21 بهمن 1340

21 بهمن 1340

دولت در مورد اصلاحات ارضی دچار تردید نشده است/ عکس العمل خوب در آمریکا نسبت به اصلاحات ارضی در ایران!/ ساختمان جنوب شهر تغییر داده می شود/ دانشسراهای مقدماتی منحل می شود/ درهای دانشگاه باز می شود/ دولت به دنبال فروش کارخانجات زیان ده به مردم!/ مشاور رئیس جمهور آمریکا در تهران چه می کند؟!/ آخرین خبرها و شایعات درباره ترمیم کابینه/ رجال عصر پهلوی که صاحب املاک بزرگ بودند!

دولت در مورد اصلاحات ارضی دچار تردید نشده است

علی امینی، نخست وزیر، خطاب به مالکین املاک مزروعی گفت: دولت در مورد اصلاح ارضی دچار تردید نشده است. به مالکین توصیه می کنم طرز فکرشان را عوض کنند و دست از طومارسازی بردارند.

خواهش می کنم مذهب را با سیاست مخلوط نکنید. شما وقتی اقتضا داشته باشد قانون را محترم می شمارید و در مواقع دیگر به آن اهمیت نمی دهید.

از فرزندان مالکین تقاضا می کنم اولیای خود را نصیحت کنند.

 

عکس العمل خوب در آمریکا نسبت به اصلاحات ارضی در ایران!

دیشب چستر باولز، مشاور رئیس جمهور آمریکا، در فرودگاه مهرآباد گفت: برنامه اصلاحات ارضی ایران عکس العمل بسیار خوبی در واشنگتن داشته است. مقامات ایرانی با شروع تقسیم اراضی دست به اقدام شهامت آمیزی زده اند.

 

ساختمان جنوب شهر تغییر داده می شود

به دنبال ویرانی های محلات شوش، رزم آرا، سید ملک خاتون مقامات شهرداری اعلام کردند ساختمان جنوب شهر تغییر داده می شود.

سیل قریه رحیم آباد را ویران کرده و 200 نفر بی خانمان شده اند.

شهرداری برای نجات بازار از خطر سیل با کیسه های شن سنگربندی کرد.

 

دانشسراهای مقدماتی منحل می شود

طبق دستور وزیر فرهنگ دانشسراهای مقدماتی در سراسر کشور منحل می گردد. از سال تحصیلی آینده کلاس های تربیت معلم جانشین دانشسراهای مقدماتی خواهد شد.

برای انتخاب معلم در دهات از فارغ التحصیلان سیکل اول پسران و ششم ابتدایی دختران استفاده خواهد شد.

 

درهای دانشگاه باز می شود

روزنامه «اطلاعات» نوشت: با تصویب مقررات و آئین نامه های جدید در شورای دانشگاه درهای دانشگاه باز می شود.

برای این که دانشگاه مجددا شروع به کار کند قرار است مقررات جدیدی وضع گردد و این کار حتمی است. در این مقررات، موادی گنجانیده خواهد شد که نظیر حوادث اخیر در محیط دانشگاه اتفاق نیفتد.

در نظر است آئین نامه انتظامی استادان و دانشجویان هر چه زودتر تهیه و تصویب گردد و به مرحله اجرا گذاشته شود.

 

دولت به دنبال فروش کارخانجات زیان ده به مردم!

«خواندنی ها» در شماره امروز خود نوشت: این روزها بار دیگر جسته و گریخته شنیده می شود کارخانجات نساجی دولتی را می خواهند بفروشند یا به عبارت صحیح تر، می خواهند بخرند. مگر نه این است که این روزها غالب کارخانجات نساجی، حتی از نوع مدرن و ملی و خصوصی آن زیان می دهند و یا لااقل سودی نمی رسانند تا چه رسد به دولتی هایش که گویی اصولا برای زیان رسانیدن به دولت و سود دادن به عده ای به وجود آمده، پس این کدام عقل حسابگری است که می خواهد در چنین وضع و موقعی کارگاه بلع پول و کارگر اعصاب خردکن برای کیسه خالی و مغز تهی خود تهیه نماید؟!

هم اکنون کارخانجات نساجی به علت دست زیاد که در نتیجه عدم مطالعه و عشق و حرص به وام به وجود آمده و فزونی عرضه بر تقاضا که لازمه آن است نه تنها برای صاحبان و اداره کنندگانش، بلکه برای دولت و وزارت کار و صنایع و بازرگانی و بانک هایش به صورت مشکلی بزرگ درآمده که مانند بهمنی در بهمن ماه هر آن بر قطر و حجم و عظمت و سرعت سقوط و خطر و زیان وجودش افزوده می شود.

این مشکل تنها منوط به نداشتن بازار و نبودن خریدار پولدار نیست، فقدان کارگر متخصص و از همه مهم تر دلسوز خاصه تورم کارمندان و کارگران بیکار و سربار و در عین حال خرابکار نیز هست که حتی بعد از فروش و تعطیل کارخانه و مرگ و به خاک سپردن صاحب آن هم نه تنها خودشان از وراث آن ها، بلکه وراثشان نیز از وراث وراث آن ها دست بر نمی دارند و در همه حال خود را در تمام منافع با صاحبان آن شریک می دانند بدون این که هیچ یک از زیان ها و مسئولیت ها نصیبی برای خود قائل باشند؛ در نتیجه اگر کارخانجات نساجی را برای پیکر دولت یک بیماری بدانیم و در عمل همین طور هم هست، فروش این کارخانه ها و انتقال آن به مردم بمنزله انتقال این بیماری به آن ها است؛ مثل این که ما میکروب بیماری را از خود دور کنیم و به جان دیگر برادران و فرزندانمان بیندازیم.

 

مشاور رئیس جمهور آمریکا در تهران چه می کند؟!

«بامشاد» نوشت: چستر بولز، مشاور مخصوص رئیس جمهوری آمریکا، مدت دو یا سه روز در تهران توقف خواهد کرد. مشاور کندی در هنگام اقامت به حضور شاه خواهد رسید و با امینی، نخست وزیر، و قدس نخعی، وزیر خارجه، مذاکرات مفصلی به عمل خواهد آورد. هولمز، سفیر کبیر آمریکا در تهران، نیز در کلیه این مذاکرات شرکت خواهد داشت.

 

آخرین خبرها و شایعات درباره ترمیم کابینه

«پیغام امروز» نوشت: مسئله سفارت قدس نخعی صحبت از کناره گیری یکی دو وزیر دیگر و ترمیم کابینه را به میان آورده است. در این بین صحبت از استعفای وزیر بازرگانی نیز در میان است با ترمیم کابینه گفته می شود برای وزارت دارایی نیز وزیر جدید تعیین می شود.

محافل سیاسی تهران معتقدند این تغییرات پیش از پایان سال جاری صورت می گیرد.

 

رجال عصر پهلوی که صاحب املاک بزرگ بودند!

«خواندنی ها» نوشت: هنوز هیچ یک از مقامات دولتی نمی دانند بزرگترین مالک امروزی ایران چه کسی است؛ چون درآمد املاک ملاک است نه وسعت املاک و تعداد قراء و قصبات.

یکی از سفرای اسبق ایران را بزرگترین مالک اطراف تهران به حساب می آورند و یکی از وزرای اسبق دارایی را نیز در زمره مالکینی می دانند که درآمد او از املاک واقع در حومه تهران سرسام آور است.

در اطراف شهر تهران عده زیادی از رجال در حکم خرده مالک محسوب می شوند و مقدار سهم آن ها چند سیر و نیم دانگ و تا حدودی یک دانک می باشد و البته قانون جدید شامل حال آن ها نمی شود.

یدالله دهستانی، نماینده سابق مجلس سنا که در زمره مالکین بزرگ شهریار و ساوجبلاغ محسوب می شود، چند سال قبل تمام املاک خود را بین فرزندان خود تقسیم کرد و چیزی برای خود باقی نگذاشت. بهاء الدین کهبد، نماینده اسبق مجلس شورای ملی، در کرج املاک متعدد دارد و قسمتی از زمین های خود را هم به یکی از روسای سابق مجلس شورای ملی برای دامداری اجاره داده است.

همسر فتح الله فرود، شهردار سابق تهران، در ساوه و اطراف صاحب املاک زیاد می باشد و یکی از سپهبدان بازنشسته که مدت زمانی نماینده مجلس سنا بود، در گرمسار و ورامین املاک متعدد دارد که تماما مشمول لایحه قانونی جدید می شود.

در انتخابات مجلس شورای ملی هیچ کاندیدایی جز با موافقت سپهبد نامبرده و جلب نظر او نمی تواند از حوزه انتخابیه گرمسار و ورامین توفیق پیدا کند؛ زیرا اکثریت آراء که به صندوق ها سرازیر می شود متعلق به کشاورزان دهات او است.

دادستان سابق دیوان عالی کشور نیز بالاتر از گرمسار و اطراف دامغان و سمنان بیش از 20 پارچه آبادی در ملکیت خود دارد.

ناگفته نماند اغلب املاک مزبور به ارث مالکین فعلی رسیده بود و البته جمعی از مالکین نیز بعد از شهریور 1320 به خرید املاک در نقاط مختلف دست زده اند که البته هویت آن ها روشن و معلوم است.

البته تا چند سال قبل که کشت خشخاش آزاد بود به وضوح بزرگترین مالک ایران مشخص بود و به آسانی ممکن بود او را معرفی کرد و درجه ثروت و درآمد او را تعیین نمود؛ زیرا از روی فروش تریاک به وزارت دارایی مقدار پولی که در عرض سال از صندوق دولت دریافت می کرد نشانه این بود چه مقدار درآمد دارد.

اینکه گفته شده بود سردار فاخر حکمت در ردیف مالکین بزرگ ایران می باشد صحیح نیست چون در طی سال های اخیر سردار فاخر حکمت قسمت اعظم املاک و مستغلات فارس و تهران خود را فروخت و اکنون نمی توان او را مالک بزرگ دانست، ولی یکی از روسای سابق قوه مقننه در یکی از شهرهای متصل به قم، یعنی محلات، صاحب املاک متعدد می باشد. طبق یک آمار دقیق جمع کل مالکین بزرگ ایران که کمتر از ده پارچه آبادی ندارند در حدود 550 نفر می باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.