20 بهمن 1340

20 بهمن 1340

به دنبال از بین رفتن فئودالیسم هستیم ولی موافق اقدامات دولت نیستیم/نگرانی از سازش آمریکا و شوروی بر سر ایران!/چرا آمریکا کمک موثر نمی کند؟!/روابط بحرانی میان ایران و شوروی/500 میلیون فرانک اعتبار برای ایران/سعید نفیسی برای همیشه ایران را ترک کردکمونیست ها صدای فارسی رادیو آمریکا را خاموش کردند!

به دنبال از بین رفتن فئودالیسم هستیم ولی موافق اقدامات دولت نیستیم

عبدالله والا در شماره امروز «تهران مصور» نوشت: ما معتقدیم آن کس باید وزیر بشود که بهتر بتواند امور مربوطه را اداره کند؛ آن کس باید وکیل گردد که از حمایت و پشتیبانی واقعی مردم برخوردار باشد؛ آن کس باید سفیر شود که بهتر از دیگران منافع و مصالح کشور را حفظ و حراست کند.

آن چه که ما آرزوی انجام و تحقق آن را داریم و طبقه جوان و روشنفکر مملکت نیز به دنبال آن می باشند و عدم رضایت عمومی نیز از تسامح مسئولین امور در این باره به مرحله غیرقابل انکار و غیرقابل تحملی رسیده است، از بین رفتن فئودالیسم می باشد. پس چه شده است که تاکنون نتوانسته ایم با روش دولت امینی موافقت تام و تمام داشته باشیم؟ و به کلیه اعمال او صحه بگذاریم؟ زیرا کارهای انجام گرفته هنوز نتوانسته به تقاضاهای اصلی ملت پاسخ کافی بدهد و اگر در این باره روش انتقادآمیزی پیش گرفته ایم، فقط و فقط از نظر رعایت اصول و حفظ سنن بوده است و این نباید موجب گله کسانی گردد که برای تامین اغراض خصوصی خود و تسکین جاه طلبی های شخصی به دنبال امینی به راه افتاده اند.

اگرچه ما معتقدیم که قوانین و مقررات فرع بر وجود مملکت و کشور است، ولی تا وقتی که رژیم مشروطه در ایران برقرار است، رعایت قوانین و اصول اساسی باید بر نظریات شخصی و افکار خصوصی مقدم باشد و احترام آن بر همه واجب، بلکه الزامی است؛ خواه روزنامه نگار باشد یا وزیر مسئول و به همان اندازه که انجام اصلاحات و تحقق خواست های مردم را طالب هستیم، به حفظ قوانین و اصول نیز تعصب شدید می ورزیم.

 

نگرانی از سازش آمریکا و شوروی بر سر ایران!

«تهران مصور» نوشت: شایعه سازش آمریکا و شوروی در خارج از ایران به هر صورتی جلوه گر شده باشد در میان برخی از طبقات مردم ایران نگرانی خاصی ایجاد کرده است. این نگرانی بیشتر از نظر آن است که مبادا آمریکا ایران را وجه المصالحه کوبا و یا نقاط دیگر قرار داده و این کشور را به دامن روس ها رها کند.

شایعه سازش آمریکا و شوروی چند ماه قبل هنگام ملاقات کندی و خروشچف در وین نیز انتشار یافت و این دومین بار در دوره زمامداری کندی است که چنین شایعه ای بر سر زبان ها می افتد.

بسیاری از طبقات مختلف مردم که سوابقی در راه مبارزه با کمونیسم دارند سخت در هراس اند؛ زیرا معتقدند ممکن است دولت آمریکا در راه این سازش ایران را تنها بگذارد و به دام کمونیسم رهایش سازد.

برخی برای این شایعه قرائن و دلایلی نیز ارائه می دهند. یکی از این قرائن مقالات جراید آمریکا است که حملات همه جانبه ای علیه ایران می نمایند و نمونه آن مقاله شماه اخیر مجله تایم است. همین محافل تعطیل سرویس فارسی رادیو صدای آمریکا را نیز دلیل دیگری می شمارند.

البته قرائن دیگری هم برخی از محافل ابراز می دارند و ما بدون این که آن دلایل را ذکر کنیم معتقد نیستیم که چنین سازشی صورت گرفته و یا در آینده صورت خواهد گرفت. سازش آمریکا و شوروی به آن صورتی که ایجاد نگرانی کرده نه صحیح است نه عملی.

ممکن است در برخی از موارد کلی توافق های موقتی میان آمریکا و شوروی صورت گیرد، ولی نه تنها ایران را بر اثر یک سازش به دامن کمونیسم رها نخواهند کرد، بلکه در صورت بروز حادثه ای، طبق تعهدات خود بر روی ایران تا پای جنگ نیز پافشاری خواهند کرد. آمریکا در ایران میلیون ها دلار خرج کرده و مزایایی در زمینه کلی سیاست خاورمیانه به دست آورده است و معقول به نظر نمی رسد که پس از این همه تلاش و پیروزی نسبی بر حریفان دیگر میدان را خالی کند؛ به ویژه آن که جدایی ایران از صف غرب مرز نفوذ کمونیسم را تا خلیج فارس به عقب می برد و در آن صورت تمام نواحی خاورمیانه و نزدیک در معرض خطر کمونیسم قرار خواهد گرفت.

 

چرا آمریکا کمک موثر نمی کند؟!

«تهران مصور» در ادامه این تحلیل آورده است: محافلی که از اوضاع ایران نگران اند سوال می کنند پس دلیل چیست که آمریکا در کار خود سرگردان است؛ اگر از دولت ایران حمایت می کند، چرا از کمک موثر مالی دریغ می نماید؛ اگر موافق ایران است، چرا سرمقالات بسیاری از جراید آمریکا جنبه مخالفت شدید «همه جانبه» علیه ایران دارد؛ اگر آمریکا با ایران است، چرا برادر کندی به خاطر چند دانشجوی جبهه ملی و یا احیانا توده ای از آمدن به ایران خودداری می کند و چند چراهای دیگر.

ولی با وجود همه این اظهار نظرها نمی توان از نتیجه ای که بر اثر حوادث اول بهمن در زمینه مناسبات ایران و شوروی به وجود آمد غافل بود. این حوادث به هر علت و به دست هر کس برپا شده باشد یکی از نتایج آن ایجاد شکاف بیشتر میان ایران و شوروی بوده تا آن جا که گفته می شود پکوف به عنوان اعتراض ممکن است ایران را ترک گوید و دیگر به ایران مراجعت نکند.

 

روابط بحرانی میان ایران و شوروی

اکنون ایران و شوروی بحرانی ترین مراحل روابط خود را می گذرانند. دلیل این موضوع را از نظر طرفین می توان به شرح زیر خلاصه نمود:

 1. از طرف شوروی
 • اعتراض به دیده شدن اتومبیل های سفارت شوروی در اطراف دانشگاه
 • امضای قرارداد ترانزیتی میان ایران و افغانستان
 • سفر هیئت های نفتی آمریکا به تهران
 • شایعه اجرای اصلاحات ارضی با همکاری کارشناسان آمریکایی و اسرائیلی
 • سفر نخست وزیر به آلمان برای دریافت کمک
 • احتمال پیوستن ایران به بازار مشترک اروپا

      2. از طرف ایران

 • حمله شدید رادیوهای کمونیستی به مقامات دولتی و دولت دکتر امینی
 • تحریک دانشجویان ایرانی و خارجی در مورد حوادث اخیر
 • حملات خروشچف به دولت ایران و پیمان سنتو در جریان بیست و دومین کنگره حزب کمونیست شوروی.

«تهران مصور» در پایان نتیجه گرفت: بدین ترتیب در شرایط فعلی تصور این که آمریکا ایران را رها کرده و به دام کمونیسم بیندازد معقول به نظر نمی رسد، اما این امکان وجود دارد که خروشچف به منظور به کرسی نشاندن تز خود در مورد همزیستی مسالمت آمیز و عقب راندن مخالفان این همزیستی نهایت کوشش را برای جلب بیشتر آمریکا بنماید. در آن صورت نیز تصور نمی رود جز در چهارچوب امور بازرگانی و احیانا معامله و تعویض قدرت در چند نقطه غیرمهم دنیا سازش یا همکاری موثری صورت گیرد.

 

500 میلیون فرانک اعتبار برای ایران

«تهران مصور» نوشت: با آمدن هانری فور، مدیر کل وزارت اقتصاد ملی فرانسه، به تهران و شرفیابی به حضور شاهنشاه و ملاقات با نخست وزیر، مقدمه مذاکرات اقتصادی ایران و فرانسه شروع شده است.

مقامات اقتصادی فرانسه موافقت کرده اند اعتباری به مبلغ 100 میلیون دلار معادل 500 میلیون فرانک جدید فرانسه به منظور اصلاحات کشاورزی و امور عمرانی در اختیار ایران بگذارند.

گفته می شود نخست وزیر ایران هنگام مسافرت خود به اروپا سه روز نیز به طور رسمی مهمان دولت فرانسه بوده و در همین مورد مذاکره خواهد کرد.

 

سعید نفیسی برای همیشه ایران را ترک کرد

«تهران مصور» نوشت: سعید نفیسی، استاد دانشکده ادبیات ایران که سال گذشته دوران بازنشستگی او آغاز شد، برای همیشه ایران را ترک کرد.

استاد سعید نفیسی، که 183 کتاب به زبان فارسی نوشته و چاپ کرده، از پرکارترین و مطلع ترین استادان دانشگاه تهران بود.

او بیش از 57 کتاب که هنوز به چاپ نرسیده نوشته و هم اکنون چند جلد کتاب او در زیر چاپ است.

سعید نفیسی در 23 مجله و روزنامه کشور از سال 1280 شمسی تا سال گذشته مقاله می نوشت و در اغلب از جراید اروپایی و آسیایی نیز مقالات وی چاپ می شود.

سعید نفیسی پس از فروش کتابخانه و خانه شخصی اش، به پاریس رفته و در حومه پایتخت فرانسه خانه ای جهت سکونت خود و خانواده اش خریداری کرده است.

 

کمونیست ها صدای فارسی رادیو آمریکا را خاموش کردند!

«تهران مصور» در گزارشی نوشت: پس از 4015 روز جنگ رادیویی بین صدای آمریکا و رادیو مسکو، سرانجام کمونیست ها پیروز شده، صدای آمریکا را خاموش کردند!

در آوریل 1949، صدای آمریکا نخستین برنامه فارسی خود را که به مدت نیم ساعت بود، بر روی شش فرستنده کوتاه و متوسط پخش کرد.

هم اکنون که بخش فارسی رادیو آمریکا قطع شده، گفتارهایی که در واشنگتن تهیه می شود به تهران می فرستند تا از رادیوهای ایران پخش شود.

دولت آمریکا برای پخش فارسی صدای آمریکا سالانه سه میلیون تومان بودجه تعیین کرده بود که به مصرف می رسید. به موجب اطلاعیه رسمی آمریکا، روس ها برای خفه کردن بخش فارسی صدای آمریکا همه ساله بین 5 تا 6 میلیون تومان خرج می کنند.

مقارن تعطیل قسمت فارسی صدای آمریکا، شوروی یک ایستگاه رادیویی دیگر علیه ایران در صوفیه بلغارستان به وجود آورده که به زودی شروع به کار می کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.