22 آذرماه 1340

22 آذرماه 1340

انجام رژه 21 آذر در حضور شاه و فرح/قانون اساسی را نقض نکرده ام!/دکان های کهنه را به صورت های مختلف باز می کنند!/از بیسواد بودن اکثریت مردم استفاده می کنند!/بی طرفی ممکن نیست/تجدید نظر در قانون اصلاحات ارضی/مرجع و مقام اعلام کننده جرم مشخص نیست/پاسخ جمعیت مدافعین و مجاهدین قانون اساسی به نخست وزیر/پاسخ جمعیت مدافعین و مجاهدین قانون اساسی به نخست وزیر/انتخابات بد را چه کسی انجام می دهد؟!

انجام رژه 21 آذر در حضور شاه و فرح

از ساعت دو بعد از ظهر دیروز مراسم سان و رژه واحدهای نظامی مرکز در پیشگاه شاه و فرح در میدان جلالیه انجام گردید.

در جایگاه مخصوص شاهپورها ، علی امینی نخست وزیر ، هیئت وزیران ، تیمسار ارتشبد حجازی ، تیمسار سپهبد مجیدی فرمانده سان و رژه ، شیح صقر بن سلطان القاسمی حاکم شارجه و افسران عراقی که به مناسبت 21 آذر به تهران آمدند حضور داشتند.

ساعت شش بعد از ظهر دیروز به مناسبت روز 21 آذر مجلس جشنی نیز در باشگاه شعبان جعفری برپا بود. در این جشن بهبودی رئیس تشریفات دربار شاهنشاهی و امرای ارتش و شهربانی و خبرنگاران جراید داخلی و خارجی شرکت داشتند.1

 

قانون اساسی را نقض نکرده ام!

بنا به دعوت هیئت مدیره کانون سردفتران تهران بعد از ظهر دیروز جلسه ای با حضور شخصیت های کشوری و روسای عالیرتبه وزارت دادگستری و ثبت کل برگزار شد.

علی امینی نخست وزیر در این مراسم که آقایان صدرالاشراف رئیس هیئت مدیره مجلس سنا و الموتی وزیر دادگستری نیز در آن حضور داشتند طی سخنانی گفت : عده ای در وضع حاضر حملاتی به دولت کرده و دولت را متهم می کنند که قانون اساسی را نقض کرده و یا خدای نکرده قانونی وضع کرده ولی این عده باید بدانند که این تبلیغات و تلقینات به هیچ وجه در دولت موثر نیست و دولت به هیچ وجه نقطه ضعفی ندارد!

قانون اساسی را کسی نمی خواهد خدای نکرده نقض کند بقای مملکت و رفاه و آسایش مردم مستلزم داشتن قوای مجریه خوب و خدمتگزاران حقیقی به مردم است تا ما آن چه از قانون می خواهیم اجرا شود، این عده که سنگ حفظ قانون اساسی را به سینه می زنند خودشان ناقض این قانون بوده اند ، هدف و آرزوی ما حفظ حقوق مردم است البته نه به لفظ بلکه با عمل و ما این اصل را حفظ می کنیم.

آزادی که در این مملکت حکمفرما است به مراتب از سایر کشورها بیشتر است بعضی از افراد مملکت ما آزادی را مانند آمریکا و انگلستان که مدت ها است دمکراسی در آن جاها حکمفرما است می خواهند. ما باید حوائج خود را با مقدورات مملکت خودمان تطبیق بدهیم.

 

دکان های کهنه را به صورت های مختلف باز می کنند!

از بیسواد بودن اکثریت مردم استفاده می کنند!

عده ای نفع پرست به تصور این که چون اکثریت مردم ایران بی سواد هستند تشخیص هم نمی دهند، ولی باید گفت که ملت کاملا حقایق را تشخیص می دهد. همین اختلافات گاهی اوقات سبب می شود که روزنامه نویس های خارجی برای ما پیش گوئی ها و پیش بینی هایی می کنند و می نویسند مملکت در حال تشنج و انفجار است.

 

بی طرفی ممکن نیست

عده ای هستند و  سوال می کنند اگر دولت بی طرف باشد تمام مشکلات و تشنجات از بین می رود. بی طرف به آن معنی که در قرن 17 و 18 بود دیگر وجود ندارد و حتی بی طرفی که در 30 سال پیش وجود داشت دیگر در حال حاضر موجود نیست. اگر می گویند هند بی طرف است صحیح نیست خود نهرو در یکی از نطق هایش این مطلب را گفته ، هر کشوری برای حفظ استقلال مملکت خودش بایستی یک عده هم فکر و متحد داشته باشد تا در مقابل خطر خودش را تنها نبیند.

 

تجدید نظر در قانون اصلاحات ارضی

وزیر کشاورزی گفت : تجدید نظر در قانون اصلاحات ارضی به پایان رسیده و هفته آینده برای تصویب به هیئت وزیران فرستاده خواهد شد.

 

مرجع و مقام اعلام کننده جرم مشخص نیست

دکتر بقایی در جلسه امروز دادگاه تجدید نظر گفت : مرجع و مقام اعلام کننده جرم مشخص نیست.

سرگرد دیانوش وکیل متهم نیز گفت : اگر رعایت احترام قانون نشود قبح قانون شکنی از بین می رود، در پرونده رعایت تشریفات جلب هم نشده است، دو برگ نوشتن احضاریه کافی نیست.

مرجع کشف جرم در پرونده معلوم نیست، بازپرس به چه وسیله از وقوع جرم مستحضر شده است.

 

پاسخ جمعیت مدافعین و مجاهدین قانون اساسی به نخست وزیر

« جمعیت مجاهدین و مدافعین قانون اساسی » در سالن سخنرانی موسسه اطلاعات به اظهارات نخست وزیر که در جلسه کنگره انجمن ها و شوراهای محلی تهران بیان شده بود پاسخ دادند.

اسدالله رشیدیان به نمایندگی از جمعیت نامه سرتیپ مبصر رئیس پلیس تهران را قرائت کرد که در آن هر گونه تجمعی ممنوع اعلام شده بود.

آقای امینی می داند این جمعیت چیست و چه ترکیبی دارد ، این همان جمعیتی است که خود ایشان را برداشت و برد در محلات و به حمایت همین جمعیت و مردم ایشان به نخست وزیری رسیدند و حالا ایشان پشت به این مردم کرده اند و می گویند چهل پنجاه نفرند.

 

مجلس ها استقلال این مملکت را حفظ کردند  

آقای نخست وزیر می گویند مجلس ها کاری برای مملکت نکرده اند. بنده می خواهم عرض کنم که مجلس ها برای مملکت کار کردند،  مهم ترین کاری که مجالس کرده اند و اگر به تاریخ مراجعه بفرمایند استقلال این مملکت را همین مجلس ها حفظ کرده اند، همین مجلس ها بودند که این مملکت را حفظ کردند.

 

انتخابات بد را چه کسی انجام می دهد؟!

می گویند انتخابات بد انجام می شود آخر این انتخابات بد را چه کسی انجام می دهد.

حالا شما تشریف آورده اید و ادعا می کنید که می خواهید مجلس ملی درست کنید. بفرمائید دست هایتان را بزنید بالا این مردم هم استقبال می کنند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت : بیلان هفت ماه حکومت آقای دکتر امینی جز حرف چیزی نبوده است. خوب است آقای نخست وزیر یک قدم عملی برای مردم بردارند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.