تولید مجموعه الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه اولین بار در ایران
مراسم رونمایی از مجموعه الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه برگزار شد

تولید مجموعه الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه اولین بار در ایران

در مراسم رونمایی از مجموعه الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه، موسی حقانی با اشاره به اینکه نشریات قدیمی به تعیمق پژوهشهای تاریخی منجر می‌شود، تولید مجموعه‌هایی نظیر این مجموعه را کاری ملی خواند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، دوشنبه 16 بهمن 1396، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مراسم رونمایی از مجموعه الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه به همت موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران برگزار شد.

در این مراسم، که با تلاوت آیات قرآن آغاز شد، ضمن نمایش بخشهایی از مستند «رد پای روباه» که به زودی عرضه خواهد شد، به گوشه‌ای از فعالیتهای موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در حوزه تصویری و الکترونیکی اشاره شد و سپس فرید قاسمی، دکتر موسی حقانی و در پایان مهندس یوسفی از اهمیت تولید مجموعه الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه و کارایی و ویژگیهای آن سخن گفتند.

بازخوانی مطبوعات قدیم از هدررفت سرمایه جلوگیری می‌کند

فرید قاسمی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه تاریخ و کتابداری، سخنان خود را با تمرکز بر اهمیت تولید مجموعه الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه آغاز کرد و گفت: یکی از دلایلی که نسل در پی نسل از صفر شروع می‌کند بی‌خبری از پیشینه‌های تاریخی است. این در حالی است که کارهای کارشناسی در لابه‌لای روزنامه‌های قدیمی گم شده است و توجه به آنها از هدررفت سرمایه جلوگیری می‌کند.

این نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ تاکید کرد: ما تاریخ را دست کم گرفته‌ایم. روزنامه‌ها و مجلات قدیم انباشت کار کارشناسی و فکری‌اند و این ذخیره را نباید از دست داد. اگر دنبال تفکر و اندیشه هستیم، باید میراث ارزشمند کشور را رده‌بندی و نمایه‌سازی کنیم و در اختیار پژوهشگران قرار دهیم؛ زیرا کارهایی انجام شده که دیگران مطلع نیستند. باید دیروز را در خدمت امروز و فردا بیاوریم.

این روزنامه‌نگار پیشکسوت در پایان، با تجلیل از نرم‌افزار ارائه‌شده گفت: این کاری بنیادی است که باید صد سال قبل انجام می‌شد و امیدوارم استمرار پیدا کند.

نشریات قدیمی به تعمیق پژوهشهای تاریخی منجر می‌شود

در بخش بعدی برنامه و پس از معرفی اجمالی مجموعه الکترونیکی روزنامه وقایع اتفاقیه، موسی حقانی، مدیر عامل موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، در جایگاه سخنران قرار گرفت و با اشاره به لزوم توجه به اسناد و مطبوعات قدیمی گفت: توجه به این منابع، سرعت و عمق مطالعات و پژوهشها را بالا می‌برد.

وی با اشاره به پروژه‌ای ملی که از 21 سال پیش در این موسسه آغاز شد و ناتمام ماند، افزود: بخشی از کار منتشر شد، اما بخش عظیمی از کار باقی مانده است که در گام نخست در قالب این نرم‌افزار منتشر می‌شود و در گامهای بعدی از مراحل دیگر این کار رونمایی خواهد شد.

مدیر عامل موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران درباره اهمیت این مطبوعات گفت: اگر این رسانه‌ها در دسترس نباشند، در ارائه اطلاعات با نقصان جدی مواجهیم، اما وقتی این اسناد در کنار اسناد دیگر قرار می‌گیرد، می‌توان به روایتی متقن و کامل دست یافت.

حقانی با اشاره به مطلبی درباره ترافیک و ارائه راهکار برای آن، که در سال 1348 در یکی از نشریات آن زمان منتشر شده بود، خاطرنشان کرد: این مطالب و بررسی آنها به ما در ارائه راهکار برای چنین معضلی کمک خواهد کرد و ما را از قدم گذاشتن در راههای رفته بازمی‌دارد.

وی در ادامه افزود: در دوره مشروطه با شکوفایی مطبوعات در ایران مواجهیم. مجموعه نشریاتی که در دوره مشروطه در اختیارمان هست بیانگر دیدگاه‌ها و ‌فعالیتهای سیاسی احزاب و افراد است. و با خواندن این نشریات بسیاری از ناگفته‌ها در تاریخ معاصر کشور برایمان روشن می‌شود.

مدیر عامل موسسه تاریخ معاصر ایران در بخش پایانی سخنان خود از افراد یا موسساتی که به مطبوعات تاریخی دسترسی دارند دعوت کرد برای غنای این پروژه ملی با موسسه همراهی کنند و همچنین از انتشار مجموعه الکترونیکی نشریه «خواندنیها»، که دربرگیرنده مطالب خواندنی نشریات دوران پهلوی است، در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

مجموعه الکترونیکی مطبوعات دوره قاجار در راه است

مهندس یوسفی که از سوی شرکت «آتی‌سازان پارت فاخر» در این مراسم حضور داشتند، پس از پایان یافتن سخنان دکتر موسی حقانی، به‌اجمال به معرفی ویژگیهای فنی مجموعه الکترونیکی نشریه وقایع اتفاقیه اشاره کردند و پس از آن، با حضور مدیر عامل موسسه مطالعات تاریخ معاصر و جمعی از پژوهشگران و دست‌اندرکاران این موسسه، از این اثر فاخر رونمایی شد.

 

مجموعه الکترونیکی نشریه وقایع اتفاقیه نخستین‌بار در ایران با همکاری موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و شرکت آتی‌سازان پارت فاخر طراحی شده است. این مجموعه الکترونیکی دربرگیرنده شمارگان کامل نشریه از سال 1267 تا 1277ق با قابلیت اتصال عنوان به مقاله و امکان جست‌وجوی سریع و پیشرفته در عناوین و متن مقالات است. از بخشهای دیگر این مجموعه می‌توان به گالری عکس روزنامه یادشده اشاره کرد که توضیحاتی نیز ضمیمه آن شده است. گفتنی است مجموعه الکترونیکی نشریه وقایع اتفاقیه یک بسته از مجموعه بسته‌های مطبوعات دوره قاجار است که در مراحل بعدی رونمایی خواهند شد.

 

مراسم رونمایی از آرشیو الکترونیکی نشریه وقایع اتفاقیه دوشنبه 16 بهمن 1396 در سالن اجتماعات ساختمان شماره 2 بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برگزار شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.