی در دهانه اروند رود تصادف کردند

« اطلاعات » نوشت : دو کشتی در دهانه شط العرب [اروند رود ] تصادف کردند ، بر اثر این تصادف 24 نفر از مسافرین غرق شده اند.

کشتی مسافر بری عراقی از عراق عازم آب های ایران بود و کشتی باری متعلق به پیمان کار شرکت نفت حامل وسائل حفاری برای جزیره خارک بود.

مامورین مرزی عراق سرنشینان کشتی باری را بازداشت کردند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.