29 بهمن 1340

29 بهمن 1340

برای گدایی به خارج نمی روم!/آمدن نمایندگان کنسرسیوم به ایران به تعویق افتاد/مشکل مملکت را پول حل نمی کند/درد بی درمان روشنفکران ایران!/قانون اصلاحات ارضی ایده آل نیست/از تجربیات اسرائیل تا یوگسلاوی استفاده کرده ایم!/تمجید روزنامه های آلمانی از پیشرفت های ایران در آستانه سفر نخست وزیر!/با تدریس زبان خارجه در دبستان ها مخالفت شد/وزیر خارجه ، سفیر جدید ایران در آمریکا شد

برای گدایی به خارج نمی روم!

بعد از ظهر دیروز علی امینی نخست وزیر در اجتماع بزرگی از کارمندان و کارگران شهرداری تهران در کاخ نخست وزیری طی سخنانی اظهار داشت :

این که عده ای شایع کرده اند که ما برای گرفتن پول و به قول خودشان گدایی به خارج می رویم غلط و مغرضانه و زهرآگین است، همان طور که مسافرت های شاهنشاه همیشه نتایج خوبی از نظر نشان دادن و شناساندن وضع و موقعیت کشور ما به خارج داشته است سعی کنیم در این سفر ما هم به نوبه خود وضع کشور را نشان دهیم، اگر هم کمکی از خارج بخواهیم ، مجانی نمی خواهیم زیرا مملکت ما استحقاق این را دارد که همه جور کمک به آن بشود، مملکت ما همان طور که هزاران سال روی پای خودش ایستاده باز هم می تواند بایستد منتهی ما اگر کمکی از خارج بگیریم بر این است که در عمران و آبادانی مملکت و در ترقی آن تسریع گردد.

 

آمدن نمایندگان کنسرسیوم به ایران به تعویق افتاد

مسافرت هیئتی از طریق کنسرسیوم نفت به ایران که بنا بود در اواسط ماه آینده صورت گیرد به تاخیر افتاده است.

این هیئت که در حدود 15 نفر می باشند قرار است برای مذاکره در اطراف حق تصفیه و حل پاره ای اختلافات دیگر موجود بین ایران و کنسرسیوم به ایران بیایند.

علت تاخیر مسافرت نمایندگان کنسرسیوم به مسافرت نخست وزیر مربوط می شود. قرار شده است هیئت نمایندگان کنسرسیوم پس از بازدید نخست وزیر از انگلیس و بازگشت وی به ایران وارد تهران شوند و مذاکرات اساسی خود را با مقامات مسئول ایرانی آغاز کنند.

 

مشکل مملکت را پول حل نمی کند

وزیر کشاورزی در مصاحبه مطبوعاتی امروز گفت :

طی یک تصویب نامه که دیشب در هیئت وزیرات گذشت مقرر شد امسال 200 میلیون تومان در بودجه دولت گذارده شود که صرف خرید املاک بشود، همه ساله دولت همین مقدار در بودجه خواهد گذارد که به مصرف املاک برسد باید دانست مشکل مملکت ما را پول حل نمی کند و روی همین اصل هم ظرف هشت سال گذشته آن چه پول به این مملکت آمده که قریب دو میلیارد می شده حاصلی نداده و همه به نام مطالعه خارج شده است.

 

درد بی درمان روشنفکران ایران!

ارسنجانی همچنین در یک گفت و گوی مطبوعاتی متنی را که آماده کرده بود در اختیار خبرنگاران گذاشت ، در بخشی از این متن آمده است  :

جبر زمان و هزار عامل دیگری که آقایان مدعی هستند سبب شده است که خود به خود قانون اصلاحات ارضی دست و پا کند و راه بیفتد!

 

قانون اصلاحات ارضی ایده آل نیست

باید به آقایان اطمینان بدهم که قانون اصلاحات ارضی قانون ایده آل نیست، طی نه ماه اخیر بارها عقیده خود را صریحا بیان کرده ام که باید نسق موجود زراعتی ایران به زارعینی که روی آن اراضی کار می کنند واگذار شود و مالکین حقوق مالکیتشان را بگیرند و به کار دیگر بپردازند. هنوز هم اعتقاد دارم که باید به این هدف برسیم و همان طور که در تمام ممالک جهان اصلاحات ارضی در چند مرحله و لااقل در دو مرحله انجام شده است ما هم ناچار خواهیم بود در دو مرحله به هدف اصولی و اساسی خود برسیم.

در مرحله اول ما قادر نیستیم چنین کنیم و من با کمال صراحت به قصور و ضعف و ناتوانی خود اقرار و اعتراف می کنم ، قادر نشده ام واگذاری نسق موجود تمام دهات ایران را به دهقانات جامه عمل بپوشانم.

 

از تجربیات اسرائیل تا یوگسلاوی استفاده کرده ایم!

در تدوین لایحه قانونی از کلیه قوانین و تجربیات عملی ممالکی که می توانستیم استفاده کنیم استفاده کرده ایم. از سیستم رفرم ارضی یوگسلاوی که در جهت خلاف کمونیسم عمل کرد تا سیستم کی پوتس و اسرائیل و کمون چین توده ای و اجرای قانون اصلاحات ارضی در مصر و عراق و هند و پاکستان همه و همه را مطالعه کرده ایم، حتی قوانین عمران اسپانی را دیده ایم ، از مجموعه اطلاعات و توام با تجربه روسای لایق کشاورزی خودمان در تمام ایران در نقد قانون مصوب استفاده نمودیم و آن چه به عقلمان رسید روی کاغذ آوردیم و نباید از تحقق اصلاحات ارضی صرف نظر کنیم.

 

تمجید روزنامه های آلمانی از پیشرفت های ایران در آستانه سفر نخست وزیر!

در آستانه سفر نخست وزیر به آلمان غربی روزنامه های این کشور به تمجید از دولت علی امینی پرداختند!

روزنامه « برنکاستلر سایتونک » چاپ برن در شماره اخیر خود اوضاع ایران را مورد تفسیر قرار داده و نوشت که دولت شوروی هنوز دست از اجرای نقشه های استعماری زمان تزار در ایران برنداشته است.

روزنامه « باویست ناخریشتن » چاپ کارلسروه نیز مقاله ای در باره پیشرفت های ایران و نقشه های رفرم ارضی و اجتماعی در این کشور منتشر کرده است.

روزنامه مذکور پس از اشاره به اصلاحات ارضی نوشته است شوروی میل ندارد که اصلاحات ارضی در ایران انجام شود چون با انجام این اصلاحات بهانه ای برای ادامه تبلیغات زیان بخش خود بر ضد ایران نخواهد داشت. دولت ایران با هوشیاری کامل این وضع را درک کرده و با راهنمایی شاهنشاه دست به اصلاحات اساسی زده و با تمام قوا درصدد اجرای اصلاحات ارضی برآمده است.

 

با تدریس زبان خارجه در دبستان ها مخالفت شد

در دومین جلسه مناظره برای تدریس زبان خارجه در سال های آخر دبستان های کشور با تدریس زبان خارجه در دبستان ها مخالفت شد ، از حضار 56 نفر رای مخالف و 41 نفر موافق و عده ای هم رای ممتنع دادند.

 

وزیر خارجه ، سفیر جدید ایران در آمریکا شد

« اطلاعات » نوشت : انتخاب قدس نخعی وزیر خارجه به سفارت کبرای ایران در آمریکا طبق یک خبر رسمی تایید گردید ، از یک ماه پیش ماموریت جدید نخعی به جای اردشیر زاهدی در افواه شایع بود و صحبت خواستن پذیرش وی به سمت سفارت کبرای ایران در واشنگتن در مطبوعات انعکاس داشت تا امروز که این خبر قطعیت یافت.

آخرین خبر رسیده حاکیست که پذیرش قدس نخعی به تهران واصل گردیده و وزیر خارجه به زودی به ماموریت جدید خود خواهد رفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.