26 آذرماه 1340

26 آذرماه 1340

بحث درباره مدارک و اسناد شرکت نفت انگلیس در دادگاه بقایی!/پرداخت حقوق پانزده روز به کارمندان دولت به جای حقوق ماهیانه!/نفت چاه داریوش قابل صدور می باشد/اختیارات جدید به پیشکاران دارایی ها/کارمندانی که گونی پوشیدند و در سر کار حاضر شدند!/آئین نامه تقسیم تهران به 7 شهرداری

بحث درباره مدارک و اسناد شرکت نفت انگلیس در دادگاه بقایی!

دکتر بقایی امروز در دادگاه تجدید نظر ضمن بحث درباره مدارک و اسناد شرکت نفت انگلیس گفت : وقتی با دکتر مصدق گونی اسناد را باز کردیم معلوم شد به جای اسناد مقداری کوپن روزنامه گذاشته و اسناد را ربوده اند.

از اسناد خانه سدان با دستگاه شهربانی برای خودم عکسبرداری کردم ولی قبل از حرکت به آمریکا خانه مرا آتش زدند و در فرودگاه نیویورک چمدان حاوی اسناد مدتی مفقود گردید.

هم جبهه ملی و هم حزب توده به من حمله می کنند، دولت ها نیز مرا به محاکمه می کشند.

بقایی در جلسه امروز دادگاه مندرجات روزنامه باختر امروز را قرائت کرد و گفت مرا خائن و آدمکش می نامند.

نقطه تاریک در زندگی من وجود ندارد و دانشجویان اطلاعی از مبارزات 14 ساله اخیر ندارند.

جاسوس های شرکت نفت انگلیس عده بخصوصی بودند که در جریان ملی شدن صنعت نفت اخلال کردند.

من هرگز نگفته ام که طرفدار دکترین آیزنهاور هستم و امروز بگویم طرفدار آن نیستم.

وزیر دربار طی نامه ای علت استعفای دکتر مصدق را به اطلاع رئیس وقت مجلس شورای ملی رساند و تمایل مجلس را درباره نخست وزیر آینده استفسار کرد.

خانه مرا آتش زدند که اسناد خانه سدان بسوزد ولی خوشبختانه اسناد در محلی که آتش زدند نبود و محفوظ ماند.

 

پرداخت حقوق پانزده روز به کارمندان دولت به جای حقوق ماهیانه!

«روزنامه اطلاعات » در شماره امروز نوشت : به جای پرداخت حقوق ماهانه پرداخت حقوق پانزده روزه به کارمندان دولت در محافل بانکی و پولی کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

به عقیده همین محافل پرداخت حقوق کارمندان دولت هر 15 روز یک بار هم به نفع کارمندان است و هم به نفع دولت می باشد.

برای پرداخت حقوق کارمندان دولت به طور 15 روزه مطالعاتی در جریان است، در صورتی که این کار عملی به نظر برسد و اشکال قانونی نداشته باشد احتمال دارد پرداخت حقوق کارمندان در تهران و در صورت امکان در سایر نقاط به جای ماهی یک بار ، ماهی دو بار و پانزده روزه پرداخت گردد.

 

نفت چاه داریوش قابل صدور می باشد

امروز ابوالفتح محوی عضو هیئت مدیره شرکت نفت ایران امریکن « ایپاک » اعلام داشت چاه داریوش اول در عمق 3400 متری واقع در پنج کیلومتری جنوب غربی خارک به نفت قابل استحصال رسیده است ، از حسن تصادف مته حفاری روز چهارم آبان ماه به نفت برخورد کرد!

برای تعیین میزان قدرت تولید این چاه ظرف یک ماه گذشته آزمایش های مفصل به عمل آمد و یک نفت کش بزرگ مخصوص به نام پریزیدنت براند برای این کار در کنار چاه لنگر انداخت و 169 هزار بشکه نفت از این چاه گرفت و نتیجه آزمایش نشان می دهد که قدرت تولید چاه داریوش یکم در حدود 25 هزار بشکه در روز است و به عبارت دیگر این چاه را می توان از بهترین چاه هایی که تاکنون در فلات قاره دنیا حفر شده به شمار آورد.

 

اختیارات جدید به پیشکاران دارایی ها

امروز وزیر دارایی طی بخشنامه ای به کلیه پیشکاران دارایی اختیاران حل و فصل کلیه امور ادارات تابعه خود را داد.

در این بخشنامه ذکر شده که پیشکاران دارایی در حوزه استان نماینده عالی رتبه وزارت دارایی بوده و ریاست عالیه و نظارت بر کلیه دستگاه های تابعه خود را عهده دار می باشند، موقعیت پیشکاران دارایی مانند موقعیت مدیران کل وزارتی در مرکز بوده در حقیقت حسن اجرای سیاست وزارتخانه در هر حوزه بستگی به قدرت معنوی  و شایستگی پیشکاران دارد.

 

کارمندانی که گونی پوشیدند و در سر کار حاضر شدند!

« روزنامه کیهان » در شماره امروز خود نوشت : امروز واقعه جالبی در شیراز روی داد و کلیه خدمتگزاران فرهنگ لباس هایی که از گونی تهیه کرده بودند، پوشیدند و در محل کار خود حاضر شدند.

پوشیدن لباسی که از گونی تهیه شده بود، برای اعتراض به کمبود پول لباس بود که از طرف فرهنگ فارس به خدمتگزاران جزء پرداخت شده است.

اداره فرهنگ فارس به محض اطلاع از این جریان به خیاط هایی که چنین لباس هایی دوخته بودند اخطار کرد که اگر دوختن این لباس ها را ادامه دهند تحت تعقیب قرار خواهند گرفت و از طرف دیگر نیز طی بخشنامه ای به خدمتگزاران ابلاغ شده است که اگر لباس گونی بپوشند از خدمت معاف خواهند شد!

کارمندان می گویند : ما چاره ای نداریم و با این پول لباسی بهتر از گونی نمی شود تهیه کرد.

 

آئین نامه تقسیم تهران به 7 شهرداری

« روزنامه کیهان » نوشت : برای تهیه طرح تقسیم شهر تهران به هفت ناحیه و اداره هر ناحیه به وسیله شهرداران مستقل از چندی قبل کمیسیونی مرکب از مدیران کل شهرداری زیر نظر شهردار تهران تشکیل گردید و آئین نامه لازم را تهیه کرد.

شهرداری های هفتگانه بر اساس این آئین نامه در امور داخلی استقلال دارند ولی عقد قرارداد آسفالت و خریدهای بزرگ با شهرداری مرکزی است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.