8 اسفند 1340

8 اسفند 1340

چرا مراغه به عنوان منطقه آزمایشی اصلاحات ارضی انتخاب شد؟!/رضایت امینی و شاه از فعالیت های زیمنس در ایران!/ملت آلمان باید برای بالا بردن سطح زندگی مردم ایران کوتاهی نکنند!/باید سطح زندگی مردم را به سطح اروپا و بهتر از آن برسانیم/مذاکرات ایران و آلمان با موفقیت به پایان رسید/گلایه مدیر خواندنی ها از انگلیس ؛ چرا به  ایران کمک نمی کنید!/احزابی که بدون کمک دولت خود به خود منحل می شوند!

چرا مراغه به عنوان منطقه آزمایشی اصلاحات ارضی انتخاب شد؟!

بنابر گزارش رسیده از آلمان ظهر امروز علی امینی نخست وزیر در یک مصاحبه مطبوعاتی که با حضور نمایندگان مطبوعات در هتل هیلتون تشکیل شده بود شرکت کرد و به پرسش های خبرنگاران و نمایندگان مطبوعات پاسخ گفت.

نخست وزیر پس از اظهار تشکر از تشکیل این جلسه اظهار داشت

ما از این جهت مراغه را به عنوان منطقه آزمایشی برای اجرای قانون اصلاحات ارضی انتخاب کردیم که در این منطقه مالکان بزرگی وجود دارند که اغلب آنان دارای سی تا چهل پارچه آبادی هستند .

پیرامون رژیم سلطنتی ایران نخست وزیر گفت رژیم ایران به علت وجود شاهنشاه رژیم بسیار محکمی است و کافی است آقایان به ایران سفر کنند تا نظر مردم ایران را نسبت به رژیم مشروطه سلطنتی خود و علاقه ای که به شخص شاهنشاه دارند ، دریابند.

یکی از خبرنگاران در مورد انجام انتخابات سئوال کرد  نخست وزیر پاسخ داد چون شرایط انتخابات آزاد فعلا در ایران موجود نیست، دولت سعی دارد پس از فراهم کردن این شرایط انتخابات را آغاز کند.

نخست وزیر در پایان به تفصیل پیرامون پشتیبانی کامل شاهنشاه از دولت سخن گفت وافزود شاهنشاه پیوسته اجرای برنامه های اصلاحی و رفرم ارضی را به دولت تاکید می فرمایند.

 

رضایت امینی و شاه از فعالیت های زیمنس در ایران!

نخست وزیر از کارخانه معروف زیمنس بازدید کرد ، در این کارخانه نخست وزیر مراتب رضایت شاهنشاه وخودرا از فعالیت های زیمنس در ایران ابراز داشت و گفت : ما میل داریم تمام سرمایه داران آلمانی با علاقه تمام در ایران به کار خود ادامه دهند و برای ایران کارهای تولیدی ایجاد کنند .

دیشب از طرف رئیس دفتر سازمان ملل متحد در آلمان به افتخار نخست وزیر و همراهان مهمانی باشکوهی ترتیب داده شده بود. در این میهمانی پس از بیانات رئیس دفتر سازمان ملل متحد و رئیس پارلمان آن کشور نخست وزیر نطقی به زبان فرانسه ایراد کرد .

ما به کمک سازمان ملل متحد و پشتیبانی و راهنمائی شاهنشاه توانستیم آذربایجان ، خطه زرخیز کشور خود را مجددا از زیر بارنفوذ کمونیست ها خارج کنیم.

این تجربه ای است برای ملت آلمان تا بدانند با کمک ملل غربی و با اتحاد و صمیمیت می توان دشمنان آزادی و صلح را سر جای خودنشاند. من میل دارم که ملت آلمان به وضع و موقعیت ایران توجه کنند. مردم نقاط دور افتاده ایران کردستان ، فارس، خراسان جز نام شاه که مترادف با استقلال و تمامیت ارضی ملت ایران است هیچ نمی شناسند!

 

ملت آلمان باید برای بالا بردن سطح زندگی مردم ایران کوتاهی نکنند!

شما ملت آلمان باید برای بالا بردن سطح زندگی مردم ایران از بکار انداختن سرمایه های خود در ایران کوتاهی نکنید و ما به این حقیقت می توانیم در برابر حملات کمونیست ها با دشمنان آزادی و صلح مقاومت کنیم. من مطمئنم که شما از تجربه آذربایجان درس گرفتید و این قدر کوشش های خودرا ادامه خواهید داد تا مجددا وحدت آلمان و وحدت برلن عملی شود.

 

باید سطح زندگی مردم را به سطح اروپا و بهتر از آن برسانیم

در ملاقاتی که امروز دانشجویان ایرانی مقیم برلن با نخست وزیر داشتند

نخست وزیر گفت : شما خیال نکنید که کشورهای اروپایی به همین سادگی دارای این سطح زندگی شدند. آنها کار کردند زحمت کشیدند تا طی قرون متمادی به این پایه رسیدند. ما نیز باید به کمک شما جوانان که همیشه مورد نظر و مورد عنایت شاهنشاه بوده اید بتوانیم با کار و فعالیت سطح زندگی ملت خود را به پایه اروپا و بهتر از آن برسانیم .

 

مذاکرات ایران و آلمان با موفقیت به پایان رسید

« خواندنی ها » در شماره امروز خود نوشته است : نخستین مرحله مسافرت علی امینی نخست وزیر به اروپا در این هفته با موفقیت به پایان رسید و نخست وزیر ایران اکنون عازم سفر بلژیک، دومین کشور اروپایی است که از آن بازدید خواهد کرد.

امینی رقم کمک آلمان را به برنامه سوم عمرانی ایران فاش نکرد ولی در اعلامیه مشترکی که در پایان این مذاکرات در بن انتشار یافت اعلام شده است که کمک 200 میلیون مارکی آلمان به ایران در آینده نزدیکی پرداخت خواهد شد.

برای بررسی درباره چگونگی مصرف این کمک در اواخر اسفندماه هیئتی از آلمان به تهران خواهد آمد و ترتیب پرداخت وام 200 میلیون مارکی آلمان به ایران در آغاز سال آینده داده خواهد شد.

 

گلایه مدیر خواندنی ها از انگلیس ؛ چرا به  ایران کمک نمی کنید!

« علی اصغر امیرانی » مدیر مجله « خواندنی ها » در شماره امروز این مجله با اشاره به سفر خود به انگلیس که با دعوت دولت این کشور صورت گرفته بود نوشت : می خواستم یکی دو تن از موثرین وزارت خارجه آن ها را لااقل در کار خودمان می دیدم و با زبان حال می گفتم شما که به خاطر کویت و کانال سوئز و در کار آن ها آنقدر شتاب می کنید که خود را خراب می کنید چرا می خواهید ما را کباب کنید؟

اگر راست است که شما در کار به دست آوردن مشروطه به ما کمک کرده اید چرا در کار نگاه داشتن آن کمک نمی کنید؟

اگر آزادی و دمکراسی و حکومت مردم بد است چرا خود و متفق بزرگ ینگی دنیائیتان از آن برخوردار هستید و اگر خوب است چرا به ما روا نمی دارید؟

وقتی آن جا رفتم دیدم این مردم و ملت انگلیس هستند که این ها را می خواهند و نگاه داشته اند نه دولت انگلیس و یا دولت های خارجی!

 

احزابی که بدون کمک دولت خود به خود منحل می شوند!

« خواندنی ها » نوشت : می گویند امینی در آخرین روز عزیمت به اروپا درباره سرنوشت احزاب موجود اظهار نظر نموده بود و از جمله گفته بود : « هیچ قصدی برای تصویب قانون جهت انحلال دو حزب ملیون و مردم ندارد چون می داند در صورت عدم کمک مالی به دو حزب مزبور خود به خود منحل می شوند و بنا بر این احتیاجی به اقدام دولت در این باره نمی رود.»

کمک مالی دولت از بودجه محرمانه پرداخت می شود و نزدیک دو سال و نیم ادامه داشت ولی از خرداد ماه سال جاری قطع شد و اکنون هر دو حزب در مضیقه شدید مالی می باشند .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.