29 آذرماه 1340

29 آذرماه 1340

متهمین پرونده شیلات محکوم شدند/نخست وزیر : حضور من در میان خبرنگاران نمونه بارز دمکراسی است!/درباره حضور ایران در بازار مشترک مطالعه می کنیم/توضیحات نخست وزیر در باره دریافت وام از آمریکا/در برنامه سوم کشاورزی را مقدم بر سایر برنامه ها قرار داده ایم/سال آینده با تورم روبرو خواهیم شد/روی خارج حساب نمی کنیم ولی از آمریکا تا فرانسه، ایتالیا و آلمان وام می گیریم!/این ها که می گویم نظر بنده است نه دولت!/انجمن های ایالتی و ولایتی/خطری متوجه ایران نیست/انتخابات ما ربطی به خارجی ها ندارد / هدف ما از نبودن مجلس رفاه و آسایش ملت ایران است!/تکذیب ترمیم کابینه/توهین به مقام سلطنت به من نمی چسبد/باید جوانان را تجهیز کنیم!

متهمین پرونده شیلات محکوم شدند

پس از 72 ساعت شور در دادگاه دیوان کیفر متهمین پرونده شیلات محکوم شدند.

سرتیپ نویسی به سه سال و نیم ، آقایان عظیما ، نجم آبادی و خانم دولو هر یک به یک سال و نیم و آقایان منتصر و جلالی هر کدام به شش ماه حبس محکوم شدند.

 

نخست وزیر : حضور من در میان خبرنگاران نمونه بارز دمکراسی است!

بعد از ظهر دیروز جلسه مصاحبه مطبوعاتی با حضور علی امینی نخست وزیر و اعضای کابینه در باشگاه انجمن مطبوعات تشکیل گردید.

علی امینی نخست وزیر در ادامه ابتدا اظهار داشت : حضور بنده و همکاران من در این جا نمونه بارزی از دمکراسی و آزادی است ، حالا اگر در مملکت مجلس سنا بود دمکراسی هست ولی اگر نبود دمکراسی نیست؟

بنده داشتم یکی از روزنامه ها را می خواندم گویا « روزنامه ملیون » بود نوشته بود دولت باید برود چون آن طور که مورد انتظار مردم بود کاری نکرده ولی بعد گفته که دولت یک کارهایی کرده ولی نه تا حدی که مورد انتظار مردم بود ...من نمی دانم این حزب ملیون که حکومت را در دست داشت چه کرده؟

 

درباره حضور ایران در بازار مشترک مطالعه می کنیم

به طور کلی سیاست ایران نسبت به بازار مشترک این است که این بازار صدماتی به بازار ایران خواهد زد. ما درصدد مطالعه هستیم تا اگر اشکالی نداشته باشد ما هم بتوانیم مثل ترکیه و یونان به بازار مشترک بپیوندیم البته به شرط این که موانعی در این راه وجود نداشته باشد.

در مورد بهبود وضع اقتصادی یک نکته باید عرض کنم و آن این است که بهبود وضع اقتصادی یک مملکت آن هم بعد از یک بحران مستلزم زمان است ، قدم هایی که ما برداشته ایم خوب بود ولی برای ریشه کن کردن این بحران چند ماهی وقت لازم است البته برنامه هایی در نظر گرفته شده که کارگران بیکار در کارهای ساختمانی و جاده سازی تهران مشغول کار شوند.

 

توضیحات نخست وزیر در باره دریافت وام از آمریکا

درباره قرضه از آمریکا نیز علی امینی گفت : در باره قرضه آمریکا در مورد 20 میلیون دلار مذاکراتی انجام شد که فکر می کنم بعد از تعطیلات فرنگی و اول سال نو فرنگی به ما بدهند بقیه کمک ها هم موکول به تنظیم برنامه سوم و اجرای آن خواهد بود و ما دیگر تقاضای کمکی نکرده ایم.

 

در برنامه سوم کشاورزی را مقدم بر سایر برنامه ها قرار داده ایم

در مورد بودجه هنوز نمی توانم دقیقا اظهار نظری بکنم ولی در برنامه سوم سعی کرده ایم برنامه کشاورزی مقدم بر سایر برنامه ها قرار گیرد زیرا افزایش تولید برای تامین تغذیه مردم و فراهم ساختن مواد اولیه جهت استفاده کارخانه ها صد درصد لازم است و اکنون از این نظر در زحمت هستیم. به هر صورت امکان تورم در کشور زیاد است و به همین جهت ناچار هستیم تولید تجارتی را بالا ببریم.

 

سال آینده با تورم روبرو خواهیم شد

احتمال می رود سال آینده تورمی شروع شود. هر چقدر ما جلوی واردات را بگیریم احتمال ایجاد تورم زیاد است. برای مبارزه با آن ما ناگزیر هستیم سطح کشاورزی را بالا ببریم. اگر درآمد کشاورز بالا نرود و امکان بهبود زندگی آن ها به وجود نیاید ما نمی توانیم از هجوم کشاورزان به شهرها جلوگیری نمائیم و نظر دولت در این مورد به هیچ وجه تامین نخواهد شد.

 

روی خارج حساب نمی کنیم ولی از آمریکا تا فرانسه، ایتالیا و آلمان وام می گیریم!

اصولا در کار برنامه سوم سعی شده است درآمد و بخصوص حسن وصول آن بالا برود و بهبود یابد، در مورد کمک باید متذکر شوم که آخرین کمک آمریکا به دولت ایران همان 15 میلیون دلاری بود که چندی قبل داده شد و به این ترتیب دیگر از نظر بودجه روی خارج حساب نخواهیم کرد. بودجه برنامه سوم قسمتی از درآمدهای داخلی تامین خواهد شد و قسمت دیگر آن از خارج وام گرفته می شود.

این وام از کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، سوئد و آلمان و کشورهای دیگر اروپایی که تشکیل کنسرسیومی خواهند داد اخذ می شود.

 

این ها که می گویم نظر بنده است نه دولت!

علی امینی نخست وزیر در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره حمله هند به گوا گفت : مطالبی که در این باره می گویم نظر دولت نیست بلکه نظر بنده است،  یک چیز مورد نظر همه است و آن این که نهرو مرد صلح دوست و آزادیخواه ، شاگرد مکتب گاندی و همکار نزدیک گاندی می بایست این کار را به طرز دوستانه و صلح جویانه ای حل بکند، حمله مسلحانه به گوا اسباب تاسف همه است.

بنده عقیده خودم را می خواهم بگویم، نظر شخصی بنده است، وقتی موضوعی را می شود به طور مسالمت آمیز حل کرد چرا مسلحانه اقدام شود اگر این کار خوب است پس باید پاکستان نیز مسلحانه به کشمیر حمله کند.

کشورهای ضد استعماری جهان از این حمله مسلحانه اظهار تاسف کردند ، شعله ور شدن این جرقه ها به نفع و صلاح ما نیست، نگذارید خلیفه کشی باب شود، این جرقه ها که شعله ور شود به صلاح ما نیست.

 

خطری متوجه ایران نیست

چند روز قبل با تیتر درشت در جراید خواندم که دوباره خاورمیانه مورد خطر کمونیست قرار گرفته ، این گونه اخبار موجب تشویش افکار عمومی را فراهم می سازد ، در حالی که این خطر مربوط به خاورمیانه می باشد و به ایران ربطی ندارد.

 

انتخابات ما ربطی به خارجی ها ندارد / هدف ما از نبودن مجلس رفاه و آسایش ملت ایران است!

در ادامه علی امینی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گفته می شود خارجی ها مایل هستند که ایران مجلس نداشته باشد گفت : این حرف ها مسخره است، انتخابات ما چه ربطی به خارجی ها دارد ، چرا خودمان را حقیر کنیم که خارجی بخواهد در مملکت ما مجلس باشد یا نباشد، اصولا به آن ها چه مربوط است؟ ما از نبودن مجلس هیچ گونه نظر سوئی نداریم جز رفاه و آسایش ملت ایران.

 

تکذیب ترمیم کابینه

امینی در ادامه ترمیم کابینه را تکذیب کرده و اظهار داشت : شایعه ترمیم دولت صحیح نیست چون نه عدم رضایتی وجود دارد و نه عدم تجانسی و اگر هم مشکلاتی هست آن را پیش خودمان حل می کنیم. بنا بر این بنده شایعه ترمیم کابینه را جدا تکذیب می کنم.

 

توهین به مقام سلطنت به من نمی چسبد

دکتر بقایی در دادگاه تجدید نظر گفت : حزب توده به جبهه ملی پیشنهاد ائتلاف داد ولی در همان وقت با قوام السلطنه که روی کار آمده بود وارد معامله شد.

پرونده من را به صورت ساندویچ توهین به مقام سلطنت درآورده اند ولی توهین به مقام سلطنت به من نمی چسبد.

من سه بار در مجلس شورا برای حفظ مقام سلطنت قسم خورده ام.

 

باید جوانان را تجهیز کنیم!

شاه در شرفیابی دیروز هیئت مرکزی جمعیت شیر و خورشید سرخ گفت : باید جوانان را برای شرکت وسیع در فعالیت ها تجهیز کرد، باید مطالعه شود که سازمان پیشاهنگی و سازمان تربیت بدنی چه کمک های مستمری مانند ارتش می توانند به شیر و خورشید سرخ بکنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.