28 بهمن ۱۳۴۰

28 بهمن ۱۳۴۰

امینی با مک میلان مذاکره می کند/عضویت یونان و ترکیه در بازار مشترک به صادرات قالی ایران لطمه بزرگی می زند/جلوگیری از واردات کالاهای غیر اساسی تا سه سال ادامه می یابد/کفیل وزارت دارایی انتخاب شد/وام جدید آمریکا به ایران/دیدار سفیر شوروی با وزیر کشاورزی/شایعاتی از لابه لای روزنامه ها!/موقعیت دولت از نظر سیاست خارجی و کمک آمریکا تثبیت شده است!/ابتهاج با تبدیل قرار آزاد می شود/شرط آلمان برای پرداخت وام 200 میلیون دلاری!/امینی ابتدا به حساب انتخابات محکوم به ابطال و انحلال قبلی برسد!/ما چقدر سفیر کبیر می خواهیم/خوشحالی از سخنان مشاور مخصوص کندی و درخواست از دولت آمریکا!/گزارشی از وضعیت آشفته نخست وزیر!/تهدیدی که از سوی متملقین متوجه ارسنجانی است

امینی با مک میلان مذاکره می کند

عصر روز پنجشنبه علی امینی نخست وزیر یک جلسه مطبوعاتی با خبرنگاران خارجی داشت.

نخست وزیر در این جلسه اظهار داشت که در مسافرت خود به آلمان غربی ، بلژیک و فرانسه شرکت ایران را در بازار مشترک مورد بحث قرار خواهد داد.

امینی در مورد سرمایه گذاری خارجی در ایران به اهمیت ایران به عنوان بازاری برای کالاهای خارجی اشاره کرد و گفت : تسهیلات لازم برای سرمایه گذاران خارجی فراهم خواهد شد ولی اگر ما نتوانیم کالا به اروپا صادر کنیم نمی توانیم از آن کالا بخریم.

 

عضویت یونان و ترکیه در بازار مشترک به صادرات قالی ایران لطمه بزرگی می زند

وی افزوده است : اگر یونان و ترکیه به عضویت بازار مشترک درآیند به صادرات قالی ایران لطمه بزرگی وارد خواهد آمد زیرا ترکیه و یونان از سطح نازل تعرفه های گمرکی در بازار مشترک استفاده خواهند کرد.

 

جلوگیری از واردات کالاهای غیر اساسی تا سه سال ادامه می یابد

امینی گفت دولت ایران ممنوعیت ورود کالاهای غیر اساسی خارجی را ادامه خواهد داد و اظهار اطمینان کامل کرد که حداکثر تا 6 الی 8 ماه آینده اوضاع اقتصادی ایران به حال عادی باز خواهد گشت.

امینی افزود که جلوگیری از واردات غیر اساسی حداقل تا سه سال دیگر ادامه خواهد یافت.

امینی گفت : علت روابط سرد ایران و شوروی ناخشنودی روسیه از پیوندهای نزدیک ایران با غرب است.

 

کفیل وزارت دارایی انتخاب شد

آخر وقت روز پنجشنبه محمد علی هنجی معاون پارلمانی و سرپرست وزارت دارایی از طرف نخست وزیر به کفالت وزارت دارایی انتخاب شد.

 

وام جدید آمریکا به ایران

خبرگزاری فرانسه گزارش داد : هامیلتون مدیر آژانس توسعه بین المللی روز جمعه اعلام داشت که دولت آمریکا با پرداخت دو وام به مبلغ 20 میلیون دلار برای اجرای طرح های توسعه اقتصادی به ایران موافقت کرد.

یکی از این وام ها که مبلغ آن 6 میلیون دلار است به مصرف پرداخت هزینه ساختمان راه جدیدی که خلیج فارس را به دریای خزر پیوند می دهد خواهد رسید، با وام دیگر نیازمندی های ارزی آخرین مرحله برنامه دوم که در ماه سپتامبر ( نیمه دوم سال 1341 ) پایان می یابد تامین خواهد شد.

 

دیدار سفیر شوروی با وزیر کشاورزی

ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت :

امروز پکوف سفیر شوروی در دفتر کار من حاضر شد و ضمن مذاکره در اطراف اقداماتی که در اجرای قانون اصلاحات ارضی می کنیم اطلاعاتی به دست آورد.

باید دانست که اغلب سفرای کشورهای بزرگ و حتی کشورهای غیر بزرگ با من تماس گرفته و اطلاعاتی پیرامون کار بزرگی که ما پیش گرفته ایم اخذ می کنند. به همین نحو است وضع روزنامه ها و خبرگزاری های خارجی و مرتبا از طرف این جراید و خبرگزاری ها خبرنگارانی به ایران اعزام می شوند وضمن انجام مصاحبه هایی با من اطلاعاتی به دست می آورند و روی هم رفته توجه مردم خارج از ایران به این امر بزرگ ملی کمتر از داخله نیست و حتی گاهی توجه آن ها بیشتر است.

 

شایعاتی از لابه لای روزنامه ها!

« خواندنی ها » در ستون « شایعات از لابه لای روزنامه ها » ی شماره امروز خود به نقل از « پیغام امروز » نوشت :  در مذاکرات مقامات ایرانی با مشاور مخصوص رئیس جمهور آمریکا صحبت از وام جدید شده و توضیحات کافی به مشاور سیاسی کندی داده شده است وی نیز قول داده است ضمن گزارش مشروح خود تقاضای مقامات ایرانی را با نظر موافق منعکس سازد.

« چستر باولز » پس از پایان مذاکرات خود با وزیر کشاورزی گفته است کاری که در ایران می‌شود نظیر اقدامی است که آبراهام لینکلن رئیس جمهور فقید آمریکا برای نجات بردگان انجام داد!

 

موقعیت دولت از نظر سیاست خارجی و کمک آمریکا تثبیت شده است!

« بامشاد » نیز نوشته است :  در محافل سیاسی پایتخت گفته می‌شود با توجه به مذاکرات تهران و اظهارنظر چستر باولز نسبت به برنامه‌های اصلاحی دولت موقعیت دولت از نظر سیاست خارجی و جلب کمک های بیشتر آمریکا تثبیت شده است.

 

ابتهاج با تبدیل قرار آزاد می شود

« خواندنی ها » همچنین به نقل از « پیغام امروز » نوشت :  گفت و گو از این است که ابتهاج با تبدیل قرار تا هفته آینده آزاد شود حتی صحبت از این است که تصمیم  به آزادی ابتهاج از چند هفته قبل در میان بوده است.

 

شرط آلمان برای پرداخت وام 200 میلیون دلاری!

 « تهران اکونومیست » نیز نوشته است :  آلمان‌ها پرداخت ۲۰۰ میلیون دلار وام خود را موکول به تسویه حساب های معوقه موسسات و بازرگانان آلمانی کرده اند که تاکنون فقط قسمت کوچکی از آن تسویه شده است.

« سپید و سیاه »  نیز نوشته است :

آلمانی‌ها از مدتی پیش برای در دست گرفتن کار استخراج و صدور نفت قم فعالیت می‌کنند ولی عدم هماهنگی تراست های نفتی از پیشرفت کار آنها جلوگیری کرده است.

 

امینی ابتدا به حساب انتخابات محکوم به ابطال و انحلال قبلی برسد!

« خواندنی ها » به نقل از « پیک ایران » نوشت :

جلب اطمینان مردم تحقق نمی پذیرد مگر از طریق تعقیب متخلفان در امر انتخابات و متخلفان از قانون، امینی اگر بخواهد نام نیکی از خود به یادگار بگذارد باید در درجه اول به حساب انتخابات محکوم به ابطال و انحلال برسد و سپس انتخابات را شروع کند در غیر این‌صورت همان بهتر که از انتخابات سخن به میان نیاورد.

 

ما چقدر سفیر کبیر می خواهیم

« تهران اکونومیست » نوشت : باعث تعجب است که بیش از ۷۰۰ میلیون تومان کسری بودجه داریم و به طور کلی وضع مالی دولت بسیار بد است ولی مرتباً سفیر کبیر و وزیر مختار به کشورهای عجیب و غریب که هیچ وقت با آنها ارتباطی نداشته ایم و امید آن نیز نمی‌رود در مدت عمر ما و شما ارتباطی پیدا کنیم اعزام می‌شود.

 

خوشحالی از سخنان مشاور مخصوص کندی و درخواست از دولت آمریکا!

« مهر ایران » نوشت مشاور مخصوص کندی در تماس و تبادل نظر با وزیر کشاورزی اقدام دولت ایران را در مورد اصلاحات ارضی یک اقدام شجاعانه خوانده و ضمن تماس با مسئولین سازمان برنامه گفته است که طرح های عمرانی برنامه سوم خیلی خوب تنظیم شده و با اجرای آن بسیاری از مشکلات ایران برطرف خواهد شد و در جای دیگر گفته است ایران هر مقدار احتیاج داشته باشد آمریکا مضایقه نخواهد کرد.

ما بسیار خوشوقتیم که مشاور مخصوص کندی با علاقه و دلبستگی خاصی اوضاع و احوال سیاسی و اقتصادی کشور متحد و دوست خود را مطالعه و درباره آن اظهار نظر صریح و قاطع کرده است ولی آقای باولز باید بداند که این اظهارنظرها اگر عملی در دنبال خود نداشته باشد کمترین ارزشی نخواهد داشت.

 

گزارشی از وضعیت آشفته نخست وزیر!

« خواندنی ها » به نقل از نشریه « بامشاد » در گزارشی نوشت : صورت گرفته و چهره خرد شده امینی گواهی از درون پریشان و مضطرب و نگران مردی می داد که بر یک مملکت پریشان و مضطرب و نگران تر از خود حکومت می کند ، امینی می‌گفت که دیشب یک ربع ساعت بیشتر خوابم نبرده است ، قیافه اش داد می زد که همان یک ربع ساعت  را هم نخوابیده است و آن چه را که خواب تصور می کند اغمای کوتاهی بوده که بر اثر خستگی مفرط و فشار ممتد اعصاب خواه و ناخواه به او دست داده است.

امینی می‌گفت تا صبح فکر می‌کردم حقوق ها را از چه محلی تامین کنم چاله های قرض  را چگونه پر کنم و گره های کوری که بر رشته اقتصادمان خورده چطور باز نمایم؟ امینی آنقدر از پای درآمده بود که می گفت دیگر حوصله حرف زدن ندارم.

 

تهدیدی که از سوی متملقین متوجه ارسنجانی است

« خواندنی ها » در یادداشتی به قلم « حسنعلی حکمت » ( حشمت الممالک ) خطاب به ارسنجانی وزیر کشاورزی نوشت : ارسنجانی را باهوش تر از آن شناختم که به این زودی از صفوف متملقین شکست بخورد و عقل خود را از دست بدهد ولی وی را در معرض خطر دیدم و امیدوارم که این واقعیت را در نظر بگیرد که آن کس که تملق می گوید در دل به عقل طرف می خندد و آن کس که صراحت دارد به عقل طرف امیدوار است. در حقیقت تملق توهین است هر چند شیرین باشد و صراحت احترام است هر چند تلخ باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.