25 بهمن 1340

25 بهمن 1340

مشاور کندی : اصلاحات ارضی اساس عدالت اجتماعی است!/مشاهده تجدید حیات یکی از بزرگترین ملت های ادوار تاریخ هیجان انگیز بود!/برنامه سوم مرا شدیدا تحت تاثیر قرار داد!/برنامه های وسیع دولت در زمینه اصلاحات ارضی اثر خاصی در من بخشید/تا مالکیت های بزرگ باقی است نمی‌توانیم مجلس ملی داشته باشیم/فراماسون ها آزادی خواهی را در ایران رواج دادند!/رضا شاه 20 سال با فئودال ها مبارزه کرد!/آمریکا ۸۲۰۰ تن گندم به عنوان کمک بلاعوض در اختیار ایران گذاشت/رئیس دانشگاه به سوئیس رفت

مشاور کندی : اصلاحات ارضی اساس عدالت اجتماعی است!

مشاور رئیس جمهور آمریکا هنگام ترک ایران طی اعلامیه ای گفت برنامه اصلاحات ارضی اساس عدالت اجتماعی است.

 

مشاهده تجدید حیات یکی از بزرگترین ملت های ادوار تاریخ هیجان انگیز بود!

در اعلامیه مزبور آمده است :    برای من مشاهده جریان تجدید حیات یکی از بزرگترین ملت های تمام ادوار تاریخ بسیار هیجان انگیز بوده است. من با آقایان امینی نخست وزیر توانا و کاردان ، قدس نخعی وزیر امور خارجه و دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی و مقامات سازمان برنامه ملاقات کردم.

 

برنامه سوم مرا شدیدا تحت تاثیر قرار داد!

 برنامه سوم که قرار است از مهر ماه آینده به مورد اجرا گذارده شود مرا شدیدا تحت تاثیر قرار داد. طرحی است بسیار متهورانه و کاملا جامع که در آن توجه و تاکید بخصوص نسبت به احتیاجات مناطق روستایی به عمل آمده است و به عقیده من این توجه بسیار بجا است.

 اصولاً پایه ثبات سیاسی و رشد نیروی  اقتصادی کشوری که در حال توسعه می باشد در دهات آن بنیان گذاری می شود زیرا در این مناطق روستایی است که ۸۰ درصد مردم کشور زندگی می‌کنند و آنها هستند که بایستی با قدرت خرید خود مشاغل خوب و فرصت‌های سودمند برای مردم شهر نشین به وجود آورند.

 

برنامه های وسیع دولت در زمینه اصلاحات ارضی اثر خاصی در من بخشید

آنچه اثر خاصی در من بخشید برنامه‌های وسیع دولت در زمینه اصلاحات ارضی است که به تدریج به کشاورزان ایران فرصت آن را خواهد داد تا در زمین خود کشت و زرع نمایند چنین برنامه ای نه تنها اساس رشد اقتصادی و پایه و مبنای عدالت اجتماعی و حیثیت فردی انسانی که اجتماعات آزاد بدان متکی هستند نیز می باشد!

 

تا مالکیت های بزرگ باقی است نمی‌توانیم مجلس ملی داشته باشیم

 امروز ارسنجانی وزیر کشاورزی در یک مصاحبه مطبوعاتی درباره تاثیرات سیاسی و اجتماعی اجرای قانون اصلاحات ارضی مطالبی اظهار داشت و گفت اجرای این قانون سبب محو فئودالیته و تحکیم مشروطیت و دموکراسی ایران خواهد شد.

 ما قبلا گفتیم که انقلاب مشروطیت ایران یک انقلاب سیاسی توأم با افکار اجتماعی بود که از طرف طبقه متوسطی از مردم برپا شد. من خواهم گفت که چگونه تا قدرت فئودالیته برقرار است در ایران یک انتخابات آزاد و یک مجلس ملی نمی تواند انجام شود  و انقلاب مشروطه کامل نمی‌شود.

 به طور کلی تنها راه تحقق یک انتخابات ملی و استقرار حاکمیت ملی محو نفوذ فئودالیته است.

 

فراماسون ها آزادی خواهی را در ایران رواج دادند!

ارسنجانی در ادامه گفت :  کسانی که تاریخ مشروطیت ایران را می‌دانند و کسانی که روزنامه‌های آن روز را که به فارسی در خارج از ایران چاپ می شد خوانده اند می‌دانند که نفوذ افکار آزادیخواهانه در ایران ناشی از تبلیغات فراماسونری بوده است که در ایران به فراموش خانه معروف است!

 

رضا شاه 20 سال با فئودال ها مبارزه کرد!

اعلیحضرت فقید با فئودال ها ۲۰ سال مبارزه کرد تا توانست مرکزیتی به وجود آورد و وظیفه نسل بعد بود که اقدامات رضا شاه فقید را در مبارزه با فئودالیسم تکمیل کنند و حکومت وقت را بر اساس دموکراسی تقویت نماید. متاسفانه اشغال ایران در شهریور 1320 این کار را به تأخیر انداخت حتی در دوره اشغال بسیاری از فئودال ها برای آنکه بتوانند همچنان از روستائیان کار بکشند دست کنسول های کشورهای اشغالگر را می بوسیدند حالا هم تا هر وقت فئودالیته برقرار باشد حکومت به دست مردم ایران نخواهد افتاد.

 

آمریکا ۸۲۰۰ تن گندم به عنوان کمک بلاعوض در اختیار ایران گذاشت

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود نوشت :  آمریکا مقدار 8200 تن گندم به عنوان کمک بلاعوض در اختیار ایران گذارده است.

محافل مطلع آمریکایی در تهران در این مورد اظهار داشتند که چون محصول گندم امسال آمریکا فراوان می‌باشد و از طرفی ایران به غلات از جمله گندم احتیاج دارد بدین جهت موافقت نامه ای در این خصوص بین دولت آمریکا و  ایران به امضا رسیده است و به موجب آن قرار شده است دولت آمریکا مقدار 8200 تن گندم به عنوان کمک بلاعوض در اختیار دولت ایران بگذارد تا به بعضی از زارعین کشور که در مواقع بیکاری به کارهای عمرانی ده می‌پردازند به عوض مزد داده شود بدین معنی که دولتمردان به جای آن که به کارگران دستمزد بپردازند معادل آن گندم به آنان بدهد تا مصرف خود و بستگانشان را تامین نمایند.

 

رئیس دانشگاه به سوئیس رفت

 ساعت ۱۱ صبح امروز کمیسیون روسای دانشکده ها با حضور آقایان معاون و مدیر کل دانشگاه در محل دبیرخانه تشکیل گردید.

 در ساعت ۶ بعد از ظهر امروز شورای دانشگاه برای مذاکره پیرامون آیین نامه انتظامی تشکیل می گردد. احتمال می رود آیین نامه انتظامی کادر آموزشی امشب در جلسه شورای دانشگاه تصویب شود و برای مطالعه به هیئت دولت تسلیم گردد.

 امروز سخنگوی دانشگاه گفت دکتر فرهاد رئیس دانشگاه تهران در ساعت دو بعد از نیمه شب دیشب برای عیادت همسر خود که در یکی از بیمارستان های سوئیس بستری است به آن کشور عزیمت کرد ، احتمال می رود دکتر فرهاد از سوئیس به کشور آلمان مسافرت کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.