18 اسفند 1340

18 اسفند 1340

وزیر کشاورزی استعفا خواهد داد؟!/۷۰ میلیون بدهکاری/۱۰ ده تقسیم می شود/ ۱۵ میلیون اعتبار برای دو بانک/بررسی نتایج اجرای لایحه اصلاحات ارضی/سفر اروپا دولت امینی را تثبیت کرد!/وام آلمان و مصوبه مجلسین/مذاکرات امینی و کندی/اخراج 12 هزار و 17 کارگر ایرانی توسط کنسرسیوم نفت/جمع آوری اطلاعات درباره اقلیت های مذهبی

وزیر کشاورزی استعفا خواهد داد؟!

«تهران مصور » در ستون « در زیر ذره بین » امروز خود نوشت : در این چندروزه این شایعه قوت پیدا کرده است که دکتر ارسنجانی در اواخر فروردین یا  اردیبهشت ماه از وزارت کناره گیری خواهد نمود و  به تشکیل حزبی بنام « کشاورزان » اقدام خواهد نمود.

گرچه خود ارسنجانی هنوز این خبر را تأیید نکرده ولی گفته می شود در صورت تشکیل، این حزب در انتخابات آینده فعالیت شدیدی خواهد داشت و قادر خواهد بود که اکثریت را به دست آورد.

 

۷۰ میلیون بدهکاری

خبرنگار «تهران مصور» از قول یک منبع مطلع خبر می دهد که در حال حاضر شرکت پنبه در حدود ۷۰ میلیون تومان به زارعین و مالکین بدهکار می باشد. چنان چه اقدامی برای تصفیه این بدهی به عمل آید گشایشی در وضع پنبه کاران خواهد بود.

 

۱۰ ده تقسیم می شود

« تهران مصور » نوشت : گفته می شود تا آخر سال در مراغه ۱۰ ده بین ۲۰۰ نفر تقسیم خواهد شد ولی مشکل اساسی در دهاتی که به صورت مشاع به دولت واگذار می نماید موضوع نسق زراعتی و به اصطلاح « قره پشک» می باشد که در صورت مشاع بودن ملک تقسیم و واگذاری آن به زار عین قبل از افراز غیر عملی است.

 

 ۱۵ میلیون اعتبار برای دو بانک

خبرنگار «تهران مصور » عقیده دارد به زودی بانک اصناف و بیمه بازر گانان ادغام خواهد شد و مجیدیان مدیر عامل با نک بیمه بازرگانان در صدد است برای این دو بانک ۱۵ میلیون تومان اعتبار از بانک ملی یا  بانک مرکزی دریافت کند و برنامه های وسیعی برای کارهای دو بانک در پیش دارد.

 

بررسی نتایج اجرای لایحه اصلاحات ارضی

«تهران مصور » نوشت : در ایام عید افراد و دستجاتی برای تشریح نتایج اصلاحات ارضی به شهرستان ها و دهات اعزام می گردند.

این افراد وظیفه دار می باشند که افکار عمومی را ازهر جهت موافق انجام این لایحه نمایند .

 

سفر اروپا دولت امینی را تثبیت کرد!

امینی نخست وزیر و همراهان در هفته آینده بتهران بازخواهند گشت.

« تهران مصور » نوشت : ناظران مطلع پایتخت اظهار نظر می کنند که این سفر موفقیت آمیز به اروپا در تثبیت دولت اثر فراوان خواهد داشت.

امینی در کنفرانس و سخنرانی های خود در اروپا باردیگر طرفداری ایران را از سیاست غرب اعلام داشت و در طول اقامت خود مذاکرات مهمی پیرامون ، تأسیس یک کنسرسیوم بین المللی برای کمک به برنامه هفت ساله سوم ایران، نفت، سرمایه گذاری خارجی و کمک مالی و اقتصادی به ا ایران با مقامات اروپایی به عمل آورده است.

 علاوه بر این امینی با دانشجویان ایرانی در اروپا نیز ملاقات و مذاکرات سودمندی انجام داد . گرچه گفته می شد که نخست وزیر در پایان این سفر به امریکا نیز خواهد رفت ولی از ظواهر امر بر میاید که این موضوع منتفی شده است.

 

وام آلمان و مصوبه مجلسین

« تهران مصور » نوشت : در چند روزه اقامت دکتر امینی در آلمان و مذاکره با مراکز اقتصادی و سرمایه داران آلمانی و دولت آلمان موجب شده است فکر( بدون تصویب مجلسین ایران و آلمان أعطای وام بلااشکال نخواهد بود ) تا اندازه ای خنثی گردد.

گفته می شود اقدامات آلمانی های مقیم ایران در پیشرفت این فکر بی تأثیر نبوده است.

در اعلامیه قبلی دولت آلمان موافقت با پرداخت ۲۰۰ میلیون وام را موکول به تصویب مجلسین ایران نموده است. ولی در اعلامیه اخیر این موضوع را مسکوت گذاشته اند.

در هر حال خبرنگار تهران مصور اظهار می دارد، که امینی برای نتایجی که از این مسافرت به دست آورده اهمیت مخصوصی قائل می باشد.

 

مذاکرات امینی و کندی

یکی از حساس ترین مراحل سفر امینی به اروپا مذاکرات هیئت اعزامی ایران با رابرت کندی برادر رئیس جمهوری آمریکا و وزیر دادگستری آن کشور بود .

گرچه رسما خبرملاقات امینی و رابرت کندی انتشار نیافت با وجود این گزارش می رسد که نخست وزیر ایران و وزیر دادگستری آمریکا با یکدیگر ملاقات کرده و مذاکرات محرمانه مهمی انجام داده اند.

 

اخراج 12 هزار و 17 کارگر ایرانی توسط کنسرسیوم نفت

« تهران مصور » نوشت : در این هفته بیلان فعالیت های شرکتهای عامل نفت ایران در سال ۱۹۶۱ انتشار یافت.

جالب ترین قسمت این بیلان در زمینه آمار کارکنان داخلی و خارجی شرکت های عامل نفت بود.

این آمار نشان می دهد که جمع کل کارکنان نفت ایرانی در شرکت های عامل نفت ایران تا پایان سال ۱۹۶۱ اعم از سازمان مناطق نفت خیز و پالایشگاه آبادان ( باستثنای کارکنان سازمان های غیرصنعتی شرکت ملی نفت ایران) 23 هزار و 907 نفر و تعداد افراد خارجی ۶۳۵ نفر بوده است.

با مقایسه این دو رقم با ارقام کارکنان ایرانی و خارجی سال پیش شرکت های عامل این نتیجه به دست می آید که طی یک سال گذشته کنسرسیوم 12 هزار و 17 نفر از کارکنان ایرانی خود را اخراج کرده است در حالی که در همین مدت ۹۲ نفر از کارکنان خارجی را جواب گفته است.

 

جمع آوری اطلاعات درباره اقلیت های مذهبی

«تهران مصور » نوشت : در این هفته در شهر تهران سرشماری و تعیین هویت اقلی های مذهبی در پایتخت آغاز گردید.

مأمورین دولت برای تعیین تعداد حقیقی اقلیت های مذهبی و کسب اطلاع از میزان معلومات، تعداد افراد خانواده ها ، دارایی و شغل آن ها مشغول جمع آوری آمار هستند .

 اطلاع جمع آوری شده به صورت رساله ای منتشر خواهد شد .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.