25 دی ماه 1340

25 دی ماه 1340

در تدوین قانون جدید مالیات بر درآمد تسریع می شود/وزیر کشاورزی ماجرای استعفای بهنیا را شرح داد/جز در دو دوره انتخابات ها مورد قبول مردم نبوده است/اصلاحات ارضی به توشیح شاه رسید/تقاضای تبدیل قرار یک متهم/دانشجویان منتظر تصمیم نخست وزیر/بیماری مشکوک به آبله در تهران/تاسیسات نظامی کوشی تحویل ارتش ایران شد/پرداخت دومین قسط وام 200 میلیون مارکی آلمان

در تدوین قانون جدید مالیات بر درآمد تسریع می شود

« هنجی » سرپرست وزارت دارایی در مورد برنامه کار این وزارتخانه پس از استعفای بهنیا اظهار داشت : در تدوین قانون جدید مالیات بر درآمد تسریع می شود.

وی گفت : دو موضوع مهم در دستور کار ما قرار دارد یکی طرح و تنظیم قانون جدید مالیات بر درآمد و دیگری موضوع بودجه. در مورد قانون مالیات بر درآمد پس از آنکه اعلیحضرت همایونی در فرمان ملوکانه راجع به این موضوع تاکید فرمودند در تدوین قانون تسریع به عمل آمد و همان طوری که مسبوقید فصل مالیات بر درآمد ارث تنظیم و انتشار یافت و به زودی فصول بعدی هم برای اطلاع و اظهار نظر مردم انتشار خواهد یافت و بعد اصل طرح جهت تصویب دولت تقدیم هیئت وزیران خواهد شد.

من معتقدم در تدوین قانون در درجه اول مسئله دقت و مطالعه باید مورد توجه قرار گیرد و به همین علت با توجه به این مسئله کوشش خواهیم کرد که قانون مزبور زودتر تدوین شود و در معرض اطلاع عامه قرار گیرد.

موضوع دوم که موضوع روز و فوری وزارت دارایی است همان تنظیم بودجه سال 1341 می باشد.

 

وزیر کشاورزی ماجرای استعفای بهنیا را شرح داد

دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی در پایان مراسم ضیافت روز ارتش پاکستان در پاسخ به سوالاتی در مورد اصلاحات ارضی توضیحاتی درباره استعفای وزیر دارایی ارائه داد.

وی گفت : طرح اصلاحات ارضی پس از توشیح ملوکانه به موقع اجرا گذاشته خواهد شد.

شاهنشاه بیش از هرکس دیگری به تقسیم املاک علاقه دارند. اولین منطقه ای که لایحه در آن جا بمورد اجرا گذاشته خواهد شد مراغه است، زیرا در مراغه شش مالک وجود دارند که صاحب 300 ده هستند و یک نفر گروهبان  ژاندارم بوده که از شهریور 20 تا به حال در حدود 50 ده تهیه کرده است.

وزیر کشاورزی سپس گفت : مقدمات تقسیم دهات مراغه فراهم شده و شرکت های تعاونی نیز به سرعت تشکیل خواهد یافت.

ارسنجانی اظهار امیدواری کرد که کار تقسیم املاک در مراغه تا عید پایان یابد.

در ادامه ارسنجانی درباره استعفای بهنیا وزیر دارایی و امضای لایحه در جلسه هیئت وزیران گفت : آقای بهنیا با لایحه اصلاحات ارضی مخالف بود و عقیده  داشت که انجام تقسیم اراضی هنوز به موقع نیست و زود است.

در این مورد در هیئت دولت بحث های فراوان شد ، ولی ایشان قانع نشده و استعفا داد.

سه نفر دیگر از وزرا هم که لایحه را امضا نکرده اند از من تندروتر هستند و می گویند باید همه املاک را از مالکین گرفت و به دست زارعین داد.

وزیر کشاورزی گفت : من بیست سال است در این مورد زحمت می کشم و مسلما با عملی شدن اصلاحات ارضی، صفحه دیگری به تاریخ ایران افزوده خواهد شد.

 

جز در دو دوره انتخابات ها مورد قبول مردم نبوده است

ارسنجانی در ادامه اشاره ای به انتخابات گذشته نیز کرد و گفت : از بدو شروع انتخابات در ایران جز دو دوره بقیه مورد قبول مردم نبوده و یک عده از کسانی که جزء مالکین عمده بودند زارعین خود را به پای صندوق آرا آورده اند و به این ترتیب وکیل  مردم شده اند باید با یک فکر اساسی تعدیل ثروت نمود تا همه به حقوق و وظائف خود آشنا گردند ما اجرای عدالت نمی کنیم بلکه قوانین موجود را کامل تر می نمائیم.

 

اصلاحات ارضی به توشیح شاه رسید

خبر دیگر این که وزیر کشاورزی امروز در انجمن مطبوعات خارجی در تهران توشیح قانون اصلاحات ارضی را از طرف شاه اعلام کرد و گفت : قانون اصلاح ارضی از امروز به اجرا در آمد.

مالکین ایران از امروز تا یک ماه دیگر وقت دارند که از میان دهات خود یکی را برای خود انتخاب کنند.

ارسنجانی گفت : علت انتخاب مراغه این بود که مالکین این منطقه بدترین مالکین ایران هستند و تا دو ماه پیش کشاورزان را شلاق می زدند.

اگر در ظرف این مدت مالک اقدامی نکرد، مامور اصلاح یک ده از دهات مالک برای او انتخاب می کند و بقیه دهات را به دولت بر می گرداند. اعتراض مالک به قیمت تعیین شده در یک کمیسیون از 5 وزیر و سه متخصص رسیدگی می شود و رای کمیسیون قطعی است.

 

تقاضای تبدیل قرار یک متهم

دادستان دیوان کیفر با تقاضای تبدیل قرار سرتیپ نویسی متهم ردیف او پرونده شیلات موافقت کرده و آن را به دادگاه فرستاده است.

دادگاه دیوان کیفر اگر با این تقاضا موافقت کند سرتیپ نویسی با سپردن کفیل یا وثیقه مقرر از طرف دادگاه از زندان آزاد خواهد شد.

سرتیپ نویسی چندی قبل از دادگاه تقاضا کرده بود تا صدور رای دیوانعالی کشور در مورد تقاضای متهمان شیلات قرار قبلی وی تبدیل شده و از زندان آزاد گردد ولی دادگاه با این تقاضا موافقت نکرده بود چون سرتیپ نویسی پرونده اتهامی دیگری مربوط به خرید برنج در یکی از شعب بازپرسی دیوان کیفر داشت.

 

دانشجویان منتظر تصمیم نخست وزیر

امروز نیز دانشجویان سال اول دانشسرایعالی که برای دریافت کمک هزینه تحصیلی دست به اعتصاب زده و از رفتن به کلاس خودداری کرده اند در محوطه دانشسرایعالی اجتماع کردند.

در اجتماع امروز چند تن از دانشجویان پیرامون خواسته های خود صحبت کردند، یکی از نمایندگان دانشجویان گفت : از آن جا که ما به قول و گفته های نخست وزیر اعتماد داریم و ایشان روز گذشته به ما اظهار داشتند برای ترتیب پرداخت کمک هزینه روز پنجشنبه کمیسیونی با حضور وزرای دارایی و فرهنگ تشکیل می دهیم و پرداخت کمک هزینه را به تصویب می رسانیم. ما نیز از هرگونه تظاهرات شدید خودداری کرده و به طور آرام از رفتن به کلاس های خود امتناع می کنیم و در انتظار اتخاذ تصمیم کمیسیون مزبور می مانیم.

امروز از نخست وزیری اطلاع داده شد که « علی امینی » نخست وزیر مشغول مطالعه در مورد خواسته های دانشجویان دانشسرایعالی و پرداخت کمک هزینه تحصیلی آنان می باشد و هنوز تصمیم قطعی در این مورد از طرف وی اتخاذ نشده است.

 

بیماری مشکوک به آبله در تهران

دیروز در محافل بهداشتی شایعه شد که یک نمونه  بیمار مبتلا به آبله در تهران دیده شده است.

بر اساس گزارش « روزنامه اطلاعات » بیمار مشکوک به آبله  از شاگردان دبیرستان دارالفنون بوده و فعلا برای تشخیص قطعی بیماری آبله، یا آبله مرغان در اختیار بنگاه پاستور گذاشته شده است.

بهداری آموزشگاه ها در کلیه دبستان ها و دبیرستان ها شاگردان را تلقیح می کند، دانشجویان دانشکده پزشکی نیز برای مبارزه با آبله مجهز شده اند.

 

تاسیسات نظامی کوشی تحویل ارتش ایران شد

امروز طی مراسمی که در کوشی در ساحل دریاچه رضائیه به عمل آمد ژانرال جان هیدن رئیس هیئت مستشاری کمک های نظامی آمریکا در ایران تاسیسات کامل نظامی جدید کوشی را از طرف مردم ایالات متحده آمریکا به تیمسار سپهبد فریدون کوششی فرمانده سپاه سوم ارتش شاهنشاهی ایران تحویل داد.

تیمسار سرلشکر غلامحسین دیلمی استاندار رضائیه و بسیاری از مقامات عالیرتبه کشوری و لشکری در این مراسم حضور داشتند و از تاسیسات مزبور دیدن کردند.

با قطع نوار سه رنگ پرچم ایران توسط تیمسار سپهبد کوششی فرمانده سپاه سوم در حقیقت فعالیت های ساختمانی تاسیسات که ماه ها توسط حدود 300 کارگر ایرانی ساخته شده بود پایان یافت ، ساختمان تاسیسات مزبور در تیرماه 1338 آغاز شده بود.

تاسیسات نظامی کوشی در ساحل غربی دریاچه رضائیه در استان آذربایجان ساخته شده است و هزینه آن که بالغ بر 550 میلیون ریال می شود جزء قسمتی از برنامه کمک های نظامی آمریکا در ایران می باشد.

 

پرداخت دومین قسط وام 200 میلیون مارکی آلمان

« روزنامه کیهان » نوشت : امروز یک مقام از سازمان برنامه به خبرنگار ما اظهار داشت : تلگراف رسیده از آلمان حاکیست که پرداخت قسط دوم از وام 200 میلیون مارکی دولت آلمان به ایران به تصویب نهایی رسید و افزود که سازمان برنامه می تواند از این پس از این وام استفاده کند.

طبق شرایط دریافت و پرداخت این وام سازمان برنامه باید بر اساس مخارج اجرایی طرح هایی که دولت آلمان قبول کرده است برای آن ها وام بدهد، تقاضاهای خود را به بانک «کرویت انشتالت سور لیدراف بال» ارسال دارد تا پس از بررسی مبلغ درخواست شده به حساب بانک مرکزی سازمان برنامه واریز گردد.

مبلغ تصویب شده دومین قسط از وام موافقت شده 200 میلین مارکی دولت فدرال آلمان می باشد که قرار است صرف اجرای طرح های آبیاری از سد سفید رود گردد. مدت این وام 15 سال و بهره آن 3 تا 75/3 درصد می باشد. پرداخت اقساط وام مذکور شش سال بعد از دریافت و به صورت مارک شروع خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.