6 اسفند 1340

6 اسفند 1340

مذاکرات خصوصی نخست وزیر با شهردار برلن غربی/ اعطای نشان درجه اول همایون به شهردار و دریافت یک گلدان چینی ساخت برلن!/ هر چند نیاز به کار و تلاش داریم ولی غرب نیز باید به ما کمک کافی بکند!/ امینی از دیدار با برادر رئیس جمهور آمریکا منصرف شد!

مذاکرات خصوصی نخست وزیر با شهردار برلن غربی

گزارش رسیده از آلمان حاکی است که ساعت پنج بعد از ظهر روز شنبه نخست وزیر و همراهان به طرف برلن پرواز کردند و در ساعت 6 هواپیمای حامل وی وارد فرودگاه ایگل برلن گردید.

ساعت هفت و نیم بعد از ظهر هیئت نمایندگی ایران در شهرداری برلن حضور یافته و در آنجا ویلی برانت و امینی مدت نیم ساعت به صورت خصوصی در اتاق شهردار مذاکرات سیاسی انجام دادند.

 

اعطای نشان درجه اول همایون به شهردار و دریافت یک گلدان چینی ساخت برلن!

در پایان همین مذاکرات از طرف شاهنشاه نخست وزیر نشان درجه اول همایون را با حمایل به ویلی برانت شهردار برلن اعطا کرد.

پس از این مراسم نخست وزیر به اتفاق شهردار برلن غربی در سالن بزرگ شهرداری حضور یافت ، ویلی برانت از عنایت ز توجه شاهنشاه ایران تشکر کردند و آنگاه یک گلدان چینی که ساخت برلن است به نخست وزیر و یک بشقاب چینی نفیس به بانو امینی همسر نخست وزیر هدیه کردند سپس از امینی در خواست کردند که دفتر طلائی شهر را امضاء کنند و سپس نخست وزیر و بانو دفتر طلائی شهر را امضاء کردند.

خبر گزاری آلمان  امروز در گزارشی اعلام کرد : « دکتر علی امینی نخست وزیر ایران امروز اظهار داشت که ایران و برلن،  عملا در وضع مشابهی هستند.»

امینی به این نکته اشاره کرد که قسمتی از خاک ایران موقتا تحت تسلط شوروی بوده و از این رو مردم ایران وضع مردم آلمان و برلن را بخصوص خیلی خوب درک می کنند.

امینی اضافه کرد گرچه از لحاظ نظامی و مادی مردم ایران نمی توانند کمکی به حل مسئله برلن بکنند، اما از لحاظ اخلاقی و سیاسی آنها آرزوی مردم برلن را برای نیل به آزادی و حق خود مختاری مورد تائید قرار می دهند.

 

هر چند نیاز به کار و تلاش داریم ولی غرب نیز باید به ما کمک کافی بکند!

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان نخست وزیر ایران سپس به شرح اوضاع میهن خویش پرداخت و گفت در درجه اول ما باید مشکلات خویش را با کار زیاد وسخت برطرف کنیم ولی در عین حال لازم است که غرب نیز کمک های کافی بما بکند .

امینی گفت این کار نه تنها در چهارچوب کمک های اقتصادی آلمان به ایران انجام خواهد شد، بلکه برلنی ها شخصا می توانند با بالا بردن صادرات ایران تاثیر مهمی در بهبود اوضاع اقتصادی ما بنمایند .

امینی در این ضیافت اظهار داشت که در سفر خود به بروکسل مسئله امکان پیوستن ایران را به بازار مشترک اروپا مورد بررسی قرار خواهد داد.

امینی گفت مشکلاتی که ایران باید با آنها روبرو شود، مانند مشکلات برلن غربی بیشتر ناشی از سیاست شوروی است.

 

امینی از دیدار با برادر رئیس جمهور آمریکا منصرف شد!

«خبرگزاری آلمان » همچنین امروز گزارش داد :  امینی نخست وزیر ایران (بنا بر گزارش منابع نزدیک به وی ) از تصمیم ملاقات با رابرت کندی برادر رئیس جمهور آمریکا منصرف شده است.

منابع مذکور اظهار داشته اند که امینی بعد از آنکه یکی از اعضای هیئت وی با رابرت کندی در بن ملاقات کرد و به وى گزارش داد که مذاکرات بسیار رضایت بخشی با برادر رئیس جمهور آمریکا به عمل آورده، از تصمیم ملاقات با وی منصرف گردیده است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.