20 اسفند 1340

20 اسفند 1340

مسائل مورد اختلاف ایران و کنسرسیوم/ده موضوع اساسی/مذاکرات لندن/سیاست حزب مردم در قبال انتخابات و دولت امینی/عده ای در کشور مارا مردمی اصولی نمی دانند!/احزاب متعدد زیانبخش بود دو حزب مردم و ملیون به وجود آمد!/انحلال مجلس را می توان توجیه کرد ولی سنا را نه/ طرفدار شروع فوری انتخابات هستیم!/مردم نگران اتهام زنی به رجال پاکدامن و برجسته ایران هستند!

مسائل مورد اختلاف ایران و کنسرسیوم

مقامات امور نفتی ایران در شرکت ملی نفت و وزارت دارایی طی چند روز اخیر به شدت مشغول کار بوده اند تا خود را برای مذاکراتی که در پیش دارند از هر جهت آماده کنند.

مقامات رسمی در مورد مسائلی که باید پیرامون آن ها مذاکره شود فعلا هیچ گونه اظهاری نمی کنند.

 

ده موضوع اساسی

در ملاقات های روز قبل که به عنوان آشنایی بین اعضای هیئت اعزامی کنسرسیوم نفت با کفیل وزارت دارایی و مدیرکل نفت و اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت انجام گرفت مذاکراتی هم به عمل آمد و روی ده موضوع اساسی توافق شد که در دستور جلسات قرار گیرد.

از جمله موضوع هایی که مورد مذاکره قرار می گیردحق تصفیه و استفاده بیشتر از کادر ایرانی در صنعت نفت و بالا بردن تولید پالایشگاه آبادان و افزایش صادرات آن و همچنین افزایش تولید نفت خام است، همچنین از موضوع های جدید مذاکره بهره برداری از گاز نفت جنوب و صدور آن به خارج می باشد.

در مورد هر یک از موضوعات فوق اختلاف نظرهایی بین مقامات ایرانی و کنسرسیوم نفت وجود دارد که در حقیقت علت مذاکرات اخیر هم، این اختلافات است.

در جلسات کنفرانس که از فردا تشکیل می شود همه مسائل مطرح شده و سپس به کمیته های فنی فرعی ارجاء می گردد ، در کمیته های فنی فرعی کارشناسان هر قسمت که تخصص در موضوعات طرح شده دارند شرکت می کنند. این کمیته ها باید گزارش کاملی از نظرات دوطرف تهیه نمایند و به اطلاع جلسه عمومی کنفرانس برسانند. از طرف کنسرسیوم نفت کارشناسان در هیئت عضویت دارند و مقامات ایران نیز برای شرکت کمیته ها ، عده ای را در نظر گرفته اند.

مسائل مالی مذاکرات زیر نظر شخص امینی نخست وزیر مطرح می شود. در این مذاکرات وزارت دارائی با نخست وزیر تشریک مساعی خواهد کرد.

حق تصفیه یکی از موضوعاتی است که امینی و وزارت دارائی در مذاکرات آن دخالت می کنند.

 

مذاکرات لندن

برای حق تصفیه قبلا در لندن مذاکراتی به عمل آمد و فرمولی پیدا شد که بعد در ایران پس از مطالعات فراوان مورد قبول قرار نگرفت به همین علت مذاکره بین طرفین دوباره شروع شد و فرمول دیگری از طرف ایران به کنسرسیوم پیشنهاد شد تا در مذاکرات تهران درباره آن تصمیم گرفته شود.

 

سیاست حزب مردم در قبال انتخابات و دولت امینی

امروز دومین کنگره حزب مردم با حضور بیش از 200 تن از نمایندگان شوراهای شهرستان ها و مرکز در محل کلوب مرکزی حزب تشکیل شد.

در ادامه « پروفسور یحیی عدل » دبیر کل حزب ، گزارشی از جریانات گذشته و برنامه آینده و اصول سیاست حزب مردم در مسائل خارجی و داخلی بیان داشت.

 

عده ای در کشور مارا مردمی اصولی نمی دانند!

دبیر کل حزب مردم در این گزارش به حوادثی که در فاصله کنگره اول و دوم حزب در مملکت جریان یافت و در حزب مردم تاثیر گذاشته است اشاره کرد و یادآور شد : یقینا مدعیانی در مملکت وجود دارند که تلاش ما را در حفظ موجودیت این حزب و سعی در پیشرفت مرام آن بی حاصل می دانند و ما را مردمی اصولی نمی دانند، اما ثبات و پایداری ما در باز نگه داشتن این مکتب سیاسی و اجتماعی روزی اثر خود را خواهد بخشید و افرادی شایسته و معتقد تحویل جامعه ایرانی خواهد داد .

 

احزاب متعدد زیانبخش بود دو حزب مردم و ملیون به وجود آمد!

«روزنامه اطلاعات » در ادامه گزارش خود از این مراسم نوشت : آقای پروفسور عدل سپس پیرامون نهضت مشروطیت ایران و مشکلاتی که در راه تحقق هدف های مشروطیت وجود داشته و نفوذ مستبدین در پارلمان و سپس ظهور اعلیحضرت فقید و اقدامات وی و حوادث شهریور 1320 و جریانات سال های اخیر به تفصیل بحث کرد و گفت : با تجارب تلخی که شاهنشاه از اثرات زیانبخش احزاب متعدد و متفرق و ناتوان در دوران سلطنت خود به دست آوردند سیاستمداران و متفکرین ایرانی را بر آن داشتند که با تشکیل دو حزب ایرانیان را به آموختن اصول حزبی عادت دهند و دوحزب مردم و ملیون به وجود آمد!

متاسفانه گروهی سودجو و مقام پرست در میان این دو حزب رسوخ کردند و مانع از آن شدند که حتی حزبی که از حمایت شدید دولت برخوردار بود توسعه و قوت یابد و در حفظ و ادامه حکومت طرفدارخود اثر قطعی داشته باشد.

 

انحلال مجلس را می توان توجیه کرد ولی سنا را نه/ طرفدار شروع فوری انتخابات هستیم!

 وی پس از تشریح جریان انتخابات زمستانی سال گذشته به روی کار آمدن حکومت امینی اشاره کرد و گفت :هنوز چند ماهی از افتتاح مجلس بیستم نگذشته بود که دولت مهندس شریف امامی ساقط شد و دولت دکتر امینی با در دست گرفتن فرمان انحلال مجلسین بر سر کار آمد،  از نظر شخص دکتر امینی انحلال مجلس شورا را می توان به نحوی توجیه کرد ولی انحلال سنا را نمی توان بر یک قاعده سیاسی متکی یافت.

ما جدا و بدون هیچ شائبه طرفدار شروع فوری انتخابات هستیم و تعطیل ارکان مشروطیت را در هر حال و به هر علت مضر به حال مملکت میدانیم.

 

مردم نگران اتهام زنی به رجال پاکدامن و برجسته ایران هستند!

به عنوان مثال اجرای تصویب نامه اصلاحات ارضی را ذکر می کنم با اذعان به این مطلب که این قبیل اقدامات اجتماعی اگر از راه های غیر انقلابی صورت می گیرد حتما باید با تصویب و نظریه اکثریت ملت ایران یعنی به صورت قانون باشد ولی معتقدم این اصلاحات باید هر چه زودتر در کشور ما شروع شود. در مبارزه با فساد هیچ ایرانی حق ندارد دولتی را که فاسدان و رشوه خواران را در بند و حبس می کشد مورد ملامت قرار دهد، تنها نگرانی مردم این است که مبادا در این میان حیثیت عده ای بی گناه خاصه اگر از رجال پاکدامن و برجسته ایرانی باشند لطمه ببیند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.