22 بهمن 1340

22 بهمن 1340

شرط ارسنجانی برای مشروطیت و انتخابات آزاد!/مستبدین در دوره مشروطیت مصدر امور شدند!/چستر باولز با نخست وزیر دیدار و مذاکره کرد/اظهار امیدواری نسبت به موضوع اصلاحات ارضی/یادداشت روزنامه انگلیسی درباره اصلاحات ارضی/ارز تحصیلی کسانی که استحقاق ندارند قطع می شود

شرط ارسنجانی برای مشروطیت و انتخابات آزاد!

ارسنجانی، وزیر کشاورزی، گفت: مشروطیت و انتخابات آزاد فقط با سرنگون شدن فئودالیته امکان پذیر است.

امروز وزیر کشاورزی در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: انقلاب مشروطیت ایران یک انقلاب سیاسی بوده است. این انقلاب به علت آن که فئودالیته از ایران برنیفتاده بود، به صورت انقلاب اجتماعی درنیامد و توفیقی که باید نیز حاصل نشد.

فرض کنیم دولت یک انتخابات صد درصد بیطرف انجام دهد و در آن کوچکترین دخالتی نکند، وقتی سه چهارم وکلا باید از دهاتی بیرون بیایند که در دست فئودال ها است، بقیه وکلا اگر از بین بهترین طبقات شهرنشین انتخاب شوند، چه کاری می توانند پیش ببرند؟ پس من باید به آقایان روشنفکران بگویم برای این که انقلاب مشروطیت ایران یک انقلاب اجتماعی شود، باید فئودالیته از طریق اجرای قانون اصلاحات ارضی از بین برود. تا فئودالیته هست دمکراسی معنی ندارد.

فکرش را بکنید یکی از شرایط این که کسی بتواند سناتور بشود این است که مالک باشد!

محاضری که بر خلاف قانون اصلاحات ارضی معاملاتی انجام داده اند تحت تعقیب قرار می گیرند.

وضع رعایای ایران مانند دوران ایلخانان مغول است.

 

مستبدین در دوره مشروطیت مصدر امور شدند!

ارسنجانی، وزیر کشاورزی، همچنین در یک مصاحبه رادیویی گفت: اگر اصلاحات ارضی اجرا بشود، با تکثیر تولید و افزایش قدرت خرید دهقان تاثیر مستقیم و غیرمستقیم در زندگی کارگران، صاحبان صنایع، تجار، کسبه شهری دارد و به طور کلی رونق اقتصادی مملکت را باعث می شود و سیر و گردش پول را تسریع می کند، همین طور باید از جنبه سیاسی و جنبه اجتماعی تاثیر اجرای قانون اصلاحات ارضی در امور مملکت صحبت بشود.

اشخاصی که در ایران از فئودالیته استفاده کردند و می کنند با افکار نسل جوان این مملکت و نسل روشنفکر مملکت بچه های تازه این مملکت که درس خوانده و دنیا را دیده اند و می خواهند این امتیازات را حذف کنند مواجه می شوند. آن ها طبعا با این ها دشمن می شوند و آن ها را مورد اتهام قرار می دهند. همه ایرانی ها می دانند که انقلاب مشروطیت سایر ممالک دنیا به دست طبقه متوسط کلا و تماما انجام نشد. در تمام ممالک نتیجه انقلابات مشروطیت از بین رفتن فئودالیته بود و امتیازات مالکین بزرگ را از بین می برد. متاسفانه در ایران کسانی که مشعل دار دوره استبداد و حقوق فئودالی دوره استبداد بودند، در دوران مشروطیت موفق شدند جبه های خودشان را با لباده های مشروطه طلبان عوض کنند. همان قیافه های استبدادی در دوره مشروطیت دائر مدار امور شدند.

نگاه کنید به لیست کسانی که بعد از مشروطیت در ایران مصدر امور و مصدر کار بودند؛ کسانی که در دوره استبداد تیول دار و اقطاع دار بودند؛ کسانی که مملکت را در دست خودشان منحصر کرده بودند، امتیازات در دست آن ها بود، مردم را گچ می گرفتند و بند می انداختند، همان ها غالبا در دوره مشروطیت از طریق انتخابات وارد مجلس شدند. از طریق انتخابات صنفی یا انتخابات عمومی وارد شدند، دو مرتبه حکومت را به دست خودشان گرفتند.

اسامی کسانی که بلافاصله بعد از مشروطیت در ایران صدراعظم بودند به خاطر بیاورید، مشاغل این ها را در دوره استبداد هم به خاطر بیاورید، ببینید مشروطیت ایران عبارت از تغییر اسمی حکومت ایران بود، همان اشخاص با همان لباس، با همان عقاید، در دوره مشروطیت حکومت را به دست گرفتند. چطور شد که در دوره مشروطیت ایران فئودال ها باز توانستند مصدر کار بشوند، آن ها از راه انتخابات از راه مجلس موفق شدند.

پس عملا مجلس شورای ملی ایران در دست خانواده های محدود فئودال در تمام ایران بود. این ها از راه مجلس حکومت را به دست می گرفتند، از راه حکومت ادارات و مسئولین اداری مملکت را در اختیار خودشان قرار می دادند. من تعجب می کنم از جوان هایی که امروز دم از انتخابات آزاد و مجلس ملی می زنند و تصور می کنند تا وقتی قدرت فئودالیته در ایران مضمحل نشده، تا وقتی دهقان استقلال اقتصادی و سیاسی پیدا نکرده، تا وقتی از نظر رای تحت تاثیر و نفوذ مالک و مباشر است بتوان انتخابات آزاد کرد.1

 

چستر باولز با نخست وزیر دیدار و مذاکره کرد

چستر باولز، مشاور رئیس جمهور آمریکا، دیشب در ضیافت وزیر امور خارجه شرکت کرد و امروز پس از حضور در سازمان برنامه به ورامین رفت.

مشاور کندی امروز بعدازظهر نیز با ارسنجانی، وزیر کشاورزی، ملاقات می کند و پیرامون برنامه اصلاحات ارضی اطلاعاتی به دست می آورد.

مشاور رئیس جمهور آمریکا در امور آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین بعدازظهر دیروز به اتفاق هولمز، سفیر کبیر آمریکا در تهران، در کاخ نخست وزیری با علی امینی، نخست وزیر، دیدار و ملاقات کرد و مذاکراتی پیرامون مسائل مورد علاقه ایران و آمریکا به عمل آورد.

صبح امروز نیز وی در سازمان برنامه حضور یافت و با مهندس اصفیا ملاقات کرد. در این ملاقات دکتر فرمانفرمائیان، معاون اقتصادی و مالی سازمان برنامه، دکتر گودرزی، معاون نخست وزیر و دبیر کل شورای عالی اداری کشور، و چند تن دیگر از روسای سازمان برنامه حضور داشتند. در این جلسه باولز ضمن آشنایی با مقامات سازمان برنامه، اطلاعاتی پیرامون فعالیت و اقدامات سازمان برنامه در گذشته کسب کرد.

همچنین در ملاقات امروز، که نزدیک دو ساعت طول کشید، در مورد برنامه سوم و فعالیت های عمرانی آینده کشور نیز اطلاعاتی در اختیار باولز گذاشته شد.

سپس مشاور کندی به اتفاق جولیوس هولمز، سفیر کبیر آمریکا، به ورامین و ری رفت و از طرح های آبادانی و پروژه های عمرانی مناطق مزبور دیدن کرد.

احتمال دارد چستر باولز فردا از سد کرج بازدید کند و یا به بندرعباس مسافرت کند.

 

اظهار امیدواری نسبت به موضوع اصلاحات ارضی

«کیهان» نوشت: بنا به اظهار یک مقام موثق، باولز نسبت به اوضاع ایران و بخصوص موضوع اصلاحات ارضی خوشبین است و این موضوع را در مذاکرات دیروز خود با آقای نخست وزیر اعلام داشت.

چستر باولز دیروز به نخست وزیر تاکید کرد که دولت ایران اطمینان داشته باشد که اگر برنامه های اصلاحی ایران ادامه یابد و اصولا تا آن حد که ایران قدرت جذب کمک داشته باشد آمریکا به این کشور کمک خواهد کرد.

 

یادداشت روزنامه انگلیسی درباره اصلاحات ارضی

روزنامه «نیودیلی» چاپ انگلیس در شماره اخیر خود مقاله ای درباره اصلاحات ارضی ایران منتشر کرده است.

این روزنامه نوشته است که متاسفانه همکاری مالکین با کمونیست ها در مبارزه با دولت حقیقت دارد و چرا باید این گونه مالکین اینقدر کوته بین باشند که برای نابود کردن کشورشان دست اتحاد به کمونیست ها بدهند، در حالی که این مالکین خوب می دانند که در یک رژیم کمونیستی، تمام املاک از دست مالکین گرفته می شود و دیگر غرامتی به آن ها پرداخت نمی گردد.

 

ارز تحصیلی کسانی که استحقاق ندارند قطع می شود

امروز سخنگوی وزارت فرهنگ گفت: به زودی از اعتبار و محل ارز افرادی که به ناحق ارز دولتی استفاده می کنند دبستان هایی در دهات ایران افتتاح خواهد شد.

تصمیم وزارت فرهنگ این است که با تجدید نظر دیگر در موضوع ارز تحصیلی دانشجویان و قطع ارز عده ای که استحقاق دریافت آن را ندارند آموزشگاه هایی در دهات ایران بگشاید و با این طریق برای افتتاح مدارس جدید ابتدایی در دهات ایران به اعتبارات کمتری احتیاج خواهد بود. با احتسابی که به عمل آمده است از محل قطع ارز یک نفر یک دبستان در ده گشایش می یابد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.