27 دی ماه 1340

27 دی ماه 1340

نمایندگان مجلس و سنا با علم به نامشروع بودن به اصلاحات ارضی رای داده اند!/دستور نخست وزیر برای تقلیل هزینه ها/چاه نفت سیروس هنوز فوران می کند/دانشجویان در یازدهمین روز اعتصاب

نمایندگان مجلس و سنا با علم به نامشروع بودن به اصلاحات ارضی رای داده اند!

وزیر کشاورزی امروز گفت : کسانی که می ترسند مجلس اصلاحات ما را تصویب نکند باید بدانند مجلسی که بر خلاف منافع 15 میلیون نفر رای بدهد به وجود نخواهد آمد.

ارسنجانی وزیر کشاورزی در مورد دستخط مرحوم آیت الله بروجردی مبنی بر مخالف بودن قانون اصلاحات ارضی با شرع انور اسلام اظهار داشت : مرحوم آیت الله بروجردی که خود من از علاقمندان و پیروان و مقلدین آن مرحوم بوده ام این دستخط را 15 شعبان 1379 مرقوم فرموده اند ، چندی پس از رسیدن این دست خط به رئیس مجلس شورای ملی یعنی آقای سردار فاخر حکمت و پس از آن که فرد فرد نمایندگان و سناتورها از آن اطلاع یافته اند قانون از تصویب دو مجلس گذشته است و  آقایانی که در مجلس به قانون اصلاحات ارضی رای دادند از دستخط آیت الله بروجردی اطلاع داشتند.

در این جا سوال می کنم نمایندگان مجلس و سنا که همه به مرحوم آیت الله بروجردی علاقمند و معتقد بوده اند چرا به چنین قانونی رای داده اند ، به هر صورت این قانون وسیله آن ها با وجود اطلاع از نامه مرحوم آیت الله بروجردی تصویب شده و آقایان در حالی به این قانون رای داده اند که مرحوم آیت الله بروجردی آن را خلاف شرع می دانسته اند. پس همه آن ها مرتکب خلاف شرع شده اند من در این جا چه تقصیری دارم.

آقایان با علم و اطلاع و با توجه به این که رعایت حکم آیت الله بروجردی بر تمام شیعیان واجب بوده است قانونی را تصویب کرده اند و حالا من اگر این قانون را اجرا نکنم در مقابل قانون اساسی مسئول هستم!

ما فقط قانون را اصلاح کرده ایم نه پیشنهاد دهنده آن بوده ایم و نه تصویب کننده آن، مخالفین مانند معاویه قرآن ها را سرنیزه می کنند!

 

دستور نخست وزیر برای تقلیل هزینه ها

امروز علی امینی نخست وزیر طی بخشنامه ای دستورات تازه ای درباره تقلیل هزینه و کسر کردن مخارج وزارتخانه ها داده است.

در این بخشنامه نخست وزیر مسئولین تنظیم بودجه را متوجه مشکلات مالی دولت نموده و متذکر شده است که توقعات و مخارج وزارتخانه ها نباید موجب فشار زیاد به خزانه کشور گردد.

هزینه های زائد باید حذف گردد  و هزینه های اداری به حداقل ممکن تقلیل یابد. بودجه متعادل فقط در اثر توجه مسئولین بودجه و کسر کردن هزینه های زائد ممکن است به وجود آید.

فردا روسای حسابداری ها با نخست وزیر ملاقات می کنند و نخست وزیر شخصا به روسای حسابداری دستوراتی درباره تعدیل بودجه می دهد.

 

چاه نفت سیروس هنوز فوران می کند

چاه شماره دو سیروس در خلیج فارس که غروب روز دوشنبه به یک طبقه از گاز و نفت رسید همچنان در حال فوران است.

سه کشتی شرکت ایران پان امریکن در اطراف چاه مشغول مراقبت هستند تا از نزدیک شدن کشتی ها به محل چاه ممانعت کنند زیرا هم اکنون اطراف چاه و روی آب را قشری از نفت فرا گرفته و بی احتیاطی ممکن است منجر به مشتعل شدن نفت و آتش گرفتن چاه بشود.

شرکت آیپک دو نفر از کارشناسان مهار کردن چاه های دیوانه نفت را از آمریکا احضار کرده و این دو نفر به زودی به تهران وارد خواهند شد و از تهران مستقیما به جزیره خارک عزیمت می کنند تا برای مهار کردن چاه اقدام نمایند.

 

دانشجویان در یازدهمین روز اعتصاب

امروز دانشجویان سال اول دانشسرایعالی وارد یازدهمین روز اعتصاب خود شدند. نمایندگان دانشجویان تبریز نیز به دانشسرایعالی تهران آمده اند.

دانشجویان سال اول دانشسرایعالی تبریز نیز از رفتن به کلاس خودداری کرده اند.

نمایندگان دانشجویان دانشسرایعالی تبریز اعلام کردند : « امروز دیگر دانشجو نمی تواند آلت دست عده ای بدخواه قرار گرفته و بازیچه این و آن گردد.»

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.