27 بهمن 1340

27 بهمن 1340

چه کسانی مانع روابط حسنه میان ایران و شوروی هستند؟/طرح قرارداد ترانزیتی ایران و افغانستان در سفر مشاور کندی به ایران!/خشنودی مشاور کندی از اصلاحات ارضی و شایعه استعفای نخست وزیر!/مهم ترین هیئت آمریکایی که به تهران آمد/وام شرکت ملی نفت به بانک های غیر دولتی/دولت ها از راه وام و صرف درآمد نفت آن چه به دست آورده اند خرج کرده اند!

چه کسانی مانع روابط حسنه میان ایران و شوروی هستند؟

 « تهران مصور»  در شماره امروز خود نوشت :  سفیر شوروی روز شنبه این هفته به مناسبت عزیمت دبیران سفارت روسیه ضیافتی در محل سفارت داد، وی در ضیافت مذکور در مصاحبه اختصاصی به خبرنگار « تهران مصور »  چنین گفت :  پس از ۵ سال و نیم اقامت در ایران امیدوارم که رابطه ایران و شوروی را حسنه کرده و این کشور بروم.

 همیشه در راه رابطه حسنه دو کشور کوشش می کنم ولی مایوس نیستم و مطمئنم که موفق خواهم شد.

 سفیر شوروی با بیان این که جراید ایران در تیرگی رابطه ایران و شوروی موثر هستند اظهار داشت : مندرجات جراید در شعله‌ور ساختن دامنه اختلاف کمک می‌کنند و به نظر من تحریک جرائد بسیار موثر است امشب هم با آقایان عباس مسعودی و دکتر مصباح زاده این جریان را گفتم و از آنها خواهش کردم که اگر مایل به بهبود روابط هستند به من کمک کنند و بر علیه شوروی چیزی ننویسند.

« تهران مصور»در ادامه نوشت : سخنان یک طرفه و غیر منطقی سفیر شوروی موجب اعتراض گردید و از سفیر شوروی سوال شد آیا جرائد و رادیوهای شوروی بر علیه ایران مطالبی نمی نویسند و این همه رادیو های مخفی و غیر مخفی علیه ایران سخن پراکنی نمی‌کنند ؟ وی مدعی شد که جرائد شوروی جوابگو هستند.

سفیر شوروی درباره کمک به ایران نیز گفت :  باز هم تکرار می کنم که همیشه حاضر هستیم بهترین پیشنهاد و کمک و همکاری را به ایران بدهیم.

 

طرح قرارداد ترانزیتی ایران و افغانستان در سفر مشاور کندی به ایران!

« تهران مصور » در تحلیلی به مسافرت « چسترباولز » مشاور مخصوص کندی به ایران پرداخته و نوشت : مسافرت مشاور مخصوص کندی به ایران و بازدید از بندرعباس نشان داد که صرف نظر از مسائل سیاسی و بررسی اوضاع ایران مسئله قرارداد ترانزیتی ایران و افغانستان نیز مطرح بوده است. قرارداد مزبور گذشته از جنبه های اقتصادی در آن از نظر سیاسی نیز جالب توجه بوده و مانع آن شده است که دولت شوروی بتواند از اختلاف افغانستان و پاکستان استفاده کرده و جای پای خود را در آن کشور محکم تر نماید.

 

خشنودی مشاور کندی از اصلاحات ارضی و شایعه استعفای نخست وزیر!

 مسئله دیگری که مورد توجه و استقبال قرار گرفته اجرای اصلاحات ارضی است. مشاوره کندی از اینکه ایران پس از سال ها تلاش موفق شد اصلاحات ارضی را از قوه به فعل آورد اظهار خشنودی نموده و اینکه ممکن است در آینده اتفاقاتی در راه اجرای لایحه مزبور روی دهد اظهار نگرانی نکرده است زیرا اصولاً هر قدم و عمل جدیدی در راه تغییر یک وضع هزار ساله با اشکالاتی روبرو است اما مخالفان بدون توجه به اینکه در آینده نیز این فکر و در هر صورت هر دولتی روی کار بیاید ادامه خواهد یافت در تلاش هستند و اظهار امیدواری می کنند که شاید بتوانند با سقوط دولت مانع اجرای لایحه شوند کما اینکه در این هفته شایعه ساختند نخست وزیر صبح روز شنبه به حضور شاهنشاه شرفیاب شده و استعفا داده است اما محافل دولتی معتقدند که این شایعه همانند سایر تلاش‌های مخالفین برای تضعیف دولت بوده است.

 

مهم ترین هیئت آمریکایی که به تهران آمد

« تهران مصور » نوشت : روز پنجشنبه داوید راکفلر رئیس کل بانک مانهاتان به اتفاق رئیس شعبه های نفت و قسمت امور بین المللی و رئیس شعبه بانک مذکور در لندن وارد تهران شدند.

راکفلر که در راس یکی از بزرگترین بانک های آمریکا که متکی به شرکت های نفتی است قرار دارد در این سفر راجع به چند مسئله که شنیده می شد اهم آن ها نفت و وام است گفت و گو می کند.

این هیئت از عربستان سعودی که در دست کمپانی های نفت آمریکایی است به تهران آمده و سپس به کویت که زیر نفوذ کنسرسیوم های آمریکایی و انگلیسی است خواهد رفت!

 

وام شرکت ملی نفت به بانک های غیر دولتی

« تهران مصور » نوشت : طبق اظهار یک مقام مطلع ، شرکت ملی نفت مبلغ 250 میلیون تومان به عنوان سپرده ثابت به بانک های ایران داده است.

همین مقام گفت که بانک های رهنی ، ساختمانی، بازرگانی، اعتبارات ، ایرانیان و بانک انگلیس در خاورمیانه از این سپرده استفاده نموده اند.

در حال حاضر تصمیم گرفته شده که به تدریج اعتبارات و سپرده های بانک های خارجی حذف گردد و به جای آن به بانک های ایرانی کمک کند.

 

دولت ها از راه وام و صرف درآمد نفت آن چه به دست آورده اند خرج کرده اند!

« اسماعیل رائین » در « تهران مصور » نوشت :

قسمت اعظم بودجه کشور ما متکی به درآمد نفت است. مخارج سنگین دستگاه های دولتی، با طرح های بزرگ دو برنامه اول و دوم دولت های از ده سال قبل تاکنون را وادار کرده تا از راه وام ها و صرف درآمد نفت آن چه را به دست آورده اند خرج کنند.

نویسنده افزوده است : پس از واقعه شوم شهریور 1320 و از هم گسیختن شیرازه مملکت ، عمال دولت های انگلیس و شوروی در مجلس و سازمان های دولتی هیچ گاه نمی گذاشتند دولت ها بودجه متعادل و مصوبه ای داشته باشند. چنان چه تا سال 1328 دولت های وقت ناچار بودند با تصویب یک دوازدهم مجلس چرخ های زنگ زده و پوسیده دستگاه های دولتی را به حرکت درآورند.

در بخش دیگری از این گزارش تصریح شده است : 65 درصد از درآمد دولت در ده سال گذشته صرف حقوق، امور پرسنلی و مخارج ضروری شده و 35 درصد بقیه به کارهای عمرانی و انتفاعی اختصاص یافته است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.