23 اسفند 1340

23 اسفند 1340

آیت الله کاشانی درگذشت/آخرین لحظات حیات/شرح حال مرحوم آیت الله به روایت « روزنامه اطلاعات »/مقاله نیویورک تایمز درباره تقسیم اراضی در ایران/برگشت نخست وزیر از مسافرت اروپا!/ ملاقات تشریفاتی وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر ایران!/با افزایش تولید نفت ایران موافقت شد

آیت الله کاشانی درگذشت

ساعت شش بامداد امروز حضرت آیت الله کاشانی در بیمارستان طرفه به درگذشت.

«روزنامه اطلاعات » در گزارشی نوشت : به طوری که خوانندگان عزیز مطلعند حضرت آیت الله کاشانی از مدت ها قبل به کسالت برنشیب مزمن مبتلا بودند و چند بار در بیمارستان بازرگانان و بیمارستان طرفه بستری شدند و تحت معالجه قرار گرفتند و مدتی نیز در منزل استراحت می کردند و طی این مدت یکبار شاهنشاه و دوبار علی امینی نخست وزیر از ایشان عیادت کردند.

حضرت آیت الله کاشانی از روز یکشنبه این هفته در بیمارستان مذکور تحت معالجه بودند، در این مدت چند بار حال مزاجی ایشان دچار وخامت گردید تا این که ساعت شش بامداد امروز داعی حق را اجابت گفته رخت به سرای باقی کشیدند.

 

آخرین لحظات حیات

دکتر باقر کاشانی فرزند حضرت آیت الله که تا آخرین لحظه حیات ایشان بر بالین پدر خود حضور داشت گفت :  تا ساعت شش صبح هم حال پدرم مثل روز گذشته بود و وخامتی در وضع مزاجی ایشان مشاهده نمی شد و در این ساعت براثر یک عارضه ، ناگهان چشم از جهان پوشید .

حضرت آیت الله کاشانی هنگام وفات  86 سال داشتند، فرزندان و چند تن از نزدیکان و اقوام آیت الله در آخرین لحظات حیات ایشان در بیمارستان حضور داشتند.

جنازه آیت الله کاشانی در ساعت شش و نیم صبح از بیمارستان به منزل « پامنار» انتقال داده شد و از همان هنگام خبر درگذشت ایشان در تمام شهر منتشر شد.

نیم ساعت بعد حضرت آیت الله بهبهانی در منزل آیت اله کاشانی حضور یافتند و به فرزندان آن مرحوم تسلیت گفته و اعلامیه مربوط به تشییع جنازه را انشاء کردند و بعد به تدریج سایر آقایان علماء از جمله آیت الله کفائی ، آیت الله غروی ، آیت الله نوری، آیت الله خوانساری، آیت الله کمره ای، آیت الله سید شمس الدین ابهری و آیت الله تهرانی و عده ای از شخصیت های مملکتی از جمله آقایان قائم مقام الملک رفیع، دکتر بقائی ، حاج عزالممالک اردلان از ابتدای وقت در منزل آیت الله حضور یافتند.

جنازه آیت الله کاشانی در حیاط منزل غسل داده شد و در ساعت یازده آقای آیت الله خوانساری بر جنازه نماز گذاردند عده ای دیگر از علمای اعلام و حجج اسلام و گروه کثیری از طبقات مختلف مردم در نماز شرکت داشتند.

منزل آیت الله کاشانی در پامنار قراردارد و از همان هنگام که خبر درگذشت آیت الله انتشار یافت کسبه و دکانداران این محله تعطیل کردند و در حیاط منزل آیت الله اجتماع نمودند همچنین گروه کثیری از بازرگانان و  تجار و کسبه بازار به منزل آیت الله کاشانی آمدند و در حیاط اجتماع نمودند.

ساعت یازده بامداد امروز نیز عده ای از علماء و فضلای حوزه علمیه قم از طرف حضرت آیت الله سیدشهاب الدین نجفی به نمایندگی از طرف حوزه علمیه قم برای تشییع جنازه حضرت آیت الله کاشانی به تهران وارد شدند.

پس از آنکه بر جنازه مرحوم آیت الله نماز گزارده شد جنازه به مسجد پامنار «مسجد آیت الله کاشانی» حمل گردید و در آنجا به امانت گذاشته شد تا فردا به حضرت عبدالعظیم انتقال داده شود.

در ساعت هشت صبح فردا مراسم تشییع جنازه از مسجد سپهسالار به عمل خواهد آمد. جنازه آیت الله کاشانی از مسجد مذکورروی دوش مردم از طریق خیابان های پامنار، برق، توپخانه، ناصر خسرو، بوذرجمهری سیروس ، مولوی و میدان شاه به حضرت عبدالعظیم انتقال داده می شود ودر مقبره مرحوم شیخ ابوالفتوح رازی که همسر اول آیت الله و فرزند ایشان مرحوم سید مصطفی کاشانی1 نیز در آنجا مدفون هستند به خاک سپرده می شود.

 

شرح حال مرحوم آیت الله به روایت « روزنامه اطلاعات »

« روزنامه اطلاعات » در شرح حال « آیت الله کاشانی » نوشت : حضرت آیت الله حاج سید ابوالقاسم کاشانی ، در خانواده ای پا به دنیا نهاد که عموما به زهد و فضل اشتهار داشتند.  پدرش ، مرحوم آیت اله حاج سید مصطفی از فحول علمای شیعه و در نجف اشرف مرجع تقلید و صاحب تالیفات و آثار و احترام و اشتهار بود.

شادروان آیت الله کاشانی از رجال بزرک روحانی و سیاسی ایران بود. در زندگی اجتماعی، حضرت آیت الله مردی صریح ، مبارز ، حق طلب ،آزادیخواه، شجاع، روشنفکر و در زندگی خصوصی وارسته ، مستغنی، گشاده دست و گشاده روی ، نکته سنج و نکته گوی ، خلیق و خوش خوی بود ، جمع این صفات در وجود روحانی عالم و فاضلی چون آیت الله کاشانی ایشان را مورد احترام و تکریم و توجه عامه می ساخت به نحوی که با درگذشت آن فقید سعید، اکنون جامعه سوگوار است.

 

مقاله نیویورک تایمز درباره تقسیم اراضی در ایران

«روزنامه نیویورک تایمز » در شماره دیروز خود نوشته است که شاهنشاه با تقسیم اسناد مالکیت میان دهقانان مراغه رهبری حمله به یک دژ اصلی فئودالیسم را در ایران به عهده گرفته اند!

مفسر نیویورک تایمز اظهار نظر می کند که با آغاز اجرای این طرح اعلیحضرت محمدرضاشاه پهلوی شاهنشاه ایران که تقریبا زمین های خود را به دهقانان داده اند انحصار قدرت سیاسی و اقتصادی مالکین بزرگ را از بین خواهند برد و دهقانان را به نیروی بزرگی در آینده کشور تبدیل خواهند کرد!

 

برگشت نخست وزیر از مسافرت اروپا!

ساعت دوازده و ده دقیقه دیشب هواپیمای علی امینی نخست وزیر با دو ساعت و ده دقیقه تاخیر در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست ، در فرودگاه چند تن از وزیران، روسای انتظامی و اصناف ، اعضای شورای عالی انجمن های محلی و دوستان و آشنایان نخست وزیر از وی استقبال کردند.

 

ساعت نه صبح امروز امینی نخست وزیر به حضورشاهنشاه شرفیاب شد و گزارشی پیرامون مسافرت خود به اروپا تقدیم شاهنشاه نمود .

 

 ملاقات تشریفاتی وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر ایران!

«یونایتد پرس» 13 مارس از ژنو گزارش داد :  دین راسک وزیر خارجه آمریکا روز گذشته با وجود برنامه متراکم فعالیت های سیاسی خود در ژنو فرصتی به دست آورد تا به طور تشریفاتی با دکتر علی امینی نخست وزیر ا ایران در ژنو ملاقات کند. در این ملاقات که قریب ۳۰ دقیقه طول کشید چارلز بوهلن کارشناس امور شوروی در وزارت خارجه آمریکا نیز همراه دین راسک بود . ملاقات راسک و بوهلن با امینی در محل اقامت موقتی نخست وزیر ایران در حومه ژنو صورت گرفت.

 

با افزایش تولید نفت ایران موافقت شد

« کیهان » نوشت : امروز مذاکرات نفت تهران به علت شرفیابی نمایندگان کنسرسیوم بین المللی نفت به حضور شاهنشاه متوقف گردید و دنباله مذاکرات از فردا ادامه خواهد یافت.

در عرض 48 ساعت گذشته نمایندگان کنسرسیوم و مقامات شرکت ملی نفت ایران 4 بار تشکیل جلسه دادند و مذاکراتی پیرامون مسائل نفتی نمودند، از جزئیات مذاکرات هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست و محافل نفتی در انتظار صدور اعلامیه خاتمه مذاکرات می باشند.

« روزنامه اطلاعات » نوشت :

تاکنون در مذاکرات نفتی ایران و کنسرسیوم نفت درباره عده ای از مسائل توافق به عمل آمده است.

اعضای کنفرانس و سایر مقامات نفتی در باره مذاکرات انجام شده و نتایج آن هیچ گونه اظهار نظر رسمی نمی کنند ولی اطلاعاتی که خبرنگار ما به دست آورده نشان می دهد یکی از مسائلی که به طور اصولی روی آن توافق به عمل آمده افزایش استخراج نفت خام می باشد.

هم اکنون کمیته فرعی مشغول تعیین رقم دقیق این افزایش است لکن مسئله اساسی توافق کلی نیست، بلکه توافق در باره رقم افزایش است. ایران رقمی پیشنهاد کرده و این رقم در کمیته فرعی مورد بحث و گفت و گو است.

 

به طور کلی مذاکرات ایران با نمایندگان اعزامی کنسرسیوم نفت با موفقیت پیش می رود طرفین کوشش دارند که نظرات خود را به طور مستند و مستدل مطرحج نمایند تا بررسی آن برای طرف دیگر دشوار نباشد به همین علت در مذاکرات چند جلسه اخیر کلیه نکات مبهم برای طرفین روشن شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.