21 دی ماه 1340

21 دی ماه 1340

اجرای اصلاحات ارضی از اواسط هفته آینده/گزارش خبرگزاری های خارجی از اصلاحات ارضی در ایران/دانشسرایعالی منحل می شود/معاونین و مدیران کل سابق وزارت فرهنگ احضار شدند/طرحی که از ایران به کابل برده شد!/استقبال ویژه از پادشاه و ملکه دانمارک که در سر راه خود کمتر از یک ساعت در ایران توقف می کنند!/میزان صادرات و واردات ایران و انگلیس در سال 1961

اجرای اصلاحات ارضی از اواسط هفته آینده

قانون اصلاحات ارضی که در جلسه فوق العاده سه شنبه هیئت وزیران به تصویب رسیده بود دیروز توسط علی امینی نخست وزیر امضا شد و برای توشیح شاه به رامسر ارسال گردید. بدین ترتیب انتظار می رود که از اواسط هفته آینده قانون برای اجرا آماده شود و بلافاصله اجرای آن آغاز گردد.

« اطلاعات » نوشت : پس از توشیح قانون، وزیر کشاورزی شخصا اجرای آن را در مراغه زیر نظر خواهد گرفت. وزیر کشاورزی از چندی قبل دستور داده بود که در مراغه مقدمات اجرای قانون فراهم شود. روی این اصل دو ماه پیش هیئتی مرکب از چند نفر از کارمندان وزارت کشاورزی که به کار آمارگیری وارد بودند به مراغه اعزام گردیده و در آن جا اطلاعات کافی در مورد دهات و مالکین و مالکین مشمول قانون تنظیم کرده اند. به همین جهت اکنون وزارت کشاورزی برای اجرای قانون در مراغه کاملا مجهز است. در نقاط دیگر که لازم شود قانون اجرا گردد قبلا مامورین برای به دست آوردن اطلاعات لازم به آن محل اعزام خواهند شد.

« اطلاعات » در ادامه آورده است : در مورد تقسیم املاک خوزستان چنان که وزیر کشاورزی گفته است نحوه خاصی پیش بینی شده است، باید دانست در خوزستان املاک خالصه اول آباد و سپس تقسیم خواهد شد.

املاک خوزستان اکثرا متعلق به دولت است و اراضی آن خالصه است ولی در عین حال برای به کار گماشتن آن عده ای از کارگران بازنشسته شرکت ملی نفت که مایل به کار زراعی باشند در قانون پیش بینی هایی شده است و حتی عده ای از کشاورزان و کارگران سایر نقاط ممکن است در صورتی که مایل باشند در خوزستان به آن ها از اراضی خالصه داده شود.

وزارت کشاورزی در ضمن در مراغه 30 شرکت تعاونی تشکیل داده و کارشناسان خارجی در تشکیل این شرکت ها با وزارت کشاورزی همکاری کرده اند.

 

گزارش خبرگزاری های خارجی از اصلاحات ارضی در ایران

آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد : « دولت ایران روز چهارشنبه این هفته با تدارک یک برنامه اصلاحات ارضی زمینه را برای درهم شکستن سیستم فئودالی ایران آماده کرد. این برنامه در وضع هزاران دهکده و دهقان ایرانی موقر خواهد بود.»

بر اساس این گزارش در ایران 45 هزار دهکده و حدود 16 میلیون نفر دهقان وجود دارد، برنامه اصلاحات ارضی با مسائل روز نظیر حق آب ، کمک مالی به دهقانان و دادن بذر به آنان مواجه است که پس از تقسیم املاک این وظایف برای مالکان قبلی توسط مقامات پروژه اصلاحات ارضی بایستی انجام شود.

یونایتدپرس نیز در گزارشی اعلام کرد : « دولت ایران اساسی ترین قدم را برای مبارزه با کمونیسم در این کشور برداشت بدین معنی که قانون انقلابی اصلاحات ارضی را که اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران خواستار اجرای آن بودند از قوه به فعل درآورد.»1

 

دانشسرایعالی منحل می شود

امروز استادان و دانشیاران و اعضای شورای دانشسرایعالی با نخست وزیر ملاقات کردند و پیشنهاد خود را در مورد الحاق دانشسرا به دانشگاه به نخست وزیر تسلیم کردند و علی امینی با چند مورد از تقاضای استادان از جمله الحاق دانشسرا به دانشگاه تهران موافقت کرد.

نخست وزیر در این مراسم گفت : شکی نیست که استقلال دانشسرای عالی و جدا شدن آن از دانشگاه تهران از آغاز کار درست نبوده و بی تامل و برخلاف مصلحت صورت گرفته است و این همه مشکلات و گرفتاری های پی در پی که در آن جا پیش می آید ناشی از همین تصمیم ناصحیح بوده است و من متاسفم که با این که پیوسته مراقب اوضاع دانشسرای عالی بوده و به جریانات آن جا به تفصیل واقف هستم به علت گرفتاری های گوناگون تاکنون موفق نشده ام که به این مشکل که به صورت یکی از مسائل مهم روز درآمده است به وجه قاطع فیصله دهم.

اکنون دیگر لازم است که این کار یکسره شود و هر چه زودتر ترتیب کار برای الحاق دانشسرای عالی به دانشگاه با نظر رئیس دانشگاه داده خواهد شد.

 

معاونین و مدیران کل سابق وزارت فرهنگ احضار شدند

« اطلاعات » نوشت : امروز کسب اطلاع شد که از طرف همایونی بازپرس دیوان کیفر دستور احضار چند نفر از معاونین و مدیران کل سابق وزارت فرهنگ صادر شد.

احضار این عده به منظور انجام تحقیقات لازم پیرامون پرونده مربوط به ساختمان های گذشته وزارت فرهنگ می باشد.

 

طرحی که از ایران به کابل برده شد!

دو نفر از اعضای هیئت افغانستان موافقتنامه ترانزیت و پرداخت ایران و افغانستان را به کابل برده اند تا آن را به نظر مقامات افغانستان رسانده و موافقت مقامات افغانستان را نسبت به آن جلب کنند.

این دو نفر روز شنبه یا یکشنبه به تهران بازخواهند گشت و سپس موافقتنامه در تهران امضا خواهد شد.

تا امضای یک قرار داد بازرگانی بین طرفین همان موافقتنامه مبادله کالا که هنگام سفر مهندس شریف امامی نخست وزیر سابق به کابل امضا شد اساس مبادلات طرفین خواهد بود.

 

استقبال ویژه از پادشاه و ملکه دانمارک که در سر راه خود کمتر از یک ساعت در ایران توقف می کنند!

ساعت یازده و نیم امشب فردریک نهم پادشاه دانمارک و اینگیرید ملکه دانمارک و یازده نفر از همراهان که برای یک مسافرت چهارده روزه عازم سیام می باشند در سر راه خود به این کشور وارد تهران می شوند و سه ربع ساعت در فرودگاه مهرآباد توقف می کنند!

در فرودگاه مهرآباد یکی از شاهپورها ، علی امینی نخست وزیر و بانو ، قدس نخعی وزیر خارجه، روسای تشریفات دربار شاهنشاهی و وزارت خارجه، اعضای سفارت دانمارک از پادشاه و ملکه دانمارک استقبال خواهند کرد.

 

میزان صادرات و واردات ایران و انگلیس در سال 1961

گزارش های وزارت بازرگانی انگلیس نشان می دهد که در ظرف یازده ماهه سال 1961 این کشور بیش از 44 میلیون لیره استرلینگ از ایران جنس خریداری کرده و این میزان یک میلیون لیره استرلینگ بیش از دوران مشابه در سال قبل است.

نفت و فراورده های نفت بالغ به 37 میلیون و 300 هزار استرلینگ از رقم کلی خرید تا آخر ماه نوامبر بوده است.

رقم خرید پنبه دو برابر شده و به سه میلیون و صدهزار بالغ شده است. رقم خرید منسوجات که قسمت عمده آن قالی است در آخر نوامبر دو میلیون و صدهزار متجاوز بود در صورتی که این رقم برای دوازده ماهه سال 1960 دو میلیون لیره بوده است و خرید میوه و سبزی ها 45 درصد بالا رفته و بیش از 500 هزار لیره استرلینگ بوده است.

در ظرف همین مدت بیش از 12 میلیون لیره استرلینگ دستگاه های مختلف صنعتی از انگلیس به ایران صادر شده است و میزان کلی آن یک میلیون لیره بیش از رقم کلی سال 1960 بوده است. از این رقم تقریبا 4/5 میلیون لیره استرلینگ دستگاه های غیر برقی بوده است.جنبه جالب افزایش سریع در خرید تراکتورهای انگلیسی بوده که رقم خرید آن 570 هزار لیره تقریبا دو برابر میزان سال قبل بوده است.

به علاوه ایران بیش از 360 هزار لیره استرلینگ دستگاه های کشاورزی ساخت انگلیس خریداری کرده است در صورتی که در سال 1960 این رقم 300 هزار لیره بوده است.

علاوه بر این کارخانه های انگلیس در حدود 2 میلیون و 880 هزار لیره لوازم و دستگاه های برقی در ظرف 11 ماه در سال 1961 به ایران صادر کرده اند و در ظرف این مدت ایران در حدود 31 میلیون و 200 هزار لیره کالای ساخت انگلیس وارد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.