26 دی ماه ۱۳۴۰

26 دی ماه ۱۳۴۰

تمام دستگاه های وزارت کشاورزی بسیج شد/هیچ جای دنیا مثل ایران نیست که محرومین همیشه محروم بمانند!/چاه نفت سیروس به نفت رسید!/طرح مالکیت آپارتمان/کار شهرداری تنها جمع آوری پوست پرتغال نیست!/تعداد مسکن تهران در سال 1340/وزیری که با اکثر کارهای دولت مخالف بود!/اگر صداقت دارید همزمان با تقسیم املاک مقامات و مزایا را نیز تقسیم کنید!

تمام دستگاه های وزارت کشاورزی بسیج شد

پس از تایید قانون اصلاحات ارضی از طرف شاه برای اجرای قانون در مراغه تمام دستگاه های وزارت کشاورزی بسیج شد.

از روز ششم اسفند مقررات قانون اصلاحات ارضی در مراغه قابل اجرا است.

در مراغه از طرف وزارت کشاورزی اعلامیه ای خطاب به مالکین انتشار یافت و اعلام شد : اگر مالکین مراغه تا چهل روز دیگر از تسلیم اظهارنامه خودداری کنند به پرداخت صدهزار ریال جریمه محکوم می شوند.

اقدامات مربوط به اجرای قانون اصلاحات ارضی در مراغه «طرح پیش آهنگ » نام گرفت.

 

هیچ جای دنیا مثل ایران نیست که محرومین همیشه محروم بمانند!

علی امینی نخست وزیر دیروز در کانون لیسانسیه های راه آهن گفت :

در هیچ جای دنیا مانند ایران افراد محرومی وجود ندارند که همیشه هم کار بکنند و هم محرومیت داشته باشند.

 

چاه نفت سیروس به نفت رسید!

امروز اطلاع حاصل شد که چاه شماره 2 سیروس واقع در خلیج فارس که حفاری آن توسط شرکت نفت پان امریکن انجام می گیرد به منبعی از نفت و گاز برخورد کرده و هم اکنون نفت با شدت از آن فوران می کند.

کارشناسان مهار کردن چاه نفت از تهران و آمریکا برای مهار کردن چاه به خلیج فارس اعزام شدند.

 

طرح مالکیت آپارتمان

بعد از ظهر دیروز جلسه شورایعالی اقتصاد به ریاست علی امینی نخست وزیر و با حضور کلیه اعضا در کاخ نخست وزیری تشکیل گردید،در این جلسه تصمیم گرفته شد که طرح لایحه تملک آپارتمان که در 45 ماده و 22 تبصره از طرف دبیرخانه شورای عالی اقتصاد تهیه شده و قبلا به تصویب مجلس شورای ملی رسیده است و در جریان تصویب مجلس سنا بوده است با استفاده از اختیارات دولت به مرحله اجرا گذارده شود و به این ترتیب خرید و فروش آپارتمان که در کلیه کشورهای جهان ممنوعیت داشته و در ایران در اثر نقص قانون مقدور نیست به مرحله عمل درآید.

 

کار شهرداری تنها جمع آوری پوست پرتغال نیست!

شهردار تهران اظهار داشت ما مردم را دعوت می کنیم که موسسات شهرداری را بازدید کنند و بیایند از پرورشگاه ها و بیمارستان شهرداری دیدن کنند تا بدانند که کار شهرداری فقط جمع آوری پوست پرتغال و چوب کبریت و سایر زائده هایی که برخی از ساکنین تهران از پنجره ها یا از اتومبیل به خیابان می اندازند نیست و شهرداری کارهای دیگری هم دارد که می تواند مورد توجه مردم قرار گیرد.

هزینه سالانه شهر تهران 20 میلیون تومان در سال است، شما اگر یک چوب کبریت را موقع راه رفتن به خیابان بیندازید تا مراجعت شما رفتگر حتما آن را برخواهد داشت.

 

تعداد مسکن تهران در سال 1340

در تهران 740 هزار مسکن وجود دارد که 340 هزار مسکن قابل سکونت است و در حدود 12 هزار خانه خالی در تهران یافت می شود و 52 درصد مردم تهران صاحبخانه هستند و 42 درصد آن ها مستاجرند و جالب این است که 880 آپارتمان بزرگ و خالی نیز در تهران بر جای مانده و ما بایستی به زودی خصوصیات این مساکن را با صدور شناسنامه های آن ها روشن کنیم تا رقم قطعی عوارض جدید هم به دست بیاید.

 

وزیری که با اکثر کارهای دولت مخالف بود!

« خواندنی ها » در شماره امروز خود نوشت : در این هفته دومین عضو کابینه امینی از مقام خود استعفا داد و شایعاتی که از مدت ها پیش درباره تغییر بعضی از وزیران کابینه منتشر شده بود با این استعفا به حقیقت نزدیک شد.

استعفای وزیر دارایی ظاهرا نتیجه مخالفت وی با لایحه اصلاحات ارضی است که هفته گذشته در هیئت دولت تصویب و برای تایید ملوکانه فرستاده شده است ، « روزنامه ستاره تهران » در این خصوص چنین می نویسد : به طور قطع و یقین استعفای بهنیا به مسئله لایحه اصلاحات ارضی ارتباط دارد البته وی مخالفت خود را در جلسات هیئت دولت در هفته قبل که لایحه مزبور مطرح بود علنا ابراز داشت. مخالفت بهنیا عدم رضایت نخست وزیر و وزیر کشاورزی را فراهم کرد و در آخرین جلسه که بهنیا شرکت کرد بین وی و ارسنجانی وزیر کشاورزی تصادم شدیدی روی داد.

« روزنامه بامشاد » علاوه بر مسئله اصلاحات ارضی دلائل دیگری بر استعفای وزیر دارایی برشمرده و می نویسد : « اختلاف نظرهای موجود بین وزیران کشاورزی و دارایی که از چند ماه قبل صحبت آن می شد بیگمان از علل اساسی این استعفا است اما آن چه اخیرا بیشتر نظر بهنیا را بر استعفا تقویت کرد مسئله تنظیم بودجه کل بود ، وزیر دارایی با دولت در تنظیم بودجه کل اختلاف نظرهایی داشته است ، یکی دیگر از علل اساسی استعفا پرداخت دومین پنجاه درصد از اضافه حقوق فرهنگیان بوده است.

« روزنامه صبح امروز » نیز می نویسد : بهنیا از مالیه چی های قدیمی است که با نخست وزیری از زمان تحصیل دوستی دارد و با خیلی از کارهایی که در هیئت دولت می شد مخالف بود.

 

اگر صداقت دارید همزمان با تقسیم املاک مقامات و مزایا را نیز تقسیم کنید!

« علی اصغر امیرانی » مدیر مجله « خواندنی ها » در شماره امروز این نشریه نوشت : بالاخره لایحه اصلاحات ارضی یا تقسیم املاک با تمام دست و پا شکستگی ها و نژاد از چند سرداشتنش، برای بار سوم بعد از اصلاح و تصویب مجلسین در هیئت دولت هم با اصلاحاتی روی اصلاحات سابق تصویب گردید و این اصلاح اخیر هم به عنوان نمونه از سرکچل مراغه ای ها آغاز شده و یا دارد می شود بدون این که معلوم کنند برای سرکچل مراغه ای ها بعد از این اصلاح اضطراری فکری شده یا همان طور سرشان بی کلاه خواهد ماند.

بزرگترین مزیت و شاید هم علت وجودی این لایحه را در پیش گیری از نفوذ کمونیزم می دانند متاسفانه راه هایی که تاکنون کشور را به طرف کمونیزم برده و هم اکنون نیز می برد یکی دو تا نیست که بتوان با ایجاد چنین موانعی آن ها را از بین برد. اگر هدف اصلی از بین بردن اختلاف طبقاتی و نارضایی عمومی و تعمیم عدالت اجتماعی است این املاک تنها نیست که باید از تیول مالکین عمده خارج شده بین سایر مردم محروم تقسیم شود تا فیلشان یاد هندوستان نکند مقامات هم همین طور است، قدرت ها هم همین طور است ، ثروت ها هم به همچنین ، مزایا نیز به شرح ایضا.

با تقسیم املاک ممکن است بسیاری از مالکین رعیت شوند ولی هیچ یک از رعایا مالک نخواهند شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.