25 آذرماه 1340

25 آذرماه 1340

آخرین دفاعیات بقایی ؛ هدف های جبهه ملی ابتکار ما بود!/در کار انتخابات دخالت نمی کنم!/تخلف در انتخابات انجمن شهر ؛ هیئت نظارت منحل شد!/جلسه نخست وزیر در سازمان برنامه برای بررسی طرح های راهسازی/شرکت های صادراتی پنج سال از پرداخت مالیات معافند/مراسم روز مادر در حضور شاه و فرح برگزار شد/آیشمن به اعدام محکوم شد/چای ایران به شوروی صادر می شود/صنایع ایران به دلیل مدیریت غلط دچار مشکل هستند

آخرین دفاعیات بقایی ؛ هدف های جبهه ملی ابتکار ما بود!

ششمین جلسه دادگاه تجدید نظر دادرسی ارتش برای رسیدگی به اتهامات دکتر بقایی صبح امروز تشکیل شد و بقایی در این جلسه گفت : طرح ملی شدن صنعت نفت را برای اولین بار ما مطرح ساختیم ولی هیچ کس آن را امضا نکرد.

دکتر مصدق گفت : به وکلا بگوئید به دولت ساعد رای منفی بدهند تا قرارداد نفت تائید نشود.

هدف های جبهه ملی ابتکار نویسندگان روزنامه شاهد و دوستان من بود.

ما از اعمال گذشته خود شرمنده نیستیم و با کمال سربلندی می توانیم گفته های سابق خود را تکرار کنیم.

بقایی ضمن توضیح در مورد ادعا نامه دادستان دادگاه بدوی که وی را ابن الوقت خوانده بود به کسانی که تغییر قیافه می دهند حمله کرد.

 

در کار انتخابات دخالت نمی کنم!

نخست وزیر در مراسم بازدید از بیمارستان فیروزآبادی در پاسخ به درخواست جمعی از معتمدین محل و اهالی شهر ری مبنی بر این که در انتخابات انجمن شهر حضور یافته و از نزدیک جریان انتخابات را مشاهده کند گفت : من مطلقا در کار انتخابات دخالتی نمی کنم شما بگذارید این انتخابات که زیر گوش تهران به عنوان نمونه انجام می شود صورت بگیرد، آن وقت اگر دیدید دخالتی از طرف فرماندار شده به وزارت کشور شکایت کنید، مطمئن باشید که رسیدگی می شود و در صورت صحت ادعای آقایان ، انجمن شهر به راحتی منحل می شود.

 

تخلف در انتخابات انجمن شهر ؛ هیئت نظارت منحل شد!

« روزنامه اطلاعات » نوشت : صبح دیروز طبق آگهی قبلی هیئت نظارت بر انتخابات انجمن شهر شهر ری، اخذ رای  در این شهرستان زیر نظر آقایان شرف الدین فرماندار ، اعضای کمیسیون پنج نفری و هیئت بازرسان وزارت کشور و نخست وزیری شروع شد گرچه اخذ رای تا ساعت پنج بعد از ظهر ادامه داشت ولی چون در جریان اخذ رای عده ای از کاندیداها از کارگران کوره پز خانه ها و اهالی دروازه غار استفاده کرده بودند و به این جهت هیئت نظارت و بازرسان اعزامی مرکز نسبت به جریان انتخابات اعتراض کردند.

در جلسه ای که برای رسیدگی به شکایات و اعتراضات رسیده تشکیل گردید کلیه اعتراضات و شکایات وارد تشخیص داده شد و به همین جهت اکثریت اعضای هیئت نظارت بر انتخابات انجمن شهر شهر ری آراء حوزه را مخدوش اعلام کردند و رای به انحلال انجمن نظارت دادند.

 

جلسه نخست وزیر در سازمان برنامه برای بررسی طرح های راهسازی

امروز طی جلسه ای با حضور نخست وزیر در سازمان برنامه طرح های راهسازی برنامه سوم مورد بررسی قرار گرفت.

برنامه راهسازی کشور در طول برنامه عمرانی سوم ساختمان راه های فرعی برای اتصال دهات به شهرها خواهد بود.

خبر دیگر این که سمینار بررسی برنامه سوم پایان یافت و اعلام شد : « توفیق برنامه سوم بستگی به اصلاحات ارضی دارد.»

در این سمینار همچنین گفته شد : « تجدید نظر در عوارض شهرداری، ثبات سیاسی، اصلاحات اداری و جایگزین کردن وام های طویل المده به جای کمک های بلاعوض به شهرداری ها نیز برای توفیق برنامه سوم لازم است.»

 

شرکت های صادراتی پنج سال از پرداخت مالیات معافند

امروز وزیر دارایی طی بخشنامه ای به کلیه پیشکاری ها و ادارات مستقل شهرستان ها و ادارات کل وصول تهران دستور داد که کلیه شرکت های صادراتی در پنج سال اول بهره برداری از مالیات معافند.

 

مراسم روز مادر در حضور شاه و فرح برگزار شد

امروز به مناسبت روز مادر مراسمی در حضور شاه و فرح برگزار شد.

سال گذشته در چنین روزی از طرف انجمن حمایت مادران و نوزادان از شاه تقاضا شد که روز 25 آذر که مصادف با روز تاسیس بنگاه حمایت مادران و نوزادان در سال 1319 می باشد به نام روزمادر برگزیده شود.

همچنین به همین مناسبت فرح در پیامی تصریح کرد : اکنون که 21 سال تمام از روز تاسیس بنگاه حمایت مادران و نوزادان می گذرد این سازمان بزرگ خیریه خدمات پرارزشی را در خدمت به مادران انجام داده و سازمان های خیریه دیگری نیز که برای کمک به مادران به وجود آمده در این راه کوشش های ارزنده ای کرده اند.

امیدوارم با کمک های بیشتر به این قبیل سازمان ها و بنگاه های خیریه و عزیز داشتن مادران از طرف فرزندانشان بیش از پیش بنیان خانواده و اجتماع ما مستحکم گردد و در آینده بسیار نزدیک دارای جامعه مترقی و کشوری پیشرفته باشیم.

 

آیشمن به اعدام محکوم شد

« یونایتدپرس » در گزارشی از اورشلیم اعلام کرد : امروز دادگاهی که آدولف آیشمن جنایتکار نازی را به اتهام قتل 6 میلیون نفر یهودی محاکمه می کرد نامبرده را به اعدام به وسیله دار محکوم کرد.

هنگام قرائت رای در جلسه دادگاه سکوت سنگینی سایه افکنده بود و آیشمن که سال گذشته توسط ماموران سری اسرائیل در آرژانتین ربوده شد بیحرکت به رای دادگاه گوش میداد.

 

چای ایران به شوروی صادر می شود

« کیهان » نوشت : امروز کسب اطلاع شد که برای فروش چای به شوروی از طرف مقامات مربوطه اقداماتی صورت گرفته است و ممکن است قراداد فروش چای داخله به شوروی بر اساس موافقتنامه تهاتری دو کشور بین مقامات ایران و شوروی به امضا برسد.

به قرار اطلاع شوروی موافقت خود را با خرید مقداری چای از ایران اعلام کرده است ، چون سطح کشت و مقدار محصول چای افزایش می یابد و در سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از هزار تن چای اضافی خریداری شده است و میزان مصرف داخلی نیز محدود شده است مقامات مربوطه سعی می کنند بازار فروش خارجی برای محصول چای ایران پیدا کنند و مذاکره برای فروش چای به شوروی نیز روی همین زمینه صورت گرفته است.

 

صنایع ایران به دلیل مدیریت غلط دچار مشکل هستند

« سالیسبوری » در « نیویورک تایمز » نوشته است : در سراسر ایران صنایع دچار مشکلات اقتصادی هستند، علت اکثر این مشکلات مدیریت غلط است ولی حتی بهترین شرکت ها نه قادر به وصول مطالبات خود هستند و نه قادرند که از تعداد کارمندان خود بکاهند چون طبق قانون باید سوابق خدمت کارمندان اخراجی را بازخرید کرد.

تعداد افراد بیکار در تهران اکنون 50 تا 60 هزار نفر تخمین زده می شود، این رقم زمستان امسال افزایش خواهد یافت چون افراد روستایی به دنبال کار از مزارع به شهر خواهند آمد و دیگر نمی دانند که کار موجود نیست.

حتی کار هتل داری هم سخت گرفتار بحران شده است و با افتتاح مهمانخانه 200 اطاقی تهران هیلتون مسئله مشکل تر خواهد شد،  کاباره ها تعطیلند و رستوران ها از مشتری خالی!

دولت آمریکا در 11 سال گذشته یک میلیارد و 100 میلیون دلار به ایران رسانده است و برای بیرون نگاه داشتن ایران از مدار کمونیسم بار سنگینی به دوش خواهد داشت، اگر بنا شود که ایران از اردوگاه غرب خارج شود و در زمره کشورهای بی طرف درآید ممکن است باعث بروز واکنش های مشابهی شود و در نتیجه موقعیت آمریکا را در سیاست متزلزل خاورمیانه ضعیف تر سازد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.