۱۴ اسفند ۱۳۴۰

۱۴ اسفند ۱۳۴۰

انفجار وحشتناک، یک فاجعه بزرگ در تهران ایجاد کرد/من با سیاست بی طرفی کاملا مخالف هستم/انتظار کمک داریم!/علت تنزل سطح معلومات محصلین/هزینه زندگی افزایش یافت/بازار شب عید کساد است!/افزایش یک میلیارد ریالی درآمد کشور!

انفجار وحشتناک، یک فاجعه بزرگ در تهران ایجاد کرد

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود طی گزارشی نوشت : یک خروار باروت و میلیون ها نارنجک و ترقه که در انبار یک کارگاه نگهداری می شد در یک لحظه منفجر گردید و منطقه وسیعی را در محله امامزاده حسن زیر و رو ساخت.

آخرین آمار دیشب حکایت از این دارد که این فاجعه تاکنون 19 کشته، 7 مجروح و 7 خانه ویران به دنبال داشته است.

 

من با سیاست بی طرفی کاملا مخالف هستم

علی امینی نخست وزیر در یک مصاحبه تلویزیونی در پاریس گفت : من با سیاست بی طرفی کاملا مخالف هستم ، ایران برای برنامه سوم خود 800 میلیون دلار کسر دارد و برای تامین این مبلغ نیازمند کمک غرب و آمریکا است.

امینی گفت : من عقیده دارم در انتخاب موقعیت در سیاست بین المللی باید شهامت داشت، ما جانب غرب را برگزیده ایم زیرا با ایدئولوژی آن سهیم هستیم. به نظر ما سیاست بی طرفی هیچ گونه ارزشی ندارد.

ما در دو جنگ گذشته بی طرف بودیم ولی این امر مانع آن نشد که کشورمان به وسیله نیروهای خارجی اشغال شود به این جهت من با بی طرفی مخالفم.

هدف برنامه اقتصادی پنج ساله بالا بردن سطح زندگی مردم و عقیم ساختن تبلیغات کمونیستی است.

امینی گفت ایران اکنون به شدت از طرف رادیوهای کمونیستی شوروی، چین و آلمان شرقی هدف تبلیغات و حملات رادیویی قرار گرفته است. ما امیدواریم با اجرای برنامه سوم اقتصادی سطح زندگی مردم را بالا برده و این گونه تبلیغات خرابکارانه را عقیم کنیم.

 

انتظار کمک داریم!

برای اجرای برنامه پنجساله خود که باید از ماه اکتبر سال جاری آغاز شود تقریبا 800 میلیون دلار کسر داریم ما برای تامین این کسری از دوستان غربی خود و آمریکا انتظار کمک داریم.

برای این کار کنسرسیومی به توصیه بانک بین المللی توسعه و عمران تشکیل خواهد شد، امیدواریم که کشورهای اروپایی فرانسه ، آلمان ، بلژیک و حتی ایتالیا و هچنین کشورهای آمریکا، انگلیس و کانادا در این کنسرسیوم شرکت کنند.

ایران برای فروش فرش و خشکبار و خاویار خود قراردادهای دوجانبه با کشورهای عضو بازار مشترک امضا خواهد کرد.

 

علت تنزل سطح معلومات محصلین

وزیر فرهنگ در اجتماع روشای فرهنگ گفت : علت تنزل سطح معلومات محصلین بی احتیاطی دبیرستان ها است.

محصلین نباید در باشگاه های ورزشی و سینماها و سایر اجتماعات شرکت جویند و باید در کلوب های ورزشی و هنری مدارس از برنامه هایی که برای آنان ترتیب داده می شود استفاده نمایند.

 

هزینه زندگی افزایش یافت

طبق گزارش بانک مرکزی در دی ماه هزینه زندگی 1/4 درصد افزایش یافت.

کرایه خانه و مخارج تعمیرات مسکن تنزل کرد ، شاخص هزینه مواد خوراکی 2/6 درصد و شاخص هزینه پوشاک 0/4 درصد بالا رفت.

 

واشنگتن پست ؛ ایران و لبنان در خاورمیانه تنها کشورهای دمکراتیک هستند / امکان برگزاری انتخابات آزاد در ایران وجود ندارد!

روزنامه واشنگتن پست در شماره امروز خود ضمن گزارشی که از تهران از قول سردبیر خود انتشار داده نوشته است که نخست وزیر اصلاح طلب ایران دکتر امینی در مسیر صحیحی قرار گرفته است.

آلفرد فرندلی سردبیر واشنگتن پست می نویسد برنامه امینی شامل تجدید سازمان دولتی، ایجاد ثبات اقتصادی و پیشرفت و نیز انجام مبارزه با فساد است و هرگاه این برنامه به درستی انجام گیرد ایران به یک کشور مدرن نیرومند و تثبیت شده مبدل خواهد شد.

فرندلی پس از اشاره به این موضوع که ایران و لبنان تنها کشورهایی در خاورمیانه هستند که اصول دمکراسی را رعایت می کنند می نویسد دولت ایران با توجه به دو انتخابات باطل شده گذشته حاضر به انجام انتخابات نیست زیرا انتخابات 1960 و 1961 مسخره و مزخرف بود و دلیلی ندارد که سومین انتخابات نیز چنین باشد.

دولت ایران معتقد است که انتخابات آزاد در شرایط فعلی در ایران امکان پذیر نیست زیرا ایران یک سرزمین کشاورزی و دهقانی است و در آن مالکان بزرگ دارای همه گونه قدرت و کنترل بر دهقانان هستند و می توانند آن ها را باز هم پای صندوق های رای گیری ببرند و آنقدر پول دارند که باز هم انتخابات را ببرند.

فرندلی می نویسد بحث دولت ایران بر سر این است که انتخابات آزاد در شرایط کنونی به تشکیل یک مجلس قانونگذاری کارشکن ، ارتجاعی، ماسکدار و کاملا غیرمنتخب منجر خواهد شد مجلسی که فقط ظاهرا دمکراتیک خواهد بود.

 

بازار شب عید کساد است!

« اطلاعات » در گزارشی نوشت : حقیقت قضیه این است از روزی که امینی در نخستین روز زمامداری و نخستین پیام رادیویی خود از وضع نابسامان خزانه دولت پرده برداشت و اعلام کرد که برای رفع بحران مردم باید همت به خرج دهند و کمر بندها را سفت  کنند به دلایل مختلف اقتصادی و سیاسی کسادی که بر بازار سایه افکنده بود مشخص تر شد تا جایی که نخست وزیر برای مبارزه با این بحران اعلام کرد که به بازار « انژکسیون » خواهد زد، حال این « انژکسیون » چه وقت اثرش ظاهر شود آن مطلبی است که به شب عید امسال وصلت نمی دهد!

البته خود نخست وزیر عقیده دارد ایجاد محدودیت های اقتصادی و اتخاذ سیاست اقتصادی دولت چون داروی تلخی برای بیماری اقتصادی مملکت لازم بوده و در آینده این نگرانی رفع خواهد شد.

 

افزایش یک میلیارد ریالی درآمد کشور!

طبق اطلاع خزانه داری کل درآمد کشور از منابع مختلف در یک ماهه بهمن ماه سال جاری در حدود 3591 میلیون و 56 هزار ریال بوده است که با مقایسه مدت مشابه در حدود 1015 میلیون و 262 هزار ریال افزایش داشته است.

البته وصولی این درآمد اضافه، نشانه افزایش درآمد نسبت به ارقام پیش بینی شده در بودجه نیست زیرا بعضی از دستگاه های درآمد مثل مالیات های متفرقه و گمرک و نظایر آن با وجودی که نسبت به مدت مشابه درآمد بیشتری دارند ولی نسبت به بودجه کسری درآمد نشان می دهند.

با این حال در وزارت دارایی اعلام شده که از محل مالیات بر درآمد در حدود صد تا 110 میلیون ریال وصولی بیشتر نسبت به مدت مشابه دریافت شده است اما باز هم نسبت به رقم پیش بینی شده در بودجه کاهش دارد. اداره کل وصول تهران در ماه گذشته در حدود 4 میلیون ریال اضافه درآمد داشته است.

درآمد مالیاتی تهران همیشه یک رقم عمده و مهمی می باشد و اضافه درآمد آن قابل توجه است. در تنظیم بودجه سال 1341 کوشش می شود که روی ارقام حقیقی درآمد پیش بینی درآمد سال آینده را بنمایند به همین علت ممکن است بعضی از منابع درآمد در سال آینده رقم کمتری در بودجه را نشان بدهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.