23 دی ماه ۱۳۴۰

23 دی ماه ۱۳۴۰

لایحه اصلاحات ارضی یک انقلاب بدون خونریزی است/اسرائیل را به رسمیت شناخته ایم/وزیر دارایی استعفا کرد/حضور نخست وزیر در وزارت فرهنگ/دلیل جالب نخست وزیر برای موفقیت کارهای وزارت فرهنگ!/گام های بلندی در راه صنعتی کردن کشور برداشته ایم!/کشمکش دولت و مطبوعات/تعطیلی سه روزنامه طی دو هفته/همه فسادها به مکتب دار می رسد!/پیش حاکمیت دف زن و شمشیر زن یکی است!

لایحه اصلاحات ارضی یک انقلاب بدون خونریزی است

علی امینی نخست وزیر در ملاقات با خبرنگاران خارجی گفت : لایحه اصلاحات ارضی یک انقلاب بدون خونریزی است.

اقدام ما بهترین قدمی است که این دولت انجام داده است، این لایحه در حقیقت یک انقلاب بدون خون ریزی است که مقدمه اصلاحات دیگر خواهد بود، دولت با تمام قوا این لایحه را اجرا خواهد کرد.

 

اسرائیل را به رسمیت شناخته ایم

نخست وزیر در پاسخ سوال یکی از خبرنگاران در مورد روابط ایران و اسرائیل نیز گفت : ما اسرائیل را به صورت دوفاکتو به رسمیت شناخته ایم و دیگر موضوع تازه ای برای شناسایی اسرائیل پیش نیامده است.

روابط ایران با شوروی تغییری نکرده ولی ایران همیشه حاضر است اختلافات خود را با همسایگان حل کند.

وزرای بازداشت شده، بیگناه نیستند و دستگاه قضایی مشغول تکمیل تحقیقات است.

در مورد شط العرب [اروند رود ] عده ای مشغول مطالعه هستند و امیدوارم این مسئله حل شود.

قرارداد ترانزیتی ایران و افغانستان به نفع هر دو طرف است ، نمایندگان ایران در مورد امکان شرکت ایران در بازار مشترک مشغول مطالعه هستند.

بار دیگر می گویم که مردم موافق انتخابات به شکلی که در گذشته انجام شد نیستند و تا محیط مناسبی برای انتخابات آزاد پیش نیاید، انتخابات شروع نخواهد شد.

 

وزیر دارایی استعفا کرد

از بامداد امروز بهنیا وزیر دارایی در وزارتخانه حاضر نشد.

« روزنامه اطلاعات » در این زمینه نوشت : به قرار اطلاع وزیر دارایی استعفای خود  را به نخست وزیر تسلیم کرده و به همین علت از صبح امروز در وزارت دارایی حضور به هم نرسانیده است.

این خبر از منابع موثق وزارت دارایی تایید گردید ، در مورد قبولی یا عدم قبولی استعفای وزیر دارایی تا آخر وقت امروز اطلاع رسمی به دست نیامد.

کارهای وزارت دارایی طبق معمول امروز هم زیر نظر هنجی معاون وزارت دارایی انجام گرفت و آن قسمت از کارهایی که به عهده شخص وزیر دارایی بود راکد ماند. ملاقات هایی که قبلا برای امروز پیش بینی شد نیز به علت استعفای وزیر دارایی انجام نگرفت.

 

حضور نخست وزیر در وزارت فرهنگ

ساعت ده صبح امروز علی امینی نخست وزیر در وزارت فرهنگ حضور یافت و با درخشش در باره وضع دانشسرایعالی گفت و گو کرد.

این مذاکرات تا ساعت یازده به طول انجامید سپس به دستور نخست وزیر معاون و مدیران کل فرهنگ استان ها که برای شرکت در کنفرانس به تهران آمده اند در دفتر وزیر فرهنگ حضور یافتند و امینی پیرامون سازمان ادارات آن وزارتخانه و وظایفی که به عهده دارند با آن ها مذاکره کرد.

 

دلیل جالب نخست وزیر برای موفقیت کارهای وزارت فرهنگ!

امینی ضمن سخنان خود گفت : امروز که برای ملاقات خصوصی با وزیر فرهنگ به وزارت فرهنگ آمدم باغ خلوت و محیط منظم وزارت فرهنگ را نشانه نظم و ترتیب و توفیق کامل در کارها یافتم و بسیار خوشحالم که قسمتی از برنامه دولت که مربوط به فرهنگ بوده است انجام گردیده است قبلا باغ وزارت فرهنگ را بیکاره ها پر کرده بودند.

مردم باید بدانند که مسئولین امر فداکاری می کنند و شما باید در استان ها برنامه دولت را به نحوی که به نفع مردم و مملکت باشد انجام دهید، مردم باید اعتقاد پیدا کنند که مسئولین امر از صبح تا شام کار می کنند و فداکاری می نمایند و این فداکاری از حدود توانایی اشخاص عادی خارج است.

 

گام های بلندی در راه صنعتی کردن کشور برداشته ایم!

صبح امروز مهندس تقی سرلک وزیر صنایع و معادن طی یک مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت : در نتیجه ثبات سیاسی و آرامش و امنیت کشور در چند سال اخیر دستگاه وزارت صنایع و معادن گام های بلندی در راه صنعتی کردن مملکت برداشته است، در گذشته دولت راهنمایی کارخانه های دولتی و همچنین خرید بلاواسطه و نصب و مدیریت آن ها را عهده دار بود ولی اکنون کوشش دولت بیشتر متوجه کمک به دستگاه های تولیدی خصوصی است.

 

در ظرف سه سال اخیر غیر از سرمایه های داخلی که در رشته های مختلف صنعتی مملکت به کار افتاده مبالغ هنگفتی نیز سرمایه خارجی از طرف شرکت های آمریکایی، آلمانی ، ایتالیایی، فرانسوی و سوئیسی وارد کشور شده است و به طور کلی به استثنای صنایع نفت ، راه آهن، شیلات و دخانیات و آجر پزی متجاوز از 52 میلیارد ریال سرمایه در راه ایجاد و تقویت صنایع کشور به کار افتاده است.

 

کشمکش دولت و مطبوعات

« خواندنی ها » در شماره امروز خود نوشت : با این که مسئله انتخابات و خودداری دولت از تشکیل مجلس هنوز اهمیت خود را در مطبوعات و محافل سیاسی از دست نداده، کشمکشی که بین دولت و مطبوعات آغاز شده روزنامه ها را تا حدود زیادی از توجه به مسئله انتخابات بازداشته است.

« پیغام امروز » در همین زمینه می نویسد : حوادث روز دارد به تدریج روی مسائل مهم تر را می پوشاند و در روزهای اخیر کمتر در مطبوعات کشور نام از قانون اساسی و حراست آن به میان می آید گویی کار حراست از قانون اساسی به پایان رسیده است!

« روزنامه بامشاد » نیز موضوع را از نقطه نظر دیگری بررسی کرده و می نویسد : اگر در دو مجلس را بستند و صدای کسی درنیامد برای این بود که این دو مجلس هیچ کدام نماینده ملی نبود و اگر بود هیچ قدرتی نمی توانست حتی یک روز آن را فلج کند. همان طور که دو حزب ملیون و مردم را ملت استقبال نکرد و اگر کرده بود هیچ نیرویی نمی توانست بساط آن ها را برچیند و اگر جلوی فعالیت علنی آن ها را می گرفت فعالیت زیر زمینی خود را شروع می کردند و بالاخره حالا که نوبت به روزنامه ها رسیده خطری که موجودیت ما را تهدید می کند از جانب دولت نیست از جانب ملت است که احتمال دارد ما را تنها بگذارند.

آن که باید به ما کمک کند ملت است ...و اگر ملتی که مجلس نخواست و درش را تخته کردند حزب نخواست و بساطش را جمع کردند روزنامه هم نخواهد ما چه می توانیم کرد؟

 

تعطیلی سه روزنامه طی دو هفته

طی دو هفته گذشته سه روزنامه صبح توقیف شدند و دو روزنامه دیگر به علت قطع آگهی های دولتی و بحران مالی قطع خود را کوچک تر کردند ، عده ای از روزنامه نگاران به دنبال توقیف روزنامه ها و بحرانی که از نظر آگهی های دولتی دامنگیر مطبوعات شده به نمایندگی انجمن مطبوعات با نخست وزیرملاقات کردند.

« روشنفکر » در این باره می نویسد : « در ملاقاتی که نمایندگان کانون روزنامه نگاران با نخست وزیر به عمل آوردند معلوم شد که دولت و دستگاه های دولتی نیز اخیرا مطالعاتی راجع به وضع کلی مطبوعات در ایران کرده اند و کم و بیش به این نتیجه رسیده اند که باید تصفیه ای در امر مطبوعات به عمل آید حتی آقای امینی ابراز تمایل کردند که جامعه مطبوعات نیز در این تصفیه با دولت همکاری کند.

به قرار اطلاع به دنبال این ملاقات نخست وزیر نامه ای به انجمن مطبوعات نوشته و طی آن ضمن اظهار تردید نسبت به صلاحیت بعضی از اعضای انجمن خواسته است که تصفیه ای در مطبوعات به عمل آید.

 

همه فساد ها به مکتب دار می رسد!

« علی اصغر امیرانی » در ستون « بدون روتوش » امروز مجله « خواندنی ها » با اشاره به اظهارات اخیر وزیر دادگستری که گفته است : « مکتب فسادی که از زمان جنگ به این طرف در ایران باز شده به وسیله عده معدودی است که در تمام کشور از سیصد نفر تجاوز نمی کند » نوشت : این مکتب سیصد نفری هم در اصل از سی چهل نفر مکتب دار منشعب شده و آن سی نفر هم از سه چهار نفر سرمکتب مشتق چونان که فعل ها همه مشتق ز مصدر است!

با آن که شاهنشاه صریحا در مورد عدم تبعیض در اجرای عدالت فرموده اند « عدلیه باید طوری باشد که اگر من هم خواستم اعمال نفوذ کنم نتوانم » و با آن که دولت مبارزه با فساد عملا تمام حامیان روئین تن و مصونیت دار این مکتب را از مدارس بیرون ریخته و با این کار اقتداری مافوق قانون بدون به کار بردن باتون به دست آورده معهذا هنوز نتوانسته و نخواهد توانست نه تنها به یکی از آن چند نفر سر مکتب و مکتب دار بلکه به یکی از نزدیکان نزدیکان آن ها بگوید بالای چشمت ابرو است.

هنوز در نظر این دولت شرکت هایی امثال شرکت ملی نفت و شرکت بیمه ایران معصومند و کسانی چون مهندس اشراقی و دکتر مهران مانند نخست وزیرشان پاک آمده اند و پاک رفته اند.

فسادکاران و متعدیان گیاهان هرزه ای هستند که اگر آفتاب دولت و باغبان حکومت به آن ها نتابد و از آنان حمایت نکنند محال است زیر قدم های کوبنده مردم هر قدر هم پابرهنه باشند سرکوب و لگد مال نشوند.

 

پیش حاکمیت دف زن و شمشیر زن یکی است!

هنوز اجتماع ما مدافع و متجاوز را به یک چشم نگاه می کند، هنوز به نظر هیئت های حاکمه ما، دف زن و شمشیر زن دارای یک مقام هستند ، هنوز کسی که نجات دهد با کسی که غرق کند در نظر دولت های ما یکی است و هنوز دستگاه ها و سازمان های دولتی نه تنها روزنامه نویس حق نویس را تهدید می کنند بلکه روزنامه نویس کاسه لیس را هم تشویق و تایید می نمایند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.