24 آذرماه 1340

24 آذرماه 1340

قدرت ها چگونه سیاست خود را در ایران تنظیم می کنند؟/طراحان انگلیسی/سیاست شوروی ها/آخرین خبرها از ترمیم کابینه/آماده باش ارتش برای جلوگیری از آشوب!/درباره تغییر رئیس دانشکده دامپزشکی/ماجرای ماشین های دولتی/بازار در حال انفجار/جزئیاتی از پرونده بقایی

قدرت ها چگونه سیاست خود را در ایران تنظیم می کنند؟

« تهران مصور » در گزارشی نوشت : از این هفته تا پایان سال میلادی 1961 سه گروه از مامورین آمریکایی به ایران خواهند آمد ، در سال جاری 34 گروه آمریکایی که جمعا 91 عضو داشتند به ایران آمدند ، تا از نزدیک سازمان های اقتصادی، مالی ، سیاسی و مشاورین آمریکایی ارتش ایران را بازدید کنند.

آمریکایی ها بعد از جنگ دوم تاکنون همه ساله  تعداد زیادی از مامورین دولتی، نمایندگان کنگره و شخصیت های سیاسی خود را به ایران می فرستند.

گروه های اعزامی و مامورین سیاسی و نظامی هر یک گزارش های جداگانه ای برای رئیس جمهوری ، وزارتخانه ها و کمیسیون های کنگره تهیه می کنند.

اغلب گزارش های مامورین آمریکایی ضد و نقیض تهیه شده و به همین جهت در تصمیماتی که مامورین آمریکایی درباره ایران می گیرند با مشکلات و عدم اجرا مواجه می شود.

 

طراحان انگلیسی

هر قدر آمریکایی ها در اعزام گروه ها و میسیون ها گرفتار عجله و مشکلات و تصمیمات خلق الساعه می شوند، رقبای آن ها انگلیسی ها و روس ها بالعکس با دقت، توجه و حوصله تصمیم می گیرند.

خط مشی و سیاستی که طراحان انگلیسی تنظیم می کنند لااقل برای مدت پنج سال و حداکثر ده سال می باشد و کمتر شنیده شده که در مدتی کمتر از یک یا دو سال در سیاست آن ها تغییری داده شود و حال آن که طرح های سیاسی آمریکا در ایران در مدت دوازده سال گذشته، اکثرا گرفتار تغییرات و سرگردانی شده و یا تصمیمات ضد و نقیض گرفته شده است.

 

سیاست شوروی ها

مامورین شوروی با توجه به مرامنامه حزب کمونیست و اصولی که مرکز احزاب کمونیستی جهان ( کمینفرم – کمینترن ) برای ایجاد حوادث سیاسی، انقلابات، رسوخ در طبقات و کسب اطلاعات از احزاب کمونیست جهان دارند وظائفشان معین و گزارش هایی که تنظیم می کنند روشن تر و گرفتن تصمیم درباره آن ها آسان تر است.

 

آخرین خبرها از ترمیم کابینه

« تهران مصور » نوشت : بیماری مهندس فریور و بستری شدن وی در هفته گذشته در بیمارستان مهر موجب شد که این شایعه قوت پیدا کند که وی و یک نفر دیگر از وزرا در صدر کناره گیری از وزارت می باشند و بالطبع دولت ناچار به ترمیم کابینه می گردد.

ولی گفته می شود که این خبر مورد تائید مقامات دولتی قرار نگرفته است و مهندس فریور نیز پس از بهبودی مشغول کار خواهد شد.

 

آماده باش ارتش برای جلوگیری از آشوب!

« تهران مصور » نوشت : یک مقام مطلع به خبرنگار ما گفت که دولت برای جلوگیری از هرگونه اغتشاشات از روز دوشنبه هفته پیش فرمان آماده باش نظامی داده بود و سپاه یک پهلوی تا روز جمعه به حال آماده باش به سر می برد.

حتی از نظر احتیاط نزدیک به یک لشکر از نیروهای انتظامی در میدان جلالیه مستقر شده بودند و ضمن تمرین برای شرکت در مراسم 21 آذر، آماده مقابله با هرگونه جنجالی بودند.

 

درباره تغییر رئیس دانشکده دامپزشکی

« تهران مصور » نوشت : اخیرا شورای استادان دانشکده دامپزشکی با اختلاف یک رای دکتر اردلان را به جای دکتر میمندی نژاد به ریاست دانشکده مزبور برگزید.

میمندی نژاد در آغاز این هفته گزارش مشروحی در 21 صفحه از جریان سوء استفاده های استادان دانشکده دندانپزشکی که منجر به مخالفت آن ها با او شد و در پرونده های آن استادان نیز منعکس گردیده است به دکتر فرهاد رئیس دانشگاه تهران داده است.

 

ماجرای ماشین های دولتی

« تهران مصور » نوشت : افزایش روزافزون ماشین های دولتی در ظرف سنتوات اخیر و استفاده بدون قید و شرط و بی حد و حصر کارمندان عالیرتبه و ...از این ماشین ها، بعضی اوقات موجب پیش آمدن حوادثی می شود که مردم را نسبت به دستگاه های دولتی بیش از پیش بدبین می کند.

خریداری این گونه ماشین ها توسط دوایر دولتی ابتدا از تعداد انگشتان تجاوز نمی کرد ولی رفته رفته به طور سرسام آوری به ارقام آن افزوده شد، چنانکه امروز بالغ بر ده هزار وسیله نقلیه دولتی در سازمان های مختلف مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته است.

 

بازار در حال انفجار

« تهران مصور» نوشت : در ظرف هفته های اخیر شایعات مربوط به ورشکستگان رو به افزایش گذاشته و روزی نیست که صحبت ورشکستگی چند نفر از سرمایه داران و تجار معتبر بازار به میان نیاید.

امروز چک و سفته در حکم بلیط بخت آزمایی است که از هر صدتا فقط چند تای آن ممکن است برنده و قابل وصول باشد. اکنون در دادگستری هر چقدر شعبه برای رسیدگی به چک های واخواستی دایر گردد باز هم کم است.

این روزها بانک ها و تجارتخانه ها خلوت شده و در عوض بر ازدحام شعب چک و سفته دادگستری افزوده شده است.

آمار چک و سفته واخواست شده به سرعت عجیبی سیر صعودی طی می کند و تاکنون در این باره ده هزار پرونده تشکیل شده که رسیدگی به تمام آن ها کار حضرت فیل است!

 

جزئیاتی از پرونده بقایی

« تهران مصور » نوشت : در این هفته دکتربقایی « مرد اسرار آمیزی » که از ده سال قبل تاکنون 11 بار به زندان افتاده و یک بار نیز چوبه داری برای او در داخل شهربانی به پا شده بود، بار دیگر نامش در جراید با حروف درشت نوشته شد.

بقایی که هم اکنون او را در دادگاه تجدید نظر به اتهام پخش اعلامیه ای که در آن افسران و افراد انتظامی را تهدید کرده محاکمه می کنند، بارها نام از یک پرونده نامرئی برده است.

در پرونده سه هزار صفحه ای که هم اکنون در دادگاه تجدید نظر در جریان است بقایی مردی آشوب طلب ، شورشی یاغی و سرکش و مستحق اعدام و حبس معرفی و متهم شده است در حالی که بقایی  و وکلای مدافعش در دادگاه می گویند که هشت صفحه گزارش اولیه که مورد استناد دادستان دادرسی ارتش است نمی تواند این پرونده ها و پوشه های ضخیم را تشکیل دهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.