19 اسفند 1340

19 اسفند 1340

نمایندگان کنسرسیوم نفت وارد تهران شدند/کشاورزان مراغه مالک زمین شدند!/این کارها سبب تعویق تقسیم اراضی خواهد شد/هر زارعی صاحب زمینی خواهد شد که روی آن کار می کند/در ده ورجوی/به هیچ وجه به اعضای خودتان اعتبار نقدی ندهید/امیدوارم که شما مردم سعادتمندی بشوید!/چرا در این کار پیش قدم شدیم؟!/اصلاحات ارضی پس از انقلاب مشروطیت بزرگترین حادثه تاریخی ایران است/سه چهار بار در این مدت استعفا دادم!

نمایندگان کنسرسیوم نفت وارد تهران شدند

نمایندگان کنسرسیوم نفت وارد تهران شدند و مذاکرات رسمی ایران و کنسرسیوم نفت از دوشنبه آغاز می شود.

«روزنامه اطلاعات » نوشته است : در دو ملاقات صبح امروز که با کفیل وزارت دارایی و هیئت مدیره شرکت ملی نفت به عمل آمد ، دستور مذاکرات رسمی معین شد.

وزارت دارایی و شرکت ملی نفت قبلا موارد مختلفی را برای دستور جلسات تعیین کرده بودند و در جلسات امروز آن مواردی که ضرورت رسیدگی فوری داشت معلوم شد تا در مدت یک هفته اقامت هیئت مورد مذاکره قرار گیرد.

امروز از شرکت ملی نفت اطلاع به دست آمد که مذاکرات نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم نفت ایران از روز دوشنبه رسما آغاز خواهد شد و سه روز طول خواهد کشید.

در قسمتی از مذاکرات امینی نخست وزیر نیز شخصا شرکت خواهد داشت.

حضور امروز اعضای هیئت نمایندگان کنسرسیوم در شرکت ملی نفت جنبه تشریفاتی و آشنایی داشت .

مهم ترین قسمت مذاکرات مقامات ایرانی با نمایندگان کنسرسیوم در باره حق تصفیه و ازدیاد تولید و صدور نفت خام و تصفیه شده و مسائل حل نشده سابق می باشد ولی البته در باره کلیه مسائل نفتی حتی امور غیر صنعتی نیز گفتگوهایی صورت خواهد گرفت .

 

کشاورزان مراغه مالک زمین شدند!

«روزنامه اطلاعات » در گزارشی نوشت :  مراغه ، شهری که دهات آن تقسیم می شود روز پنجشنبه قیافه و  رنگ دیگری داشت. از سپیده دم این روز طبقات مختلف مردم و کشاورزان و زارعین که از ورود ارسنجانی وزیر کشاورزی اطلاع داشتند از خانه های خود بیرون می آمدند تا در استقبال از وزیر کشاورزی و همراهان وی شرکت نمایند.

 

ارسنجانی سپس به سالن فرمانداری مراغه رفت. در این جا عده ای از مالکین مراغه برای آشنایی و مذاکره با وی اجتماع کرده بودند. وزیر کشاورزی گفت : سه ماه پیش در همین سالن من آمدم و به آقایانی که مشمول قانون اصلاحات ارضی هستند پیشنهاد سازش کردم که بیائید و املاک مازاد خود را تقسیم کنید و با این تحول لازم اجتماعی که در کشور های دیگر با خون ریزی های فراوان انجام شده است بدون سرو صدا تن در دهید ولی آنها حرف مرا نپذیرفتند ولی امروز ملاحظه می کنید که پس از گذشت سه ماه نه تنها عده زیادی که بیشتر از یک ده ندارند برای تقسیم املاک آماده شده اند بلکه کسانی هم که مشمول قانون نیستند یعنی کمتر از یک ده دارند برای اجرای قانون و تقسیم املاک خود بین رعایا آماده شده اند که جای بسی خوشوقتی است .

 

این کارها سبب تعویق تقسیم اراضی خواهد شد

وزیر کشاورزی گفت : دهقانان عزیز ، سه ماه پیش برای اولین بار به همین عمارت آمدم تا با چند نفر از مالکین اینجا صحبت و برای تقسیم املاک بین شما توافق کنم که آقایان مخالفت کردند و تصور نمودند که اگر مقاومت کنند وضع طوری خواهد شد که دیگر زارع صاحب زمین نخواهد شد من امروز دیگر آن قیافه های عبوس را که دهقانان داشتند نمی بینم. قیافه های شما همه بشاش است و من ضمن تشکر از بعضی از مالکین مراغه که حسن نیت خود را نشان داده اند و آماده تقسیم املاک خود شده اند به شما دهقانان حوزه مراغه تاکید می کنم که ممکن است بعضی از مالکین متجاوز بین شما تحریک کنند که مثلا درخت فلان شخص را قطع کنید یا در فلان ده تخریب نمائید. من شما را آگاه می کنم از این قبیل اقدامات حذر کنید این کارها سبب تعویق تقسیم اراضی خواهد شد. گوش و چشم خودرا باز کنید حرف های تحریک آمیز کسی را نشنوید اگر برای شما اشکالی پیش آمد به اداره اصلاحات ارضی و شخص مهندس خلخالی مراجعه کنید، او مشکلات شمارا حل خواهد کرد.

 

هر زارعی صاحب زمینی خواهد شد که روی آن کار می کند

امروز اسناد مالکیت شما آماده و امضاء خواهد شد و روز ۲۲ اسفند شاهنشاه به مراغه تشریف فرما خواهند شد که اسناد را به دست مبارک خود به شما مرحمت فرمایند و بدین ترتیب هر زارعی صاحب زمینی خواهد شد که روی آن کار می کند . شما نباید عجله کنید ، باید صبر نمائید ، قدم به قدم پیش برویم و اراضی را تقسیم کنیم. باید صبر کنید که مامورین سازمان اصلاحات ارضی بتوانند کار خودشان را انجام دهند.

 

در ده ورجوی

وزیر کشاورزی سپس عازم ده « ورجوی »  واقع در 9 کیلومتری مراغه شد.

ارسنجانی و همراهان در «ورجوی» به محل شرکت تعاونی رفتند.

وزیر کشاورزی از مدیر عامل شرکت تعاونی «ورجوی»  درباره تعداد اعضا و نحوه کار آن سئوالاتی کرد.  وی گفت از وقتی که قرار شده است قانون اصلاحات ارضی در مراغه اجرا شود شرکت ما تشکیل شده و در این مدت 240 عضو پیدا کرده ایم.

 

به هیچ وجه به اعضای خودتان اعتبار نقدی ندهید

وزیر کشاورزی افزود : به هیچ وجه به اعضای خودتان اعتبار نقدی ندهید. اعتبار نقدی برای خرید بذر ، کود و لوازم کشاورزی است این ها را بخرید و در اختیار آن ها بگذارید. مدیر عامل شرکت گفت ما همین کار را می کنیم و در اجرای این امر تاکنون به 82 دو نفر  6820 کیلو بذر گندم و 5800 کیلو بذر جو ، مقادیری نهال و درخت های میوه وغیره داده ایم. تراکتور به ا ینجا آورده شده است که مورد استفاده قرار گیرد.

 

امیدوارم که شما مردم سعادتمندی بشوید!

ارسنجانی ضمن نطق کوتاهی خطاب به کشاورزان «ورجوی» گفت : من امروز بین شما آمده ام تا از نزدیک شما را که قرار است چند روز دیگر صاحب اراضی که روی آن کار می کنید بشوید ببینم. امیدوارم واگذاری اراضی سبب شود که مناقشات گذشته از بین شما اگر بوده از بین برود و تحریکات مالک در شما اثری نگذارد و شما مردم سعادتمندی بشوید. کار کنید شرکت تعاونی خود را تقویت نمائید آن شرکت محصول  شمارا خواهد خرید و سبب سعادت شما خواهد شد. همه این کارها در صورتی انجام می شود که دو رویی نباشد.

 

چرا در این کار پیش قدم شدیم؟!

خانم « مریم سیف » اولین بانویی که مازاد املاک خود را برای واگذاری به دهقانان به دولت واگذار کرده بود در گفت و گو با «روزنامه اطلاعات» اظهار داشت: میزان املاکی که من برای واگذاری به دهقانان انتقال داده ام در مقابل املاک بزرگی که در مراغه وجود دارد فوق العاده نیست ولی از آنجا که خانواده ما همیشه در امور اجتماعی پیش قدم بوده اند من لازم دانستم دراین کار که یک تحول ضروری اجتماعی بود پیش قدم باشم .

 پدر من برای اولین بار برق را به مراغه آورد و مدرسه ای در بناب که در نزدیکی مراغه است به نام فخریه به وجود آورد. من شش و نیم دانک یعنی فقط نیم دانگ مازاد برحد نصاب قانونی ملک داشتم که دو دانگ آن را به دولت واگذار کردم. بنابراین ملاحظه می کنید که اکنون از حد نصاب قانونی هم کمتر ملک دارم.

خانم مریم سیف که 46 سال دارد همسر « محمد علی سیف » می باشد و سه فرزند دارد.

 

اصلاحات ارضی پس از انقلاب مشروطیت بزرگترین حادثه تاریخی ایران است

خانم سیف اضافه کرد اوضاع اجتماعی ایران طلب یک چنین تحولی را می کند و اصلاحات ارضی پس از انقلاب مشروطیت ایران بزرگترین حادثه تاریخی ایران است.

وی خطاب به بانوان ایرانی گفت: بانوان ایرانی باید در امور اجتماعی پیشقدم باشند و بانوانی که مالک هستند باید متوجه اهمیت تحولی که کشور ما بدان نیاز دارد باشند.

 

سه چهار بار در این مدت استعفا دادم!

ساعت دو و نیم بعد از ظهر وزیر کشاورزی در محل اداره شیر و خورشید سرخ حضور یافت، این محل برای امضای اسناد مالکیت زارعین در نظر گرفته شده و تابلوی اداره ثبت اسناد بر سر در آن نصب گردیده بود.

ارسنجانی طی نطقی در این مکان اظهار داشت : من در این جا لحظات بزرگ زندگی خود را می گذرانم، کاری که سال ها مورد توجه خودم بود و بیست سال دنبال اجرای آن بودم اکنون به ثمر می رسد. این اسناد مالکیت که در دست من است و به زارعین تعلق می گیرد روز 22 اسفند جاری به دست مبارک شاهنشاه به رعایا مرحمت می شود.

من در این جا راه موفقیت خود را بیش از هر چیز به علت حمایت شاهنشاه می دانم زیرا شاهنشاه بودند که بزرگترین عامل این کار بودند. شاید اطلاع داشته باشید که سه چهار بار در این مدت استعفا دادم. قبول وزارت من برای کسب عنوان نبود ، حقوق نمی گیرم و در عین حال تحمل مخارج اضافی وزارت را هم می کنم، شب و روز کار می کنم و آرزویم همان چیزی بود که الان تحقق یافت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.