24 دی ماه ۱۳۴۰

24 دی ماه ۱۳۴۰

مخالفت با اصلاحات ارضی باعث استعفای وزیر دارایی شد/نکات مهم لایحه جدید اصلاحات ارضی/فرهنگستان ایران دوباره تاسیس می شود/قرارداد بیمه فرهنگیان تغییر می کند/هدف قانون جدید مالک شدن زارع است!/نخست وزیر با پرداخت کمک هزینه موافقت کرد/ثروت  های بزرگ ایران باید تعدیل شود

مخالفت با اصلاحات ارضی باعث استعفای وزیر دارایی شد

« روزنامه اطلاعات » نوشت : امروز خبرنگار ما کسب اطلاع کرد که استعفای بهنیا از وزارت دارایی قطعی شد و امینی استعفای وی را پذیرفت.

علت عمده استعفای بهنیا از کابینه، مخالفت با لایحه اصلاحات ارضی بوده است که از نظر دولت اجرای آن در مرحله کنونی دارای اهمیت درجه اول است.

بهنیا از ابتدای طرح لایحه اصلاحات ارضی چه از نظر مسائل مالی مربوط به اجرای آن و چه در مورد مواد لایحه عدم موافقت هایی داشته است از این رو هنگامی که لایحه در جلسه روز سه شنبه دولت تصویب شد بدون آن که آن را امضا کند، استعفای خود را تسلیم داشت.

اکنون نخست وزیر مشغول مطالعه درباره انتخاب وزیر جدید دارایی می باشد.

نخست وزیر نیز با حضور در وزارت دارایی گفت : اختلاف من با آقای بهنیا یک اختلاف اصولی بود یا باید دولت می رفت یا ما از همکاری با ایشان محروم می شدیم در هر حال من با نهایت تاسف با استعفای ایشان موافقت کردم.

گفتنی است نخست وزیر با قبول استعفای وزیر اقتصاد شخصا امور این وزارتخانه را به عهده گرفته است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد : « بهنیا که مدتی مدیر بانک فرانسه و ایران بود و پست های مختلفی در وزارت دارایی داشت نماینده تمایلات دست راستی ها در مقابل ارسنجانی وزیر کشاورزی است.»

 

نکات مهم لایحه جدید اصلاحات ارضی

« اطلاعات » در گزارشی دیگر نوشت : دولت در انتظار توشیح قانون جدید اصلاحات ارضی است تا بلافاصله ترتیب اجرای آن را بدهد. قانون اصلاحات ارضی پس از آن که به توشیح شاه رسید برای اطلاع عموم به طور کامل منتشر خواهد شد و بلافاصله وزارت کشاورزی اقدامات خود را در منطقه مراغه آغاز خواهد کرد.

در ماده اول قانون اصلاحات « زراعت ، زارع ، گاوبند، برزگر ، کارگر کشاورزی، رئیس خانوار ، خانوار ، مالک ، ده یا قریه ، زمین آیش ، مرتع ، بیشه یا قلمستان باغ میوه » از نظر قانونی تعریف شده است.

در ماده دوم نوشته شده که حداکثر مالکیت کشاورزی هر شخص در تمام کشور یک ده ششدانگ خواهد بود ، بعد اشاره شده که مالکینی که بیش از یک ده دارند می توانند یکی را به میل خود برای خود انتخاب کنند و بقیه مطابق مقررات قانون تقسیم شود. بعد به موجب پنج تبصره وضع کسانی که دارای املاک دانگی و پراکنده هستند و املاک وقف شده مشخص شده است.

در ماده سوم مستثنیات از مقررات ماده دوم ذکر شده که شامل باغات میوه و قلمستان هایی که عرصه و اعیان آن ها متعلق به مالک باشد با حقابه معموله به ملکیت مالک باقی خواهد ماند. همچنین کلیه اراضی که از طریق زراعت مکانیزه بدون شرکت زارع و به وسیله کارگر کشاورزی مورد بهره برداری واقع شده باشد مادامی که به این ترتیب مورد بهره برداری است از مقررات ماده دوم مستثنی است.

به موجب ماده چهارم از تاریخ تصویب قانون انتقال یا فروش مازاد بر آن چه که طبق مواد 2 و 3 قانون به هر شخص تعلق می گیرد ممنوع است و به موجب ماده بعدی از تاریخ اجرای قانون چنان چه در نتیجه هر گونه عقد و معامله مجموع املاک متعلق به هر شخصی از حداکثر آن چه که طبق این قانون مجاز گردیده تجاوز کند مازاد به رایگان در اختیار سازمان  اصلاحات ارضی برای تقسیم قرار می گیرد ولی اگر از طریق انتقال قهری باشد مازاد طبق مقررات این قانون خریداری و تقسیم خواهد شد.

از تاریخ تصویب این لایحه کلیه نقل و انتقالات ممنوع است ، مالک حق ندارد زارعین را که هنگام تصویب قانون در اراضی او اقامت دارند اخراج کند ، قیمت اراضی ظرف ده سال از طرف دولت به مالک پرداخت می شود و بهای اراضی به اقساط پانزده ساله به مالکین داده می شود.

اگر زارعی نیز از کشت و کار خودداری کند زمین از ید او خارج می شود.

 

فرهنگستان ایران دوباره تاسیس می شود

اداره کل نگارش وزارت فرهنگ درصدد برآمده است که در سال تحصیلی آینده واژه های درسی را طبقه بندی و کتب درسی را تعویض کند  و برای انجام این وظیفه علمی و مهم وجود موسسه علمی فرهنگستان که صلاحیت انتخاب و تعیین لغات و اعلام خاص را دارد لازم به نظر رسید و به قرار اطلاع در جلسه دیشب هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزیر فرهنگ تصویب نامه ای صادر گردید و به زودی فرهنگستان ایران فعالیت نوینی را آغاز خواهد کرد.

فرهنگستان ایران در سال 1314 شمسی تاسیس شد و در سال 1317 با تغییراتی در ترکیب اعضای آن تقویت گردید و تا سال 1324 جلسات آن ادامه داشت ، بعدها به علت فوت عده ای از اعضای موثر چند سالی تعطیل گردید. در سال های 1337 و 1338 به موجب دو تصویب نامه دولت اعضای جدید انتخاب شدند ولی تصویب نامه های مزبور اجرا نشد و فرهنگستان به صورت تعطیل باقی ماند.

 

قرارداد بیمه فرهنگیان تغییر می کند

معاون وزارت فرهنگ با بیان این که « قرارداد بیمه فرهنگیان تغییر می کند » اظهار داشت : بدهی شرکت بیمه پرداخت می شود و وزارت فرهنگ مشغول مذاکره است تا فرهنگیان نیز از شرایط قرارداد بیمه کارمندان دولت استفاده کنند.

 

هدف قانون جدید مالک شدن زارع است!

ارسنجانی وزیر کشاورزی امروز طی مصاحبه ای اظهار داشت : هدف قانون جدید مالک شدن زارع است و قانون قبلی برای تثبیت اساس مالکیت های بزرگ وضع شده بود.

وقتی قانون اصلاحات ارضی اجرا شود تاریخ مملکت به دو قسمت قبل از اصلاحات ارضی و بعد از آن تقسیم خواهد شد!

یک سلسله اصلاحات باید بشود ما قدرت مقابله با پیشرفت زمان را نداریم ، ما جزیره ای جدا از دنیا نیستیم و پیشرفت های دنیا در ما موثر است. به هر صورت اگر یک درصد احتمال عدم موفقیت در این کار می رفت اقدام به این کار نمی کردیم.

به نظر من در راه اجرای قانون از جانب مالکین اشکالی ایجاد نخواهد شد و اگر بعضی ها اخلال کنند همان هایی هستند که اتحادیه کشاورزی هم که جمع مالکین است آن ها را از خود طرد کرده است.

 

نخست وزیر با پرداخت کمک هزینه موافقت کرد

با تعیین وقت قبلی ساعت ده صبح امروز سه نفر از نمایندگان دانشسرای عالی با نخست وزیر ملاقات کردند ، در این ملاقات که 20 دقیقه به طور انجامید نمایندگان دانشجویان تقاضا و خواسته های خود را در مورد پرداخت کمک هزینه و تعهد دبیری و خدمت در وزارت فرهنگ به اطلاع نخست وزیر رسانیدند و تقاضا کردند که هر چه زودتر به کار آنان رسیدگی شود.

نخست وزیر گفت : همان طور که دانشجویان اطلاع دارند وضع مالی مملکت چندان رضایت بخش نیست و ما احتیاج به صرفه جویی داریم ولی ما همیشه در نظر داشته ایم به دانشجویان دانشسرایعالی که از شهرستان ها برای ادامه تحصیل به تهران می آیند کمک کنیم، روز پنجشنبه آینده کمیسیونی به اتفاق وزیر دارایی و وزیر فرهنگ خواهیم داشت و در این کمیسیون به وضع شما رسیدگی می کنیم و ترتیبی می دهیم که به دانشجویان کمک هزینه پرداخت شود.

 

ثروت  های بزرگ ایران باید تعدیل شود

رادیو لندن دیشب درباره موضوع اصلاحات ارضی ایران گزارشی از مطبوعات انگلیس منتشر ساخت.

رادیو لندن گفت : موضوع اصلاحات ارضی در سرخط روزنامه های انگلیس این هفته مقام شامخی را احراز نموده است.

روزنامه لیبرال گاردین عقیده دارد علی امینی نخست وزیر ایران یکی از ثروتمندترین ملاکین کشور است معذلک وی با این لایحه مخالفتی ننموده و گفته است که وی با تقسیم املاک خود و توزیع آن ها میان زارعین مخالفتی ندارد و به اجرای این طرح کمک خواهد کرد.

گاردین ضمن پیش بینی در این باره که شاه بلادرنگ این لایحه را توشیح خواهد کرد به خوانندگان خود تذکر می دهد که در ماه نوامبر شاه ایران مقدار زیادی از دارایی خود را که معادل 47 میلیون لیره بود در سازمان بنیاد پهلوی وقف کرد تا از این طریق به مردم مستمند و مستحق کمکی بشود!

روزنامه نیودیلی می نویسد شاه ایران در مدت سلطنت خود اموال خویش را به ارزش 72 میلیون پوند یعنی بیش از 15 میلیارد و 400 میلیون ریال به مردم بخشیده است ولی ثروتمندان ایران تاکنون از این اقدام شخص اول مملکت پیروی نکرده اند.

از سوی دیگر ضرورت زمان ایجاب می کند که ثروت های بزرگ تعدیل شود  به همین سبب دولت کنونی ایران تصمیم گرفته است با اجرای قانون اصلاحات ارضی مالکان بزرگ را به پیروی از اقدام شاه وادار سازد.۱

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.