21 آذرماه 1340

21 آذرماه 1340

درباره مشروطیت از بین رفته و قانون اساسی زیر پا گذاشته شده!/آن مشروطیتی که امینی تعطیل کرده است/دولت های قبل با وجود مجلس مشروطه را زیر پا گذاشتند!/بازداشت ها برای انحراف افکار عمومی است؟/چرا کفالت شهردار اسبق را پذیرفتم؟!/آخرین شایعات ؛ کابینه ترمیم و وزیر دربار تغییر می کند!/مردم به دنبال انقلاب نیستند!/هروئین فروش های اصلی کشور کله گنده ها و متنفذین هستند/در بزم های هنری مشروب جای خود را به هروئین داده است

درباره مشروطیت از بین رفته و قانون اساسی زیر پا گذاشته شده!

« علی اصغر امیرانی » در شماره امروز « خواندنی ها » طی یادداشتی نوشت : درباره « مشروطیت از بین رفته » و قوانین اساسی و اصول « زیر پا گذاشته شده » آن تاکنون در میان دولت و موافقان و مخالفانش بحث ها در گرفته و جنجال ها برپا شده و از این به بعد هم ممکن است بشود.

به نظر ما این که دکتر امینی را متهم می کنند که اصول قانون اساسی را زیر پا گذاشته مشروطیت را تعطیل و بسیاری از آزادی ها و یا آزادی بسیاری را محدود کرده هم صحیح است و هم نیست.

 

آن مشروطیتی که امینی تعطیل کرده است

آن مشروطیتی که دکتر امینی تعطیل کرده و تاکنون تعطیل بردار نبوده « مشروطیت رجال » و وکلای حرفه ای و صنف سیاست پیشگان می باشد ، که از سیاست و علم کشورداری فقط و فقط منافع شخصی و بند و بست و ساخت و پاخت را بهتر و بیشتر از هر چیزی می دانند و سال ها است بدان عمل می کنند تا جایی که به مرحله تخصص رسیده و این کار را برای خود و اعقاب خود ارث بلامنازع می دانند و بدون دریافت حق سرقفلی حاضر نیستند کنار بروند و توقع دارند دولت این حق غصبی و غیرقانونی را از آن ها بازخرید نماید.

این روزها دو دسته از مشروطیت واقعی و مصنوعی خویش محرومند. نخست دسته ای که خواستار حکومت مردم بر مردم به دست مردم و برای مردم هستند و دسته دیگر آن هایی که خواستار حکومت خودشان بر مردم به دست خودشان و برای خودشان می باشند. عیب کار این است که هیچ یک از این دو دسته وجود حتی یک فرد از دسته دیگر را نمی توانند تحمل کنند و دولت وجود هر دو دسته را!

 

دولت های قبل با وجود مجلس مشروطه را زیر پا گذاشتند!

دولت می تواند با بودن مجلس اصول مشروطه را زیر پا بگذارد و به این « زیرپا گذاشتن اصول » هم صورت قانونی بدهد چنان که دولت های قبل کردند و نیز قادر است در غیاب مجلس به اصول مشروطیت و آزادی احترام بگذارد بدون این که این احترام به اصول نیازی به قانون خاص داشته باشد.

اما آن مشروطیت واقعی که خواست مردم و قانون اساسی است سال ها قبل از امینی اصول آن زیر پا گذاشته شده و مدت ها بعد از حکومت او هم معلوم نیست به مردم داده شود یا نه.

 

بازداشت ها برای انحراف افکار عمومی است؟

« خواندنی ها » به نقل از « تهران اکونومیست » نوشت : شایع است که مذاکراتی برای عقد یک قرارداد نفت در جریان است و حتی عده ای از افراد بدبین می گویند تمام سر و صداها و تعقیب افراد سرشناس به منظور انحراف نظر مردم از موضوع نفت است.

برخی می گویند ممکن است این قرارداد درباره نفت قم باشد و عده دیگری آن را مربوط به تجدید نظر در قرارداد های موجود می دانند و به هر حال بسیار به جا است اگر دولت در این باره مردم را روشن کند تا در ضمن جلو شایعات گرفته شده باشد.

 

چرا کفالت شهردار اسبق را پذیرفتم؟!

« باتمانقلیچ » که کفالت « مهام » شهردار اسبق تهران را پذیرفته و وی را از زندان خلاصی داده است در نامه ای به مجله « خواندنی ها » نوشت : سال های متمادی است که با ایشان محشور و به درستی و پاکدامنی و وطن پرستی و شاه دوستی این مرد شریف ایمان راسخ دارم و لازمه دوستی و رفاقت را به طور کلی در این میدانم که همه وقت به آن چه در قدرت و اختیار دارم به تکلیف دوستی عمل نموده خود را دور از گرفتاری و رنج دوستانم ندانم.

 

آخرین شایعات ؛ کابینه ترمیم و وزیر دربار تغییر می کند!

« خواندنی ها » در صفحه « شایعات از لابه لای روزنامه ها » نوشت : هفته گذشته در محافل سیاسی تهران صحبت از استعفای دو تن از وزرای کابینه بود ، یکی از آن ها مهندس فریور وزیر صنایع و معادن و دیگری از وزرای موثر کابینه است.

همچنین صحبت بود که قدس نخعی وزیر خارجه به سفارت ایران در آمریکا منصوب می شود و به جای وی نصرالله انتظام وارد کابینه می گردد.

در مورد سمت آینده اردشیر زاهدی سفیر کبیر ایران در واشنگتن نیز گفته می شود وی به سمت وزیر دربار منصوب خواهد شد.

 

مردم به دنبال انقلاب نیستند!

« خواندنی ها » به نقل از « پیغام امروز » نوشت : در کشور ما نه انقلابی شده است و نه شبه انقلابی و اگر بگذارند ، آب جریان طبیعی خویش را طی کند، مطمئن باشید که نه انقلابی روی خواهد داد و نه شبه انقلابی احتیاج داریم!

توده اصلی ملت مردمی که مثل مور در تلاش دائم هستند، نه توقع انقلاب از کسی دارند نه شبه انقلاب آن ها آرامش و تامین می خواهند، اعتماد به فردا لازم دارند می خواهند کسی به آن ها ستم نکند عدالت اجتماعی در همه امور کشور جاری گردد. دولت ها خویش را مکلف بدانند که به حقوق اجتماعی و فردی مردم گردن بگذارند.

 

هروئین فروش های اصلی کشور کله گنده ها و متنفذین هستند

« خواندنی ها » به نقل از « روشنفکر » در گزارشی نوشت : هروئین بلایی است که دامنگیر نسل جوان ما شده است ، در تهران 4 هزار نفر به تجارت هروئین مشغولند و عاملین و تهیه کنندگان اصلی هروئین کله گنده ها و متنفذین هستند.

بزرگترین رقم معتادین به هروئین را هنرمندان، دانشجویان ، دانش آموزان ، جوانان رجال ثروتمندان ، ژیگولوها و بی عارها و ماجراجوها تشکیل می دهند ، اخیرا کشف شده است که با وجود مراقبت های اداره رادیو پنج نفر از هنرمندان زن و 6 تن از هنرمندان مرد رادیو به سختی گرفتار هروئین هستند و یا فعالانه و با رقم های زیاد هروئین می فروشند. از 5 تن زنان ، سه زن آوازه خوان درجه اول رادیو هستند و چهارمی و پنجمی دو زن هنرپیشه مشهورند.

 

در بزم های هنری مشروب جای خود را به هروئین داده است

یکی از مامورین عالیرتبه ژاندارمری در ادامه به نقل از سرلشکر ضرغام از وزرای سابق گفت : من از کوچکترین جزایر جنوب و دورترین دهکده های خراسان قاچاقچیان را تعقیب کردم سر همه شان به تهران و به خانه وزرا و وکلا و سناتورها بند بود و می فرمائید با این ها چه کار کنیم؟

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.