23 آذرماه 1340

23 آذرماه 1340

آخرین خبرها در مورد وام آمریکا به ایران/می خواستند تظاهر به درستی انتخابات کنند ولی انتخاباتشان ابطال شد!/تشکیل جلسه علی امینی و وزیران در سازمان برنامه/به پراولادترین مادران جایزه داده می شود/ایران با آتش بس در کاتانگا مخالفت کرد/انبارها پر از وسایلی که خریداری ندارند!

آخرین خبرها در مورد وام آمریکا به ایران

« روزنامه اطلاعات » نوشت : صبح امروز یک مقام سازمان برنامه درباره وام صندوق وام های عمرانی آمریکا به ایران اظهار داشت : صندوق مزبور تلگرافی از سازمان برنامه درخواست کرده است اطلاعات و طرح های لازم را که برای آن ها تقاضای وام شده است به واشنگتن ارسال دارند.

به دنبال این تلگراف مسئولین مربوطه با سرعت مشغول جمع آوری این اطلاعات شدند و اکنون قسمتی از آن تهیه شده است.

این مقام سازمان برنامه افزود : در ظرف چند روز آینده کار گزارش به پایان خواهد رسید و بلافاصله گزارش و اطلاعات لازم صندوق وام های عمرانی آمریکا ارسال خواهد شد.

در حال حاضر سازمان برنامه برای تکمیل طرح های برنامه عمرانی دوم نهایت کوشش را دارد که بتواند کسری هزینه ها را تامین کند.

 

می خواستند تظاهر به درستی انتخابات کنند ولی انتخاباتشان ابطال شد!

امروز دکتر بقایی در آخرین دفاعیات خود راجع به انتخابات تابستانی و زمستانی گفت : قصد ما افشای تجاوز به قانون اساسی بود.

اقبال می خواست تظاهر به درستی انتخابات کند و انتخابات او ابطال شد.

اگر دولت اقبال و شریف امامی تظاهر به اطاعت از دستور و اوامر شاهنشاه در مورد آزادی انتخابات نمی کردند و ادعا نمی کردند که انتخابات آزاد است، ما هیچ اقدامی نمی کردیم.

وکلای مدافع نیز گفتند : دکتر بقایی توطئه سال 1331 را فاش کرد.

اعضای دادگاه تجدید نظر نیز امروز از ساعت 6 بامداد سخنرانی دکتر بقایی که روی نوار ضبط شده بود استماع کردند.

 

تشکیل جلسه علی امینی و وزیران در سازمان برنامه

ساعت 8 صبح امروز علی امینی نخست وزیر به سازمان برنامه رفته و در اتاق مهندس اصفیا قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه حضور یافت و چند دقیقه بعد آقایان بهنیا وزیر دارایی ، آموزگار وزیر بازرگانی ، خسروانی وزیر کار و دکتر پورهمایون رئیس کل بانک مرکزی نیز در دفتر کار مهندس اصفیا حاضر شدند.

در این جلسه آقایان دکتر خداداد فرمانفرمائیان معاون اقتصادی و مالی ، دکتر گودرزی معاون اداری ، جزنی رئیس اداره اجتماعی ، دکتر سمیعی رئیس دفتر اقتصادی شرکت داشتند.

مذاکرات امروز پس از اتخاذ تصمیم در مورد تسریع در تنظیم برنامه سوم تشکیل شد.

در مذاکرات امروز کلیات برنامه سوم مورد بحث قرار گرفت، مهم ترین مسئله ای که در مذاکرات و بررسی های برنامه سوم صورت خواهد گرفت آماده ساختن ادارات و وزارتخانه های مربوطه جهت اجرای طرح ها می باشد زیرا طبق این برنامه ، سازمان برنامه از کارهای اجرایی خودداری خواهد کرد و هر یک از طرح ها به وسیله وزارتخانه های مربوطه اجرا خواهد شد مثلا کارهای راه سازی را وزارت راه و کارهای کشاورزی را وزارت کشاورزی باید انجام دهد ولی تا زمانی که وزارتخانه ها از هر جهت دارای آمادگی نشوند سازمان برنامه نمی تواند اجرای طرح ها را واگذار نماید، برای آماده ساختن وزارتخانه ها در درجه اول احتیاج به تهیه و تکمیل یک کادر فنی می باشد تا کارها به نتیجه مطلوب برسد.

این جلسه تا حدود ساعت یک و نیم بعد از ظهر ادامه داشت.

خبر دیگر این که در جلسه اخیر هیئت دولت به ریاست علی امینی نخست وزیر طرح مربوط به تهیه مسکن برای کارگران و کارمندان دولت مورد بررسی قرار گرفت و پس از مذاکرات مفصلی که صورت گرفت طرح مزبور مورد تصویب نهایی قرار گرفت.

 

به پراولادترین مادران جایزه داده می شود

« روزنامه اطلاعات » نوشت : روز شنبه 25 آذر به مناسبت روز مادر مراسمی از طرف بنگاه حمایت از مادران و نوزادان در تهران برگزار می گردد.

موتمنی مدیرعامل بنگاه حمایت مادران و نوزادان گفت : روز 25 آذر مصادف با روز تاسیس بنگاه حمایت مادران و نوزادان می باشد و از روز 22 تا 26 آذر مراسمی از طرف بنگاه حمایت مادران و نوزادان از طریق جراید و تلویزیون و رادیو به منظور تجلیل از مقام مادر اجرا می شود.

بر اساس برنامه « در مراسم روز مادر که با حضور شاه و فرح انجام می شود به پر اولادترین مادران جایزه داده می شود»

این گزارش می افزاید : مادری که 15 فرزند داد و پراولادترین مادران ایرانی شناخته شده از اهالی فسا بوده و به تهران حرکت کرده است!

 

ایران با آتش بس در کاتانگا مخالفت کرد

مهدی وکیل نماینده ایران و رئیس بلوک آسیایی و آفریقایی سازمان ملل دیشب گفت : کشورهای آسیایی و آفریقایی ، پشتیبانی کامل خود را از عملیات نظامی سازمان ملل در کاتانگا ابراز می دارند.

نماینده ایران از عدم همکاری برخی از ممالک عضو شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه اظهار تاسف و نگرانی عمیق کرد و ناظران سیاسی غربی می گویند : مسلما منظور نماینده ایران ، دولت های انگلیس و فرانسه بود.

جرج بال کفیل وزارت خارجه آمریکا نیز دیشب ضمن یک بیانیه سیاسی، رسما اعلام کرد که آمریکا با تلاش انگلیس برای برقراری آتش بس فوری در کاتانگا مخالف است.

از مفاصا حساب اصلا اطلاعی ندارم

رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت گفت : مفاصا حساب مسئله ای است مربوط به وزارت دارایی و شرکت های عامل نفت ، اخذ تصمیم درباره قبول یا رد ازدیاد حق التصفیه به میزان ده درصد با دولت است.

عبدالله انتظام در باره شایعاتی که پیرامون مفاصا حساب کنسرسیوم و همچنین موضوع حق التصفیه نفت وجود دارد گفت : این مسائل در حال حاضر ارتباطی با ما ندارد و اصولا باید بگویم که من از موضوع مفاصا حساب اصلا اطلاعی ندارم.

 

انبارها پر از وسایلی که خریداری ندارند!

« سالیسبوری» در « نیویورک تایمز » نوشت : طبق محاسبه یک عالم اقتصاد خارجی اکنون معادل مبلغی در حدود 60 میلیون دلار ماشین آلات راه سازی در ایران موجود است ، اکثر این وسائل ساخت آمریکا است و به صورت اعتبار چهارساله به مقاطعه کاران ایرانی فروخته شده است.

فعالیت راه سازی اکنون رو به نقصان است و این که چگونه مقاطعه کاران موفق خواهند شد بهای ماشین آلات خود را بپردازند خود معمایی است. احتمالا تحمل قسمت عمده این زیان بر دوش بانک صادرات و واردات آمریکا خواهد بود که این اعتبارها را ضمانت کرده است.

طبق اطلاعات موثق اکنون 40 هزار دستگاه گیرنده تلویزیون در انبارهای ایران موجود است، البته فروش تلویزیون حتی در سال پررونق 1960 از ده هزار دستگاه تجاوز نکرد ، همچنین گفته می شود که یکصد هزار یخچال برقی که بیشتر آن در بنادر خلیج فارس انبار شده است موجود است.

موجودی اتومبیل های وارد شده که در گمرک مانده آنقدر زیاد است که محوطه های بسیار عظیمی را در هوای آزاد برای جا دادن آن ها اختصاص داده اند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.