21 اسفند 1340

21 اسفند 1340

کارشناسان ایرانی باید جانشین خارجی ها شوند/ کادر های ایرانی/ افزایش تولید و تصفیه/55 سال از عمر مشروطیت ما سپری شده است/ طرفداران استبداد لباس مشروطه به تن کردند!/با کودتای 1299 ستاره اقبال ایران درخشید!/روزنامه سوئیسی« ناسیونال سایتونک »  : شاهنشاه ایران یک رهبر خردمند است!/شاه 833 دهکده به مساحت 285 هزار هکتار از زمین های خود را تقسیم کرد!/شاهنشاه ایران یک دموکرات با ایمان و بی آلایش هستند!/نماینده ادوار مجلس درگذشت

کارشناسان ایرانی باید جانشین خارجی ها شوند

از ساعت هشت و سی دقیقه بامداد امروز، مذاکرات ایران و نمایندگان اعزامی کنسرسیوم نفت در محل مهمان سرای کنسرسیوم واقع در بالا صاحبقرانیه شروع شد تا موارد اختلاف و مسائلی که در زمینه نفت بین ایران و کنسرسیوم بوجود آمده ، و فعلا ده مورد آن در دستور مذاکرات وارد شده ، مورد بررسی قرار گیرد.

 مقامات نفتی ایران از کنسرسیوم خواسته اند که طبق قرارداد های موجود که در آن بهره برداری از نفت و گاز پیش بینی شده، بهره برداری از گاز نفت هر چه زودتر آغاز شود .

در حال حاضر گاز استخراجی مناطق نفت خیز جنوب سوزانده می شود و به هدر می رود و از این راه مبالغ هنگفتی ضرر متوجه ایران می شود در حالی که می توان آن را به شکل مایع در آورد تا قابل صدور شود.

کنسرسیوم باید تاسیسات لازم را برای بهره برداری از گاز چه برای مصرف داخلی ایران ، و چه برای صدور به خارج فراهم سازد بخصوص که نظیر این کار در بعضی از مناطق نفت خیز خاور میانه انجام می گیرد ، این مسئله در مذاکرات اخیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت و کنسرسیوم نیز نظراتی دارد و در کنفرانس تهران معلوم خواهدشد تا چه حد نظر کنسرسیوم ممکن است مورد قبول ایران واقع گردد ولی آنچه مسلم است این است که بهره برداری از گاز نفت جنوب به وسیله کنسرسیوم امری است که باید در برنامه آینده آن قرار گیرد.

 

 کادر های ایرانی

موضوع دیگر اشتغال بیش از ۸۰۰ نفر از مهندسین و کار شناسان خارجی در نفت جنوب است. شرکت ملی نفت می خواهد که کار این عده در طی مدت معینی به کارشناسان ایرانی واگذار شود. برای قسمت اعظم این مشاغل هم اکنون کادر مجرب و ورزیده ایرانی وجود دارد و کنسرسیوم باید در مورد واگذاری مشاغل مزبور به ایرانیان تسریع به عمل آورد.

در مذاکرات تهران قسمت اساسی مذاکرات مزبور مربوط به مدت انتقال مشاغل از خارجیان به ایرانیان است.

 

 افزایش تولید و تصفیه

از جمله مسائل اساسی مورد بحث از دیاد تولید نفت خام و افزایش میزان تصفیه نفت در پالایشگاه آبادان است زیرا مقامات ایرانی معتقدند که در افزایش حجم تولید نفت در خاورمیانه ایران باید سهم بیشتری داشته باشد و حجم تولید نفت ایران بیش از میزانی که فعلا برای آن در نظر گرفته شده افزایش پیدا کند تا ایران مقام سابق خود را در تولید نفت خاور میانه به دست آورد.

علاوه بر تولید نفت خام حجم تولید نفت تصفیه شده در پالایشگاه آبادان نیز باید بالا برود و از پالایشگاه به مقدار بیشتری بهره برداری بشود و طبیعی است وقتی قرار باشد تولید تصفیه نفت افزایش یابد صادرات نفت خام و بخصوص نفت تصفیه شده هم باید بالا برود.

مدعیانی در مملکت وجود دارند که این همه تلاش ما را در حفظ موجودیت این حزب و سعی در پیشرفت مرام آن بی حاصل می دانند و ما را مردمی اصولی و پای بند به مبانی صحیح نمی خوانند اما همین ثبات و پایداری ما در باز نگه داشتن این مکتب سیاسی و اجتماعی روزی اثر خود را خواهد بخشید و افرادی شایسته و معتقد تحویل جامعه ایرانی و مملکت که بدان نیاز فراوان دارد خواهد داد و این خود از جمله بلندترین آرزو هایی است که رهبران یک حزب در سال های اول فعالیت آن باید داشته باشند.

 

55 سال از عمر مشروطیت ما سپری شده است/ طرفداران استبداد لباس مشروطه به تن کردند!

متجاوز از 55 سال است که از عمر مشروطیت ما سپری می شود ، ملت ایران پس از تحمل شداید دوران استبداد برای رهایی از چنک ظلم و جور و به منظور تامین عدالت اجتماعی و تحصیل حقوق انسانی قیام کرد و با نثار خون رادمردان و فرزندان خویش اصولی از قانون اساسی را پایه گذاری کرد و صفحه جدیدی در تاریخ اجتماعی کشور ایران باز کرد و امید بر آن بود که متعاقب آن فداکاری و جانبازی حکومت ایران به دست مردم افتد ولی همان طور که هم مسلکان محترم از تاریخ مشروطیت جوان ما می دانند عده ای از همان صاحبان نفوذ و طرفداران استبداد لباس مشروطیت به تن کردند و همراه جماعتی آزادیخواه و مشروطه طلب به مجلس راه یافتند ، زور و نفوذ خود را در تعیین سرنوشت ملت ایران از طریق انتخاب حکومت همچنان حفظ کردند مشروطه ما در عنفوان جوانی با این مشکل عظیم روبرو بود.

 

با کودتای 1299 ستاره اقبال ایران درخشید!

 وضع و نهج بدین منوال بود که ستاره اقبال ایران از پس ابرهای تیره و تار و نو میدی درخشید و کودتای ۱۲۹۹ به همت و فداکاری سربازی رشید طومار آن هرج و مرج و نا بسامانی را در هم پیچید ودر دل احرار ایران امیدها و آرزوها به وجود آورد.

مردم که برای رهایی و نجات از دوران بدبختی و هرج و مرج آرزوی یک حکومت مقتدر را داشتند به دور ناجی ایران گردآمدند و آن راد مرد را در اقدامات وسیعی که در سراسر کشور یکی بعد از دیگری شروع کرده بود تائید و یاری کردند. دیری نپائید که همه مردم ایران خواهان سلطنت آن سردار نامی ایران شدند و با سلطنت او فصل جدیدی در تاریخ نوین ایران باز گردید .

 

روزنامه سوئیسی« ناسیونال سایتونک »  : شاهنشاه ایران یک رهبر خردمند است!

روزنامه « ناسیونال سایتونک »  چاپ سوئیس در شماره اخیر خود  تاریخ تحولات چند سال اخیر ایران را مورد بررسی قرار داده و از نقش برجسته شاهنشاه در این تحولات به عنوان یک رهبر آگاه و خردمند با احترام و ستایش بسیار یاد کرده است!

شاهنشاه ایران محمدرضا شاه پهلوی که 42 سال دارند به نقش خود در مقام یک پادشاه کاملا مقتدر که به عنوان مظهر عظمت و بقای تاریخ ایران مورد احترام عمیق میلیون ها مردم است به خوبی توجه دارند شاهنشاه ایران مرد سیاسی متجددی هستند و در مسافرت های خود به خارج بهترین سفیر کشور خود هستند.

 

شاه 833 دهکده به مساحت 285 هزار هکتار از زمین های خود را تقسیم کرد!

این روزنامه سوئیسی آنگاه می نویسد . در سال 1950 شاهنشاه ایران شروع به تقسیم زمین های خود که شامل ۸۳۳ دهکده به مساحت 285 هزار هکتار بود میان کشاورزان نمودند. این عمل درسال آینده پایان خواهد یافت. علاوه بر آن در اکتبر گذشته شاهنشاه  ایران کلیه اموال خود را که بالغ بر 570 میلیون فرانک سوئیس می شد وقف ملت نمودند.

مفسر روزنامه « ناسیونال سایتونک » می نویسد : شاهنشاه ایران به من گفتند می دانم که ما اینک در راه درستی هستیم. ملت رژیمی دارد که شایسته اوست و همان است که می خواهد داشته باشد و تا زمانی که ما کار خود را با افکار اکثریت ملت تطبیق می دهیم و تا وقتی که تماس بین حکومت و ملت حفظ می شود ما هیچ بیمی نداریم.

 

شاهنشاه ایران یک دموکرات با ایمان و بی آلایش هستند!

مفسر روزنامه « ناسیونال سایتونک » آن گاه می نویسد از سخنان شاهنشاه که با کمال صراحت بیان می شد آشکار بود که شاهنشاه ایران یک دموکرات با ایمان و بی آلایش هستند و سخت می کوشند تا کشور خودرا به سوی یک دموکراسی حقیقی و سالم رهبری نمایند .

 

دکتر فیلسوفی سرپرست دانشسرایعالی گفت :

عده ای از استادان این موسسه بزرگ تعلیم و تربیت و دانشمندان کشور مشغول مطالعه کلی در طرز تحقیق و تعلیم در دانشسرای عالی هستند و این برنامه جدید تا چند ماه دیگر تهیه خواهد شد و مفاد آن به اطلاع علاقمندان خواهد رسید . امید است در مهر ماه آینده اولیای دانشسرایعالی موفق شوند برنامه جدید را به معرض عمل در آورند و این موسسه مامور اجرای برنامه ای گردد که از لحاظ تعلیم و تربیت در خور شان کشوری باشد که فرهنک چند هزار ساله آن یکی از مفاخر بشریت به شمار می آید.

 

نماینده ادوار مجلس درگذشت

« کیهان » نوشت : مقارن ساعت دو بعد از ظهر دیروز احمد فرامرزی برادر بزرگ عبدالرحمن فرامرزی مدیرکیهان بر اثر عارضه سکته درگذشت.

«روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود نوشت : امروز با کمال تاسف اطلاع حاصل کردیم که آقای « احمد فرامرزی » نماینده ادوار گذشته مجلس شورای ملی دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافته است.

فرامرزی هفتاد و یکسال پیش در قصبه «گچویه» از توابع بلوک فرامرزان به دنیا آمد و تحصیلات مقدماتی و علوم دینی را در محضر پدرش شیخ عبدالواحد فرامرزی فرا گرفت و پس از آن به بحرین رفت و به ا تفاق پدر و برادرانش عبدالله و عبدالرحمن در آنجا مقیم شد .

فرامرزی در بحرین به مدیریت مدرسه اتحاد ملی ایرانیان تعیین و سپس به مدیریت یگانه مدرسه عربی آن جزیره منصوب شد .

هنگامی که در بحرین بود مقالاتی درباره آن جزیره و حق حاکمیت ایران بر مجمع الجزایر بحرین بقلم وی در جراید « استخر»  شیراز و « عصر آزادی » به چاپ رسید که موجب شد جان او را در بحرین بیگانگان مورد تهدید قرار داده و تصمیم به حبس و توقیف او بگیرند اما فرامرزی از جریان امر مستحضر شد  وبه اتفاق برادرش عبدالرحمن فرامرزی به ایران آمد و پس از ورود به تهران در کتابخانه مجلس مشغول کار شد .

بعد ها فرامرزی به خدمت دولت در آمد و در وزارت دارائی ، دادگستری و خارجه مشغول کارشد و آخرین شغل وی در دستگاه های دولتی دادستانی دیوان محاسبات بود و سپس در دوره های پانزدهم و شانزدهم و هیجدهم قانونگذاری از بوشهر به نمایندگی انتخاب شد.

متین دفتری : با ارتجاع و تعطیل مشروطیت مخالفت اصولی دارم

«متین دفتری » طی یادداشتی که در « روزنامه اطلاعات » امروز منتشر شد نوشت :  من باهر اصلاحی در زمینه عدالت اجتماعی و تعدیل ثروت کاملا موافقم.

این جانب هم سابقا و هم در اعلامیه مذکور موافقت خود را با اصلاحات ارضی در حدود قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر تصریح کرده ام به علاوه اینجانب با هرگونه اصلاحی در زمینه عدالت اجتماعی و تعدیل ثروت کاملا موافقم چنان که اولین قانون تعدیل مال الاجاره را در سال ۱۳۱۷ با اینکه خودم مستغلات داشتم علیرغم مخالفین آن به تصویب مجلس رساندم و این قانون ابتکار خودم بوده است.

مخالفت من یک مخالفت اصولی است علیه ارتجاع و تعطیل مشروطیت ، ما در سنوات اخیر در کنفرانس های بین المجالس جدا مشغول بحث و مطالعه بوده ایم که برای حفظ و تقویت دموکراسی پارلمانی در کشور های آسیا چه تدابیری باید اتخاذ کرد تاخیر انتخابات به عذر های غیر موجه و وضع قانون با تصویب نامه های خلق الساعه با تصمیمات متخذه در کنفرانس بین المجالس مناقات دارد. مبارزه من برای حفظ قانون اساسی است که چندین بار در مجلسین طبق آن سوگند یاد کرده ام و به همین مناسبت است که از دریافت اضافه حقوق اخیر مقام استادی دانشگاه چون هنوز به تصویب مجلسین نرسیده است خود داری کرده ام.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.